burtica dupa nastere

dupa prima nastere am ramas cu o burta imensa, care nu ma cunostea zicea ca sunt gravida. Nu am reusit sa o daujos deloc. Acum , dupa 3 ani sunt iar insarcinata in 2 luni, ce pot sa fac sa nu mai raman cu burta? dupa prima nastere nu am purtat burtiera , mi-a fost rau si nu o suportam. Sunt sanse sa imi revin dupa a doua nastere, adica sa nu raman cu burta? Va rog, daca aveti sfaturi pentru mine, le citesc cu placere. Chiar a devenit o obsesie pentru mine, burtica. Va multumesc!
rodicka_81
Postat pe 29 Iunie 2008 17:16
buna.....si eu sunt o viitoare mamica si abia astept sa nasc luna viitoare si sa vad cum o sa arat.eu sunt instructor sportiv si parerea mea e ca dupa 2-3 luni de la nastere ar fi trebuit sa faci putina gimnastica,jogging sau macar abdomene daca ai vrut sa revii la forma initiala.incearca dupa a doua sarcina si sper sa iti fie de folos. succes.
horobeanu
Postat pe 30 Iunie 2008 00:57
Eu am nascut al patrulea copil. Dupa primii trei am scapat de burta, dupa cateva luni, sper si acum sa scap.
Petra_kidz
Postat pe 30 Iunie 2008 07:44
Eu am nascut doar o data, si am ramas doar cu un pic de burtica, sunt norocoasa, dar dupa ce mi-am mai revenit dupa nastere, am tot luato pe fetita mea si impreuna cu ea faceam diverse exercitii pentru abdomen, si se pare ca a mers, iar fapt ca inca o alaptez, m-a ajutat foarte mult sa ajung la silueta pe care o aveam inainte de a ramane gravida.
iulia_cristina_kidz
Postat pe 30 Iunie 2008 22:16
eu am nascut doar odata si nu am ramas cu burta dar am purtat burtiera de cand am nascut dupa cateva ore , cam 2 luni. Am ajuns din nou la greutatea initiala si mai vreau sa fac si o fetitza...sper ca si atunci sa fie la fel ! Vreau sa precizez ca nu mi-a placut nici mie sa port burtiera mai ales ca am nascut in iulie dar nu am avut incotro! Va pup !
sdanutza
Postat pe 2 Iulie 2008 17:14
Buna! Si eu am nascut doar o data si dupa cateva luni am revenit la greutatea de dinainte de sarcina; e drept ca nici nu am luat mult in greutate in timpul sarcinii, doar 8 kg. Dupa ce am nascut am purtat burtiera o luna de zile si apoi m-am apucat de exercitii fizice, in special de abdomeneSa fiti mereu frumoase!
danyelle005
Postat pe 6 Iulie 2008 15:25
uite aici exercitii dupa sarcina care combat in special burtica

http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/443/-Sport-postnatal-Picot-Pilates-Post-Natal-Pilates.html

in acelasi timp poti sa faci si sport in timpul sarcinii daca medicul iti da voie, am postat aici alte 4 video cu ele, mult succes si o sarcina usoara

http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/438/Pregnancy-Workout.html

acmc
Postat pe 22 Iulie 2008 07:40
fata draga ai auzit de abdomene?
dar nu simple cand ajungi aproape de genunchi atingi cu cotul stang genunchiul drept si viceversa
de asemenea asa zisele echere cand stand culcata ridici si bustul si picioarele fa te rog asa ceva
o sa-ti fie greu la inceput dar vei scapa cu siguranta
monica_stoian99
Postat pe 11 August 2008 19:05
Salut, am doi copii dupa primul nu am ramas cu burtica dar dupa al doilea da si din pacate si cu vergeturi, acum fac sport destul de mult cand am timp normal si cura de slabire dar nu ma infometez am o cura la care nu mori de foame. Cred ca asa reusim nu stiu altfel cum.

Postat pe 28 August 2008 15:11
Am uitat sa-ti spun dupa prima nastere am purtat bustiera dar eram si destul de tanara aveam 21 de jumatate probabil ca organismul tanar se comporta altfel.

