Somnul bebelusilor

buna fetelor. mai nu va mai certati mai, fiecare face cum crede si oricum parerile sunt impartite, nici medicii nu zic toti la fel, nici cartile, nici copiii nu reactioneaza toti la fel la diferite imprejurari sau stimuli... acuma da se zice sa nu pui copilul sa doarma pe burta, si eu de aceeasi parere sunt, l-am pus pe burta doar ziua , sau sa doarma pe burta pe burta mea cand avea dureri , ata! dar cand eram eu copil cica se recomanda dormitul pe burta si cand avea colici, saii mai poui si suzeta stand pe burta asa!!!!!!(cu care eu deloc nu sunt de acord si nu am facut asa niciodata, plus ca bebe nu a dormit pe burta mai deloc si suzeta nici nu vrea). dar cu intarcatul zau nu inteleg. Cella, cum adica daca plange si se scoala noaptea sa il intarciu, cu ce ajuta intarcarea? ca daca se trzeste de foame tot tre sa ii dai ceva, e mai bine biberon decat san noaptea?sau nimic, nu inteleg? daca se trzeste de foame nu ii mai dai nimic? plus ca eu stiam ca alaptarea il linisteste, si atunci doarme mai bine. andrei al nostru adoarme la san (langa san, nu neaparat sa suga dar sa stie el sanul acolo, si mai nou noaptea nu prea mai suge - are 9 luni- dar se intoarce sa vada daca esti langa el-dormim toti 3 in pat din iarna ca patutul lui era la geam si era curent acolo)
ruschita
Postat pe 2 Iunie 2008 14:51
verak, nu ti-a spus nimeni sa nu-l stimuleazi punandu-l pe burtica, dar nu sa-l pui sa doarma pe burtica, nu am comentat la programul tau cu bebe pt ca el e hranit cu lapte praf si e normal sa fie la ore fixe. Am comentat la faptul ca Chira a spus ca nu-i dadea san de cate ori plangea si nu-i dadea la cerere, ori un copil alimentat la san nu ai de unde sa stii ca nu plange de foame.. Verak, Vad ca-ti justifici pusul lui bebe sa doarma pe burta cu stimularea fizica... Stimularea o faci cateva minute, timp in care stai langa bebe si-l intorci cand vezi ca oboseaste, dar sa-l pui in alta camera, singur deci nesupravegheat sa doarma asa nu se mai cheama stimulare. Si tu si Chira ati spus ca LE-ATI FACUT program.. ca apoi de sa afirmati ca de fapt ati respectat dorinta copiilor de masa, de somn, pai asta face cred toata lumea, de ce mai era nevoie sa subliniati ca voi le-ati facut programul?
a1_23
Postat pe 2 Iunie 2008 18:03
http://www.emedicinehealth.com/sudden_infant_death_syndrome_sids/page2_em.htm...........despre dormitul pe burta si moartea subita.... poti sa ignori articolul? cred ca cei care l-au scris sunt mai informati decat prietnii tai chiar daca sunt medici. N-ai mai auzit de medici care sa greseasca? sau daca crezi ca pritenii tai sunt o sursa mai credibila... internetul iti sta la indemana
a1_23
Postat pe 2 Iunie 2008 18:17
si inca un sfat pentru tine ca tanara mama: sa nu te multumesti pe viitor cu o singura parere medicala cand e vorba de copilul tau, eu am patit/o chiar la medici cu mare renume, care au dat diagnostic si tratament gresit copilul meu... sa verifici mereu o informatie
a1_23
Postat pe 2 Iunie 2008 18:21
eu am lasat-o singura deoarece in momentul de fata adica 9 luni jumatate ea sta singura in picioruse iar eu merg cu ea doar de o manuta fara ca eu sa o stimulez prea mult si nu cred ca daca il lasi sa incerce singur nu vrea depinde de copil nu comparam copiii nostri cu copiii abandonati pt ca noi suntem langa ei iar bebei nostri simt asta sau ce credeti ca asistentele de la centrele pt copiii abandonati isi dau interesul pt ei eu nu cred.
