burtica dupa nastere

Buna mamicilor.Mama mea a nascut acum 6 luni de zile pe al 4 copil drept de la atatea nasteri a cam ramas cu o imensa burta.Dupa ce a nascuto pe surioara mea doctora i-a recomandat dupa 6 luni de zile sa poarte corset ajuta atat la ridicarea sanilor si la burta.pot spune ca mama mea este foarte fericita.corsetul costa 1 milion jumate. deci tineti minte dupa 6 luni de la nastere sa purtati corsetul. va poop dulce si succes viitoarelor mamici.
daniela_ala
Postat pe 12 Octombrie 2009 17:47
Scuzati-ma ,dar eu nu am inteles ceva :iasmina spunea ca a ramas cu aripioare .cum adica ? nu inteleg ,imi explici si mie ,eu nu am auzit de asa ceva.la ce se refera?
kidz003776
Postat pe 12 Octombrie 2009 23:24
salut mamica petra zii si mie te rog cum ai scapat de burta eu am 4 luni de cand am nascut si am burta dar de la prima sarcina la prima sarcina am pus 31kg . astept un raspuns te rog
MAYATHEEO
Postat pe 20 Februarie 2010 13:02
Eu am scapat de burtica facand gimnastica cu al mic ...oricum trebuia sa ma joc cu el tot timpul asa ca in acelasi timp faceam si exercitii...plus ca alaptam si nu aveam voie sa mananc orice asa ca eu nu mai burtica deloc ....acum puiul meu are 6 luni jumate dar eu am scapat de burtica f repede.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 13:19
am vazut ca arati superb / eu am burtica ramasa de prima sarcina unde am pus 31kg
.la adoua sarcina am pus 9kg si le-dat jos. si alaptez dar manac orice. am o stare de foame permanent gimastica nu reusesc sa fac .dim ma duc sa o duc pe cea mare la gradinita . apoi pe acasa cu cea mica. si sincer nu imi place sa fac gimanastica as vrea sa slabesc 10 kg am 1,75 si 82kg
MAYATHEEO
Postat pe 20 Februarie 2010 13:23
Dar si daca ai urma o dieta de slabire tot trebuie sa faci gimnastica pt ca dupa ce ai slabit o sa apara altele,cred ca sti la ce ma refer.Si sportul e f sanatos pt noi.
Cand alaptam trebuie sa ne ferim de alimentele care nu sunt sanatoase pt copii nostrii pt ca pot dezvolta alergii la bebelasii si de altfel datorita alimentatiei noastre pot avea colici...absolut tot ce bem si mancam se tranzmite prin lapte.
Pt ca sa slabesti sunt interzise in primul rand produsele care nu ai voie sa le mananci cat timp alaptezi la fel si bauturile.....de ex sucurile de nici-un fel cumparate din magazin,mai bine faci acasa din fructe proaspete si mai ales sucurile carbogazoase sunt f rele...ciocolata si dulciurile.....la alimente varza,sarmale ,alimentele grele la stomac.Iar ce am mai inteles ca e bine sa-ti faci un program de mancare ..dim ,pranz ...seara.
Mai stiu o fata care a slabit 6 kg in doua saptamani in care nu a mai mancat dupa ora 6 seara.... si ea alapteaza.
Cu siguranta o sa reusesti , e greu la inceput dar apoi o sa devina un stil de viata sanatos .
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 14:24
am sa incerc sa nu manc dupa ora 6 si sucuri nu beau decat cele facute in casa si fff multa apa plata 2litri sunt zile cand beau si mai mult . am macat sarmale dar ia fost bine la bebita am facut doar cu carne de vita fara comdimente si fara frunza de varza. zile trecute am mancat castravete cu cartof fiert aveam o pofta si ulei de masiline. dulciuri manac, eu nu ma pot abtine dupa ce manac felul doi imediat simt nevoia sa manac ceva dulce. fac in casa palcinta cu branza ,napolitane iar manac. multumesc de sfat si capu sus in prinvinta bebelui nu te descuraja sa speram ca vom reusi aly-fab
MAYATHEEO
Postat pe 20 Februarie 2010 14:35
Eu simt ca mor daca nu mananc dulciuri, ciocolata...in schimb nu mananc mancare grea, sau carne grasa... Cred ca supele si ciorbebe sunt indicate deasemenea... cand alaptezi.. Eu am ramas cu 14 kg in plus... :(((( auuu si-amar! pup
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 14:36
kidz72, si eu la fel!!! :((
Ce parere aveti de acele curele electrice care stimuleaza muschii?? cele care tot fac astia reclama pe la televizor! xx
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 14:40
buna eu la prima sarcina am pus 31kg si cand am ramas insarcinata cu cea de a 2 printesa aveam 78 kg si am pus 9kg care le am dat jos. dar inainte de a ramane insarcinata adica la prima bebit aveam 63. acum am 80 as vrea macar la 70 sa ajung.sunt si inalta am 1, 75 /asa sunt eu zilnic tre sa pap ceva dulce nu ma simt bine daca nu pap ceva dulce.
