Banii?

Un abuz din partea sefei tale! Nu vreau sa te supar, dar cum era posibil sa semnezi ceva pe statul de plata si sa accepti bani mai putini?! Daca gresesc si cu un leu atunci cand incarc cardurile la una din societati, sau la alta cand trimit la financiar situatia de plata, oamenii isi cer drepturile! Inteleg cand e vorba de munca la negru, atunci nu ai cum dovedii o anume plata, dar cand sunt acte!! Daca ai fi dat-o in judecata ai fii castigat fara probleme, oricat de buni avocati ar fi avut! si toate cheltuielile le-ar fi achitat firma, fiindca ar fi fost gasiti vinovati! Cum sa semneze altcineva statul de plata in locul tau? ce dovada mai elocventa ai putea cere?! Imi pare rau sa aud ce oameni fara suflet pot exista!
elanicol
Postat pe 24 Iulie 2008 19:53


In ceea ce priveste propunerea cu 85% la suta din veniturile realizate - daca legea s-ar fi aprobat, se aplica mamicilor care depaseau venitul de 600 ron! cele pe care le-ar fi avantajat actuala lege, ar fi beneficiat in continuare de aceasta lege adica 600+200 ron! in felul acesta ar fi fost bine si pentru mamicile cu venituri mai mici, dar ar fi fost drept si pentru cele care au realizat venituri mai mari pentru care au achitat datoriile catre buget corespunzator salariilor mai mari!
elanicol
Postat pe 24 Iulie 2008 19:58
ce parere sa am maria adelina????????????ca te-a dus de nas, ti se pare normal sa se fi bucurat ea de o parte din bani care de fapt ti se cuveneau tie si micutului tau??? si pun pariu ca pe ea nu au imbogatit-o cativa lei in plus, poate tu insa ii simteai. ce sa zic?eu nu as fi acceptat, cu mine mai treaca mearga, dar sa-si bata joc de copilul meu, nici gand!!!!!!!
eu una, simt ca innebunesc cand vad ca trebuie sa ma descurc + fetita mea de 11 luni cu 8 milioane, cand inainte aveam mai mult si nici nu aveam un copil in intretinere, iar sotul meu nu castiga spectaculos. Totusi, cu ajutorul lui ne descurcam, altfel, nu stiu cum ar fi. Am 33 de ani, din care 21 am facut numai scoala, si nu mi se pare normal ca cineva sa-si bata joc de asta. Am invatat pentru ca am vrut, si am putut si pentru ca am vrut sa am avantaje in cele din urma, stiu ca e o perioada trecatoare, dar e frustrant!!!!
msh2007
Postat pe 25 Iulie 2008 22:32
ce as fi facut eu ar fi fost un caz nerezolvat pt ca ei au cunostinte sus puse iar eu as fi pierdut in fata lor asa ca am mers pe ideea ca dumnezeu nu doarme si intradevar dumnezeu nu a dormit chiar daca am avut nevoie de bani pt am avut perioade cand nu aveam decat 5 lei in casa si ma rugam va spun cu lacrimi chestia asta sa vina indemnizatia nu-mi era de mine cat de bubulina si parca imi erau ascultate rugile binenteles acum ne-am reglementat cat de cat dar nu doresc la nici o mamica sa treaca prin ce am trecut eu chiar nu va doresc deci pot sa spun ca pt mine cei 800 de lei imi sunt foarte folositori si cred ca la toate mamicile ne sunt folositori pt ca asta este situatia poate pe viitor va fi mai bine. va pup dulce
maria_adelina26
Postat pe 26 Iulie 2008 00:08
nu cred ca exista cineva care sa recunoasca sincer ca ii ajung cei 800lei dar ia ganditiva voi mamaici la acelea care nu primesc decat alocatia copilului200 cum se descurca. asa e la numai la noi in alta tara primeai cu mult mai multi bani si te descurcai altfel.... dar suntem in romania toata lumea are credit la banca facturi de platit si... totusi nu cred ca o sa murim de foame sunt altii mult mai saraci ca noi care nusi permit nici painea... daca cineva din guvern ar trai asa cum traim noi oamenii simplii poate sar schimba ceva dar lucrul asta nu cred ca se va intampla cat de curand asa ca ne ramane doar speranta si lupta de zi cu zi pt o viata mai buna.
bafta la toate mamicile cu servici sa nu sa auzim de bine!!
anamariamerisescu
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:04
Fetelor daca suntenti din Constanta si vreti hainute de copii de toate varstele la cele mai bune preturi si cea mai buna calitate, va astept la Baby Doll, Str Bucuresti Nr 8, Bl L18.- la trecerea de pietoni (Zona Casa de Culruta-Icil).
