Pregatirea pentru alaptat

Salutari fetelor,mai am aprox 4-5 saptamani pana o sa ma intalnesc cu bebelusa mea si din cate am auzit, unele persoane spuneau ca este indicat sa incepi sa-ti masezi sanii pentru a-i pregati pentru alaptat.Sper din tot sufletul sa o pot alapta ,tocmai de aceea va cer si voua sfatul in aceasta privinta.Pentru cele cu experienta,va rog mult sa-mi scrieti parerea voastra,experienta voastra pe aceasta tema deoarece eu sunt foarte ingrijorata.Va multumesc anticipat
bobo_kidz
Postat pe 19 Mai 2008 19:24
da-te cu GARMASTAN. e o crema special pt mameloane si se foloseste si inainte de nastere din luna a 8-a de sarcina (pt pregatirea mameloanelor) iar dupa nastere inainte sau dupa ce suge bebe. se poate da si inainte de a suge bebe si nu e necesar sa te speli, iti spun asta pt ca o colega de-a mea a cumparat si nu avea prospectul tradus in romana, iar pe cutie scrie ca se da dupa alaptat (nu e detaliat chiat tot), dar in prospectul ala mare scrie ca se da si inainte si nu e necesra spalarea si asistentele de la neonatologie mi-au spus sa ma dau inainte de alaptat. eu l-am folosit din ultima luna de sarcina si dupa nastere maxim o luna ( dupa nu a mai fost nevoie si mi+a ramas si aproape jumatae de tub nefolosit) si nu am avut nici o problema. O colega imi recomandase sa ma frec inainte de nastere cu un prosop aspru pe mameloane pt ca "nimic nu se compara cu ce-o sa-ti faca bebe" dar n+am facut asa si nu au fost probleme. Daca bebe e pozitionat corect la san alaptarea nu e dureroasa. Un pic de masaj manual am facut si eu inainte de nastere, ma dadeam cu garmastan si ma masam, ca sa se desfunde canalele, pana curgeau cateva picaturi de lapte. Eu nu am avut mameloanele foarte pronuntate si asta nu l+a inpiedicat pe bebe sa suga. Nu trebuie sa fii ingrijorata (de fapt si mie imi era teama ca n+o sa pot alapta, dar uite ca inca alaptez si bebe are 11 luni), cred ca tate mamicile isi fac grija asta. si cel mai important pentru a avea lapte e sa vrei, in prima zi dupa nastere i-am spus dr. neonatolog ca mi-e teama ca n-o sa am lapte si mi-a raspuns ca "secretia lactata vine de la cap". e important pusul lui bebe la san. si trebuie lasat cat mai mult la san (nu 10 - 15 minute cum citisem eu) pentru ca el la inceput de abia se invata sa suga si al meu statea chiar si cate o ora la un san la inceput... Deci eu iti recomand masaj cu garmastan si multa incredere ca o ai laptic... dupa nastere eu am folosit si ceai de stimulare a lactatiei de la Fares, cumparat din farmacie, l-am folosit mult timp... si aprope zilnic mancam bors de pasare iar seara beam o cana de 300 ml de lapte, am observat ca si asta imi marea secretia lactata. Nastere usoara!!! primele clipe cu bebe sunt de neuitat.. .. asta iti recomand eu din experienta mea, sper sa mai primesti si alte sfaturi si incurajari
a1_23
Postat pe 20 Mai 2008 10:30
garmastanul se foloseste din luna a 8-a pt desfundarea canalelor scrie pe prospect
a1_23
Postat pe 20 Mai 2008 10:48
buna. si eu am citit ca trebuie sa iti masezi sanii cu un sprosop aspru, dar nu pt a te pregati pt "muscaturi" de bebe, ci pentru a-ti reliefa mai bine maeloanele. nici eu nu m-am obosit sa fac asa si nici mameloane prea pronuntate nu aveam si nicii acum nu am, dar bebe se descurca cu suptul (i se formeaza mamelonul in gurita exact asa cum ii trebuie lui). de dat nu m-am dat nu nimic, nici o crema nimic, si inainte de nastere am avut colostru, dupa ce am nascut nu mai aveam nici o secretie in maternitate dar am pus copilul la san si acolo si acasa, si de cum a ajuns acasa a inceput sa suga si l-am lasat sa stea la san cand si cat a vrut el si mi s-a facut lapte... garla, imi picura pe jos cand mergeam prin casa, dar nici mastita nu am facut nici alte complicatii: a fost totul NUMAI BINE, bebe a luat bine in greutate, acum are aproape 9 luni si tot laptele meu e baza meselor lui (ca supite, fructe etc nu ia decat cateva lgt, pe urma se plictiseste , se fastaceste, incepe da planga si tot la san se linisteste). Pupici, nastere usoara si bebe sanatos si mancacios:)
ruschita
Postat pe 20 Mai 2008 12:23
Va multumesc pentru sfaturi,o sa incerc sa ma masez cu Garmastan,daca ziceti ca ajuta,desi mi-e teama putin deoarece am citit undeva ca masatul sanilor in aceasta perioada poate sa provoace contractii iar eu si asa am avut probleme ca mi s-a deschis colul la 7 luni si ma tem sa nu se declanseze nasterea mai devreme decat trebuie.O sa incerc sa vad cum reactionez.