MAYATHEEO
Postat pe 20 Februarie 2010 14:42
pai daca a-ti manca o tableta de ciocolata sau cateva gr de ceva dulce asta doar de pofta asta pana cand va atingei scopu de a slabii...si in timp o sa va obisnuiti asa.
Am o prietena care a avut 80kg si acum are 58kg.....e adevarat i-a trebuit vreo 4luni pt sa ajunga asa si multa ambitie si destul de mult chin ...stiti cum e cand te obisnuiesti cu un mod de viata e greu sa-l schimbi,dar oadat ce l-ai schimbat e mai usor sa-l mentii.
Eu stiu pt ca inainte sa raman insarcinata eream fumatoare de f multi ani....si cand am ramas gravida m-am lasat de fumat......absolut totul s-a schimbat in viata mea....deci daca avem vointa putem sa facem multe.
Ganditi-va ce bine o s va simtiti cand o sa slabiti...ganditi-va la ceva ce va motiveaza ...
va
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 14:58
Aly_Fab de curelele acelea nush ce sa-tispun pt ca nu am auzit pe cineva sa vorbeasca despre ele,ma refer la cineva care le-a folosit...cat depspre reclame eu nu cred in reclame pt ca este doar un mod de a face publicitate unui produ si doar atat.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 15:05
eu am fost slaba pan sa raman insarcinata. mamcam la orice ora si orice vroiam puneam ff greu pe mine. de la prima sarcina am ramas cu burta.asa mie e organismmu sa manac ceva dulce/eu vara slabesc d la caldura ca nu o suport. eu nu pot tine dieta ptr ca manac dulce.o sa incerc si un pic de gimnastica / sper sa dau jos
MAYATHEEO
Postat pe 20 Februarie 2010 15:19
ce tare esti "eu nu pot tine dieta pt ca mananc dulce" este cea mai tare motivatie pe care am auzito .....nu exista nu pot exista nu vreau .....pt burtica cele mai bune sunt abdomenele si daca ai fost tot timpul slaba ar trebuii sa slabesti f usor.
Daca mananci f mult dulce este bine sa-ti faci si un test de glicemie.
si va doresc multa putere psihica pt a va indeplinii dorinta
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 15:36
fetelor...beti f multa apa plata,cat mai multe ceaiuri de plante....30 de abdomene in fiecare seara.Lasati dulciurile...incercati mai multa salata si fierturi...lasati painea:-).asa am slabit eu 15 kg in 5 luni.va pup,o zi frumoasa
chanty
Postat pe 20 Februarie 2010 16:05
da. si eu eram slaba, aveam 54 de kg si 1,72..top model ce mai :)) acum am 77kg, si nu reushesc deocamdata nici cum sa scad sub 77kg. desi nu mananc paine, mananc dulciuri... bafta la slabit!
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 16:19
deci nu are rost sa tin o dieta stiind ca nu o pot tine . am glicemia scazuta de asta imi cere organismul dulce de cand ma stiu manac dulce. paine nu manac aproape deloc . nu ma apuc sa tin o dieta ptr nu o pot duce pana la capt . simt nevoia sa manac dulce .nu e un moft nu ma sint bine daca nu manac ceva dulce dupa ce manac mancare ma simt flamanda ca sa ma intlegi. si cum am mai spus de cand ma stiu am manacat dulce. o sa reusesc sa slabesc am slabit 25kg la prima sarcina in 3 luni. si am mancat dulce .
