Banii?

ELANICOL(l-am scris cu majuscule ca nu cumva sa-l gresesc), la programul pe care ni l-ai zis, eu una nu l-as mai numi "servici", sper ca intelegi ca nu toata lumea are popsibilitatea acestui program flexibil sa dam pe la birou odata pe saptamana, dar sa fim platite ca pt toata saptamana. Asa ca nu era cazul sa vii sa ne spui raspicat ca tu nu intrerupi serviciul, de parca ai fi facut cine stie ce ... realist vorbind, cat timp o sa fie de acord seful tau cu acest program al tau?
a1_23
Postat pe 20 Iulie 2008 23:38
e adevarat boaba ca nu multe au sanse sa lucreze dupa un program flexibil si nu este cazul bugetarilor,care ,pe langa salariile mici mai beneficiaza si de o rigiditate a programului de lucru,cu toate ca in contractul de munca se mentioneaza ca pot beneficia ,la cerere, de un program mai scurt in cazul in care se intorc mai repede de doi ani la lucru.Oricum subiectul deschis e despre banii dati de stat pt ingrijirea copiilor,dar se pare ca am cam deviat de la subiect cu dorinta de a ne afirma .Abia astept sa aud vesti de la viitoarea mamica ,ce sustine sus si tare ca poate sa-si creasca bebele cu atata usurinta.Cred ca toate ne facem planuri la inceput,dar realizand cat de important e sa fii langa bebe pas cu pas,renuntam .Nu cerem bani una la alta ci doar ipartasim niste pareri,nu?
amalia30
Postat pe 21 Iulie 2008 12:10
Nu vreau sa tin partea nimanui, dar acesta e un loc unde fiecare isi poate spune parerea dar nu e cazul sa fim ironice sau rautacioase ( lucru pe care l-am descoperit si pe la alte subiecte). Fiecare poate spune ce vrea dar eu cred ca ar trebui sa pastram totusi o anumita decenta si candoare in limbaj ca doar suntem mame ( sau viitoare mame) si femei, nu-i asa?
danyelle005
Postat pe 21 Iulie 2008 16:20
Ami, eu lucrez la bugetari, tousi, salariul e frumos, si pot si beneficia de reducerea programului de munca, totuis, oricat de putin as lucra, e prea mult ca sa nu stau cu minunea mea. Stiti, aceleasi planuri bataioase mi le-am facut si eu ianinte de a nastere, cand eram insarcinata, aveam senzatia ca o sa pot muta muntii din loc, iar copilul meu nu se va imbolnavi, va manca tot ce-i dau, si nu-mi va da batai de cap. Dupa nasterea Mayei, am realizat ca toate acele planuri erau doar vise...nu irealizabile, poti merge la serviciu dupa 2 saptamani daca ti se pune pata, dar apar alte chestiuni, care nu mai au nimic de a face cu partea financiara...tin de suflet
msh2007
Postat pe 21 Iulie 2008 22:41
Buna dragelor! Nu ma deranjeaza comentarile rautacioase!!! Ba chiar ma asteptam si la acest gen de comentarii!! Nu ma dau in petec si nici nu fac parada cu ceea ce pot sau presupun ca pot face!! Imi exprimam doar punctul de vedere!!! Presupunem ca traim intr-o tara libera si fiecare ne putem exprima cum dorim, se intelege pastrand limitele bunului simt! Nu am intentionat sa ofensez pe cineva prin cuvintele mele! Cine ma cunoaste ar putea confirma ca si acum am acelasi program - lucrez foarte mult acasa! Baza de date pe care o am la birou o am si acasa!! Nu castig cine stie ce, totusi un pic mai mult decat cei 600+200 ron! Nu vreau sa intru in amanunte, dar situatia personala nu imi permite nicicum sa renunt la job! Oricat de greu ar venii cuiva a crede, chiar asta o sa fac, o sa continui sa lucrez! Ma rog doar la Doamne-Doamne sa fie bebelusul sanatos, de asemenea si eu sa imi revin repede!!! Pana acum sarcina a decurs minunat si am toate sansele ca si pe viitor sa