bobo_kidz
Postat pe 21 Mai 2008 09:43
deci eu nu ma masam propriu-zis pe tot sanul, practic aplicam unguentul pe mamelon si un pic masam ca sa intre mai bine in piele. ai grija acum sa nu faci efort fizic prea mult, pe mine ma apucase curatenia in luna a 8-a, ca sa fie cat mai curat pt bebe, si m-au apucat niste dureri, dar au trecut cu no-spa. Si la calcatul rufelor lui bebe m-a ajutat sotul, pare o treaba simpla, dar eu nu puteam sa calc mai mult de o hainuta ca oboseam. eu m-am menajat in ultima luna, nici mancare n-ma mai facut, era si foarte cald, n-am vrut sa risc cu nimic. Asa ca pune sotul, mama sau soacra la treaba si tu stai linistita pt bebe.
a1_23
Postat pe 21 Mai 2008 11:41
Esti foarte draguta ca-ti faci griji pentru mine,stai linistita ca dupa tratamentul pe care l-am urmat in spital in urma incidentului de la 7 luni,acum iau no-spa aproape zilnic si stau de cateva zile aproape tot timpul in pat,doar e ultima luna in care mai pot sa stau linistita si eu (sper sa nu am dreptate si sa fie bebe cuminte)dar ca sa nu deviez de la subiect ,m-am linistit ca ai spus ca nu trebuie masat decat ca sa intre in piele.
bobo_kidz
Postat pe 21 Mai 2008 16:26
hai ca ma bag si eu..in primul rand iti doresc nastere usoara...si pe mine m-a ajutat foarte mult garmastanul..a fost singura crema cu care mi-au trecut ranile...asa ca, sa o cauti din timp, ca mie , mi-a gasit sotul cand eram....nu spun.....
apropos, unde vei naste? si cand?cu ce medic?
ai grija si menajeaza-te la maxim
miruna712
Postat pe 22 Mai 2008 14:54
eu nu mi-am pregatit sanii inainte de nastere insa mi-am luat garmastan si am folosit-o foarte putin. la fel, eram speriata de relatarile unor mamici...dar mi-am dat seama ca de fapt, pozitionarea incorecta a bebelusului la san produce leziuni.
teya76
Postat pe 28 Mai 2008 23:57
garmastan am folosit si eu dupa nastere mi-a recomandat dr ca aveam canalele infundate, rezultat favorabil,inca alaptez
raducu_kidz
Postat pe 8 Octombrie 2008 00:41
nici eu nu am dat cu nimic. bebita va gasi calea. la mine prinde putin mai greu mamelonul drept, dar dupa ce scanceste si se agita putin, reuseste. lapte e gramada, partea cea mai rea e ca ma trezesc cu tricoul ud in somn, iar la baie e dezastru. dar lasa sa fie, sa aiba ce sa pape. si eu auzisem ca trebuie dat cu nu stiu ce creme, dar a mers si fara!
vladutel
Postat pe 25 Noiembrie 2008 21:23
Dragi mamici, voi pana la ce varsta ati alaptat? Ce v-a recomandat medicul?
