alimentatia la copiii peste un an

buna. nu stiu ce sa-i mai dau de mancare fetitei mele de 1.4 ani.
nu a mai luat in greutate de la 11 luni are doar 9.2kg. e sanatoasa si plina de energie, creste in inaltime si mai pune cate o suta doua de grame dar slabeste din nou. am crezut ca din cauza ca o alaptam si nu i-am mai dat san ne bazam numai pe mancare si lapte de vacuta.acuma sunt disperata cu mancarea ca numai gusta din toate si se stramba
voi ce si cat ii dati sa manance?
raluca_vana
Postat pe 7 Decembrie 2008 20:44
buna.. fetita mea are 1 an si o luna si mananca in felul urmator:dimineata cand se trezeste 180-210 ml lapte;la 10 bea suculet;la pranz supica,tocanita,paste,sau ce avem in meniu in ziua respectiva;la 15-16 cand se trezeste ii dau iar lapte ;la18-18:30 iaurtel sau fructe proaspete;seara la culcare la 21--21:30 lapte in care pun 2 masuri de cereale.A dupa masa de pranz intotdeauna ii dau apita.siasta mancam noi ziua ca noaptea nu mai mananca de circa o luna de zile nu se mai trezeste sa pape...eventual daca se trezeste putin ceiut si adoarme imediat...pupici la mamici si bebici...
deliarebecca
Postat pe 8 Decembrie 2008 14:52
iti multumesc foarte mult pentru informatt. eram foarte stresata ca manca foarte putin (dupa parerea mea), dar se pare ca mananca destul de bine. mulktumesc inca o data. sanatate multa la toti bb.
raluca_vana
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:46
salut!
si noi cam acelasi meniu avem, in schimb inca se mai trezeste noptea si papa : o data pe la 1 noaptea- 150ml, si inca o data dimineata la 5,6 - 150ml; apoi adoarme din nou si se trezeste pe la 8.30 si papa laptic dar nu f mult.
sabina82002
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:32
Fetita mea are1 an si 4 luni, are in jur de 10 kg; noi mancam cam asa: la trezire pireu de fructe cu biscuiti + suc / compot facut in casa, dupa 4-5 ore vine masa de pranz - supica / ciorbita + felul 2 (orice fel de mancare fara carne de porc) + suc / compot facut in casa, seara: cereale cu fructe sau iaurt sau pireuri de fructe (facute in casa). Cam atat toata ziua. Foarte rar mai primeste cate ceva intre mese. De la 6 luni nu se mai trezeste noaptea sa manance. Chiar as mai vrea ceva idei ptr diversificare. Sanatate la copii.
ams
Postat pe 4 Ianuarie 2009 01:25
buna am si eu un nepotel de 1an si 4 luni care nu prea mai maninca nu stiu ce sa ma mai fac cu el dimineata bea laptele, apoi fructele dar cu ciorbica este jale de felul doi nici vorba .Cei drept ia cam esit 3 masele si am zis ca poate din cauza asta sa nu manince. Inainte minca bine dar nici cum doua feluri de mincare.
milicaneagu
Postat pe 4 Ianuarie 2009 13:06
Baietelul meu are 1 an jumatate si mananca astfel:dimineata la trezire lapte de vacuta cu sau fara 2-3 linguri de cereale(250 ml)
-la 10 fie painita cu unt,crema de branza,fie un out fiert,un iaurt ,pate de casa,rulada de carnita de casa
-la 13-14 papa borsut de carne sau de sfecla,cu perisoare si cateodata si felul 2 :piure de cartofi cu carnita,mamaliguta cu branzica,mancarici din carne cu rosii,cu smantana,peste cu morcov,cartofi si rosii,depinde ce ii prepar in ziua respectiva ,dupa care face nani.
-la 17-18 mai papa ceva;papanasi fierti,orez cu mere,paste cu branza,iaurt,branzica cu fructe,etc
-la culcare ,pe la 21,papa un biberon cu lapte .
Sper ca v-am fost de folos!
lara_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:45
In timpul zilei mai papa fructe(mere,portocale,pere ,struguri)ce vrea el.
lara_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:47
cum faci orez cu mere?
ams
Postat pe 26 Ianuarie 2009 18:16
Orez cu mere pentru copilasii mai marisori(peste 1 an):cureti merele si le tai feliute;pui zahar pe fundul unei tavite,adaugi merele;fierbi orezul,il amesteci cu un ou,putin unt si cateva linguri de lapte ,apoi il torni peste mere si dai totul la cuptor.