maria_adelina26
Postat pe 2 Iunie 2008 22:33
Eu nu i-am dat san la cerere si la recomandarea medicului pediatru. Si sa va povestesc o situatie pe care am vazut-o acum o luna, la mine in casa, deci nu din auzite, referitor la un program , la tinutul in brate etc...O ruda de-a mea a venit si a stat la noi cu un bebe de 4 luni, care nu este alimentat exclusiv la san. Si vreau sa va spun ca cel mic nu adormea decat cu sanul in gura, iar daca mama se ridica se trezeste imediat sau in 15 min maxim, asa ca ea nu poate face absolut nimic toata ziua, daca copilul doarme, ca trebuie sa stea cu sanul in gura, si nici nu se poate misca. Iar un copil la 4 luni doarme destul. ..Norocul ei este ca sta cu soacra, care este o femeie super si face tot in casa, chiar daca lucreaza. A recunoscut ca nu poate face nimic toata ziua, singurul lucru pe care il face, ma refer la lucrurile care se fac intr-o casa, este sa puna masina de spalat. Si credeti-ma ca nu-mi doream asa ceva, eu nu am soacra si nici mama care sa ma ajute, deocamdata. Iar de tinut in brate, si eu o tineam, dar nu am invatat-o numai in brate, o luam in brate doar cand nu ma mai intelegeam cu ea. Si asta nu inseamna ca o lasam in camera si imi vedeam de treaba.Nu! Dar stateam cu ea, ma jucam, vorbeam. Dar ma rog, oricum fiecare isi creste copilul cum crede si eu consider ca un copil ar trebui sa aiba cat de cat un program. Si cum zicea cineva mai sus, asta nu inseamna ca daca plange de somn inainte de ora de culcare, nu o culc, sau daca ii este foame , nu ii dau( cu toate ca ea nu plange de foame), si asa mai departe. Parerile medicilor sunt impartite, in carti la fel, asa ca ascultam in stanga, in dreapta, si fiecare face cum crede ca e mai bine. Nu impun nimanui modul meu de a creste un copil, dar eu sunt multumita cum mi-am crescut copilul pana acum. Chira este un copil vesel, toata ziua rade, mananca foarte bine, nu refuza nimic, este foarte sociabila. Iar de certat nu ne certam , ne spunem doar parerea, cel putin eu asa consider. Va pup!
chira
Postat pe 3 Iunie 2008 00:09
FIECARE FACE CUM CREDE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SI DACA EU VREAU IL CULC PE BURTA O FAC PE RASPUNDEREA NOASTRA A PARINTILOR SI GATA!!!!!!
LA FEL CA SI CHIRA NU IMPUN NIMANUI SA FACA CA MINE !!!!!!!!!!!!!!!!!
IMI SPUN DOAR PAREREA!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BOABA TE ROG INCETEAZA CU ARGUMENTELE ASTEA CA DEJA NE-AM LUNGIT PREA TARE SI PLICTISIM LUMEA CU ACELASI LUCRU.
WWW.PARENTS.COM
verak
Postat pe 3 Iunie 2008 10:19
daca fiecare isi spune parerea nu e cazul sa-mi spui tu cand ssa incetez... Mai multe fete ti-au raspuns ca nu e bine sa-l pui pe burta, si aici nu mai e vorba de pareri subiective. Ai citit articolul de pe link-ul pe care ti l-am pus? erau 3 explicatii pt moarte subita ce apare la copii ce dorm cu fata in jos. Vad ca nici macar un articol medical facut de niiste pediatri americani nu te poate face sa recunosti acest lucru. E decizia ta sa-ti supui copilul unui risc (acela de moarte)
a1_23
Postat pe 3 Iunie 2008 11:28
eu am vrut sa te informez
a1_23
Postat pe 3 Iunie 2008 11:48
ne tot informezi de 15 reply-uri incoace. nu te-ai plictisit?
