Somnul bebelusilor

bebelusul meu are 6 luni si de la 2 luni doarme noaptea fara intrerupere!! si ziua doarme bine cam 3 reprize a cate 1-1/2h. Deci ma pot numi o mamica fericita in privinta asta!! Sper sa si tina cat mai mult.....!
ramona_iuliana
Postat pe 27 Noiembrie 2008 13:53
Buna,

Angi ma numesc un baietel de 2 luni si doresc sa stiu si eu daca se pune zahar in ceai ca eu pun putin dar bebe nu prea vrea sa beie.mentionez ca locuiesc in Suedia si aicea nu se da ceai la bebe si nu am pe cine sa intre.
angi_condratiuc
Postat pe 8 Ianuarie 2009 20:33
Eu stiu ca nu e bine sa-i dai ceai cu zahar la bebe pana la varsta de un anisor, si nici cu sare tot pana la acea varsta. Mai nou si in Romania pediatri recomanda exclusiv san pana la varsta de sase luni, iar daca nu ajunge completare cu lapte praf pana pe la 5 luni si numai apoi incepi diversificare. Nu stiu ce papa bebele tau, daca papa lapte praf poti sa-i dai si ceaiuc dar mai bine neindulcit.
iulia_cristina_kidz
Postat pe 18 Ianuarie 2009 09:37
Si ca sa revin la topic...si eu am aceasi problema cu fetita mea Denisa, care mai are cateva zile si face un anisor. Ea dormea bine cat a fost micuta, adica pana pe la 5 luni si jumatate, pana cand s-a satuart numa cu lapticul de la mine, si de atunci nu am mai prins o noapte intreaga de somn...am si uitat cum e sa dormi o noapte intreaga :) Desi i-am dat cereale inainte de somn, desi am facut baite lungi si calde, desi ne-am jucat pana ne-am epuizat, desi doc ne-a dat peritol...acelasi lucru, ne trezim noaptea sa bem laptic, nu acceptam ceai sau apa, nici o sticluta sau biberon. Sincera sa fiu am zile cand sunt tare epuizata. Dupa cum fiecare dintre voi am facut tot ce am putut sa ma asigur ca ii e bine ei, si sa incerc sa rezolv problema...acum am recurs la ultima varianta...am cumparat un umidificator cu aer cald...tot s-a mai trezit dar mai rar, adica ea de obicei se treze prima data la 2:30, azi noapte s-a trezit la 4:30. Daca inainte se trezea de la 2:30 aproape in fiecare ora...azi noapte s-a mai trezit pe la 6:30 si 8:45. Sper sa fii gasit rezolvarea problemei....
iulia_cristina_kidz
Postat pe 18 Ianuarie 2009 09:45
nu se pune zahar in ceai la bebe. eventual daca chiar vrei, glucoza pulbere, si si aia f putina.
ruschita
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:05
Dragele mele,
Cum eu anul trecut in martie am deschis acest subiect, iata ca revin spunandu-va ca, fetita mea, acum in varsta de 1an si 7 luni, doarme foarte bine noaptea fara sa se mai trezeasca. Cum am procedat??? Nu stiam ce sa mai fac! Ajunsesem ca bebelusul meu sa se trezeasca si de 11 ori pe noapte (in aceasta vara!), practic nu dormeam nici un pic! Eram foarte obositi si eu si sotul meu. Si atunci am ales o metoda mai spartana: noaptea cand se trezea n-o mai luam din patut si o lasam sa planga. O noapte a plans jumatate de ora, apoi a adormit singurica, apoi in noptile urmatoare partidele de plans erau din ce in ce mai rare si mai scurte. Am ajuns incet-incet sa scapam si de leganat, iar acum adoarme singura fara probleme.
Multumesc celor care au scris in cadrul acestui subiect si mi-au dat sfaturi , iar mamicilor care se confrunta cu aceeasi problema ca si mine le spun sa nu dispere....trebuie sa aiba rabdare si sa gaseasca cea mai buna modalitate pentru copilul lor!
garbo095918
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:10
Si eu ma confrunt cu aceeasi problenma cu somnuul fetitei mele.Pana la 3sapt ziua fetita mea manca din trei in trei ore si in rest dormea iar noaptea se trezea mai rar odata la 5 ore dar de la 3sapt si pana la o luna jumate a avut colici si de atunci si pana in prezent (acum,are 7luni)mai devreme de 24-1dim nu se culca am avut nopti cand ne apuca si 2,3sau 4dim.Pana la 4luni avea o perioada de o sapt pe luna cand se culca intr-un interval de ore mai deverme adica 22-23dar de la 4luni nici macar sapt aceia pe luna nu mai o are de 3luni noapte de noapte se culca asa tarziu.Ziua nu dorme mult de 2ori se trezeste la 9 dim. mananca lapte(o alaptez)la 10:30 fructe si de la 11pana pe la 12si ceva doarme si inca odata dupa masa de la pranz cam in jur de o ora,sau o ora si un pic.Si ce mai atipeste seara inainte sa se culce de tot cam 30min am incercat sa nu o mai las sa atipeasca pe 21,22 sau 23 ca tot degeaba ca o tin treaza si pana la urma adoarme tarziu pe la 23:30 zic ca pana a doaua zi nu se mai trezeste dar degeaba ca pe la 24 faci ochii mari si incepe sa planga pana adoarme pe picioare sau la san cum vrea are preferinte fata.Am incercat toate metodele care le-am stiut si eu sa o fac sa nu mai stea asa mult
dar in zadar.Va rog mult poate ma ajutati si pe mine sa o fac sa adoarma mai devereme ca eu sincer de multe ori am cedat si am tipat ca efectiv plange si mult nu are stare vrea numai in brate sau sa ma plimb prin casa cu ea.