Postat pe 28 August 2008 15:12
eu am o singura nastere si un avort spontan ,am buurtica inca ce....si vreau sa scap de ea cat mai repede,sper ca abdomenele sa ma ajute
anabraila
Postat pe 10 Octombrie 2008 14:19
Sport muuuuuuuuuult sport daca ai timp daca nu resemneaza-te ca nu mai scapam de ea, eu am 2 nasteri si nu pot sa slabesc dar burtica nu pleaca. Suces

Postat pe 11 Octombrie 2008 16:44
Nu toti au bani sa plateasca asa ceva, credeam ca faci si tu trimitere la ceva exercitii gratis.......
polpi
Postat pe 14 Octombrie 2008 15:10
sportul se poate face si acasa cu multeeeeeeeeeee abdomene cam 100 pe zi dar cum, va dati cu crema oricare cea mai buna dak aveti finante anticelulita si apoi msati pana intra in piele dupa care va foliati incepand de sub sani pana la bata chilotului iar deasupra va puneti un bady ca sa nu alunece folia si incepeti ...garantat scapati nu imediat dar se vede in timp...succes
oanaoaky
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:01
Eu am nascut prin cezariana , am luat 15 kg in timpul sarcinii. Dupa ce am nascut , cand am ajuns acasa , aratam parca eram in sase luni, dar ma consider o norocoasa , chiar daca am alpatat numai 3 luni, am slabit in prima luna 13 kg, iar acum am ajuns la greutatea initiala, fara burtica , sau vergeturi. Cred ca a ajutat faptul ca de la inceputul sarcini am folosit creme pentru fermitate pana pe la 5 luni si dupa aia creme foarte grase si de doua ori pe zi.
iulika_kidz
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:49
of burtica asta....m-am saturat de abdomene in fiecare zi si burtica tot acolo este cred ca depinde si de organism ca am facut baie in crema cat am fost gravida si pe burtica am vergeturi asa ca m-am inscris si la fitnes poate o da rezultate va spun peste cateva luni daca merita sau nu cu greutatea stau chiar bine ca mai am de dat jos 2 kg si ajung la 53 kg dar nu mai stiu ce sa fac cu burtica desi am purtat si burtiera o vreme mai astept sugestii
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Februarie 2009 13:07
cu exercitii si regim scapi si de burta si de kg in plus...dar mai ales cu apa plata...
bea in fiecare zi cel putin 2 litri de apa plata, sau ceai, dimineata bine ar fi sa storci lamaie in paharul cu apa
De asemenera cafeaua de dimineata sa fie insotita de 2 pahare de apa...
onelfelicia
Postat pe 23 Februarie 2009 16:00
onelfelicia cafea nu beau ca alaptez iar apa plata beau si mai mult de 2 litri pe zi ca am avut probleme cu rinichii iar acum vreo 3 ani am urtat un tratament dupa care nu am mai avut probleme dar apa beau de atunci foarte multa cand ma trezesc primul lucru e sa beau 2 pahare de apa oricum vara beau mult mai multa
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2009 10:43
si eu beau lichide f multe anca alaptez si compotul apa plata nu-mi lipsesc din casa niciodata si plus de asta an 9 luni de cand s-a nascut bebe alex am slabit 9 kg
silviatatu
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:42
fetelor, ce parere aveti despre ultralipo? pe alte site-uri am citit tot felul de chestii pro si contra. eu am ramas cu putina burtica dupa nastere. bebe are 1 an. si innainte aveam putina burtica. teoretic cu o sedinta as scapa de ea. maxim 2.
adrica
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:05
asta daca nu mai vrei inca un copil eu ma gandeam sa-mi fac un tratament cu laser pentru vergeturi dar mi s-a spus sa mai astept pana dupa urmatoarea sarcina se vad foarte putin dar este de ajuns sa nu-mi placa mie oricum pentru burtica daca zici ca ai foarte "putina" poti merge la sala iar acasa sa faci peste 150 abdomene pe zi...cand am auzit prima data cate am de facut mi-a cam pierit cheful dar pentru ca sebi rade de nu mai poate cand ma vede si face si el cu mine m-a mai tras sufletul de acum de cand a iesit soarele si stam mai mult pe afara nu mai fac asa multe maxim 100 si asta cam la 2 zile in schimb ne plimbam foarte mult si bafta orice metoda ai alege.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:19
