bebe mic in greutate

buna mamicilor,am un baietel de 4 luni azi si stam cam prost cu greutatea ;l-am nascut de 3.200kg si 50 cm acum are cu bataie 5kg,toti doctorii imi spun ca sa stau linistita ca daca el nu plange si doarme si este sanatos,inseamna ca asta este evolutia lui,dar eu ca orice mamica disperata nu ma pot culca pe o ureche si am inceput sa ii dau merisor cu biscuit,banana,si as vrea sa ii introduc si o masa de supa de zarzavat.poate o va lua din loc si va mai creste un pic.
vera_chiforeanu
Postat pe 24 Iunie 2009 15:57
buna....parerea mea este sa stai linistita...lasa copilul in pace....nu introduce asa multe odata....nu ai spus cum este alimentat ...la san sau cu lapte formula?incepe cu sucul de morcov mai intai..ii dai in ziua 1 una doua lingurite;ziua 2 trei-patru ling si tot asa....dak bb tolereaza saptamana urmatoare introduci sucul de mar la fel cu cate una doua ling in prima zi...in a treia sapt poti sa-i dai combinat morcov+mar....te cam grabesti cu supa....mai asteapta pana face 5 lunite....pooopicei dak mai ai intrebari iti raspundem
deliarebecca
Postat pe 25 Iunie 2009 14:36
si eu zic sa nu te grabesti prea tare,banana nu se introduce asa de devreme in alimentatia bebelusilor,in carte scrie ca pana lA un an in nici un caz,eu le-am dat de la 7 luni pt ca provoaca constipatie si nu cred ca ti-ar placea sa stai cu termometrul la funduletul lui plus ca ii faci rau la burtica,cum a spus si deliarebecca nu ne-ai spus ce ii dai lapte praf sau titi?daca ii dai titi incearca sa ii dai si lapte praf ca o completare poate nu se satura,asteptam vesti si daca ai nevoie de sfaturi suntem aici!pupici la bebe
silviatatu
Postat pe 25 Iunie 2009 16:10
inca din primele zile de viata i-am dat lapte praf.mi s-a dat din spital sa ii dau NAN1 ca este cam puturos,...dupa nici 2 saptamani nu l-a mai primit si i-am dat tot de la doctor recomandare MILUMIL1,...apoi iar s-a plictisit si de asta si i-am bagat milumil cu mucilagiu de orez,pe care bineinteles ca dupa nici 10 zile nu l-a mai vrut.Acum mancam NAN FARA LACTOZA.Tin sa precizez ca decate ori iinsistam cu laptele respectiv de atatea ori m-il varsa.Acum vad ca mananca laptele asta,dar pe langa el la masa de 10 mancam mar cu biscuite 10 lingurite,iar la masa de 16,mancam piure de legume(radacinoase)5-6lingurite,mananca asa de vreo 7 zile pe data de 1iulie trebuie sa mergem la cantar,la vaccinul de 4luni am avut 4.860gr si 63cm ,asta se intampla pe 22iunie.Stiu ca este cam devreme pt stomacelul lui dar trebuie sa o iau intr-o directie este sub greutate cu 1.440gr
vera_chiforeanu
Postat pe 30 Iunie 2009 14:56
buna parerea mea este ca ar trebui sa nu il fortezi sa manance,sau alte prostii de genul asta dai strict ce trebuie sa ii dai la aceasta varsta fara alte completari de la sine putere,eu am avut niste experiente neplacute cu bebe al meu pe tema asta tot din cauza ca incercam sa-l indop;copilul meu e nascut prematur si cand era mica manca foarte lacom,apoi vomita,mi s-a spus ca copilul nascut mai devreme recupereaza prin mancare ceea ce a pierdut plecand mai devreme din burtica,si o sa ia mai mult in greutate,pe cand un copil nascut la termen ia mai putin in greutate si intr-un timp mai lung,nu iti face griji,daca doarme si nu e nelistit inseamna ca e satul si ii e bine asa cum e ai grija sa fie administrata vitamina d si dai mancarica incetul cu incetul,nu uita stomacelul lor e sensibil,iti spun din experienta mea,in rest sanatate si multa rabdare te pup
clara_kidz
Postat pe 31 Iulie 2009 23:10
si eu am cam aceeasi problema fata mea a luat putin in greutate cam 1.5kg in patru luni de zile si chiar daca nu plange tot sunt ingrijorataam inceput si eu cu un pic de banana un pic de suc de morcov cu toate ca nu am consultat un medic.ea este foarte vioaie se rastogoleste in pat5 ii place sa stea in picioruse dar se vede ca nu ii place sa manance,din ce cauza nu stiu.acum nu imi ramane decat sa astept poate ca daca incepe diversificarea poate poate va incepe sa ia in greutate
giulia_kidz
Postat pe 18 August 2009 12:16
buna tuturor,m-am lasat pagubasa cu indopatul dar nu pt ca mi-ar fi vomat sau chestii de genul asta ci pur si simplu am incercat sa vad cand ii este lui foame si atunci am observat si cat mananca,asa i-am facut un program si vad ca a inceput sa ii mearga bine.La cele 6 luni ale lui mananca ffff bine
vera_chiforeanu
Postat pe 20 August 2009 13:17
buna. nu te mai stresa atat.fiecare copil are ritmul lui crestere. eu am nascut la 7 luni un baietel de 0,950 de gr si 38 cm.acum are 2 ani si 4 luni si nuare nici 11 kg.si 88 de cm.atat poate .e sanatos are multa energie. te pup sanatate multa.