Super Promotii De Sarbatori.
Contact: georgianaalexandramogos@yahoo.com
denyssa_23
Postat pe 10 Decembrie 2008 19:43
Si eu sunt acasa in concediu de crestere copil si datorita faptului ca nu ne ajung banii am inceput sa vand produse Avon ....momentan nu scot prea multi bani dar acum sunt inca la inceput....asa ca sper sa iasa ceva din treaba asta. Apropo daca cunoasteti presoane interesate de aceste produse va rog sa ma recomandati. Ma puteti contacta la e-mail gabyburciu@yahoo.com.
Multumesc! si in continuare sa auzim de lucruri mai bune ( poate schimba astia legea si le mai mareste si copiilor alocatia ...ca 2 milioane nu ajunge nici pe o masea)
gabyburciu
Postat pe 19 Februarie 2009 15:34
buna,nu ai vrea ceva mai mult decat avon???ceva care ar putea sa-ti scimbe viata dandu-ti posibilitatea ca la un moment dat sa ai la dispozitie si timp si bani deopotriva ???
silviu_m74
Postat pe 26 Februarie 2009 20:12
Companie americana cauta
prin reprezentantii ei in Romania,
personae motivate si ambitioase,
interesate sa-si dezvolte
o afacere de marketing si publicitate online,
in care ar avea ocazia sa castige
la nivel occidental.
Cunostinte de limba engleza prezinta un avantaj !!!
www.solutiidecriza.com
silviu_m74
Postat pe 31 Martie 2009 21:21
legea este aprobata:
85%din venitul net pe ultimele 11 luni dar nu mai mult de 4000 ron
mocacuca
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:07
da...de asta cu banii sunt sigura dar mai nou am inteles ca nu mai stam 2 ani acasa stiti ceva legat de noua lege care este in discutie?am inteles ca urmeaza sa fie aprobata
silviatatu
Postat pe 1 Mai 2009 11:51
Am sotul care are bani altfel nu puteam trai ptr ca nu miau venit banii nici dupa 4 luni de la nasterea copilului nici alocatia nici indemnizatia. Dupa cat timp vor veni?
kidz003668
Postat pe 29 Octombrie 2009 18:18
e greu mamici si cu banuti aia dar si fara ei e si mai greu nu am luat indemnizatie ne ancadranduma corect an zile an fine ,dar sunt myltumita c a mia fost si ami este copila sanatoasa ,are un an si 9 luni ,vb clar ,am scapat de panpersi si de b iberon ,banuti face tati care a plecat la munca departe de noi datorita crizei astaia care ne chinuie pe toti cei ramasi aici ..................................
claudia_mami
Postat pe 3 Februarie 2010 17:15
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 5 Martie 2010 08:33
fratele meu este casatorit in america, acolo nu se dau bani la nastere si nici alocatie nu se primeste pt copil, iar concediul de maternitate este de 4 luni, si este mai bine pt ca asa nu au de la ce sa se certe ca nu le da statul banii , doar in romania se dau timp de 2 ani bani pe urma copiilor, eu am nascut in spania si nu am primit bani pt copil deoarece nu avam acte, dar mamele de acolo primesc o data suma de 2500 euro si apoi gata, iar concediul este tot de 4 luni, acolo copii se trimit la crese de la 4-5 luni sau cele care au mai multi bani angajeaza bone. din romania tebuie sa primesc cei 200 lei alocatia , dar inca nu am primit nimic, si copilul are 1 an si 2 luni.
denis2009
Postat pe 7 Martie 2010 09:37
ati putea oare sa ma ajutati? am un copil de 5 anisori si este ceva timp de cand imi tot spune ca mai vrea o surioara sau chiar un fratior. e drept ca ne dorim si noi, parintii, insa exista o problema.... banii.
indemnizatia pentru cresterea copilului a ramas la fel, adica 85% din salariul net? sau mai bine care este acum modalitatea de a fi platita pentru cresterea copilului? asi dori sa primesc toate informatiile de care dispuneti.