am incercat sa fac abdomene. cind era frig afara faceam zilnic. mi-am cumparat si ab rocket pt ca am probleme cu spatele si neurologul mi-a zis ca nu am voie sa fac, dar cu chestia asta e putin mai usor. de cind e soare ies repede afara. dimineata bebe doarme pina eu imi beau cafeaua, apoi se trezeste si tre sa fiu cu ochii pe el. unde ma duc vine si el. are 1 an. vrea atentie. cind era mai micut il lasam in patut pina imi faceam abdomenele(ca nu dureaza prea mult). mai nou ma si trezesc cu dureri foarte mari de spate. asa ca amin pe mai tirziu. mai tirziu imi zic ca le fac seara si seara sint super obosita. ca si kilograme mi-am revenit. cind bebe avea 6 luni eu eram la 55-56 kg(am pus 21 kg cu sarcina). al doilea copil nu mai vreau sa fac. si pe zi ce trece devin tot mai comoda, mai obosita si fara chef de a avea grija putin de mine. intr-un fel cred ca abia astept sa merg iar la serviciu...
adrica
Postat pe 9 Aprilie 2009 00:06
Mie mi-a spus doctorita ca burtiera leneveste muschiul si ca trebuie purtata cat mai putin.. Eu am purtat-o doar 3 zile cat am fost in spital si imi era greu sa imi ridic copilul (ca am facut cezariana).. In rest, putina burtica am avut tot timpul si acum e la fel. La mine burtica se duce doar daca slabesc..muschii de la abdomene ii am pe sub grasimitza de pe burta
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 15:05
Eu am nascut acum 2 saptamani si tot de atunci port burtiera.Pot spune ca burta deja s-a retras, mai e vizibila doar un pic. Am 35 de ani si a fost prima sarcina
ileana009
Postat pe 15 Iulie 2009 16:42
felicitari sa-ti traiasca bb
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 15:07
esti una dintre norocoase ca eu de ex dupa doua nasteri mai am inca burtica chiar daca am purtat burtiera vreo 3 luni dupa nastere in zadar,mai bine mi-a prins pt durerile de spate sa zic asa.
silviatatu
Postat pe 16 Iulie 2009 15:38
Eu in timpul sarcinii m-=am ingrasat 7-8 kg, cand am venit acasa de la spital dupa ce am nascut aveam 2 kg in plus, dupa o luna de la nastere aveam acelasi kg ca inainte de a ramane insarcinata, acum dupa 5 luni am chiar 2 kg mai putin :). Am un pik de burtika, dar nu se cunoaste daca port blugi cu talie joasa, doar daca stau jos se vede un pik, insa am alta problema, eu am ramas cu aripioare dupa nastere, dar sper sa scap de ele prin masaj si regim alimentar!
iasmina_kidz
Postat pe 5 Octombrie 2009 22:23
inseamna ca esti o fericita nu ai de ce te plange
de aripioare scapi usor cu sport dar si masaj ...bafta!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Octombrie 2009 16:15
Niciodata noi femeile nu suntem multumite de felul cum aratam, intotdeauna gasim ca e lok de mai bine ! E f greu sa te mobilizezi sa mergi la sala, mai ales acum ca am scuza perfecta, bebele :)))). Sper ca anul viitor cand bebe sa mai creasca sa-mi gasesc resursele necesare sa ma mobilizez pentru sala si masaj !
iasmina_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 20:50
Buna mamicilor.
Si eu am un copilas de 9 ani acum,am nascut destul de greu si eu ...dar am avut norocul ca am luat in timpul sarcini o greutate acceptabila,dor 9 kg.Imediat dupa nastere am purtat burtiera timp de 2 luni buni,am facut miscare multa,am avut o pofta de mancare mare pentru ca am alaptat,dar totul s-a terminat cu bine dupa ce nu am mai alaptat(1 an).Mi-am revenit foarte bine.Va doresc succes mamicilor!!
popnicoletaelena
Postat pe 12 Octombrie 2009 08:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
luxatie de sold 1 De la: ramona_chirosca 21 August 2009 11:23
ce ziceti de... 1 De la: kidz005740 30 Noiembrie 2009 19:16
clexane 0,4 ml 2 De la: tmbadea 7 Iulie 2011 13:13
indemn. al doilea copil 3 De la: irina_corina 25 Martie 2010 10:35
Viaa BIO i aduce avantaje pe termen lung 1 De la: danielatontsch 15 Septembrie 2009 18:03
Setari Cookie-uri