Pregatirea pentru alaptat

nici o probleme nicol_s daca problema ta este rusinea si esti in vizite unde locul iti permite sa te retragi in alta camera foarte bn asta faci daca esti la un suc cu fetele nu te jena este normal si este un sentiment frumos sa vezi o mamica cum isi alapteaza cpilul,parerea mea .

dar sentimentul asta il ai acum vb ta cand vine bebe si se dezvolta instinctul matern se schimba treaba
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 00:48
nicol, eu alaptez, si nu ma simt deloc ca o vacuta , din contra, sunt o mamica fericita si un bebe sanatos. nu trebuie sa stau toata ziua sa sterilizez sticle, este mai comod, mai economic si mai sanatos.
aly_fab
Postat pe 14 Martie 2010 00:52
Si alapteszi de fata cu diverse persoane?
Sora mea are un bebelus de 3 luni, iar cand mergem in vizita pe la ea, eu intru prima si daca alpteaza nu il las pe sotul meu sa intre. Pe ea nu ar deranja-o dar eu ma stiu pe mine, ca ie nu mi-ar conveni sa intre peste mine cumnatul meu cand eu alaptez
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 00:57
parerea mea ca sa alaptezi nu este o rusine ca nu ti se vede tot sanul scoti doar cat este nevoie iar daca e asa jenant pui o batista si gata mie una mi se pare ceva normal si eu am alaptat cam 2 sapt si ma vazut si toata fam mea si a sotului meu si prieteni ...si ce?este ceva normal din punctul meu de vedere
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:00
eu nu cred ca o sa pot vreodat sa alaptez de fata cu alte persoane!
Mai ales ca unii sunt curiosi si se holbeaza in tatele tale
asta e problema mea!
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:04
Bineeee, macar sa fie numai asta "problema" mea! Sunt sigura ca o sa ma confrunt cu multe odata cu venirea bebelusului, ca nu o sa mai dau atat de mare importanta acestui lucru atunci
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:05
esti mortala serios,mai nu te contrazic este normal se vede ca esti rusinoasa dar mai bn nu spui nu stai sa vezi ce se intampla cand vine printul, daca i se face foame cand esti undeva este inevitabil sa nu scoti sanul sa alaptezi copilul
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:06