verak
Postat pe 3 Iunie 2008 15:30
la cat de greu pricepi am considerat ca e mai bine sa insist, am considerat ca nu esti informata suficient in legatura cu dormitul pe burta (atat am avut de comentat la tine, restul te-ai bagat singura in seama) n-am vrut sa cred ca nivelul tau de intelegere nu se ridica mai sus, oricat ne-am stradui. M-am inselat. Cred ca tu ne-ai plictisit mai tare cu divagatiile tale fara noima cu stimulatul si cu incercarile tale de spune ceva inteligent
a1_23
Postat pe 3 Iunie 2008 15:56
pot sa spun ca si bubulina este la fel ca chira foarte sociabila si de asta spun ca nu a fost nevoie sa o stimulez eu personal pt ca ea a incercat intotdeauna prima si nici eu nu am avut pe nimeni care sa ma ajute in afara de sot care el a fost singurul care m-a ajutat si care ma ajuta iar mie nu mi-a spus nimeni absolut nimic aici doc pediatru daca te duci la consultatie te interneaza asa ca pt mine multe lucruri au fost noi de aceea nu am stimulat-o pt ca nu am stiut nu ca nu as fi vrut pt ca eu nu stau in buc sau in tm eu stau intrun orasel mic
maria_adelina26
Postat pe 3 Iunie 2008 17:09
nu vreau sa dau satisfactie ........
verak
Postat pe 4 Iunie 2008 09:28
cui?
maria_adelina26
Postat pe 4 Iunie 2008 15:09
cella, asa cum ti-a mai zis cineva, inainte de culcare sa faca cat mai mult efort fizic ca sa fie intr-adevar obosita.. pune-o sa merga in picioare sau de-a busilea, scoate-o la aer inainte de culcare, tine-o pe-afara cat mai tarziu.. daca pica de oboseala poate nu se mai trezeste asa de repede. prea multa stimulare psihica (gen televizor, galagie inainte de culcare) ar putea da si asta un somn agitat (sau chiar si niste viermisori intestinali). Sa nu fie cald in ccamera, sa fie bine aerisit. dupa ce adoarme nu ai putea s-o pui in patutul ei? bebe al meu cu mine langa el nu doarme bine dar in patutul lui e foarte linistit. adoarme la san si incepe sa scanceasca (initial credeam ca nu mai am lapte si nu se satura) dar cand il pun in patut se linisteste imediat si doarme (incepe sa devina independent:))))))
a1_23
Postat pe 5 Iunie 2008 12:18
buna fetele si noi am avut ceva probleme cu somnul chiar daca am iesit pe afara am avut cateva zile cand nu am dormit deloc acum doarme si sper sa nu se mai intample
maria_adelina26
Postat pe 6 Iunie 2008 12:12
Draga Boaba,
Fetita mea are un program pe timpul zilei foarte bine stabilit de pe la 5-6 luni. Seara inainte de culcare, suge, apoi se joaca, iar suge...si intr-un tarziu adoarme la san, apoi o pun in patut. De pe la 3-4 dimineata, cand nu mai pot sa ma deplasez continuu catre patutul ei o iau cu noi in pat.
Ieri a implinit un an si a avut o noapte linistita....sa speram ca asa va fi in continuare. Cred ca bebele meu e foarte dependent de tzitzi si de aceea face asa!!! Cel putin asa spun medicii. Viermisori nu are!!! Am mai vorbit cu mamici care au fost in aceeasi situatie ca si mine si mi-au spus ca cei mai multi copii se linistesc dupa ce sunt intarcati. O sa va comunic daca asa stau treburile sau nu :))
garbo095918
Postat pe 8 Iunie 2008 17:01
DRAGA CELLA, sper ca te-ai suparat si tu pe sfaturile mele.. evident tu stii mai bine ce se aplica fetitei tale. daca sfaturile mele nu au fost corecte, sper sa nu le consideri si rau intentionate
a1_23
Postat pe 8 Iunie 2008 18:18
Draga Boaba,
Sfaturile nu m-au suparat si cred ca nu fac rau nimanui....numai ca tot ceea ce ai scris tu deja pusesem in practica. Apropo de dormitul pe burtica in primele luni de viata ale copilului....sunt de acord cu tine....toti neonatologii, pediatrii, medicii in general nu recomanda dormitul pe burtica asa devreme, dar acum fiecare mamica stie ce-i cel mai bine pentru bebelusul ei! :)
garbo095918
Postat pe 9 Iunie 2008 15:36
Buna ziua. Ce vreau eu sa zic tuturor mamicilor care au scris aici e ca toate aveti dreptate fiecare in parte, adica orice mama face cum crede de cuviinta sa-si creasca copilul si dupa sfaturi si dupa intuitia ei de mama dar sfaturile mamicii cu numele de Boaba sa nu le ignorati. Se pare are mare dreptate in tot ceea ce spune aici in aceasta sectiune. Nu o cunosc dar mi s-a parut ca stie foarte bine cum e sa cresti un copil. E o combinatie intre teorie si practica.