weronik68
Postat pe 30 August 2009 18:23
dar de ce ii dai lapte fara lactoza? a fost descoperit ca ar avea intoleranta la lactoza?din cite stiu eu e chiar gretos.nici fetita mea nu bea lapte doar in somn si cantitati mici.nici acum nu e o bautoare de lapte in schimb minca foarte mult iaurturi in special cele acre.incearca sa-i faci brinzica calcica sa-i dai ca e foarte buna mai ales daca nu agreaza laptele.
alinakatt
Postat pe 31 August 2009 12:03
de parca nu orice lapte praf e gretos (ca sa nu mai zic ca mie mi se pare gretos orice fel de lapte, si praf si ne-praf . ala fara lactoza e de mai multe feluri: cu gust de banana, cu gust de morcov... si al meu cat a avut o diaree i-au dat milupa hn25 (fara lactoza, cu gust de morcov, care mie mi se parea o porcarie, dar lui -a placut si l-a papat)
pinicuta
Postat pe 31 August 2009 13:42
da, pinicuta dar ala fara lactoza e grtos nr.1 nu ca celelalte ar fi mai bune Eu ii dau Milli ca nu mai imi bat capul ca nu vrea lapte oricum ma lovesc de zic zici ca ii dau rahat nu alta cind il vede.Cind era mica statea in patut si ii bagam biberonul in gura si treaca mearga minca, ehe dar acum se schimba foaia prinde-o daca poti si convinge-o sa si bea Are zile cind imi cere ea lapte, dar trec si zile fara sa puna gura pe lapte.
E ok, nu are carenta de calciu e sanatoasa asa ca daca vrea sa bee bine daca nu iara bine.Daca o fortez isi face greata si e mai rau.Cind vrea cere.Asta zic acum ca are 2 ani si, dar inainte cind avea si ea citeva luni ma dadeam de toti pereti:Ce are copilu?O fi bolnava?...multe paranoii din astea
fiecare are ritmul lui si gustul lui.
alinakatt
Postat pe 31 August 2009 20:05
Si beblina mea papa f putin pana la 4 luni ,cca 600ml lapte.Asta de cand i-am dat sucul de fructe(mar si morcov),nu i-au placut, dar incepuse sa sara peste o masa .m-am speriat si apoi dr de fam mi-a spus ca e distrofica.Am ajuns la un medic pediatru.O nascusem cu 3.3kg si la 4 luni avea 5.8kg.Din maternitate a papat Nan1 si mi s-a parut ca nu ii merge ,apoi am schimbat pe milumil.Sg problema e ca il faceam cam la 35 grade.Acum il fac la 40grade si il mananca f bine(nu mai da nici afara ca inainte)Dr pediatru a zis ca e ok.Ieri la 4,5 luni a papat 220 ml supitza si 740 ml laptic
ina_rebeca
Postat pe 19 Octombrie 2009 13:49
eu sunt noua pe aici.Si eu am nascut si fata mea cantarea 2 kilograme.Acum are 7 luni si cantareste 6 kilograme.Oare are greutatea buna?imi raspunde cineva?De mancat nu prea mananca doar daca insist mult.Ce pot face?AJUTATIMA.Va pup
kidz006322
Postat pe 12 Ianuarie 2010 21:49
DUpa parerea mea ti-a luat bine.Noi acum la 7 luni aveam7,5kg.Dar ce mananca?