fie la fel! Spre norocul meu o sa beneficiez de ajutorul si sprijinul mamei sotului meu care o sa vina dimineata sa ma ajute - mai ales cand o sa fiu plecata cu acte in oras - si acum, sa rezolv prin oras ce am de rezolvat , imi ia undeva pe la 2 ore maxim - dupa amiaza, dupa program vin surorile mele! Chiar stiu ce vorbesc! Intamplator, am si experienta cu bebelusii! Nepotelul meu Vladut -acum in varsta de cinci ani - a locuit la mine de cand l-am adus de la maternitate pana la doi ani! Si ne-am ocupat de el numai eu si surorile mele! de la doi ani Vladut a stat cu dadaca (o fosta educatoare)! Acum are o alta dadaca, mai tinerica, dar merge si la gradinita, asa ca are un alt program!!!! Stiu ce inseamna un bebelus, alaptat din trei in trei ore - asa era la Vladut! - dureri de burtica, plimbat cu el in brate noaptea! dar ne-am impartit sarcinile si iata ca baietelul este mare! o sa ma descurc si eu! plus ca langa mine il am si pe sotul meu care este un om minunat si mai mult de atat, e lipicios si rabdator in ceea ce priveste copilasii (chiar inclin sa cred ca o sa fie mai rabdator chiar si decat mine!!! )! In orice caz, o sa va tin la curent cu evolutia mea dupa ce nasc!!! Apropo, si medicul meu stie ca nu voi renunta la job!! Si nu mi-a tinut prelegeri, nu m-a certat! Am voie sa sper si sa cred ca se poate!!!!! Sanatosi sa fim!!
elanicol
Postat pe 22 Iulie 2008 15:55
Draga Boaba, nu era nevoie sa-ti manifesti sarcasmul tastand numele meu cu majuscule (stii doar ca in exprimarea pe internet, majusculele exprima un tipat, un strigat!!! iar tipetele nu fac placere nimanui!!!! )! cand am atras atentia partenerei de conversat pe forum ca nu sunt elena ci mihaela-nicoleta, se poate sa fi dat dovada de putina mandrie, recunosc, dar prenumele mele ma reprezinta - lucrand in resurse umane, acord o mare atentie detaliilor, semnificatiilor, citesc printre randuri! - asta e pacatul meu! Imi cer scuze daca am dat impresia ca sunt infatuata, increzuta sau mai stiu eu ce!!! Din randurile tale asta am inteles ca asta ai inteles, priceput!!!! Mesajul meu era simplu: alternativa mea la varianta de a ramane acasa doi ani cu bebelusul!!!!! Si orice ti-ai inchipui, chiar muncesc, de dimineata pana seara chiar! cand merg la birou, ajung la ora 7 si plec la ora 21:30 sau 22!!! iar in zilele cand merg la celalalt job unde stau pana la ora 15, de la ora 17 lucrez acasa si nu ma ridic de la calculator pana pe la miezul noptii! Uneori ma prinde chiar ora 2 noaptea completand acte!!! Si, da, oricat de greu iti vine a crede, se intampla sa fie si oameni buni pe lumea asta, si Dumnezeu a tinut cu mine si mi-a scos in cale asemenea oameni! Citez "atat timp cat departamentul tau merge cum trebuie, actele sunt la zi, nu luam amenzi, e treaba ta cum iti organizezi programul de lucru!"! la unul din job-uri gestionez 260 de salariati!!!! Pupici si o viata frumoasa draga Boaba!!!
elanicol
Postat pe 22 Iulie 2008 16:12
Draga Ami, astept cu nerabdare si curiozitate urmatorul tau comentariu! Si al tau si al celorlalte forum-iste de aici!!! Si poate ma lamuresti si pe mine, cum e cu dorinta de afirmare???!!?! Cand am "pofte" de acest gen, urmez un curs de specializare, un training de dezvoltare personala!! O conversatie pe forum nu e o cale de afirmare! Cel putin pentru mine nu este!!! Mea culpa: sunt voit malitioasa!! Ciudat, cum cad in plasa voastra!!! Oricum, m-am abtinut ceva timp pana sa va raspund, nu??! Tot e ceva!!!