Postat pe 13 Iunie 2008 15:55
Pentru Cella pentru ca ea a deschis aceasta sectiune. Mi se pare ca Boaba ti-a dat cele mai utile sfaturi cu privire la activitatea copilului inainte de culcare. Adica sa-l pui mult in miscare, sa-l scoti afara chiar cate 1-2 ore dimineata si cate 2-3 ore seara daca poti, camera sa fie bine aerisita si....toate cele scrise de Boaba. Asteptam vesti de la tine sa ne spui daca au avut efect sfaturile ei. Succes in noul program si multa sanatate.



Postat pe 13 Iunie 2008 16:04
fetele s-a cam incins atmosfera pe aici.
simdromul motri subite este asociat cu 2 pozitii de dormit: pe burta si pe spate, cu spacificatia ca pe burta se poate intampla la o varsta ff frageda cand inca nu isi paote tine si rasuci capul singur. acest lucru in schimb tine de fiecare copil. pericolul la aceste pozitii: bb reguriteaza si ne ineaca. pozitia de reomandat pt nani pt bb-ei este pe o parte, cu schimbare partii o data pe zi, sau dupa fiecare masa/alaptat.
fica-mea se rostogoleste singurica de la 5 luni si putin si de vreo 2 sapt doarme noaptea pe burta schimbandu-si singura pozitia. ca eu o pun sa faca nani pe o parte, si o gasesc pe burta, ce-i adevarat nu mi-a mai reguritat de la 2 luni.a.sa ca nu exista probleme.
cella intarc-o si dc vrea lapte peste noapte da-i ceai sau apa. se trezeste mai mult ca sa se simta in siguranta nu pt san, sincer. e posibil de latfel ca laptele tua sa fie dulce si de aia sa se tot trezeasca. e destul de mare sa inteleaga ca noaptea se face nani, nu altceva.
inanainte sa nasc am citit un articol depsre nani a bb: sfaturile erau urmatoarele: program inainte de nani (nu o lasa sa doarma cu ceva ore inainte) baita, papa si nani. dc e bb mic si e alaptat cnad se trezeste pt papa nu ii aprinzi lumina mare si lasi doar lampa de veghe, ii vb incetisor, il hranesti si il pui inapoi in pat. am urmat cu sfintenie aceste sfaturi, Daciana doarme de la varsta de 2 luni o noapte intreaga. m-am mai trezit ca s-a trezit in mijlocul noptii dar am lasa-o in pace, mai ales ca nu plangea ci se apucase sa se joace singurica...de ce sa ma duc sa ii fac ceva.
eu nu am culcat copilul cu noi in camera si nici cu noi in pat...sub nici o forma ma ducema al ea ori de cate ori era necesar dar nu o luam in pat cu noi. stie ca dc plange eu ajung imediat si o linistesc....
inca un sfat:NU SCHIMBATI RUTINA DE SOMN A LUI BB incercati mai mult timp dar nu schimbati rutina la cateva saptamani. bb inavta ceva cam in 6 saptamani (bb de 2 luni ma refer), deci exersati o rutina timp de 1 luna, 2 luni eventual si apoi spune-ti ca nu merge..dc tot schimbati ceva in rutina....nu o sa meaga.

cella e posibil ca fata ta sa nu aiba nevoie de somn. eu cand eram ff mica nu dormeam mai mult de 8 ore....ii facusem pe ai mei cu nervii, dar asta e...dc e nu pica de somn inseaman ca nu ii este somn..si dc e de ceva timp asa e posibil sa se fi obisnuit asa...
inca ceva dc ii dai san cumva bei cafea? ciocolata clda? sau alte minuni de genul? dc da renuta definitiv la ele, trec in lapte....aha nici ciocolata nu manca, ca tot asa agita din cauza la cacao...
eu am renuntat la cafea de 6 ani si ma simt excelent....nu am nevoie de stimulent....
cumnata-mea a baut cafea toata sarcina, ca cica are tensiune mica, stiu ca sarcina oricum creste tensiunea,si se plange si acum ca baiataul nu ii doarme toata noaptea.....baiatul are 2 ani....