Daca bebe e mai mic,pui mere la cuptor,intregi;fierbi orezul si pui lapte,unt,fara oua;scoti merele de la cuptor,le decojesti si amesteci pulpa cu orezul si putina glucoza sau zahar fara sa dai la cuptor.
Sper ca ti-am fost de ajutor si bebe va fi incantat de rezultat!
lara_kidz
Postat pe 27 Ianuarie 2009 08:11
multumesc mult. o sa incerc reteta ptr bibita mea care aproape 1 an si 5 luni.
ams
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:42
Cu mare placere si oricand mai ai nevoie de ceva,sunt aici!Sa fie bebita sanatoasa si sa creasca mare-mare!
lara_kidz
Postat pe 27 Ianuarie 2009 20:02
Parerea mea personala este ca lumea se cam grabeste cu laptele de vaca, cum fac copii 1 an cum ii trec pe lapte de vaca iar acesta nu are nici pe departe calitatile unui lapte formula, pana la 3 ani copilul isi dezvolta sistemul imunitar si se pun bazele unui organism sanatos. "Laptele de vaca contine mai multa sare decat laptele de mama/laptele praf iar continutul sau proteic este diferit de cel al laptelui de mama, ceea ce poate suprasolicita rinichii bebelusului. Introducerea timpurie a laptelui de vaca in alimentatia bebelusului poate provoca intoleranta la lapte in cazul bebelusilor predispusi la acest tip de alergie.Laptele de vaca predispune bebelusul la anemie, deoarece are un continut redus de fier, o substanta nutritiva foarte importanta pentru copilul tau in primii sai ani de viata. Laptele de vaca are, de asemenea, un continut redus de vitamina C, un alt element nutritiv important. Vitamina C contribuie, de asemenea, la absorbtia fierului, astfel lipsa acestuia din laptele de vaca creste riscul anemiei." Deci incercati sa mai amanati putin inroducerea laptelui de vaca si mergeti pe formulele de lapte special create pentru pitici.


alloisa_r
Postat pe 1 Martie 2009 08:41
Parerile sunt impartite.Laptele de vaca este recomandat copiilor dupa 1 an,chiar de medicul pediatru.(cel putin de al nostru).Cred ca pana la urma e decizia fiecarui parinte ,in functie de copil,de buget,de toleranta.Aud zilnic parinti condamnand laptele de vaca ,in timp ce fac alte greseli majore in alimentatia copilasilor(prajeli,dulciuri,snacks ,mezeluri,etc).Stiu cel putin 10 mame care dau cu sfintenie copiilor crenvursti ,de exemplu,de la varste fragede.Baiatul meu a consumat formula pana la un an si 3 luni cand treptat am trecut pe lapte de vaca.E o decizie pe care mi-o asum si nu e un sfat pe care-l impun nimanui.
lara_kidz
Postat pe 1 Martie 2009 15:38
pana la urma laptele praf este 100% artificial, cel de vaca este macar 50% matural....restul vitaminelor si fierul copilul il poate luat din legume si mai ales din fructe. eu cred ca dupa 1 an se poate introduce treptat laptele vaca. pana la urma multe mamici nu dau lapte de vaca, dar dau iaurt, care e facut tot din lapte de vaca. asa ca...eu i-am introdus deja laptele de vaca, desi uneori mai primeste si formula. pana la 2 ani voi scoate definitiv laptele formula.
ams
Postat pe 2 Martie 2009 18:46
Da si eu aud cu stupoare mame care de la 2 luni ( si este caz real, cunosc persoana) da bebelusei supa , banana si Danonino, si nu pot sa inteleg, , nu trebuie decat sa citeasca putin si sa se informeze, diversificarea la o astfel de varsta nu face decat sa predispuna la obezitate si la alte boli cardio vasculare, nu pot sa cred ca exista atata ignoranta si lipsa de interes. Daca de copii nostrii nu ne pasa atunci de cine?.O alta ii dizolva fetitei de 5 ani medicamentele in cola si in alimentatia de baza nu intalneai altceva decat cartofi prajiti, paine in ou, chipsuri si fast-food si vorbesc de oameni cu posibilitati financiare.