elanicol
Postat pe 22 Iulie 2008 16:29
stii ce am inteles eu din prima ta postare? ca practic clele care aleg sa faca un copil si sa isi ia cponcediu de crestere a copilului de 2 ani, de fapt chiar urmaresc acesti bani (600+200). Ba chiar ce convine asa de mult ca il fac si pe al doilea copil de bine ce le este!!! si semnele tale de exclamare ce insotesc comentariile la adresa mamelor ce stau 4 ani acasa, sa inteleg ca erau de atata admiratie? mi s-a parut ca nu le intelegi pe cele care aleg sa stea cu copilul acasa. Oare am inetels eu gresit? Cred ca nu sunt singura. Appi ai spus ca de asteptai la genul asta de comentarii, dar in loc sa clarifici situiatia de la inceput, ai asteptat "feedback-ul nostru". Cred ca noi am cazut in "plasa" ta de la inceput. Scopul acestui subiect era altul
a1_23
Postat pe 22 Iulie 2008 16:42
No comment! Daca asta ai inteles, asta este!! Acum nu era nevoie sa te legi de un amanunt pentru ati crea confortul personal ca e ok sa ataci!! Cum spuneam, nu am oferit decat o alternativa din punctul meu de vedere!!!!
elanicol
Postat pe 22 Iulie 2008 17:02
subiectul se adresa mamelor care stau acsa cu copilul daca le ajung cele 800..... iar alternativa ta care era?
a1_23
Postat pe 22 Iulie 2008 17:10
"Asa este, cred ca nimanui nu-i ajung acesti bani!! desi printre salariatele carora le-am facut dosarul pentru concediu crestere copil, am avut surpriza sa constat ca asa si-au programat angajarea incat sa indeplineasca conditiile de a primi respectiva indemnizatie, de aici si ideea ca se multumesc cu acesti bani! ba mai mult, imediat ce au terminat cu concediul pentru primul copil au ramas iar insarcinate, asa ca au stat acasa 4 ani apoi si-au facut lichidarea! tind sa cred ca exista o parte a populatie careia acesti 600+200 ron le sunt de folos si probabil se si descurca cu ei, daca nu uitam ca totusi, o mare parte din mamicile acestei tari au salarii mici, daca nu chiar minimul pe economie!! sper ca nu am dat impresia ca sunt rautacioasa! doar ca imi vine tare greu sa cred ca poti sa-ti cresti copilul cu acesti bani!"

Acesta a fost mesajul de care ai amintit!!! Sa vedem: chiar am avut genul asta de salariate, care mi-au spus ca pentru asta s-au angajat, sa poate indeplinii conditiile legale sa stea acasa pe bani, in conditiile in care la nivelul lor, in acel moment, salariul nu se ridica mult peste 500-600 ron!! Bravo lor! Nu am blamat, nici nu am facut din asta o cale de arunca in cineva cu noroi!!! Poate nu m-am exprimat in cel mai fericit mod, dar ... evident, legea actuala favorizeaza viitoarele mamici cu salarii mici si foarte mici!!! Asta nu inseamna ca ele se descurca mai bine sau mai putin bine cu copilasii lor, nu am de unde sa stiu!!! Fiecare vedem bunastarea si necesarul zilnic (care nu implica doar partea cu alimentatia, ci si necesarul de divertisment, educatie, etc)! Era doar un punct de vedere!!!! Nu un atac la persoana cum vad ca a degenerat acest topic!!
elanicol
Postat pe 22 Iulie 2008 17:11

"subiectul se adresa mamelor care stau acsa cu copilul daca le ajung cele 800..... iar alternativa ta care era? "
Esti prinsa rau draga mea!!!! alternativa era ca in ceea ce ma priveste, planul e sa nu stau acasa!!! Cum, spuneam, era opinia mea, alegerea mea!
