caderea parului

fetelor eu am o problema: imi cade parul ceva de groza. am nascut de 4 luni si de atunci imi cade parul f. tare. in timpul sarcinii nu am avut aceasta problema. aveti o solutie pt asta?
danyelle005
Postat pe 14 Februarie 2008 17:27
Buna,aceeasi problema am avut-o si eu la un moment dat,imi cadea parul cu suvitele,de multe ori nu ma spalam pe cap pentru ca mi-era teama sa nu raman cheala,toti doctorii la care am fost au spus ca e ceva normal si sa nu imi fac griji ca o sa treaca ...dar cu cat trecea mai mult timp cu atat imi cadea mai mult.Am incercat mai multe tratamente pt par dar unul singur a fost cu adevart bun,este de la gerovital,il gasesti si la plafar,e cu petrol,ulei de ricin si cateva vitamine,se aplica de doua trei ori pe saptamana si se lasa cateva ore pe par.Nu are cel mai grozav miros dar macar si-a facut efectul.
IcE_RuBy
Postat pe 14 Februarie 2008 19:24
multumesc de sfat, am sa incerc asa
danyelle005
Postat pe 14 Februarie 2008 20:32
buna fetelor, si eu am aceasta problema si desi stiu ca e normal, ma cam sperie. Multumesc sweet, o sa incerc ce ne-ai recomandat tu !
sdanutza
Postat pe 15 Februarie 2008 16:03
si eu am avut aceeasi problema dupa nastere, si la fel, in timpul sarcinii nu-mi cadea aproape deloc. Acum , la 9 luni de la nastere, nu-mi mai cade asa rau, "in limita bunului simt" sa zic asa .In august , cand am fost la coafor, eu nascusem in mai, tipul care m-a coafat, a vazut cat de rau imi cade parul, si mi-a spus ca este ceva normal dupa nastere, au loc niste dereglari in organism.., si ca asta ar fi motivul (tipul este un stilist foarte bun, lucreaza la unul dintre saloanele de fite din Bucuresti, stie multe chestii depre par si in plus o are si pe sora lui , care fusese in aceeasi situatie dupa nastere). Urmatoarea data, in septembrie, mi-a spus ca deja parul se regenereaza, isi revine, lucru care il vedeam si eu, dar eu vedeam numai in fata la breton. Deci, ai rabdare ca iti vei reveni. Poti sa incerci si ce a spus sweet, ca nu cred ca are ce sa-ti faca rau. Eu nu am folosit nimic, decat cate o masca la coafor, dar asta 2 luni, ca nu am timp sa merg mai des.
chira
Postat pe 17 Februarie 2008 01:31
buna fetelor cred ca toate avem aceas problema.intradevar solutia cu petrol e foarte buna si mai incercati si cu 3 tablete de NIZORALzdrobite in samponul vostru. nu va da rezultate decat dupa 2-3 luni. bafta tuturor.
roxym
Postat pe 18 Februarie 2008 08:14
o reteta super eficienta si simpla:galbenus de ou,ulei de ricin sau masline se freaca bine pana devine ca o maioneza si se adauaga cateva picaturi de alcool.se sta cu acest amestec pe par o ora si acoperita cu un prosop inmuiat in apa calda.cum se raceste prosopul se inmoaie iar in apa calda...si tot asa...timp de o ora...saptamanal frictionare cu gaz dublurafinat si spalat parul doar cu sapun de casa....efectele sunt vizibile dupa o luna....incercati si va veti convinge...succes
loriones
Postat pe 18 Februarie 2008 11:41
Poti folosi gama de intarire a parului de la Dove - Hair Fall - Control (contine sampon, masca intensiv revitalizanta si balsam). Chiar functioneaza si miroase si foarte placut. De altfel, probabil ca de la prima spalare se vor reduce problemele, pana cand vei intra in normal.
atabeica
Postat pe 19 Februarie 2008 16:19
Pentru caderea partiala a parului se recomanda masajul scalpului cu picaturi de lavanda sau cu amestec din 4 picaturi de salvie si cimbru in doua linguri de ulei de migdale, fiecare. Procedeul se repeta de doua-trei ori pe saptamana, dupa folosirea acestui amestec asteptati jumatate de ora pentru efectul dorit dupa care puteti sa va spalati parul cu un sampon cu efect de tonifiecre a pielii capului.Am gasit ideea pe un site foarte tare,cu tot felul de sfaturi utile,un site pt femei ,sunt multe lucruri foarte interesanta.Puteti sa incercati,iar daca sunteti curioase si va place sa citit despre cum puteti avea grija de voi va dau si linkul :www.garbo.ro, o sa va placa,sunt sigura.Va salut
IcE_RuBy
Postat pe 21 Februarie 2008 01:08
Intradevar ,probleme sunt dupa sarcina,caderea parului,exfolierea unghiilor,dureri de oase,si toate datorita faptului ca noi mamele alaptam,iar vitaminele pe care le asimilam din fructe si legume se duc in lapte.Am consumat lactate si inainte si dupa sarcina,dar nu am putut evita pierderea vitaminelor,asa ca la sfatul medicului de familie am urmat o cura de vitamine HERBAL LIFE timp de 3 luni,vitamine bazate pe ierburi marine si intradevar s-a vazut efectul.Gustul lor nu este tocmai bun,dar consumul de fructe dupa ce luam o vitamina era delicios,atat pentru mine cat si pentru baietelul meu,care a avut parte de laptele matern timp de un an si jumatate.Va recomand mamicilor sa ajutati laptele matern pentru bebe si pe voi pentru a va pastra frumusetea.Si nu uitati de miscarea zilnica,un pic de sport,macar 15 minute pe zi de preferat dimineata dupa ce-l alaptati,si somnul pentru el este mai dulce. Efect garantat.