tudor_claudia
Postat pe 4 Iulie 2008 16:13
Draga Claudia,
In timpul sarcinii si dupa ce am nascut nu am baut cafea. Abia de putina vreme imi fac un gen de cafea - ceai :). Chiar daca n-am baut fetita mea, dupa cum am scris, se trezeste noaptea f. des. Posibil sa semene cu mine, pentru ca nici eu nu dorm prea mult.....asa ca m-am obisnuit cu gandul ca este un copil f. activ. Noi rutina de seara n-am schimbat-o mai deloc de cand s-a nascut: plimbare de seara, baita, supt si .....somnul cand vine. Am fost la destui medici pediatri, care au controlat-o si au analizat-o, dar coilul e sanatos tun, e bine dezvoltat psihomotor...asa ca incerc sa nu-mi mai fac griji!
Oricum, multumesc pentru sfaturi!
garbo095918
Postat pe 7 Iulie 2008 17:03
cella intradevar..dc copil e ok linisteste-te si tu..si dc zici ca si tu esti al fel nu prea dormi de felul tau asta e trebe sa te impaci cu ideea
eu cand eram mica mai mutl de 8 ore nu dormeam....dar fica-mea doarme cel putinde moment are 6 luni si de la 2 luni imi doarme toata noaptea....dar noi avem alte probleme...nu mananca..asa ca as fi dorit sa manance si sa nu doarma...tu? cum ti-ai fi dorit? sa doarma dar sa nu manance si sa nu i-a in greutate...
si tot asa ca si tine la pediatri analize, copilul e sanatos....asta e...ne linisitim...in timp desi e greu
tudor_claudia
Postat pe 8 Iulie 2008 16:46
eu i-am schimbat recent programul lui bebe si s-a adaptata super! Bebe-ul meu nici el nu prea dormea, dar ziua, nici cand era nou-nascut nu dormea ziua mai mult de 3 ore... Pana acum 2 saptamani dormea ziua vreo ora jumatate dupa masa de la 10 si gata! asta-i era somnul de zi, iar noaptea de la 11 la 8 dimineata cu trezirile de rigoare pt supt sau apa. Cum s-a schimbat programul.... intr-o zi a avut sotul niste reparatii prin casa urgente exact cand era somnul lui bebe, deci n-a mai putut dormi atunci... dupa-amiaza respectiva a fost foarte innourat, ca am fost nevoiti sa aprindem lumina in casa la 2 dupa-amiaza...am aprins veioza si beeb a dormit dupa-amiaza!!!! Si 3 ore!!! Lui saracul ii era somn dupa-amiza si inainmte, dar probabil nu era suficient de bobsit, ca nu reusea sa adoarma si dupa-amiza desi il vedeam ca ar vrea sa doarma, dar oricat ma chinuiam si eu si el nu reusea. . De atunci asa i-a ramas programul, Deci s-a adaptat foarte rapid cu schimbarea, nu mai doarme dupa masa de la ora 10, dar in schimb doarme dupa-amiaza 3 - 4 ore.. Pentru mine e chiar foarte bine,am si eu timp in sfarsit sa mai fac ceva prin casa. Acum inteleg cum unele mame au timp de orice, la asa un somn lung al lui bebe. Acum am timp de curatenie, de mancare, de mine sa ma aranjez, sa ma mai odihnesc si eu. Am timp sa mai citesc, eu daca intr-o zi nu citesc un pic, macar o jumatate de ora, parca nu pot nici sa ma culc noaptea, nu ma ia somnul. In concluzie, bebe s-a adapatat foarte bine cu noul program, (intuiam eu demult sa-i scot somnul de dimineata, dar nu indrazneam, dar uite ca m-a ajutat soarta pot spune sa fac aceasta schimbare) si eu ma simt excelent, parca am alta viata!