elanicol
Postat pe 22 Iulie 2008 17:14
cum mi-ai interpretat tu scrisul cu majuscule, asa au fost interpretate si semnele tale de exclamare.. si asa cum ai citit tu printre randuri am citit si noi. Iar interpretarile au fost din ambele parti cele mai putin agreabile.
a1_23
Postat pe 22 Iulie 2008 17:55
o viata frumoasa si tie!
a1_23
Postat pe 22 Iulie 2008 17:55
Multumesc frumos , la fel! Si o ultima intrebare: prin "noi" la cine te referi??! ce grup/opinie de grup esti mandatata sa exprimi / sa reprezinti?! Semnele de exclamare, in cazul meu, exprima mirarea/nedumerirea! Doar atat! Nu te-am jignit, initial nici nu am discutat cu tine! Mai ales ca nici nu stiu nimic despre tine! Astazi doar am incercat sa raspund la atacul tau!
Daca prin "noi" te referi la tine si la Ami, poate ar fi bine sa o lasi sa-si exprime singura opinia/parerea!
O zi minunata - nu cum e vremea de afara! Pe viitor o sa ma abtin de la ati raspunde! Nu faci altceva decat sa ataci, fara sa argumentezi! Nu merita!
elanicol
Postat pe 22 Iulie 2008 18:18
vad ca ti-ai retras acele semne de exclamare desi ai pus pasajul intre ghilimele. totusi cunosti foarte bine regulile de scrisului pe internet, semnificatii etc. dar initial au reprezentat un "mic detaliu"..
a1_23
Postat pe 22 Iulie 2008 18:19
ceea ce o sa faci tu nu avea nicic o legatura ca raspunsurile pe care le cauta cea care a deschis subiectul, singura legatura era daca ai fi scris ce ai scris pentru a-ti exprima dezaprobarea fata de cele care stau acsa. Cred ca am cautat logica a ceea ce ai scris tu...
a1_23
Postat pe 22 Iulie 2008 18:24
"Semnele de exclamare, in cazul meu, exprima mirarea/nedumerirea! "... singura ai scris asta
deci am avut dreptate cand am zis ca nu le intelegi pe cele care stau acasa cu copiii
a1_23
Postat pe 22 Iulie 2008 22:35
Sunt de acord cu danyelle005: Nu este cazul sa devenim ironice si rautacioase! Eu ma bucur din suflet ca elanicol este atat de optimista. Este o atitudine de admirat pe care toate ar trebui sa o avem.

Deasemenea ma bucur pt ea si o felicit pentru cum a reusit sa se descurce cu munca si facultatea si alte cursuri pe care le-a mai urmat. Se vede clar ca este o luptatoare si sunt convinsa ca va reusi tot ceea ce-si va propune. Bravo elanicol!

Nu vreau sa supar pe nimeni dar nu mi s-a parut aiurea cum s-a exprimat in mesajele ei. Poate ca a fost prea sincera si ... stim cu toti ce se intampla cand esti sincer si-ti exprimi punctul de vedere exact asa cum simti.

Din mesajele ei reiese ca are un job nemaipomenit de convenabil. Acesta este un lucru pt care trebuie sa o felicitam. Desi nu o cunosc personal sunt convinsa ca elanicol a muncit mult si aici ma refer la tot ceea ce tine de scoala, facultate, cursuri, etc pt a ajunge unde este astazi.

Elanicol ai o intreaga familie care te sustine si care te va ajuta cu bebelusul tau si asta conteaza enorm. Eu iti tin pumnii si sunt convinsa ca totul va iesi ok.