alloisa_r
Postat pe 2 Martie 2009 20:41
Da,alloisa,si eu am avut multe socuri de genul acesta.Am vazut copii de 6 luni mancand mici!!!!!Ciocolata,capsuni,snitele ,carne de porc si celebrii crenvursti al caror principal ingredient este slanina,ou intreg ,suzeta inmuiata in miere,o gurita de vin,una de visinata,chiftelute prajite toate le-am regasit in menuul multor copii cu varste sub 1 an.M-am luptat inclusiv cu familia sa nu imi incalce regimul alimentar impus celui mic,pe motivul ca "ii este pofta".Din moment ce nu stie ce gust are,nu are cum sa-i fie pofta.Si daca stiu ca-i face rau,ii distrag atentia si ii dau inlocuitori.O prietena chiar m-a certat ca sunt mamica rea fiindca nu vreau sa-i dau capsuni pana la un an si ciocolata copilului meu...
Cand ai copil mic toata lumea se considera indreptatita sa isi expuna parerile cu privire la fiecare etapa din viata bebelusului.Asta nu inseamna si ca trebuie sa tii cont de tot ce auzi.Eu am citit si sincer inca mai citesc muuulte reviste,carti scrise de doctori care se bat si ele cap in cap.Am ales insa niste principii de baza ,universale si le aplic.
lara_kidz
Postat pe 3 Martie 2009 19:15
din pacate asta e realitatea - multe mamici incep diversificarea ff devreme. multe ptr ca nu vor sa alapteze, sau le este mai usor sa introduca rapid o hrana pe care o prepara oricum in casa, decat sa stea zilnic sa faca pireuri de fructe, sucuri naturale, supici etc. si eu stiu cazuri reale in care copii sunt indopati cu danonino, sticksuri, pufuleti si alte prostii. si adesea hranirea se face in parc, ca nu se mai duc pana in casa sa spele copii pe maini...
ams
Postat pe 3 Martie 2009 23:28
Baietelul meu are indata 8luni si putin inainte de 5 luni i-am dat pireu de legume,nu pentru ca nu as fi vrut sa ii mai dau piept,dar mereu ii era foame desi pediatra a zis ca la acea varsta,adica dupa 4 luni,ar trebui sa pape cam la 3-4 ore,el se trezea si voia piept si nici noaptea nu dormea prea bine,se trezea des.cand am fost la vizita de la 6 luni si i-am spus ce i-am dat,m-a certat,mi-a fost putin rusine dar era o data pe zi pireul si nimic altceva.
de atunci respect calendarul cu introducerea alimentelor in dieta lui si nu avem probleme.laptele de vaca e recomandat dupa 1 an sau pt cine vrea ,sa se continue cu laptele praf.
dar am citit multe retete de mancare pt bebelusi si fff multe alimente sunt introduse foarte devreme in alimentatia copilului,deci mie mi se pare ca gresesc si medicii sau cartile nu sunt acualizate la cercetarile recente.
fructele nu sunt indicate inainte de 7 luni,in schimb ff multe mamici le dau fructe.sau iaurt,sau danonino si mai stiu eu ce.
discutii cu familia nu am,adica le evit si gata,oricum timpurile nu mai sunt aceleasi.
dar am vazut o mamica tare grabita sa ii dea fetitei de 2 luni supa ce manca ea pt simplul fapt ca se uita la ea si poftea.la 3luni jumate papa si iaurt si tot ce mancau parintii,m-am abtinut sa o intreb ce ii mai da pt ca i-as fi spus ca e inconstienta -ma intreb insa daca nu incepuse sa ii dea de toate inainte de 2 luni,dar in fond fiecare face ce vrea cu copilul lui.fetita era grasuta ,am uitat sa spun asta.
si baietelul meu se uita la noi cand mancam si imi era mila de el ,parca cerea si el dar nu am indraznit sa ii dau ceva nepermis.
imi cer scuze ca nu am raspuns topicului dar pur si simplu nu m-am putut abtine sa nu spun mamicilor care se grabesc sa le dea copiilor de toate inainte de varsta adecvata ca fac o mare greseala.
ninutza_kidz
Postat pe 4 Martie 2009 00:14
Ai dreptate.Mamicile care grabesc diversificarea nu realizeaza ca abia mai tarziu vor aparea consecintele negative :diabet,hipertensiune,obezitate ,carii dentare si chiar obisnuirea copilului cu anumite alimente nesanatoase in defavoarea celor cu adevarat necesare unei dezvoltari armonioase.