costyn2003
Postat pe 11 August 2008 08:20
buna...sunt mamica de doi ani si mai recent si de 4 luni...parul mi s-a indesit in timpul sarcinii dar asa mi-a si cazut acum dupa nastere... unul dintre secrete e alimentatia consistenta,luarea de vitamine in continuare ...prenatalul,fierul si acidul folic,mai ales daca alptati,neaparat asta, si.... o data pe sapt o masca cu ulei ricin,galbenus de ou,ulei masline si vit a uleioasa...e ffffff buna aceasta masca...si veti vedea rez... si ingrosarea firului de par,stralucirea lui ,revigorarea si crestyerea mai rapida a parului. bafta si...mai vb.
deni_golumbina
Postat pe 11 August 2008 09:37
eu am consultat un medic dermatolog si mi-a recomandato cura de BIOFEMIN si sincera sa fiu are efect asupra parului si a unghilor. vi-l recomand cu incredere .
roxym
Postat pe 11 August 2008 16:57
Buna! Am urmat cura cu Biofemin si tratament ptr par de la Kalos-sampon si fiole.se pare ca a dat rezultate!
alesia
Postat pe 11 August 2008 23:51
salut si io am avut aceasi problema dar sa rezolvat am incercat cu ulei de masline si petrol este fff bun.
tabitha
Postat pe 12 August 2008 18:56
de doua zile am realizat ca imi cade parul la 3 luni de la nastere oare e de speriat ca intradevar de mancat calciu nu prea ...tre sa iau ceva vitmanie
oanaoaky
Postat pe 14 Noiembrie 2008 11:09
Eu nu sunt nici mamica(nici nu am fost)si imi cade foarte rau parul.Nu imi fac griji,ca am de unde dar e scarbos peste tot prin casa!!Acum trebuie sa mai zic si faptul ca am in cap ca o matreata dar nu e matreata,sunt niste cojite maricele care ma mananca daca nu ma spal pe cap tot a treia zii,si ma abtin deoarece eu vreau doar odata la saptamana.Am schimbat samponul(m-am gandit ca de la ala)dar degeaba.M-am tuns si bob ca am crezut ca ma ajuta(am avut un par frumos si lung )dar tot nu imi trece.Merg la un dermato,ca poate e la alea imi si cade parul,nu?
andraandra2
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:24
daca spui ca ai avut parul lung, il tineai mai tot timpul legat-si asta ar fi o cauza- parul treb sa respire....si nu se piaptana ud...
Sunt cativa factori care cauzeaza caderea parului- stress, alimentatie necorespunzatoare, si poate fi si apa...ai incercat cu apa minerala?...o spun din proprie experienta.
alesia
Postat pe 17 Noiembrie 2008 15:56
iti spun cum am facut eu: am facut un ceai de urzici cu care m-am limpezit
urzica intareste firul de par
am incercat mai multe variante si cu sampon dar tot nici un rezultat
urzica e super si ptr cadere si ptr stralucire
sa-ti mearga bine
onaci_camelia
Postat pe 17 Noiembrie 2008 23:08
Nu ma sterg niciodata pe per cand e ud,il las in prosop,si nici cu feonul nu ma usuc niciodata(doar la coafor).La alimentatie nu stiu ce sa zic..cam mananc de toate(adica fara un regim special ptr par).Nu am incercat cu apa minerala(ca nu am stiut asta)si imi e si incomod la spalat,imi torn cu sticla sau cum?merci mult ptr raspuns.
andraandra2
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:33
.....poate ai drepate ca il tine-am mai tot timpul legat!
andraandra2
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:35
De urzica am mai auzit si am sa incerc...mi-e frica sa nu fie o forma de psoriazis pentru ca bunicul meu are.Daca am liber sapt viitoare am fugit la dermato.
andraandra2
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:37
si eu sunt mamica si la vreo 2luni jumate dupa ce am nascut si mi-am vopsit parul,a inceput sa imi cada exagerat de mult ca pe jos doar par de al meu este si nici nu imi vine sa mai imi spal parul tocmai sa nu imi mai cada iar de uscat cu foenul nici nu mai zic ca in ritmul asta raman cheala.remediu batranesc sau babesc ?inainte sa raman incarcinata am folosit un tratament elvetian,foarte scump de stoparea caderii si re-crestere dar dupa 2 tratamente am vazut un rezultat dar apoi iar a inceput sa cada.
ninutza_kidz
Postat pe 21 Noiembrie 2008 02:03
Desi a trecut mult de cand am scris ,am gasit solutia impotriva caderii parului.mi-am luat sampon pilexil de la farmacie si dupa 3 luni de folosire am constatat ca nu imi mai cade parul .mai cade cate un fir,e normal dar nu cum era inainte .sau cand ma trage baietelul meu de par.nu stiu daca in romania este,l-am luat din spania.