maria_serafim
Postat pe 20 Ianuarie 2009 21:50
Buna incearca si nu o lasa ziua sa doarma mult plimbate cu ea fai baie pe la 21 si ii vei schimba programul.
garbo031628
Postat pe 5 Iunie 2009 08:34
Buna ,copiilor mici nu se da lapte indulcit sau ceai doar abia pe la 10 luni ceva cumva.
garbo031628
Postat pe 5 Iunie 2009 08:36
buna se poate indulci fara probleme nu patesc nimic baietelul meu are 1 an si 1 luna si i-am indulcit si nu are nimca linistite
pinky_kidz
Postat pe 5 Iunie 2009 10:50
Buna dimi!Sunt Veronica si am avut o sarcina f.f.f. grea ,am stat mult in spital cu perfuzii,apoi pana am nascut - acasa numai in pat.am suferit f. mult dar totul a iesit cu happy end.acum bebe are 4 luni dar ziua vrea sa doarma numai in brate la mine.noaptea nu am probleme.nu stiu cum sa-l dezvat ,nu vrea sa doarma nici in pat cu mine ziua.sunt singura,bunicile lucreaza,sotul la fel ,ce pot sa fac?
il mai las sa planga dar nu f. mult,am nevoie de niste sfaturi...HELP!!!
Multumesc anticipat!
kidz001244
Postat pe 9 Iunie 2009 06:04
acum te intreb;ii dai san?sau formula?daca ii dai cu biberonul atunci nu ii mai da sa pape in brate ca poate asa s-a invatat,iar daca papa san nu il mai lasa sa adoarma la san,
silviatatu
Postat pe 9 Iunie 2009 12:38
buna eu am avut aceeasi problema cu fiica mea la 4 luni noaptea adormea singura nu aveam probleme dar ziua adormea leganata in brate pana pe la 5-6 luni cand am zis stop am lasat-o in patut a plans ceva timp si a adormit singura a doua zi la fel si s-a obijnuit sa adoarma singura l-a mine a functionat
cinsarcinata
Postat pe 9 Iunie 2009 13:10
multumesc pentru sfaturi, voi incerca sa le pun in aplicare , sper sa reusesc intr-un final
kidz001244
Postat pe 9 Iunie 2009 15:26
buna mamici sunt o mamica tare ingrijorata deoarece trebuie sa incepem DIVERSIFICAREA peste o saptamana .Edy baietelul meu face 4 luni si nu i am dat nimic inafara de lapte ,pana la 2 luni a papat tzatzi si apoi nan 1 Pca nu mai aveam eu laptic.Papam la o masa 120-150 ml lapte ,din 4 in 4 ore.v as fi tare recunoscatoare daca m ati indruma cu ce sa incep ,desi stiu ca tre sa incep cu suc de mar si morcov cate putin .Altceva mai tre sa i dau la lingurita inafara de suculet?
si daca da ,sa mi zica si mie cineva si cum se prepara restul .va pup
,
garbo042367
Postat pe 20 August 2009 09:26
buna.... pai incepi cu suculetul de morcov in ziua 1 ii dai 1-2 ling; ziua 2 3-4 ling s.a.m.d..... dupa o saptamana dak vezi ca bb nu are nici o reactie poti sa introduci sucul de mar in acelasi fel ca si cel de morcov.... saptamana a treia ii poti da combinatie morcov+ mar direct din biberon ca deja este obisnuit cu ambele.....sapt 4 poti sa incepi sa ii dai piureute de mar cu bisc fara gluten....pooop
deliarebecca
Postat pe 20 August 2009 09:42
mrs mult .sa sti ca orice sfat imi este de ajutor.mai ales ca este primul bebe .
garbo042367
Postat pe 20 August 2009 09:45
mamici, piticii vostri au mai crescut intre timp, eu am insa o neliniste. De vreo 2 saptamani, bebe al meu de 7 luni si putin imi doarme pe burtica sau in diferite pozitii incomode. Nu mai pot dormi noaptea de grija lui, mereu trebuie sa-l verific daca sta bine, daca nu se sufoca, nu mai stiu ce sa fac. Nu vreau sa-l pun in pat cu noi pt ca vreau sa doarma tot in patutul lui. Voi va confruntati cu asa ceva? ce sa fac, sa-l las sa doarma cum vrea el? pe zi e mult mai simplu dar noaptea....help my pls!