MAYATHEEO
Postat pe 21 Februarie 2010 08:17
la sarcina a 2 am salbit 15 kg in 4 luni. mam oprit la 80 . dar mias dori mai mult de la burta sa slabesc asta ma refer. si manac dulce. tu daca nu manaci dulce sau mai bine zis nu iti cere organismu cred ca nu poti intelege alte persoane si nu ai de unde stii cum e. cum zice si aly-fab ea e aceasi situatie ca mine . si la tine asa cred ca tie organismul sa fii slaba si cum ai zis ai ceva prob cu stomacu parca asa am inteles si prob ai unele retineri la alimente . si inca ceva am fost slaba dar am pus intrun termn scurt 31kg adica in timpu sarcini . si sa le dau jos sa zicem in 9 luni e imposibil asa ceva ca sa pleci de la 63 si sa ajungi la 95kg si pe urma sa da le dai jos e mai greu. tu prob nu ai pus mult in timpoul sarcini? de ai salbit asa usor. si poate ca si din cauza ca ai fumat . nu sunt si nu am fost fumatoare niciodata.
MAYATHEEO
Postat pe 21 Februarie 2010 08:21
Pai in cazul in care simti nevoia sa mananci ceva dulce ca altfel te simti flamanda incearca sa de ex dim dulceata pe paine pragita.....mai apoi la pranz incerca sa faci un lapte cu gris,sau taietei sau cu orez in loc de o masa de mancare daca asa te simti mai bine si incearca sa manci pana in ora 6 si dupa 6 sa nu mai mananci nimic....sunt si fructe dulci f bune ...dar ar fi bine sa eviti ciocolata si sucurile acidulate...eu cand alaptam nu mancam absolut deloc ciocolata dar tot timpul gaseam sa inlocuiesc cu ceva sanatos nevoia de dulce.
Va si sa-mi spuneti ce a-ti mai facut.
bau
Postat pe 23 Februarie 2010 00:20
multumim mony o sa incerc sa nu mai papa dupa ora 6 . ca asa faceam ptr fac lapte cu orez , lapte cu grisa ptr printesa mai mare. eu nu beau sucuri acidulate. nici apa minerala/
MAYATHEEO
Postat pe 23 Februarie 2010 15:08
buna exact ca si kids006372 sunt si eu parca me regasesc in ea tot 2 copii am si eu tot 10 kg vreau sa slbesc,innainte de cele 2 fete care la am aveam 57kg iar acum am 71 si1,70m multa bafta la slabit
kidz005563
Postat pe 16 Aprilie 2010 10:24
Buna fetelor! Cum reusiti sa puneti atatea kg? Si eu mananc, consum si dulciuri, dar beau si multa apa (cam 2l/zi), ceai, lapte etc.
Am pus in 7 luni de sarcina 13 kg.
Si imi faceam griji ca o sa raman cu burtica, dar acum ca am citit mesajele voastre nu-mi mai fac, insa sunt doar curioasa sa vad, cat iese si cat va ramane (kg).
Lowiny
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:11
eu dupa prima nastere am slabit foarte mult abia dupa un am jumate am inceput sa-mi revin, acum dupa a doua sarcina am putina b urtica dar se rezolva cu putine exercitii
kidz007760
Postat pe 20 Aprilie 2010 19:13
buna eu am o fata de 7 luni si 3 saptamani si inca mai am burtica ,de 3 saptamani merg la sala dar nu se vede nimic.am facut cezareana si din cate am auzit nu prea am voie sa ma fortez prea mult pana la un an,dar sunt destul de suparata ca nu am dat jos decat 16 kg din 20 cate am pus ,nu mai stiu cum sa fac sa dau jos,si mai ceva ati ramas si late eu as acred ca m-am latit si nu cred ca o sa reusesc sa ma refac la loc.ce ziceti?
rebeca_kidz
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:25
Buna fetelor,si eu am aceaasi problema ca multe dintre voi.Am un baietel de 1an si 8 luni,am luat 15 kg in timpul sarcinii si nu am reusit sa dau nici macar un kg de cand am nascut si pina acum.... nu mananc dulce nu fff multa mancare dar nu dau jos..am incercat si cu sport la inceput dar nu prea e timp...
ginamuhulet
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:39
rabdare si mult sport
bianca4you
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lady Anion - absorbante naturale 100% 1 De la: kidz001522 17 Noiembrie 2009 15:57
dintii mamei dupa nasterea bebelului 21 De la: izab33lla 11 Ianuarie 2010 18:07
Banii? 85 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 08:03
CONCEDIU SI INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL 1 De la: kidz006637 31 Ianuarie 2010 12:08
Despre mamaici care sunt handicapate . 3 De la: dianecrii 24 Aprilie 2009 09:13
Setari Cookie-uri