Si acum revenind la cei 800 RON, pt ca defapt aceasta trebuia sa fie discutia noastra, a tuturor, trebuie sa recunosc ca acesti bani sunt bineveniti dar nu suficienti. Daca nu am fi avut salariul sotului meu ,care este destul de bun, noi nu am fi reusit sa ne descurcam cu micuta Sara. Zanica mea, asa cum am scris si in blog, este bolnavioara si cu toate ca medicamentele sunt unele gratuite, altele compensate ne-ar fi fost imposibil sa facem fata la toate confruntarile pe care le-am avut in acesti 2 ani doar cu cei 800 RON.
luiza_sara
Postat pe 23 Iulie 2008 14:11
buna fetelor!imi pare sincer rau ca s-a ajuns la asemenea discutii pe acest forum.E drept ca in momentul in care m-am inscris am putut vedea cateva discutii contradictorii care au degenerat rau de tot!ma refer la alimentatia bebelusului ,daca imi amintesc bine,unde doua mamici se certau in cel mai josnic mod pe forum!
Conflictul s-a aplanat.
Personal ,am fost incantata de acest forum ,motiv pt care am si ramas pe el.
Nu inteleg insa un lucru:stiind ca avem posibilitatea sa trimitem mesaje private acelei persoane care, dupa parerea noastra ne-a vb intr-un fel sau altul, dece trebuie sa asistam la astfel de discutii.Nu vreau sa fiu rea,sau sa jicnesc pe cineva,Doamne fereste!Persoana care a deschis subiectul dorea sa vada,dupa parerea mea ,cam cum se descurca mamicile ce se afla in concediu maternal cu acesti 800 de lei pe care-i ofera statul.Dupa cum am observat,una dintre voi e viitoare mamica,iar despre boaba nu stim nimic. Trebuie sa dam dovada de maturitate si atunci cand dorim sa impartasim din experientele noastre sa o facem sincer,fara a ofensa cariera sau statutul cuiva.Felicitari mamicilor care pot sa se intoarca la servici imediat dupa ce au nascut! Sunt de admirat.
Elanicol ,esti o norocoasa ca ai atatea ajutoare in preajma!Sarcina usoara in continuare si o nastere la fel de usoara!Pupici
bia_kidz
Postat pe 23 Iulie 2008 17:16
bia, ce vrei sa stii despre mine? am un bebe de 1 an. altceva mai vrei sa stii? nici despre tine nu detinem chiar asa multe detalii. Nu am nimic de comentat la faptul ca va incepe Ela serviciul, daca poate asa e f. bine, M+a deranjat exemplul dat de ea initial cu mame care practic profita de lege, lucreaza un an si apoi "stau acasa pe bani", asta e, a recunoscut si ea ca se astepta la comentarii deci undeva e si vina ei penrtu ca nu s-a exprimat corect. Asa ca mesajul ei initial nu mi s-a p[arut atat de plin de admiratie pentru mamele care stau acasa (fiecare din motivele ei - pentru ca asa vrea, pentru ca e cea mai buna varianta etc.) pe cat de multe admiratii a primit ea pt ca merge la servici. Dar fiecare face cum ii permite situatia, si cred ca si cele care stau acasa cu copilul nu trebuie trecute in umbra. E ca si cum, eu care am lucrat la spital pana in ultima saptamana de sarcina, pe vreme de canicula, in spital la pneumoftiziologie,printre bolnavi de tbc, tusitori cu tot felul de bacterii in sputa, vin si ma laud la gravidele care au stat acasa pnetru ca nu au mai putut merge la servici si sa primesc multe felicitari ca eu am putut face asta.. sau ma duc la mamele care discuta despre lapte praf si le spun ca eu nu am renuntat asa usor la alaptat, ca am citit mult si am inteles ca lactatia depinde cel mai mult de vointa mamei.. Din punctul meu de vedere si mamele care stau acsaa cu copilul sunt de admirat, cele care-si sacrifica cariera pentru a-i fi alaturi copilului, pentru ca nimic nu poate inlocui prezenta mamei in viata copilului.
a1_23
Postat pe 23 Iulie 2008 20:23
noi, cele care stam acsa, nu ar trebui sa ne asteptam la felicitari si admiratie ????