Nicol_S si eu ma gandeam ca ce rusine o sa-mi fie.Dar cand ai bebelu langa tine ,te gandesti la el nu la rusine. E adevarat imi era incomod sa vina cineva la mine si sa alaptez de fata cu aceea persoana,.Cel mai mult ma deranja cand acea persoana nu se simtea.Eu de exemplu cand plecam undeva ,dadeam la pompa si luam laptic in sticluta la mine.Iar cand venea cineva la mine,imi manca nervii ca nu se duceau nici macar in bucatarie pana sa-i dau sa suga la al mic. Daca le spuneam ,poate nu ma mai enervam. si la cineva ma refer la cei de sex masculin,de femei nu mai imi era rudine
bau
Postat pe 14 Martie 2010 01:06
ar fi culmea sa iti fie rusine de femei sa scoti sanul sa alaptezi mai ales de cele care au trecut prin asa ceva.de barbati evident ca te simti stanjenita ar trebuii sa se simta ei si sa se retraga dar daca sunt curiosi stau acolo si iau lectii
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:09
Cam asa simt si eu bau! Cel mai rau e cand vine cineva la tine, vine in camera bebelusului si nu se simte sa iasa cand vede ca te pregatesti sa ii dai sa manace. Stiu foarte multe cazuri, vazute cu ochi mei, nu din auzite! preoblema e ca si eu sunt rusinoasa si ma gandesc ca o sa imi fie jena sa le zic sa iasa ca vreau sa alaptez, asa ca o sa ma umplu de nervi cand o sa vad ca nu se simt. Si eu tot de barbati ma rusinez in general , dar poate si de unele femei care s-ar holba ca la extraterestri.
Cel mai greu presupun ca o sa imi fie la inceput, in primele saptamani; cand o sa vina mai toata lumea sa ma viziteze ca de am nascut si daca zic ca vin in vizita, mie mi-e rusine sa le zic ca nu am dispozitie de vizite, ca vreau sa stau linistia, sau ce oi mai simti eu in momentele alea; cand eu abia ma invat cu bebelusul si el cu mine si........
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:18
da asa este peste tot iti vin in vizite si automat noi proaspat nascute nu avem chef dar din bun simt nu spunem iti dai seama ar fi penibil
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:21
Nicol_S v-a trebuii sa lasi si rusine si tot pt binele vostru.Din cauza nervilor,supararilor poti pierde lapticul.Cel mai bine e sa le spui tu sau sa le spuna sotul cand sa vina.Si cand vin si tre sa-i dai la bebe de mancare sa-i scoti afara din camera,ca altfel ei nu se simt.Am patito si eu.
bau
Postat pe 14 Martie 2010 01:23
Bine ca ma sotul indraznet si el lar mai zice daca l-as pune.
Hai ca nu mai imi fac probleme deastea, intai sa il vad pe bebe iesit din burta si apoi vad eu ce oi mai face
Din lipsa de ocupatie imi fac toto felul de ganduri
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:30
pai da stai sa vina bebe sa vezi cum te schimbi radical se nasc instinctele materne care sunt mai presus de rusine,nervi si bun simt
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:32
Asa sa fie!
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:33
Il asteptam pe bebe.Ce mai face?Cand o zis ca vrea sa vina?
bau
Postat pe 14 Martie 2010 01:35
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:35
Pai eu sunt cu totul pregatita sa vina si fizic si psihic, dar nu vezi ca nu vrea sa ne vada! cred ca i se pare prea frig afara
Azi am facut toata ziua curatenie in casa cu sotul meu, de la Ala Z cum s-ar spune, sau curatenia de Paste
Totul e pregatit, il asteptam de la o zi la alta!
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:40
Nicol_S daca vreti sa vina mai repede,cu putin ajutor vine
bau
Postat pe 14 Martie 2010 01:41
mai faci si efort numai sa vina odata,important este ca atunci cand vei vopsi ouale el va fi prezeznt
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:42
Presupun ca el e bine in burtica. observ ca in ultimele 2 zile mica totomai putin, o fi asta vreun semn?!?!?!!? Sau nu o mai avea loc sa se svarcoleasca ca inainte?!?!?!?!?!?
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:42
iti imaginezi ca nu mai are loc el cu cat perioada creste si copil in burtica creste si misca mai putin caci spatiul nu ii mai permite
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:43
Pana la 7 de saptamani am luat genipral si pana la 38 nu prea faceam mare lucru, de frica sa nu iasa mai devreme decat trebuie, dar de o saptamana- doua ies in fiecare zi din casa, stau mai toata ziua plecata, su ma mai tem ca vine, acum il chem eu
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:44
ce tare esti nu mai ai rabdare si cand o veni o sa te saturi cateodata
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:47
Sunt contienta ca o sa ma satur cateodata, dar si de greul asta de pe mine m-am saturat . Noaptea imi este cel mai greu, abia dorm, abia ma intorc,,,de fapt ce va mai zic, ca voi stiti cu toate cum este
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 01:50
eu nu am avut o burta mare am muncit pana in ultima zi,noaptea m-au luat durerile am avut la munca sedinte si directorii nici nu stiau ca sunt insarcinata,si drept urmare am nascut un pisoias de 2 kg 100 g
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 01:52
eu ma bag la somn pa pa somn usor
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 02:01
Noapte buna!
printesa31i
Postat pe 14 Martie 2010 02:05
salutari tuturor mamicilor care alapteaza si nu numai ....dupa parerea mea alaptatul iti ofera tie ca mama o senzatie unica si angelica nu e nimic mai frumos decat sa iti privesti bebelusul in ochi si el sa se piarda in ochii tai in timp ce papa de la san
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 19:59
asta o spun eu acum la a treia bebelusa pe care am reusit sa o alaptez deoarece pe fetitele mele mai mari nu am putut din motive medicale si regret caci abia acum am simtit acest lucruu minunat
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 20:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cuptorul cu microunde 42 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:38
BUNA! 2 De la: blondy_made_to_love 22 Octombrie 2010 10:39
rosu in git si refuzul de a minca 33 De la: garbo226813 3 Octombrie 2011 19:19
Vand cadita bebe PRIMA BABY 1 De la: NeaguAna 28 Februarie 2010 11:33
cat mananca un bebelus 51 De la: ruschita 5 Mai 2016 14:39
Setari Cookie-uri