cat mananca un bebelus

oi cat le dati ciopiilor vostri sa manance ? eu am citit pe net si ne-a zis si pediatra: de dimineata piure de fructe: o banana, 2 mere, 10 lgt de branza, 2 lgt de cereale! pai daca pui toate astea iese un mic dejun ca pt tine, daca acuma papa atata mai tarziu cat o sa pape, cat un hipopotam? iar la pranz supa din 2 morcovi, 2 dovlecei, 2 pastarnac, 50 g carne, un galbenus! pai asta intra in 2 farfurii de adult!
ruschita
Postat pe 6 Aprilie 2008 15:58
eu ii dau la 5-6 dimineata 180 ml lapte,la 9-10 lafel,apoi pe la 12-13 o banana cu un mar sau kiwi sau portocala,la16-17 supica sau piure si la 19-20 cereale...si atat papa el ziua...noaptea nu se mai trezeste sa manance
ciolac_laura2007
Postat pe 6 Aprilie 2008 23:09
Copilasul meu are 10 luni si are urmatorul meniu: la ora 6 dimineta 220 ml lapte, la ora 9,30 banana cu branza sau mar cu biscuite, la ora 14 supa de legume la care adaug si carnita de pui sau vita sau ou cu spanac si cartof sau ficatel cu cartof , la ora 18 un iaurt natural cu branzaca si mamaliguta sau cereale si la ora 21 din nou lapte.
melideea
Postat pe 7 Aprilie 2008 10:10
Am o carte cu retete pentru bebe.E cea mai buna pe care am citito pana acuma, scrisa de niste medici enlgezi.Daca doriti ma puteti contacta pe kano_staff@yahoo.com sau scrietimi un mesaj pe profilul meu.
ank_seby
Postat pe 7 Aprilie 2008 13:19
da ok, am iknteles eu: supici, fructe etc: dar cate bucati din fiecare ingredient puneti: cati morcovi, cati dovlecei, cate mere etc? mie cantitatile pe care le vad pe net mi se par monstruoase. Stiu eu ca e in credstere copilul si in continua miscare si are nevoie de energeie, dar nici chiar asa, doar nu e sac fara fund...
ruschita
Postat pe 7 Aprilie 2008 13:28
pai eu ii dau o banana si un mar la o masa...iar supica o fac asa:o bucatica micuta de piept sau pulpa de curcan sau gaina,o ceapa,un morcov,un pic de pastarnac,o bucatica micuta de telina,o jumatate de ardei gras,3 cartofi si un dovlecel micut...si imi ajunge 2 zile
ciolac_laura2007
Postat pe 7 Aprilie 2008 21:14
poate ti-a dat reteta asta ca sa-ti ajunga pentru mai multe zile...:)))
byzu_68
Postat pe 10 Aprilie 2008 00:27
La supa pun o jumatate ceapa, un morcov, un cartof mai mic,cam jumatate de dovlecel, o bucatica telina, patrunjel si pastarnac, cam jumatate din fiecare, depinde cat de mari sunt, jumatate ardei gras, o rosie, acum mai pun uneori si putin orez, carne cam 100 g, nu mai mult Eu ii fac pentru doua zile.Am un vas cu capac in care ii pastrez cam 220g, pentru a doua zi, pun si 220 g pentru ziua respectiva si restul arunc,cam 50-100 g.Galbenus de ou, jumatate la 2 zile.Mai pun si putin ulei de masline si ca sa-i mai schimb gustul ii mai pun cateva picaturi de lamaie.Mi s-a intamplat sa nu vrea sa mai manance si i-am pus putina smantana si a mancat. Pana acum o luna ii puneam si branza calcica in piure, dar incerc sa evit sa amestec lactate cu legume, sau lactate cu fructe. Totul pun la ochi, iar dupa aceea cantaresc. Si cred ca ea se satura ca niciodata nu plange de foame. Cel putin daca plange stiu ca nu e de foame. Bineinteles, ca daca nu vrea sa manance tot, nu o oblig niciodata.Cand isi strange buzitele, clar numai vrea si o las in pace.Iar la piureul de fructe pun cate un fruct: un mar, o para, 2 kiwi,o banana, putin suc de la o portocala sau grefa, nu stiu, ce mai am in casa,ii pun Chirei 200g si restul il mannaca sora mea, ca ii place la nebunie.poti sa pui cate jumatate din fiecare fruct, dar eu pun asa, ca are cine sa manance restul. Iaurt tot 200g. Avem patru mese: la 10.00-210 ml lapte, la 14.00 200-220g mancarica, la 19.00 gustare -200g si la 21.30, 240 ml lapte+2 masuri cereale, dar nu intotdeauna il bea be tot. Cam ata mancam noi la 11 luni si o saptamana.Dar cam atat mancam si la 10 luni.