De urzica stiam dar nu am incercat decat sampon si asta mai de mult.
ninutza_kidz
Postat pe 31 Ianuarie 2009 23:49
Buna Fetelor. Baietelul meu avea un an, cand am fost nevoita sa ma tund, aveam parul pana la mijloc, caderea parului ma ingrijora, la fel cadea in suvite, si f mult, in timpul sarcinii nu mi-a cazut nici un fir. M-am tuns, atunci nu am luat alte masuri, dupa cateva luni, am inceput sa imi fac masca din: 4 linguri de ulei de masline, 2 galbenusuri si o sticluta de ulei ricin, acum in functie de cat este parul de lung. A fost k. Incercati si voi. Sanatate la Pici.
Kiki_Mic
Postat pe 14 Februarie 2009 18:41
noi am folosit cu succes produse de par de la amway de care sunt foarte multumita la fel ca mai toate mamicile dupa nastere am avut si eu o perioada in care imi cadea parul mai mult decat de obicei acum totul a revenit la normal desi iau si un complex de vitamine de la aceeasi firma.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Februarie 2009 13:02
ohoho, dar suntem in epoca fierului? sunt atatea produse pe piata eficiente...cat dureaza faza cu oul si mrosul din par de la gaz,nu cred, mai bine folosesc ala de la gerovital.si sapunul de casa nu se clateste bine din par si miroase groaznic, si se face cu soda caustica si grasime de porc, deci...unde-i efectul?
fifty1980
Postat pe 17 Mai 2009 23:46
fetelor,eu am incercat o masca impotriva caderii parului de la gerovital o gasiti la plafar.chiar am inceput sa vad rezultate dupa doua saptamani.contine petrol,ulei de masline,etc. si costa doar 18lei.mie imi era frica sa ma mai pieptan asa de mult imi cadea.multa sanatate va doresc.
irina__delly
Postat pe 28 Mai 2009 19:57
Mie mi-a fost de ajutor samponul KLORANE CU KININA SI VITAMINA B, mi se pare groaznic sa-mi ung parul cu uleiuri si ale balarii , dupa ce ca nu am timp mai stau si cu porcarii pe cap
silvia_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 22:05
Caderea parului, deteriorarea dintilor ... consecinte inerente ale sarcinii! dare depinde si de factorul genetic, si de alimentatie, vitamine administrate, etc. Nu mi-a cazut parul deloc, nici cu dintii nu am avut probleme, eu spun ca e pur si simplu noroc, dar dna coafeza mi-a spus ca e rezultatul alimentatiei mele bazate pe lactate, legume si fructe , dar mai ales faptul ca pe perioada sarcinii am luat vitamine pentru mamici, iar dupa nastere am continuat cu vitamine postnatale. Inca mai iau si nu am de gand sa renunt inca la ele! In schimb sora mea mai mica, nu a avut acest noroc, dupa ce a terminat cu alaptatul a avut mari probleme cu dintii!! Parerea mea este ca trebuie sa avem grija de par, dinti, piele, daca se poate de dinainte de a ramane insarcinate, sa luam vitamine (la recomandarea medicului). Stiu ca unele gravidute refuza sa ia vitamine in timpul sarcinii fiindca pot lua in greutate mai mult (eu am luat in greutate!! ), dar slabesti dupa aceea, incet-incet! sanatatea e importanta si pentru mamica! daca e mamica fericita si se simte bine, atunci si cei din jurul ei sunt fericiti! dar mai ales bebelusul!!
elanicol
Postat pe 29 Iulie 2009 22:19
Buna. Are dreptate Elanicol. Ne neglijam si nu este bine trebuie sa ne facem timp si ptr noi. Eu am alaptat pana la un an si jumatate, pe urma nu am mai avut atata grija de mine cum aveam inainte, in timpul sarcinii am luat vitamine si inca cateva luni. Am luat 32 de kg in timpul sarcinii, dar in 3 luni aveam mai putine decat inainte sa raman gravida. Bine, ma ajutat si bebelul meu, in primul rand alaptatul si pe de alta parte noptile nedormite. Acum am mai mult timp ptr mine, este mai mare si intelege, nu se mai tine dupa mine cum facea cand era mic, si acum profit sa ma ingrijesc. Sanatate multa.
Kiki_Mic
Postat pe 30 Iulie 2009 22:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sindromul steven johnson 5 De la: floriberaru28 24 Februarie 2009 21:41
AJUTOR! 1 De la: garbo253269 7 Decembrie 2011 16:21
despre perdele,draperii 3 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:55
Concurs Kidz.ro 103 De la: ConcursGarbo 22 Octombrie 2014 06:58
Cupa menstruala 13 De la: kidz001522 1 Iulie 2009 14:52
Setari Cookie-uri