Bebele meu e agitat

Am nevoie de niste sfaturi, fetita mea are un somn Asa de agitat dupa ora 3 dimineata ca azi noapte nu am Mai dormit deloc de la ora 3. Are numai 3 saptamani si nu Mai pot de obosita. Dorm cate 3, 4 ore pe noapte si de obosita ziua nu pot dormi defel, doar stau cu ochii inchisi fortat, cu perne pe cap si tot nimic. Daca Mai tine perioada asta o iau razna :((( abia apuc sa vina seara sa dorm si eu alea 2,3 ore pe care le doarme Mai bine, pana mananca prima data si mai doarme vreo ora jumate, doua pana in jur de 3 (alta data incepe de la 1 jumate ) si o apuca agitatia, ea doarme cat de cat dar eu din cauza ei nimic. Ce sa Mai fac ca nu Mai pot, a Mai trecut cineva prin asta?
garbo_410599
Postat pe 28 Martie 2015 22:07
TOATE MAMICILE trec prin asa ceva - mai mult sau mai putin , nu e usor , ai in fata un an greu si fara somn , cauzele nesomnului copilului pot fi multe , harana insufiecienta , se poate ca laptele tau sa nu ii ajunga , baia iar e foarte importanta si ingiena in general , ii trebuie masaj cu ulei si trasi toti muschii, camera sa fie aierisita, zgomotele indepartate . sa nu fie infofolit copilul ca se incinge , sa aiba hainute numai de bumbac spalate cu detergent de copii, clatite de doua ori si calcate neaparat , sunt multe reguli de urmat . tatal copilului nu te ajuta deloc , sau un parinte , al tau al sotului ????....discuta cu medicul de familie ce probleme ai , mai si informeaza-te ...tu toata sarcina nu ai citit despre ingrijirea bebelusului nimica ??/
garbo_19362
Postat pe 28 Martie 2015 23:52
Bebele poate fi agitat si din cauza oboselii...ei au capacitate de atentie foarte mica,cateva minute pot urmari ceva linistit...persoanele din jurul bebelui trebuie sa vorbeasca domol,sa se miste domol,sa aiba liniste,eu am patit asta de cate ori lasam bebele la soacra....
daniilia
Postat pe 21 Aprilie 2015 05:37
Puneti-i muzica de relaxare in timpul noptii , cateva ore .
garbo_405328
Postat pe 26 Aprilie 2015 11:46
Draga 599, fiecare copil are propriul ceas biologic. Al doilea dintre copiii mei a fost asa. A schimbat ziua cu noaptea (toata ziua dormea si noaptea bineinteles ca nu avea somn). Un lucru pe care ai putea sa il incerci este sa il duci la aer curat peste zi vreo 2 ore si seara sa incerci sa il tii treaz pana mai tarziu putin fata de ora lui obisnuita de culcare. Nu ai dat suficiente detalii asa ca nu prea pot sa imi dau seama de cauze. O idee buna este sa consulti medicul. Poate avea colici sau vreo alta problema. Incearca sa ii faci un program cat de cat regulat de masa, asigura-te ca mananca suficient, doarme peste zi de preferat nu in zgomot prea mare, sa fie curat tot timpul si incearca sa dormi si tu cand el doarme peste zi. Eu stiu ca atunci ai timp sa iti faci si treburile casei, dar daca vrei sa rezisti, iti sugerez sa te odihnesti odata cu el fie si doar un ceas.
angel_forever
Postat pe 26 Aprilie 2015 14:27
Bebele trebuie si plimbat pe afara,si creierul lor este nedezvoltat,nu suporta excitatii multe.de ex un bebe de 8 luni,se poate concentra la un joc linistit,dor 8 minute....daca vine cineva la tine si il ameteste mult cu joaca,poate deveni agitat,pentru ca pana la varsta de doi ani,se linistesc greu,singuri...ei stiu doar sa devina entuziamati,apoi obosesc exagerat,si apoi mama trage ponoasele.
am invatat asta din experienta proprie,venea soacra cu chef de joaca,si apoi nu mai puteam linisti bebele.
daniilia
Postat pe 19 Mai 2015 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crema protectie solara copii 28 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:20
cu ce il imbracam pe bebe la botez 2 De la: kidz006972 21 Mai 2010 23:48
menstruatia dupa nastere 4 De la: irene13 24 Noiembrie 2011 07:39
alimente interzise in timpul alaptarii 15 De la: Noemmytza 13 Aprilie 2010 12:25
ce produse folosim pt bebelusi 59 De la: adelafistis 24 Decembrie 2017 00:19
Setari Cookie-uri