a1_23
Postat pe 23 Iulie 2008 20:53
un subiect foarte fierbinte dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne suparam care are mai mult si care mai putin ,normal ca cei 800 de lei nu ajung pt un copil dar asta e , sincer vorbind si mie mi-ar place sa am un job mai lejer adica sa fac ceva acasa dar aici nu este asa ceva eu am o fetita cuminte si as putea in curs de 1 an sa lucrez la domiciliu dar stau intr-un orasel mai mic si nu pot sa spun la unele persoane ca eu stau intr-o garsoniera cu fetita si cu sotul binenteles si ca platesc rate de peste 15 mil pt ce avem dar avantajul este ca stam singuri dupa o sedere de aproape un an cu socri unde mi-am rugat moarte dar sotul meu a fost si este o fire optimista si a zis ca o sa avem si noi casuta noastra si tot ce visam pt ca omul intotdeauna traieste cu sperana si scuze apropo de bani:niciodata nu vor atatia cat vrem asa ca sa ne multumim si cu atat pt stam acasa 2 ani si putem sa stam langa puisori nostri pe cand pe timpul lui ceausu dupa 6 luni te ducea-ai la servici
maria_adelina26
Postat pe 23 Iulie 2008 21:32
Buna dimineata tuturor! Nu am spus, nici nu am gandit, ca mamicile care raman acasa nu sunt de admirat! dimpotriva!! au toata admiratia si consideratia mea! Am prietene foarte bune care au copilasi mici si au stat acasa si le admir pentru asta, le-am si spus! una dintre ele tocmai a inceput serviciul acum pe 15 iulie si era ingrozita de ideea ca baietelul ei de doi anisori nu se v-a acomoda la cresa-gradinita, e stresata, ingrijorata (reactii perfect normale!)! stie ca o admir, pentru rabdare, pentru dedicarea si grija ce o poarta copilasului! o alta amica are doi copilasi mici, a ramas acasa dintr-un concediu de intrerupere in altul! e o fata muncitoare si la locul ei si nu am auzit-o vreodata sa se planga! Ce spuneam eu in primul mesaj postat este o realitate, chiar am salariate la unul din job-uri care pentru asta s-au angajat- sa indeplineasca conditiile pentru a ramane acasa cu bebelusul!! Nu le-am nominalizat, deci nu le-am lezat nicicum! Si ma repet: bravo lor si/sau felicitari cui le-a sfatuit! In general, cand vad vreun topic, vreo discutie deschisa, aleg sa vin cu exemple din afara obisnuitului, banalului!
Apoi mi-am exprimat optiunea - valabila in acest moment! imi i-au masuri de precautie, la unul din job-uri o sa introduc concediul pre si post natal (cele 126 de zile) pentru a indeplinii conditiile in cazul in care - Doamne fereste! - este nevoie sa stau vreo luna doua acasa! Din pacate, cum stiti si voi, nu poti avea alte joburi si sa si beneficiezi de intrerupere! La negru nu pot muncii fiindca imi pun semnatura pe acte, etc, etc! Cand am spus ca nu stau acasa, se intelege ca nu o sa fac asta in detrimentul bebelusului, el va avea parte de ingrijirea si atentia necesara! Doar la intrebarea cum o sa ma descurc si cu bebelusul si cu job-ul am ales sa dezvolt si sa explic mai pe larg cam ce presupune munca mea - si intentia nu a fost sa ma afirm, sa ma dau mare, sa dau cu tifla altora mai putin norocoase, asa cum s-a mentionat la un moment dat! Ma repet ca o fraiera, dar asta este: nu am nominalizat pe nimeni, cu atat mai putin nu m-am luat de nimeni de aici de pe kidz (o site pe care il ador!) ! dar toata discutia si vorbele unora de aici mi-au lasat un gust amar - fiecare poate sa spuna ce vrea, daca s-au simtit lezate de afirmatiile mele, puteau pur si simplu sa spuna: "eu asa am facut sau eu asa o sa fac, eu asa ma descurc si astea sunt planurile mele!"!!! exact cum am facut si eu, am spus "asta este alegerea mea! asta intentionez sa fac! asta consider ca este bine pentru mine!"