MULTUMESC!
eladoni
Postat pe 7 Martie 2010 09:47
indemnizatia e 85% din net plus 200 kei alocatia copilului. Eu primesc indemnizatia mea 2.653lei+200lei alocatia copilului. Aceasta cu 85% se aplica daca ai salariul net mai mare de 1.000 lei. Daca nu indemnizatia este de 600 lei+200 lei alocatia copilului. Veniturile se calculeaza din ultimul an de activitate.
viobregar
Postat pe 7 Martie 2010 10:34
E drept fetelor!! Nici unei mamici nu ii ajung banutii pt prunc si eu sunt in aceeasi situatie.Am turbat de nervi, 2 luni am cautat ceva de lucru acasa.E dificil, nici meditatii nu poti da , ca nah...tre sa stai cu bb, ma gandisem sa fac margele, cercei, dar la noi nu se platesc prea bine, asa ca am batut netul in lung si in lat pt o idee de supravietuire.Sa traiasca cei de la guvernare cu 800 de ron, lor nu le-ar ajunge 2 zile nu 1 luna.Oricum, cred ca am gasit ceva, vad ca merge bine, am 2 saptamani si deja am scos banii pt pampers pe luna asta. Pt 1 ora pe zi eu zic ca se merita grozav.
MichelleB
Postat pe 7 Martie 2010 15:45
credeti-ma ca desi nu ajung tot este ceva, mai greu este cu alocatia dupa ce se termina cei 2ani, nu o sa ii mai poti cumpara nici macar ghetute din 40 lei,asa ca sa ne multumim cu ce avem pana la 2 ani ca pe urma e si mai greu si credeti-ma oricati ai avea tot nu este de ajuns pentu cate nevoi sunt.
Mihaela_Andrada
Postat pe 7 Martie 2010 17:40
Vreau sa le urez la toate mamicile un sincer LA MULTI ANI SI TOT CE VA DORITI MAI BUN SI FRUMOS PENTRU BEBEII VOSTRI SI PENTRU VOI pentru ziua de maine de 8 martie nu stiu daca maine pot intra si nu vroiam sa treaca ziua va pup si va doresc numai bine MIHAELA SI ANDRADA
Mihaela_Andrada
Postat pe 7 Martie 2010 17:44
lA MULTI ANI MAMICILOR!!!!!Sa aveti o primavara frumoasa,prunci cuminti si o criza cat mai usoara (ca sa nu fiu offtopic)
MichelleB
Postat pe 8 Martie 2010 13:04
office_salinasusesi_ro
Postat pe 9 Martie 2010 08:44
ce anume ai gasit de lucru pentru acasa pentru ca si eu am cautat si nu am gasit nimic convenabil.
cp_venca
Postat pe 9 Martie 2010 16:51
E drept fetelor!! Nici unei mamici nu ii ajung banutii pt prunc si eu sunt in aceeasi situatie.Am turbat de nervi, 2 luni am cautat ceva de lucru acasa.E dificil, nici meditatii nu poti da , ca nah...tre sa stai cu bb, ma gandisem sa fac margele, cercei, dar la noi nu se platesc prea bine, asa ca am batut netul in lung si in lat pt o idee de supravietuire.Sa traiasca cei de la guvernare cu 800 de ron, lor nu le-ar ajunge 2 zile nu 1 luna.Oricum, cred ca am gasit ceva, vad ca merge bine, am 2 saptamani si deja am scos banii pt pampers pe luna asta. Pt 1 ora pe zi eu zic ca se merita grozav.

ce anume ai gasit de lucru pentru acasa pentru ca si eu am cautat si nu am gasit nimic convenabil
cp_venca
Postat pe 9 Martie 2010 16:54
office_salinasusesi_ro
Postat pe 13 Martie 2010 08:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sanatatea parului 8 De la: chanty 9 Mai 2010 20:39
ciclu in perioada de lactatie 13 De la: MAYATHEEO 24 Iunie 2010 17:19
AJUTOR! 1 De la: garbo253269 7 Decembrie 2011 16:21
despre alocatzie! 2 De la: Mony08 28 Ianuarie 2010 12:27
Yoga pt mama si bebe 1 De la: emerald555 16 Aprilie 2009 09:04
Setari Cookie-uri