Cupa menstruala

Am citit pe acest site un articol foarte interesant:
http://www.kidz.ro/articol/Preconceptie/1730/Ai-auzit-de-cupa-menstruala.html
As dori pareri ale unor posesoare.
kaliakra
Postat pe 29 August 2008 18:43
eu am fost foarte incantata de idee, eram la un pas de a mi-o comanda, dar mi-am consultat ginecoloaga. dr a spus ca nu sunt foarte igienice si ca mai bine recomanda tampoanele interne gen ob, asa ca am renuntat la idee. a mai folosit cineva cupa menstruala?
lory9631
Postat pe 1 Septembrie 2008 00:51
La ce ginecoloaga ai fost tu draguta? Eu pe unde am fost mi s-a spus sa evit tampoanele interne, fac rani pe col, stie toata lumea.
kaliakra
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:31
a spus ca mai bine ob decat cupa menstruala. la asta ma refeream...
lory9631
Postat pe 1 Septembrie 2008 23:09
Si mie mi-a spus ca mai bine orice altceva decit ob...
kaliakra
Postat pe 2 Septembrie 2008 09:34
intr-adevar medicii au pareri diferite. cred ca toata lumea stie asta. eu nu folosesc ob decat daca se nimerreste sa fiu la mare sau ceva de genu... f rar pentru ca stiu ca sunt periculoase. tocmai de aceea ma gandisem la varianta cu cupa menstruala, dar mi-a trecut si cu aia
lory9631
Postat pe 2 Septembrie 2008 09:39
nu am folosit am gasit multe info despre..si eu ma intrebam cat de igineice pot fi atata timp cat pot fi folosite, 4 ore dupa care se schimba...bine dc esti acasa nu e o problema, dar sa zicem ca esti la servici, ce faci? cum o speli, cat de bine o poti spala? nu trebuie igienizata? (fiarta, dezinfectata?) nu am vb cu dr....
tudor_claudia
Postat pe 7 Septembrie 2008 13:32
am gasit acest site
http://www.cupa-menstruala.ro/
de unde se poate comanda cupa online.

aici spune ca se spala sau se sterge cand se schimba, se spala regulat cu apa calda si sapun si se sterilizeaza cu un lichid dezinfectant sau se fierbe 5 minute.. banuiesc ca birou sunt de ajuns primele masuri daca aveti o baie dotata si cu chiuveta. detalii gasiti aici

http://www.cupa-menstruala.ro/detalii.htm
despre cum se foloseste, igiena s.a.
eu n-am intrebat ginecologul inca dar o sa o fac
a1_23
Postat pe 14 Septembrie 2008 08:31
am fost foarte incantata la icneput de idee... chiar mi-am facut comanda si am anulat-o ulterior... dr mi-a deschis ochii si sunt de parere ca are dreptate. nu e igienaica deloc...poate ar trebui sa porti mai multe cu tine ca sa le schimbi mereu sa fie curate.... ma rog treaba voastra eu deja am rana pe col nu mai vreau sa imi provoc si alte neplaceri
lory9631
Postat pe 14 Septembrie 2008 16:07
nu am auzit pana acum de cupa acesta si nici nu sunt curioasa.ob am folosit o data si ...ultima deoarece mi-a creat o senzatie oribila de discomfort.nici sa nu mai aud de asa ceva.
melutza
Postat pe 31 Octombrie 2008 20:56
trecand peste sila pe care sincer mi-o provoaca numai gandul....imaginati-va intr-o toaleta publica...ce faceti? iesiti cu ea sa o spalati??? bleaaaah! mai bine varianta cu "pampers-ul", decat asa ceva!
mimish_kidz
Postat pe 27 Noiembrie 2008 00:04
Te gandesti la vacanta?
www.taberelemele.ro
haihui
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:04
Buna ziua,
Va impartasesc cateva detalii despre un nou produs (unic si patentat) CARE VA POATE FI DE UN REAL FOLOS. Este vorba despre absorbante active (Love Moon) ale corporatiei Winalite,si care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat), ce in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.Este un produs revolutionar,cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva), au efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni(eroziune si infectii cu toate tipurile de bacterii pe colului uterin,candidoze,chist ovarian,miom uterin,fibromiom,endometrioza,infectia cailor urinare,prolaps vaginal,incontinenta de urina,arsuri termice,dismenoree,scurgeri excesive,herpes,cancer de col uterin,etc).Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.In plus,elimina mirosurile. Semnificativ este ca se folosesc si de catre barbati, cu efecte benefice in adenom de prostata, hemoroizi, etc. In plus,foarte important este ca se livreaza impreuna cu seturi (carduri) de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate(in special a colului uterin) etc. In Romania deabea incep sa fie cunoscute,in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului (intotdeauna fiind printre primii informati este un imens avantaj, in caz ca doriti sa faceti o afacere din simpla promovare a absorbantelor si nu doar sa fiti un simplu consumator). In lume , inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani.Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. Relatii : bonavitae2009@yahoo.com sau 0745.074.755
kidz001522
Postat pe 1 Iulie 2009 14:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anticonceptionale sau sterilet? 9 De la: vasilicasavoiu 6 Aprilie 2009 11:51
blocarea unui canal de lapte 19 De la: laurik77 13 Februarie 2010 22:53
Salutare mamici! 16 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 16:45
plecarea in romania 4 De la: horobeanu 9 Iulie 2009 22:40
greutatea dupa nastere 172 De la: ralucacoea 11 Martie 2011 15:49
Setari Cookie-uri