Am realizat insa ca nu te poti baga in familia nimanui ,fiindca atragi numai reactii negative,daca atentionezi parintii inconstienti sau chiar ironie.
Asa ca daca atunci cand era baietelul meu mic,ma luptam vehement cu toti sa inteleaga cat de mult conteaza alimentatia sanatoasa ,acum am ajuns sa fac ce stiu eu ca e mai bine pentru puiul meu si sa stau deoparte cand e vorba de alti copii...Sfaturile nesolicitate sunt privite cu reticenta de cele mai multe ori.
Cunosc o mamica care se plange ca micutul ei nu mananca deloc mancare in timpul zilei,doar ciocolata,bomboane si noaptea bea 4-5 biberoane cu lapte(copilul are 18 luni).Cine e vinovat de situatia asta?Cine ii da ciocolata si bomboane?Fara cuvinte!
Cele mai mari crize de nervi le-am facut cand bunicile ,matusile i-au strecurat pe ascuns copilului meu diverse alimente total nepermise(tort de ciocolata,prajitura cu nuca si frisca,etc) la varsta in care nici nu incepusem diversificarea pe motiv ca pofteste!Prinse,au fost certate serios ,dar tot a trebuit sa stau cu ochii pe ele.Asta nu pot intelege,din moment ce eu sunt mama,eu petrec noptile cu bebe daca il doare burtica,eu il duc la medic daca are o alergie,de ce si-au permis sa ii dea copilului alimente fara permisiunea mea?
lara_kidz
Postat pe 4 Martie 2009 10:06
"Cunosc o mamica care se plange ca micutul ei nu mananca deloc mancare in timpul zilei,doar ciocolata,bomboane si noaptea bea 4-5 biberoane cu lapte(copilul are 18 luni)." --- Copilul respectiv cam are simptome de diabetic.. daca o cunosti ar fi bine daca ai putea sa ii atragi atentia. In general cand faci diabet ai o foame nebuna mai ales de dulciuri si iti e foarte sete (chiar si noaptea).. nu as spune ca e neaparat asa, dar daca da ar fi pacat sa nu afle din timp..
Numai bine
Ah.. si sa nu uit.. lara ai maaaaarrrreeeee dreptate, nu imi dau seama ce e in mintea oamenilor de pe planeta asta cu privire la mancare. Nu iti spune nimeni sa nu iti faci rau tie (poti manca orice), dar de ce sa ii faci rau unui copil? Lasa-l pe el sa decida cand va fi mare daca vrea sa traiasca prost sau vrea sa fie sanatos... ai grija mare de el cand e mic ca sa poata sa faca ce vrea el cu viata lui, nu sa inceapa la drum cu un corp deja stricat (dar din pacate toti avem cunostinte limitate si unii poate chiar nu isi dau seama de raul pe care il fac)
dianecrii
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:04
buna mamici
am o fetita de 1,8 luni
cere cam des 'nono'(sugus- sunt singurele bomboane care le stie)
eu nu ii dau mai mult de doua pe zi
oare este mult??
in rest mananca foarte bine si sanatos(supite,mancare,iaurturi,cereale,fructe,legume sub forma de salate)
astept paperile voastre
carmenn7
Postat pe 25 Aprilie 2009 09:21
eu nu sunt de acord cu dulciurile in alimentatie la o varsta mai mica de 2,5-3 ani... mi se pare mult prea devreme... si tocmai ca nu te poti intelege cu el, si pentru ca lui o sa-i placa la nebunie, mai bine nu (te) risti sa-i dai, decat sa nu mai scapi...

eu am avut cu tudor problema cu ceaiul... i-am dat baby drink la inceput, ca avea colici... pe urma i-am facut eu ceai, dar fara sa-i mai pun ceva in el... si n-a mai vrut sa bea altfel de ceai decat indulcit...
a fost greseala mea, trebuia sa fiu mai atenta (dar eram si eu la inceput), dar daca doctorita ne-a recomandat ceaiul asta, i l-am dat direct...
abia la 7 luni am reusit sa-i scot ceaiul si sa-l inlocuiesc cu apa...

cat despre "pofteste copilul", nu sunt de acord... corect, te vede ca mananci, dar daca ii dai din mancarea lui si nu din a ta, n-o sa comenteze ca nu stie sa faca diferente inca...
mai mult, noi nu ne asezam la masa cu el decat daca a mancat deja, si atunci isi vede de jucarii in scaunul de masa... daca n-a mancat sau pentru el nu e ora potrivita de masa, mancam noi pe rand si unul sta cu copilul...
corect, e mai greu asa, dar e mai bine pentru el...