In primele 4 luni tre sa ia cam 3 kg si apo in jur de 500g/luna.Dar ina a mea a luat mai putin si dr a zis ca e bine,sunt copii si copii.Unii mai grasani altii mai slabuti.A mea nici nu are cu cine sa semene ca sa fie durdulie.
ina_rebeca
Postat pe 14 Ianuarie 2010 13:30
a meu bebic o avut 2350g la nastere si aks am venit cu 2130g si acum la 7 saptamani are 4000g! cred k e bine ????
ale_micutza
Postat pe 14 Ianuarie 2010 13:44
Buna fetelor si fetita mea s-a nascut cu 2500g si la 6 sapt a avut 3770g iar acum la 1 an si 3 luni are cam 10kg jumate.
andrus24
Postat pe 30 Ianuarie 2010 21:31
bebe a meu a urcat in greutate! la 2 luni si 1 saptamana are 5 kg! e foarte bine
ale_micutza
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:55
Bravo voua
andrus24
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:04
bunaziua mamicilor.sa va spun lupta mea cu greutatea fetitei mele ca sa nu va mai faceti voi griji pt bb,pretuiti fiecare masa pe ca o papa.deci sa nascut la 8 luni cu 3100,si 2 luni nu a luat absolut nimik in greutate apoi mia luat cate 1500 pe luna timp de doua luni.deci la 4 luni avea 6100 apoi nu a mai luat decat cate 200-300 pe luna iar a stagnat si in fine mai cu ingrasat mai cu slabit de la mers si raceli am ajuns la un an si o luna cu 10kg jumate.nu va mai faceti griji ca se fac ei mari
mada_sabina
Postat pe 7 Februarie 2010 13:40
Iti recomand supa de oase de vita. Eu am intrdus-o baietelului meu cand avea 4 luni jumate, se face la fel ca supa de zarzavat, doar ca se adauga oase de vita. Fortifica si ajuta de cresterea in greutate a bebelusului. Multa sanatate!
aly_fab
Postat pe 12 Februarie 2010 18:30
Buna mamicilor si bebeilor.
Eu am nascut la 7 luni un bebe de 1470 g , si acum are 5 , 1/2 luni si cantareste 6900. Pana acum a luat bine in greutate , dar de 2 sapatmani creste in medie cu 100 grame pe saptamana. Papa numai laptic de la mine.
Acum a inceput sa sara peste mese si suge f putin in medie 60 gr la o masa . Nu il pot forta pentru ca vomita daca il fortez.
Este vesel , nu plange si toata ziua gangureste si chiuie.Mi-e frica sa nu pierd laptele.
kidz005411
Postat pe 17 Februarie 2010 15:09
kidz005411 stai linistita ca bebele tau a luat f bine in greutate,incredibil de bine pot spune.....de pe la 6 luni bebelusii incep sa ia din ce in ce mai putin greutate asa ca nu-ti fa griji.... atat avea si puiul meu care s-a nascut cu 2600.
bau
Postat pe 17 Februarie 2010 15:28
buna kidz005411 si cat vrei sa alaptezi...daca vezi ca asa sta treaba intaca-l dar este foarte bine ca papa mancarica si ca bea din ce in ce mai putin lapte este ceva normal la ei odata cu cresterea lor le mai scoti cate o masa de lapte care o inlocuiesti cu omasa de mancarica asa il obisnuiesti cu modul normal de viata.



cu greutate nu iti face griji este fff bine tinand cont greutatea de la nastere ei de la o anumita perioada incep sa se agite,sa isi consume energia si evident mai dau si jos transpira foarte mult asa ca nu iti face griji sunteti bine important e sa fiti sanatosi.pupici si sanatate
anaROBERT
Postat pe 18 Februarie 2010 01:14
nu-ti fa griji nu toti copii au un ritm de crestere egal daca e sanatos nu mai conteaza
liliana28
Postat pe 13 Aprilie 2010 08:25
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 12:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alergie 10 De la: garbo_379694 26 Septembrie 2013 21:40
Vand lapte praf Vitalact 0-12 luni (exp.04.01.2011) -10 lei 1 De la: m1adutza 2 August 2010 08:05
ficatel de pui 117 De la: felideni 21 Noiembrie 2015 03:27
lacrimile la sugar 13 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:24
Par ras la bebelusi pentru un par mai des? 9 De la: garbo_381880 13 Septembrie 2013 14:27
Setari Cookie-uri