Intrebarea initiala se referea, evident, cum se descurca mamicile cu cei 600+200 ron! am fost acuzata ca de fapt nu am raspuns la intrebare ci am vorbit pe langa! Sustin ca am raspuns la intrebare: nu o sa ma pot descurca cu acesti bani, in consecinta o sa lucrez in continuare!
Ce variante de raspuns ar fi fost?! "Nu se poate nimeni descurca cu acesti bani" si am fi inchis topicul!!!
O zi frumoasa tuturor! mai vorbim!
elanicol
Postat pe 24 Iulie 2008 10:26
boaba,ma indoiesc ca nu stii prea multe despre mine ca doar la profilul meu sunt poze si date exacte despre mine si fetita mea. Esti poate printe putinele persoane care mi-a cerut sa fim prietene si nu mi-a verificat intai profilul din moment ce afirmi acest lucru.Cat despre cariera mea puteai sa afli din postarile de la alte subiecte sau de la cafenea ca sunt medic rez pe mf.Altceva nu cred ca ar mai fi de adaugat despre mine cu exceptia ca nu am vrut sa supar pe nimeni ci doar sa atrag atentia ca se pot comunica si mesaje private,si sincer nu cred ca se ofenseaza nimeni.Cat despre admiratia mea in ceea ce le priveste pe mamicile care stau acasa te rog sa verifici cu ceva postari mai sus ca sunt si eu una dintre ele si cu siguranta sunt tare mandra ca imi permit sa stau acasa cu printesa mea.Doresc sa-mi cer inca odata scuze daca am suparat pe cineva!
bia_kidz
Postat pe 24 Iulie 2008 13:52
cat despre subiectul "banii?intrebarea imediat urmatoare a cele care a deschis discutia era ce facem cat STAM acasa "ca sa ne marim bugetul ",adica nu era interesata daca ne intoarcem la servici sau nu.Statul nu ne prea permite sa lucram "la negru "ca sa aducem bani in casa dar daca stie cineva o alta modalitate de a face bani o rugam sa ne-o impartaseasca!
bia_kidz
Postat pe 24 Iulie 2008 14:07
super corect, boaba!!!!!!!!!!!
sa nu te superi pe semnele mele de exclamatie, nu se ascunde nimic in spatele lor
msh2007
Postat pe 24 Iulie 2008 14:20
bia, stiam despre tine tot ce ai scris, ca esti medic rezoident,ti-am trimis si aseara un mesaj privat, iar aceste lucruri le stiu din postarile tale de la alte subiecte, nu din descrierea personala de la profilul tau. Probabil tu la asta te-ai referit cand ai spus ca nu stii nimic despre mine, uitandu-te la descrierea personala. Dar ce stiu eu despre tine citind alte subiecte, puteai sa stii si tu depsre mine tot in acelasi mod, ca sunt rezidenta pediatru, am spus asta pe forum cand am raspuns unor mamici. Te-am adaugat ca prietena pt ca am vazut ca avem pareri asemanatoare la subiectele unde ne-am intersectat, nu te-am adaugat la intamplare. Pe toate fetele pe care le-am adaugat ca prietene, criteriul nu a fost citind descrierea personala de la profil (unde cum am spus nimeni nu da prea multe date despre ea,numele real, domiciliul, ocupatia, ci mai mult date despre copil) ci le-am adaugat din simpatie, citindu-le raspunsurile la diverse subiecte, mi s-a parut ca avem ceva in comun, anumite griji de mama, dileme asemanatoare, etc, sau din admiratie.
a1_23
Postat pe 24 Iulie 2008 14:30
Am gasit un articol interesant! stim ca asta e situatia de fapt, poate cei de la guvernare ... sau cei care vor venii, vor face ceva schimbari in acest sens!

"In Romnia, alocaia pentru creterea copilului e subiect de disput.