chira
Postat pe 17 Aprilie 2008 01:37
pai asa da, mai, asa mai zic si eu, nu cantitatile care se "zvonesc" pe site-uri, de se satura un om mare din ele:))
ruschita
Postat pe 17 Aprilie 2008 09:27
carnita cate grame dati? pe net am gasit informatii contradictorii: intr-un loc ca maxim 20 - 30 la sugar, in alt loc maxim 50 g sau chiar ca se creste panal la 90 g spre varsta de 1 an. Galbenusul se da in aceeasi zi cu carnea sau alternativ cu carnea?
byzu_68
Postat pe 6 Mai 2008 09:45
Eu ii fac portiile de carnita aprox cat incape in 2 linguri, iar in ziua cand ii dau carne nu ii dau ou desi nu e contraindicat. Nu se da un galbenus intreg ci cel mult o jumatate de galbenus.
melideea
Postat pe 6 Mai 2008 16:38
Vreau sa ma alatur si eu voua in ceea ce priveste mancarea pentru bebe. Eu am un copil de 8 luni. Mai suge si la san dar asta mai mult pentru sete sau de alint cand trebuie sa doarma. Programul nostru este urmatorul: dimineata cand se trezeste pe la ora 6-7 ii dau sa suga la san. Pe la ora 8 sau 9 bea cam 180 - 200 ml lapte praf. Se culca cam o ora jumatate. Intre orele 11 - 12 ii dau sa manance mar cu branza sau mar cu cereale sau iaurt cu cereale sau iaurt cu branza. Incepand cu ora 14 ii pregatesc piure de zarzavat la care mai adaug alternativ 2 lingurite de carne de pasare, un ou, carne de vita sau ficatel de pasare. Fac uneori numai piure de cartofi la care adaug carnea, ficatul sau oul. Dar este important ca in fiecare zi sa le dam la bebe morcovi fierti si bineinteles celelalte legume. Dar mai ales morcovii nu trebuie sa lipseasca din meniul copilului. Chiar si atunci cand dati piure de legume sa predomine morcovii. Spre seara cam in jur de ora 18 sau 19 mananca cam aceleasi variante care i le dau dimineata. De exemplu daca dimineata a mancat branza cu mar seara ii dau ori iaurt cu cereale ori cereale cu lapte. Iar inainte de culcare pe la ora 20,30 sau 21 bea lapte praf in jur de 130 - 180 ml. Dupa cum v-am spus in timpul zilei ii mai dau sa suga la san pentru ca in timpul zilei nu prea bea ceai. Supa de zarzavat o fac tot pentru 2 zile si contine 2 sau 3 morcovi potrivit de mari, 2 radacini de patrunjel, 1 radacina de pastarnac, o bucatica de telina (deoarece la bebe nu le prea place telina, e prea aromata) un ardei gras mai mic, o ceapa nu prea mare nici prea mica, o bucatica de sfecla rosie, un cartof, uneori mai adaug si dovlecel, conopida, etc. Dar pireul il fac pentru o masa numai din morcov, patrunjel, pastarnac, un pic de cartof, conopida si dovlecelul. Morcovii ii pasez cu furculita iar restul prin blender. Mai adaug si ulei de masline ca am inteles ca e foarte bun pentru memorie. Imi iese o pasta cam in jur de 180 - 200 ml pe care daca ii place si ii este foame mananca tot. Dar daca nu prea are chef il las in pace si nu-l fortez.