Eu am un bebe de 8 luni si m-am saturat sa-l alaptez, ma doare spatele,se trezeste noaptea des, m-am saturatttttttt!!!!!
silvia_kidz
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:55

bine ai venit in club! Al meu are 7 luni si inca il alaptez, dimineata si seara, mai nou si de doua ori pe noapte sau chiar niciodata. Si eu simt uneori ca nu mai pot, ca mi-ar veni mult mai usor sa-i dau lapte formula dar....nu pot renunta inca. Daca ai laptele bun si bebe se satura sfatul meu e sa-l alaptezi cat poti de mult, eu voi continua cat de mult voi putea, MERITA CU SIGURANTA! suntem niste fericite ca putem alapta nu-i asa mamici? Pupici dulci pt bebici!
aly_raz
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:05
pana la un an si 3 luni am alaptat. numai cand il vedeam ce fericit este, merita . de ce sa nu fac tot ce pot ca sa il vad sanatos si fericit, nu?
pinicuta
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:25
Da aveti dreptate, laptele matern este nepretuit, cred ca voi continua pana la cel putin un an
silvia_kidz
Postat pe 7 Septembrie 2009 16:55
eu nu am stiut de acest garmastan,bebe al meu are 4 luni,nu se satura la piept,ii dau si lapte praf......dar daca as incerca cu acest unguent acum,o avea ceva?o mai trebui,sau e prea tarziu sa mi se desfunde canalele?va pup
crystyna2802
Postat pe 15 Octombrie 2009 13:18
draga mea, garmastanul nu are nici o legatura cu producerea laptelui, daca nu ai, nu ai...el te ajuta doar daca ai sfarcurile tari sau ranite de la supt, ti le inmoaie si nu te mai dor atat de mult, la fel cum e foarte buna si glicerina boraxata care ii curata si limbuta la bebelus. Succes!
aly_raz
Postat pe 15 Octombrie 2009 13:53
Aoleuuuu, un an de supt!!! Mie mi se pare mult si 7 luni
Nu am nascut inca, astept de la o zi la alta, dar nu ma incanta deloc ideea cu alaptatul. Poate dupa ce o sa o fac o sa imi schimb parerea
nu stiu daca as putea sa alaptez mai mult de 5-6 luni.
printesa31i
Postat pe 13 Martie 2010 02:20
Nicol_S te incanta,nu te incanta,cand o sa-t vezi copilasul o sa fi in stare de orice pt el.Este greu intradevar ,dar are f multe beneficii.De exemplu laptele de mama e cel mai bun,contine cei mai multi anticorpi si absolut tot ce are nevoie bebe,fier,calciu,proteine,vitamine.Pe langa asta este mult mai economic sa alaptezi . Si un lucru de ajutor pt mami ,este ca dimineata in loc sa te trezesti sa pregatesti lapticul,iei bebelu si mufezi la tztzi si stai in continuare linistita in pat.
bau
Postat pe 13 Martie 2010 09:56
Il mufez.....!!!! O sa vedem ce o sa simt dupa ce nasc! Stiu mamici care sunt inebunite dupa alaptat, adica li se pare un luicru asa de minunat, dar eu nu sunt prea incantata ca o sa alaptez
printesa31i
Postat pe 13 Martie 2010 13:37
buna nicol_s de ce nu esti incantata ca o sa alaptezi?laptele matern este foarte bun si sanatos si din punct de vedere financiar este foarte economic decat sa decartezi bani la fiecare 2 zile .

anaROBERT
Postat pe 13 Martie 2010 13:40
Nicol_S lasa ca multe se schimba dupa ce ai bebele langa tine.
bau
Postat pe 13 Martie 2010 16:16
nicol de ce nu esti incantata de alaptat? cred ca esti prima femeie care vad ca spune asta de ce nu ti-ar place, din cauza sanilor? stiu destule mamici care refuza sa alapteze tocmai pt a evita lasarea sanilor, FAC CEA MAI MARE GRESEALA, parerea mea. Sa alaptezi e MINUNAT, e...te simti implinita,...crede-ma, pupici.
aly_raz
Postat pe 13 Martie 2010 17:00
din acelasi motiv am intrebat-o si eu,mai cunosc un caz al verisoarei mele are un baietel de 2 luni si nu vrea sa alapteze pe motiv ca i se lasa sanii,sincer ma bufnit rasul cand am auzit-o dar este decizia fiecarei mamici.