si eu mor de nervi cand se mai baga vreo ruda binevoitoare si-mi spune sa-i dau nu stiu ce de mancare, sau, si mai rau, ii da ea... stiu pe cineva care i-a dat copilului la 7 luni castraveti murati... eu nu o sa-i dau, dar nici nu m-am lamentat, ca vai, doamne, e gresit... fiecare face ce vrea cu copilul lui si il creste asa cum il duce capul...
andracalin
Postat pe 25 Aprilie 2009 11:08
apropo de castraveti murati eu sunt foarte curioasa ce copil mananca la 7 luni castraveti murati asta pe langa faptul ca a gresit mama cum sa gresesti cu asa ceva dar... gustul???sebi a avut o perioada cand ii puneam in ceai lamaie si-l bea asa acru acum nu va imaginati ca-l faceam foarte acru cat despre baby drink si noi ne-am dezobisnuit un pic mai greu de gustul dulce la urmatorul copil nici ca-i mai dau ceaiul asta iar despre dulciuri sau suculete cat mai tarziu cu putinta atata timp cat ii fac eu zilnic suc de fructe nu vad de ce nu i-as da si la 7 ani suc de mere in combinatie cu alte fructe si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Aprilie 2009 11:36
buna
stiu ca este gresit.......
este mai greu sa il feresti cand are o surioara mai mare(mie mi-a fost mai greu)
cea mare nu a stiut ce sunt dulciurile cumparate pana la 2 ani,nu a mancat ciocolata sau bomboane pana atunci si cerea destul de rar (ii dadeam doar o bucatica de ciocolata alba sau 2bomboane)
nu am vrut nici sa o invat sa se fereasca de surioarasi sa manance pe ascuns dulciuri
cea mica...........face mare scandal
la inceput se linistea repede dar acum foarte greu o linistesc, nu mai accepta scuze:nu mai e , cumparam maine.
bineinteles ca nu cedez
carmenn7
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:22
eu zic, mai bine dulceata facuta in casa, decat ciocolata si bomboane cumparate. macar stii ce pui in ea, cat zahar are, nu are coloranti sau conservanti (ma rog..deact daca ii pui tu ). dulceatza are voie, si crema de zahar ars (daca ii place), prajituri de casa, nu vad de ce trebuie bomboane neaparat (indiferent de varsta)
pinicuta
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:28
tot secretul e sa fim cat mai ferme macar acum cat sunt mici mai tarziu sincer o sa ne confruntam cu totul alte probleme mult mai importante decat mancatul a 2 bomboane oricum medicii recomanda mai bine un patratel de ciocolata decat o bomboana sau mai stiu eu ce alte dulciurele
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:29
si bunica-mea zice ca mai bine o felie de chec oricum bunicile sunt renumite pentru chec si cozonac
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:34
ma nu stiu cum, dar il manca... cred ca mai mult ii placea sa roada la el, dar in 5 minute mancase jumate de castravecior... (am vazut cu ochii mei)...

pentru carmen, e greu cand ai doi si cel mai mare are voie, dar eu zic sa-le dai mai bine la amandoua la fel... o felie de paine cu dulceata sau cu miere...
andracalin
Postat pe 25 Aprilie 2009 15:45
buna
multumesc
cea mare erea invatata la mai multe dar ne am limitat la caramele sugus ca sa nu se invete si cea mica
chec,placinta de casa, clatite le place
crema de zahar ars,dulceata nu le place la nici una
cam de doua saptamani imi cere in fiecare zi 'nono'
iar ieri a inceput sa traga de mine in parc sa o duc la magazin sa cumpar(bineinteles ca nu m-am dus)spet sa ii treaca cat mai curand
daca este mai buna ciocolata am sa ii ofer cand cere bomboane, nu cred ca se va supara
carmenn7
Postat pe 25 Aprilie 2009 18:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ia dat cineva copilului pastilute cu ulei de peste si vitamine D ... 12 De la: sorincoserea 24 Martie 2010 10:03
Poezioare 231 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:31
modeling!!!!! 4 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:32
mamicile - intre stresante si indiferente.... 34 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:43
Engleza si germana cu Babel Junior 1 De la: Babel 25 Noiembrie 2008 15:29
Setari Cookie-uri