probleme cu constipatia la bebita

baietelul meu de 1 an si 9 luni, are aceleasi probleme cu constipatia, ii dau lapte de vaca de la 1 an si manaca si fructe si supa, dar iese foarte greu ,,afara,,.... Nu stiu ce sa ma mai fac fiindca dupa 2 /3 zile cand incearca plange juma de ora si se chinuie..... , acum de 3 zile ii dau Lactuaza concentratie 66.7 % si asteptam... Voi ce ma mai sfatuiti?
norocel02
Postat pe 9 Martie 2009 08:31
incearca sa-i dai alimente cu efect laxativ :pere,prune,spanac,struguri ,praz, suc de morcov proaspat portocale sebi are 9 luni si ceva si ii place si acum sucul de morcov cu portocala, fulgi de ovaz la noi totul s-a reglat dupa ce am introdus diversificarea ca era alaptat exclusiv la san si aveam laptele prea gras oricum suge si acum va dorim multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Martie 2009 10:36
multumesc de sfat...cum fac sucul de morcov?....
norocel02
Postat pe 10 Martie 2009 08:39
iti trebuie storcator de fructe am inteles ca si cele ieftine(care nu sunt de firma) sunt forte bune oricum sucul de morcovi actioneaza ca un pansament gastric si la adulti nu numai la copii chiar am ras de sotul meu ca a fost luni la control ca are ceva probleme cu stomacul si i-a recomandat doctorita suc de morcovi acum in casa am 2 iepurasi in loc de unul
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Martie 2009 08:43
sau iaurt, miere, vezi ca exista cereale nestle cu prune... Poate merge ceva din astea. Cu un dr ai vb?ce a zis? nu ti-a dat nici un sfat?
ruschita
Postat pe 10 Martie 2009 08:46
daca te ajuta cu ceva noi avem de la philips si eu sunt foarte multumita de el oricum mi-e mult mai usor sa folosesc storcatorul simplu decat robotul ca nu am masina de spalat vase si se curata mult mai usor sub jet de apa
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Martie 2009 08:48
Buna fetelor... Pana acum nu v-am scris,dar acum am indraznesc sa sparg gheata...
Eu am avut probleme grave cu constipatia: facea odata la 3-6 zile si atunci cu sange... Am fost la doctor si mi-a zis ca e posibil sa ajunga la operatie.
Va dati seama ce sperietura am tras.
Intr-un final dupa nenumarate incercari mi-a zis o colega sa incerc cu O LINGURITA DE ULEI DE MASLINE in fiecare dimineata pe stomacul gol. Dupa maxim 10 zile a inceput sa faca mult mai des si fara sange


Asa ca va recomand cu drag acest remediu natural !!!
alexe80
Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:04
multam de sfat.. dar cred ca am gasit remediul... activia si actimel in fiecare zii
norocel02
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:00
si multe fructe si legume
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:41
E de tinut minte raspunsurile cu remedii naturale, oricare dintre noi mai are cate un episod de constipatie. Sigur la adulti gama e mai diversa. Copilasii insa trebuie intelesi, cat de dureros si disconfortant trebuie sa fie o defecatie dificila. Ceaiurile si fructele salveaza uneori situatia insa alimentatia trebuie urmarita indeaproape intrucat sunt copilasi ,,mai constipati,, decat altii datorita tipului lor de metabolism. Musetel, pere, prune uscate, ulei masline, suc portocale, morcov crud, .....suc de pere+ mar,suc morcov+portocala, ...tarate de grau+lapte+miere daca e peste 1 an bebe...
AdinaB
Postat pe 18 Ianuarie 2010 14:56
bebicu meu in 24 are 2 luni de zile! si de o saptamana el e constipat!
doctorita zice k nu are nik k e ok... dar il vad cum se chinuie bietul de el si nici cum nu poate! numai dak ii bag termometrul in funduletz!
si atunci abia abia... ce imi recomandatzi???
ale_micutza
Postat pe 18 Ianuarie 2010 20:00
a meu are acum 2 ani jumatate.are( a avut ) probleme de mic. l-am alaptat pn la un an si poate de aceea... acum am scapat cu ulei de masline in laptic... Dar cand este atat de mic ...si daca papa sn.. mai e de asteptat cu el... apoi suc de morcovi, o picatura de ulei de masline in laptic...BAfta
norocel02
Postat pe 18 Ianuarie 2010 21:55
ale_micutza poti incerca ceai de musetel , ceai de fenicul si chimen sau ceai babydrink f bun pt bebelusi la varsta asta pt constipatie pt colici....
bau
Postat pe 19 Ianuarie 2010 00:13
mersi Mony08!
am incercat dar dejeaba
ale_micutza
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:25
va recomand Movicol-Junior!e f bun.fetita mea e constipata cronic(prematura)si medicii spun ca asa va fi mereu:-(.ii dau Movicol doar atunci cand vad ca nu se mai poate.in rest incerc pe cat posibil sa-i ofer o alimentatie ,,ca la carte".pentru copiii mai maricei 2 lingurite de frisca face minuni:-).va pup
chanty
Postat pe 19 Ianuarie 2010 14:14
pana la un anisor i-am facut mereu masaj la burtica (in sensul acelor de ceasornic).
chanty
Postat pe 19 Ianuarie 2010 14:18
Noua ne-a recomandat o alergoloaga supozitoare puse in fiecare zi la aceeasi ora si se va crea un reflex. Eu i-am pus cate un sfert de supozitor cel mult jumatate si dupa o saptamana a inceput sa faca singurel.
aliadi_kidz
Postat pe 19 Ianuarie 2010 14:39
alergoloaga ceea a zis bazaconi mai mari decat EA
E o prostie sa stimulezi cu un supozitor sau altceva bb ca sa faca treaba mare .Prin stimulare obisnuesti copilul sa faca doar ajutat de ceva sau cineva extern. Devine lenes si problema se poate agrava.
E mult mai indicat o alimentatie corecta care sa nu-l constipe si/sau un control la medic daca problema persista.
alinakatt
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:15
asta asa este e ca si cum te-ai duce la ortoped in loc de a merge la un oftalmolog
Doamne fereste am mai auzit eu n-spe mii de cazuri de au ajuns pe la urgente...
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Februarie 2010 15:46
Buna, si eu am avut probleme cu constipatia la copilul meu de 2 ani si jumatate,am fost la doctor si mi-a spus sa-i dau 1 lingurita de tarite de griu, lactuloza de 3 ori pe zi cite 2,5 ml si o alimentatie corecta (fibre ,legume, fructe). Si-a revenit destul de repede.
kidz004066
Postat pe 17 Martie 2010 11:15
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 12:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand dau mancare la bebe 6 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:55
buna 2 De la: cricat 15 Noiembrie 2010 21:26
Vand patut Baby Care in stare foarte buna 3 De la: anaROBERT 18 Noiembrie 2010 23:36
marsupiu BabyBjorn 1 De la: adelaeu 8 Noiembrie 2010 18:53
Vand Colief pentru colici 1 De la: andreiutza 26 Octombrie 2009 13:15
Setari Cookie-uri