a1_23
Postat pe 11 Iulie 2008 23:49
Boaba, ma bucur sa aud ca ai timp mai mult.Acum ma intelegi de ce incercam sa-i schimbi si eu programul Chirei. Dar nu pot sa spun ca am reusit in totalitate. Daca se trezeste pana la 10.30-11.00, mai trebuie sa fure 30 min de somn in jur de ora 13.00, ca altfel nu ne intelegem la masa, sau uneori numai rezista pana la ora 14.00. Daca doarme pe la 13.00, mai doarme de la 15.00 cam pana la 16.30, maxim 17.00. Iar seara tot la 23.00 ne culcam. Dar si asa e bine, ca la 13.00 cand doarme ii termin de pregatit masa, iar dupa-amiaza ma ocup de casa si mine, cat se poate.Dac se trezeste mai tarziu de 11.00, dar mai rar, se culca dupa masa de la ora 14.00 si doarme pana la 16.00-16.30.
chira
Postat pe 12 Iulie 2008 00:51
Buna seara. Pot spune ca eu sunt o mama norocoasa in privinta somnului la bebe si al timpului meu. Am un baiaaaat....manca-l-ar mama.. E si somnoros si mancacios dar si plangacios cand vrea el. Ma trezeste dimineata in jur de ora 7 dupa care papa laptic. Iesim afara la joaca pe la 8,30 - 9 si stam cam pana la 10,30 cand soarele e puternic si ne molesim. Ajunsi in casa.... ne spalam pe maini si imediat papam ceva usor. Nu dureaza mult dupa ce mananca ca se freaca la ochi si il pun in patutul lui chiar si fara suzeta. Uneori adoarme instantaneu. Daca e liniste in bloc si in casa bineinteles ca doarme 3 ore pe ceas. In acest timp fac multa treaba, uneori fac mancare, pun la spalat, alteori calc, mai intru pe internet, ma odihnesc, citesc, fac cumparaturi, etc. Cand se trezeste pe la orele 14 mai stam putin si ne jucam, ne alintam, invatam sa mergem si pe urma in jur de orele 14,30-15 papam masa de pranz. Asteptam sa se faca ora 17 sau 17,30 si iesim din nou afara la joaca ( la plimbare) pana la 19 sau 19,30 (chiar ora 20). Cand ne intoarcem acasa papam masa de seara iar cand iesim mai tarziu papam in parc. Inainte de culcare, ceea ce inseamna ora 20,30 sau 21, bem laptic in jur de 200 ml si apoi facem nani pana a doua zi fara intreruperi. Doar uneori mai viseaza urat, cred, si se trezeste plangand. Il linistesc, ii dau suzeta si se culca la loc. Dar sunt si zile cand dumnealui doarme la pranz numai o ora si jumatate Iar dupa-amiaza pe la ora 16 adoarme din nou.

Postat pe 13 Iulie 2008 00:24
Cella, ca o consolare pentru noptile tale nedormite - am citit pe net ca bebelusii care nu dorm noaptea sunt cei care sunt mai precoce (vorbesc, merg mai repede decat ceilalti) si pentru ca acumuleaza rapid un numar mare de informatii sunt noaptea mai agitati, creierul lor are multe de procesat in timpul somnului. Se incadreaza aici?
a1_23
Postat pe 1 August 2008 19:57
Draga Boaba,
Ne incadram in ceea ce ai scris tu. Ilinca e o fetita foarte alerta, intelege tot ceea ce ii spui si face multe din lucrurile care i se cer. E ca un buretel la capitolul invatat lucruri noi. In ceea ce priveste mersul, inca ii e frica sa mearga singurica, cel putin pe strada....in casa merge fara probleme.
garbo095918
Postat pe 3 August 2008 11:16
mihnea dormea de la ora 20,30 pana dimineata la ora 7-7,30. de doua nopti se trezeste noaptea urland.are cate 4-5 episoade intr-o noapte. am fost la medic cu el si mi-a zis ca nu are nimic, dar urla in continuu in timpul noptii. am citit ca la varsta lui are nevoie de alint pe timpul noptii (are 7 luni si 1/2). ati patit asa ceva? ce sa fac?
felideni
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cunoasteti???? 6 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:46
buna 2 De la: cricat 15 Noiembrie 2010 21:26
Lapte matern cu biberonul 21 De la: veverik 26 Iulie 2017 11:55
Intoleranta la proteina din lapte 19 De la: unicateLuca 8 Ianuarie 2015 14:50
Lapte Nan(Nestle) sau Milumil? 2 De la: deeita 28 Septembrie 2009 08:47
Setari Cookie-uri