Luna trecut, Tribunalul Bucureti a acordat daune morale de 10.000 de lei unei judectoare care a renunat la concediul post-natal, din cauza sumei prea mici pentru creterea copilului.
Alocaia pentru creterea copilului e o sum fix i nu are legtur cu salariul mamei sau valoarea contibuiilor la sistemul de asigurri sociale.
Cele 600 de lei noi se acord lunar, n primii doi ani de la naterea copilului.
Suma ar fi menit s nlocuiasc salariul printelui care renun la serviciu pentru a se ocupa de creterea copilului.
Valoarea alocaiei e apropiat ns de salariul minim din Romnia -- n curnd 540 de lei.
O judectoare care ctig mai mult de 600 de lei pe lun a dat statul n judecat, spunnd c sistemul de acordare a alocaiilor pentru copii e discriminatoriu.
Tribunalul Bucureti i-a dat ctig de cauz, bazndu-se pe o decizie mai veche a Consiliului Naional pentru Combaterea Discriminrii.
Preedintele Consiliului, Csaba Asztalos, a spus la BBC c actuala legislaie din Romnia nu e corect pentru c se bazeaz numai pe principiul solidaritii, nu i pe cel al contribuiei la sistemul de asigurri sociale.
Pe de alt parte, o decizie a Curii Europene pentru Drepturile Omului a stabilit c "deptul de a nu fi discriminat este nclcat atunci cnd statele omit s trateze diferit persoane aflate n situaii diferite, necompatibile".
Ministerul Muncii a respins acuzaiile, adugnd c decizia de a avea sau nu copii nu ar trebui s aib legtur cu banii.
Hotrrea instanei a fost totui de partea contestatarilor, iar statul risc acum s se trezeasc n situaia de a plti i alte daune costisitoare n cazul unor procese similare.
Comentnd decizia judectorilor, Preedinta Consiliului Superior al Magistraturii, Lidia Brbulescu, a spus c sistemul de alocaii pentru creterea copilului e discriminatoriu i dezavantajeaz toate persoanele care ctig mai mult de 600 de lei pe lun.
ntre timp, Romnia a intrat n al 18-lea an consecutiv de scdere a natalitii.
Studii recente ale Fondului ONU pentru Populaie, arat c Romnia ar putea s aib mai puin de 17 milioane de locuitori n anul 2050, i doar jumtate din acest numr n 2100.
Anul trecut, un grup de parlamentare, ntre care Daciana Srbu de la PSD, au depus un proiect de lege care prevede ca femeile aflate n concediu de maternitate s poat primi, la cerere, o indemnizaie pentru creterea copilului de 85% din veniturile realizate n ultimele luni.
Iniiativa a rmas n stadiu de proiect."
elanicol
Postat pe 24 Iulie 2008 15:26
haideti sa fim serioase nu toate mamicile au studii pt a li se acorda 85% din venituri , eu am lucrat in comert si drept sa spun aveam un salariu de mizerie adica intre 300-400 de lei cu cat munceam mai mult luam mai mult si niciodata nu mi s-au dat bani cat am semnat pe statul de plata. am fost nevoita sa muncesc pana pe 6 august iar pe 16 august am nascut iar bani pe perioada pre si post natala mi-au fost dati dupa 5 luni si atunci m-ia oprit patroana din ei pt ca bani au fost virati in contul ei iar statul de plata a fost semnat de ea in locul meu asa ca ce parere aveti?
maria_adelina26
Postat pe 24 Iulie 2008 16:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BTS -confuza 1 De la: forbiden 18 Februarie 2010 10:52
CONCEDIU SI INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL 1 De la: kidz006637 31 Ianuarie 2010 12:08
Senzational ! Michael Jackson nu a murit? 1 De la: absolutep0wer 12 August 2009 01:00
buna ! 1 De la: garbo184386 29 Ianuarie 2011 12:54
SIR ELTON JOHN & BAND - World Tour 2010 LIVE 1 De la: alexakid 11 Mai 2010 13:09
Setari Cookie-uri