Mihaa_kidz
Postat pe 6 Mai 2008 19:36
Mda...bebitza al meu ciuguleste ca vrabiutza. La ora 7 suge la san.La ora 11 mananaca o jumatate de banana amestecata cu o piersica si un Danonino.La ora 15 mancam un piure cam 150 gr...banuiesc...nu am cantarit niciodata..am observat ca toate castronasele pentru bebei sunt la fel...cam pentru 200 de grame.Piure dintr-un dovlecel si doi morcovi si amestecat cu Danonino:)) La ora 19 mancam doua -trei masuri cereale amestecate cu...ati ghicit..Danonino!:))Dupa care .. mai mancam de la mami si dormim.Nu ne trezim noaptea. Nu credeam ca am s aajung sa-i dau Danonino..dar ce sa fac, daca asta vrea. Nu ii pot da mai mult pentru ca-si face sila singur si se ineaca.Asa ca e el mai slabut dar e tare vioi. A avut si zile mai bune..mancam piure cu carnita, cu de toate...dar pe caldura asta nu vrea sa mai manance decat dintr-o singura leguma.
simion_adriana
Postat pe 8 Iulie 2008 18:04
Puteti sa mi trimiteti si mie cartea sau copii xerox de pe ea?
getacaplan@yahoo.com
Multumesc mult de tot
getacaplan
Postat pe 4 Ianuarie 2009 11:19

Buna!as dori si eu cartea cu retete pt bebei pe adresa;angi.condratiuc@yahoo.com
Mulmumesc mult.
angi_condratiuc
Postat pe 16 Februarie 2009 23:19
buna.fetiza mea are 4 luni si sincer nu stiu cum ar trebui sai dau mancare pt ca noi suntem in italia si aici sunt cam ciudati d-rii cu mincarea copiilor.daca se poate sa-mi trimiti si mie cateva retete.ms mult.adresa mea e si77ona@yahoo.co.uk sau pe yahoo cu si77ona.pupici
ariana_kidz
Postat pe 4 Mai 2009 08:36
Buna,

as dori si eu cartea cu retete pt bebelusi de care esti incantata.

marin_mihaelaa@yahoo.com

Multumesc frumos!
anemonaa
Postat pe 8 Iulie 2009 13:14
buna fetelor!va rog frumos daca puteti sami trimiteti cartea cu retete ptr bebe pe adresa nethilde@yahoo.com.sa va trsaiasca bebelusii
kidz000974
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:00
gaseti aici retetele din carte

http://www.piticulvesel.ro/carte/index.htm
alexandra_kidz
Postat pe 24 Septembrie 2009 09:45
al meu are zece luni jumate si mananca de cate ori ii dau incerc sa nu i dau mult odata adica putin si des
dimineata la opt lapte 180ml ,pe la 10 sau 11 fructe banana mar cu bisc,pe la 13.30 supica cu carnita sau pireu cu carnita pe la patru cinci iaurt sau piscoturi cu lapte,la sase iar o gustarica banana sau marut sau corn cu gem iar la opt laptic si somn pana dimineata
receanioana
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:47
buna ziua!si noi suntem o gargarita de 7 luni iar mami nu stie cu ce sa ma mai rasfete.pot sa spun ca pap orice,nu fac pretentii de asta as fi recunoscatoare daca puteti sai trimiteti si lui mami carticica de bucate.adresa ei este mashaanyta@yahoo.es VA MULTUMESC
masha_kidz
Postat pe 29 Octombrie 2009 09:16
buna! te rog foarte mult daca ma poti ajuta cu acea carte de retete pentru mancaruri de bebelus, al meu are 10 luni jumate si nu mai stiu ce amestecuri sa-i mai prepar, mananca dimineata 120 ml lapte cu cereale 4 lingurite in care mai adaug 2-3 biscuiti sau o banana sau un kiwi, apoi mananca putin cascaval si painica, la pranz ii dau piureu (aprox 250 g) pe care il las mai moale de legume (cum ar fi cartof, praz, morcov, dovlecel, telina, patrunjel, gulie, sfecla rosie, varza, mazare, fasole verde, conopida, ardei, rosie f. putin) cu galbenus de ou sau carnita (de pui, ori de vita ori peste) ficatul de pui nu il mananca decat in amestec cu spanac care ii place foarte mult, uneori mai adaug si lapte in compozitie apoi pe la ora 17 -18 mananca un iaurt cu biscuiti si un fruct, sau mar ras cu branzica calcica si biscuite, seara ii dau tot un piureu de legume cu carnita. Lichide uneori apa imi arata el spre canita de apa, sucuri preparate din fructe proaspete (nu se da in vant dupa ele) si lapte de la san.