ce n uas fi dat eu sa am laptele unei mamici care are si nu vrea sa il foloseasca pfff
anaROBERT
Postat pe 13 Martie 2010 23:56
azi am citit undeva ca daca alaptezi pierzi 500 calorii, doar prin alaptat... eu nu prea beau lichide...
aly_fab
Postat pe 13 Martie 2010 23:59
da este adevarat ca in momentul in care nasti evident iei in greutate..sarcina,nastere bla bla dar dupa ce nasti si alaptezi dai jos mult mai repede si mai sanatos doar ca este adevart nu vei mai avea aceiasi sani din tinerete
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 00:00
alaptatul la san are o valoare deosebita si aceasta din mai multe motive. Astfel, sugarii capata imunitate fata de o multitudine de agenti infectiosi prin intermediul unor substante din colostru (lichidul secretat de glanda mamara inaintea instalarii secretiei lactate) sau din laptele matern. Desi intr-o cantitate redusa, fierul se gaseste in laptele matern sub o forma care este digerata si absorbita extrem de usor de catre sugar.

Un mare avantaj al alaptarii la san este acela ca laptele matern este intotdeauna steril; ca urmare riscul aparitiei unor infectii intestinale la sugar prin consumul acestui lapte este nul. Dintr-un punct de vedere pur practic, alaptarea la san conduce la o economie foarte mare de timp fiindca nu e nevoie de biberoane, care trebuie spalate sau sterilizate, nu trebuie preparate dilutii de lapte praf, lipsesc problemele legate de conservarea la rece a laptelui sau de incalzirea biberonului si reprezinta o solutie mult mai putin costisitoare decat preparatele din lapte praf. Alaptarea la san este mult mai bine adaptata pentru a satisface insctinctul de supt al sugarului. La san el poate suge atata timp cat simte nevoia. Acesta poate fi un motiv pentru care obiceiul suptului degetului este mai rar intalnit la copii astfel hraniti. Alaptarea determina, de asemenea, o dezvoltare normala a maxilarelor si dintilor. La copii care sug la san se intalnesc mai rar varsaturi, regurgitatii, colici, sughituri, tulburari de somn, neliniste.
Lista continua..
aly_fab
Postat pe 14 Martie 2010 00:03
De asemenea, mai mult decat atat, prin alaptare se favorizeaza si sanatatea mamei. Astfel, eliberarea ocitocinei in sange detrmina revenirea mai rapida a dimensiunilor si formei uterului, se reduc mai repede rezervele acumulate in timpul sarcinii, iar sanii capata forma initiala intr-un timp mai scurt. S-a demonstrat ca alapatarea reduce si riscul imbolnavirii de cancer.

Mamele care au trecut prin aceasta experienta vorbesc de enorma satisfactie pe care o resimt stiind ca le ofera copiilor lor ceea ce nimeni altcineva nu le poate oferi, vazandu-le placerea cu care sug la san si simtindu-i atat de aproape.
aly_fab
Postat pe 14 Martie 2010 00:04
ai dreptate si sunt o gramada de facilitatii sa nu le dam la o parte nici pe cele financiare ca totusi o cutie de lapte este 23 ron deci la 2 zile o cutie inseamna o gaura in buget pentru unii sa nu generalizez.
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 00:05
Sunt de acord cu toate avantajele prezentate de voi. Nu lasatul sanilor este problema pentru care nu imi place sa alaptez, e ceva psihic.Ceva de genul ca o sa ma simt ca o vacuta. Pecizez ca nu stiu daca acelasi sentiment il voi avea si dupa nastere. Dar am atatea prietene care au copiisi care au alaptat pana mai tarziu si cand mai ieseam pe undeva si se facea foame la bebe, scoteau sanul sa ii dea sa manance. Acum (spun inca o data, asta simt acum) simt ca o sa ma simt jenata si de sotul meu cand o sa-l alaptez la san, nu mai zis de socru, soacra, bunicul, sau eu stiu alte rude sau prieteni. mi se pare ciudat sa te duci pe undeva, si sa i se faca foame si sa scoti sanul sa il alaptezi. Cred ca problema mea e rusinea nu neaaparat ca nu imi place sa alaptez, ca de fapt, habar nu am cum e sa alaptezi.
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 00:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diversificare la 6 luni - baby led weaning 18 De la: vasilicasavoiu 23 Aprilie 2009 12:40
Bebe 10 De la: garbo_417846 13 Ianuarie 2016 08:18
BEBE VARSA 45 De la: kidz000847 12 Aprilie 2010 15:35
vali 4 De la: Vali_Hilohi_1 30 Ianuarie 2017 10:48
bebe 6 De la: garbo216338 7 Octombrie 2011 17:06
Setari Cookie-uri