aly_raz
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:54
Buna fetelor!Si eu am probleme cu dormitul si nu stiu ce sa mai fac. la noi nu functioneaza decat statul cu ea pe picioare.cum o pun in patut cumse trezeste si plange.ce sa fac?
alyalina
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:01
Noi nu tare avem probleme cu somnul. La inceput recunosc ne cam trezeam din 3 in 3 ore sa sugem dar a trecut si acea perioada. Iar eu am obisnuit-o de la bun inceput in patutul ei sa doarma fara nici un dar si poate. Am pus-o in pat si somn...cu mici plansete la inceput dar nu am luat-o in brate am lasat-o sa adoarma. Acuma doarme de la 21 pana la 7 fix dimineata. Daca nu se satura seara atunci se trezeste la 5 dim.
larisa_ana
Postat pe 22 Septembrie 2009 23:48
buna fetelor ,fetita mea de aproape 1 anisor are aceia-si problema cu somnul.de la 5 luni se trezeste noaptea plangand chiar si de 10-15 ori pe noapte, ii dau suzeta si adoarme la loc. nu stiu ce sa mai fac, sunt epuizata
kidz003996_nina
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:38

buna,
si eu am aceeasi problema..SOMNUL
nu doarme noaptea nici doua ore legate
se trezeste din ora in ora
dar adoarme dak il iau in brate
nu stiu ce sa mai fac
daca stii ceva..
mersi
are toti dintisorii si 4 maselute
daniela_sima0
Postat pe 8 Ianuarie 2010 22:10


buna, sunt Dana
..si am un bebe de un an si 3 luni care se trezeste din ora in ora tot timpul
are dinti si 4 masel
sunt disperata..ce sa fac?
daniela_sima0
Postat pe 8 Ianuarie 2010 22:15
Dragi mamic, ......si noi ne-am confruntat cu asemenea probleme dar a trecut perioada grea. Larisa noastra pana la 4 luni jumate dormea toata noaptea, dupa aceea am inceput sa ma ma trezesc la ea din 2 in 2 ore sa o alaptez. Dupa ce mi-am dat seama ca ii ies dintisorii am comandat din Austria Osanit si nu se mai trezea asa de des, de 3 ori noaptea. Are programul de somnic de la 20,30 max 21 si somnic. Dupa ce a mai trecut o vreme, mai exact la 8-9 luni am zis ca nu se mai poate asa, ma simteam epuizata, sa ma tot trezesc noaptea si sa alaptez si m-am gandit, si i-am spus si la sotul sa ne mutam inapoi in dormitorul nostru, ca poate simte mirosul de lapte si de aceea. Dupa ce ne-am mutat in camera noastra, binenteles am lasat usile deschise sa o azim pe fetita, nu s-a mai trezit decat o data pe noapte. Dupa accea mi-a zis dr. sa ii dau nurofen sirop pt durere de dintisori. Ii dadeam sa manance mancare solida pe la ora 19 iar inainte de culcare laptic si cereale si nurofen si in final s-a obisnuit sa doarma toata noaptea. Nu zic ca nu a fost greu la inceput dar cum i-ti obisnuiesti pruncul de la inceput asa il ai!! Mai plangea un pic in somn, nu fugeam in momentul acela la ea si adormea la loc. Dupa care mergeam sa o verific daca nu s-a dezvelit. Multumesc lui Dumnezeu ca e fetita cuminte si ascultatoare, intelege tot, la nici un an. Va pup pe toti sa cresteti mari si sanatosi.
larisa_ana
Postat pe 10 Ianuarie 2010 18:21
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 07:58
SINGURUL SFAT ESTE SA NU MAI DORMITI CU COPII IN CAMERA CU COPII VOSTRI SI DUPA 6 LUNI SA INCERCATI SA NU II MAI DATI NOAPTEA SA MANANCA DOAR APA SAU CEUC.
rebeca_kidz
Postat pe 8 Aprilie 2010 09:37
rebeca eu dorm cu copilul in camera si de la 3 luni imi doarme toata noaptea.N-am alta posibilitate.
Noaptea nu-i dau nimic,nu se trezeste sa manance,nici sa bea ceai nici nimic.Intradevar sunt o fericita.
bau
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:05
BAU ESTI O FERICITA INSEAMNA CA AI UN COPIL CUMINTE,DA INTRADEVAR DEPINDE SI DE LA COPI LA COPIL EU ASA AM INCERCAT SI A MERS,ACUMA SE TREZESTE DAR CRED CA INCEP DINTISORI,ASTA ESTE DAR DE EXEMPLU DACA DORM CU EA IN CAMERA SE TREZSTE SI DE 5 ORI LA MINE NU MAI MERGE CU EA IN CAMERA
rebeca_kidz
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:05
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gem cumparat 2 De la: aly_raz 16 Ianuarie 2010 19:04
Bebei din Cluj 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:57
dovlecei pentru bebe 27 De la: Aly_Fab 3 Mai 2010 18:00
cantitatea de ulei necesara zilnic 17 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:41
sal 2 De la: deliarebecca 18 Iunie 2009 20:49
Setari Cookie-uri