7aleinad
Postat pe 5 Noiembrie 2009 00:36
Buna.Eu sunt Sebastian si am 10 luni si jumatate.Sunt un baietel cumintel si rasfatat,ma alinta toata lumea...Va rog sa-i spuneti si lui mami cateva retete noi de papa.mersi va pupic:)))
Sebica_kidz
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:44
mamica de sebica da-ne o adresa de e-mail si-ti trimitem niste carticele
pupicei
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:50
adinutza1988ph@yahoo.com
Sebica_kidz
Postat pe 13 Ianuarie 2010 17:08
Buna! Cam tarziu, intr-adevar, am descoperit cele scrise de tine!Daca mai este valabila ,,oferta", as dori si eu cartea de retete pentru bebici!Multumesc frumos!Adresa> ni_gabriela@yahoo.com
kidz006478
Postat pe 22 Ianuarie 2010 14:14
vreau si eu carticica daca se poate....adinutza1988ph@yahho.com
Sebica_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2010 19:41
Sunt noua pe site si am tot citit pana acum intrebarile si raspunsurile voastre si vreau sa va spun k multe m-au ajutat,pt. ca nici yo nu mai stiu ce mancarik sa-i preapar baietelului meu care face 11 luni pe 8 februarie.as dori sa stiu si eu cateva retete si cateva meniuri de bebe.baietelul meu este cam mofturos la manacarik,adik nu prea manank(dupa parerea mea).Meniul lui este cam asa:la 10:00 :220 ml lapte k cereale.la 13:00:ciorbica care papam si noi pt k cea preparata special pt el nu ii place(intre mese ceai sau apa)la 16:00-17:00:mamaliguta k ou si branzik sau pireu(dak le manank sau dak le manank ,manank jumatate ),la 19:00-20:00:ii dau fructe k biscuiti sau iaurt danonino k branzik de vaci si ultima masa pe la ora 21:30:250 ml de lapte k cereale inainte de culcare.se trezeste si noaptea si mai bea un biberon de laptic de 230 ml.voi cam ce meniu aveti pt bebei vostri?sau dak nu vor sa pape cam ce le dati?
ralucaa
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:23
Draga mea, si eu sunt noua pe forum... dar te rog sa ma crezi ca nu trebuie sa-ti faci nici un fel de pribleme, bebele tau mananca chiar bine!!!!!, eu am fost in Germania anul trecut si din intamplare am discutat cu un medic pediatru care spunea ca copilul trebuie sa manance o cantitate de mancare de marimea pumnului sau , de ci stai bine de tot la acest capitol, iar daca accepta mancarea pe care o mancati si voi este excelent, fiica mea are 1,7 luni si inca ne chinuim cu mancarea si nu poate renunta la san, iar lapte abia daca bea 150 sau 200 de ml. pe zi, multa sanatatate si stai linistita!
diana_maria_kidz
Postat pe 8 Februarie 2010 09:05
Va rog mult as vrea si eu carticica cu retete pentru bebita al meu de 7luni.Adresa mea e: licht1010@yahoo.com.
Va multumim.
licht1010
Postat pe 10 Februarie 2010 13:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salut! 1 De la: garbo222232 6 Septembrie 2011 18:00
cate mese pe zi la copii de 1 an jumate 28 De la: garbo171489 24 Octombrie 2010 00:40
www.muresexpobaby.ro 1 De la: boghii 5 Martie 2010 17:18
diversificarea alimentatiei la bebei 74 De la: eu_geminy 19 Noiembrie 2010 01:39
Canon EOS 5D Mark II 21MP DSLR Camera...850usd 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:39
Setari Cookie-uri