despre dintii bebelusului

buna la toata lumea si as vrea sa stiu si eu la ce varsta apar primii dinti?fiindca eu am acasa un bebelus de 5 luni si aretoate efectele iesirii dintilor.va multumesc
garbo159196
Postat pe 22 Iunie 2010 16:57
depinde de copil,la unii ies mai devreme la unii ies mai tarziu
cica e bine sa iasa mai devreme k au gingiile moi si suporta mai bine
nush,am auzit si eu
pana ii ies la al meu dintisorii mai e..
dancris
Postat pe 22 Iunie 2010 17:16
dintisorii pot aparea de pe la 4 luni cel mai devreme sau chiar dupa 1 an. se intampla la unii copii sa apara chiar 2 dinti deodata si sa nu aiba nici un fel de simptome (febra, diaree,etc).
la baietelul meu primul dinte i-a aparut pe la 6 luni jum, urmat la circa doua sapt de urm. de jos. si pana la 11 luni (adica acum) nu s-a mai intamplat nimic... iar acum a aprut al trei-lea dintisor, si cu siguranta intr-o sapt doua, va rasari si cel de-al 4-lea. sa vedem cat mai dura acum pana va mai apare un nou dinte. iar in privinta simptomelor, doar cand i-a iesit primul dinte, cu vreo sapt inaine i-a scazut apetitul si i s-a marit nr. de scaune pe zi, iar in ziua in care a perforat gingia a ajuns la recordul de 7 scaune, ultimul foarte apatos.
si e bine sa le apara dintii mai tarziu, pentru ca predispozitia la cariere e mai mica. am citit pe undeva ca e oarecum ereditar, dupa cum au avut si parintii dintisori mai devreme sau mai tarziu.
o zi buna!
simo_sefa
Postat pe 4 Iulie 2010 14:31
Difera de la un copil la altul,am auzit si de bebelusi la care a au aparut la 2 luni,deci la orice varsta e posibil sa iasa.
bau
Postat pe 4 Iulie 2010 15:21
De la: garbo159196, la data 2010-06-22 16:57:14buna la toata lumea si as vrea sa stiu si eu la ce varsta apar primii dinti?fiindca eu am acasa un bebelus de 5 luni si aretoate efectele iesirii dintilor.va multumesc



Nu exista o regula , chiar daca are toate semnele ca ii dau dintisorii ei pot aparea mai tz sau pot aparea imediat !
cory_emy
Postat pe 7 Iulie 2010 19:08
buna,si eu am o fetita de 4 luni si jumatate,si vreau sa-ti spun ca ,se chinuie de vreo luna cu dintisori,iar azi am vazut ca i-a spart putin gingia un dintisor.Mai am un baietel de 5,7ani si lui i-a iesit primul dintisor la 7,5 luni,ce pot sa-ti spun,depinde de la copil la copil.Sanatate sidurere cat mai putina
ramonik_kidz
Postat pe 7 Iulie 2010 19:18
Buna am o fetita de 6 lunite si 4 zile....ieri ia iesit primul dintisor
elena87
Postat pe 9 Iulie 2010 08:02
De la: elena87, la data 2010-07-09 08:02:47Buna am o fetita de 6 lunite si 4 zile....ieri ia iesit primul dintisor



Multi inainte si fara durerea sau macar cat mai putina!!!!
cory_emy
Postat pe 9 Iulie 2010 15:48
difera de la bebe la bebe...baietelului meu i-a iesit primul la 5 luni si jumatate urmat la 3 zile de al 2-lea.acum are 7 luni si 5 zile si nu se vede nici o miscare dar banuiesc ca ''coace'' ceva gingiuta de sus ca musca tot ce prinde inclusiv genunchii mei si mainile lui de e plin de semne.unuii bebei se pot naste cu un dinte ca sa adaug ceva nou...dar din pacate nu e nimic spectaculos sau de bine pt ca tre sa dai fugutza la dr. sa i-l scoata .
bafta mamici si sper sa nu treceti prin stress prea mare odata cu iesirea dintisorilor celor mici si scumpici si nebunici
namyi
Postat pe 10 Iulie 2010 02:07
Fetita mea are acum 10 luni, iar la 8 luni i-au iesit 4 dintisori la interval de cateva zile intre ei. Va doresc multa rabdare cu bebeii si dintisori multi si sanatosi!
Miruxi
Postat pe 10 Iulie 2010 13:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
riscurile unui col deschis cu mult inainte de a naste 23 De la: SEBY1YEAR 3 August 2009 14:11
supliment de calciu la bb 71 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 07:32
Aplic unghii false profesionale cu gel cu experienta in domeniu 2 De la: dor72 6 Martie 2011 23:36
Cu ce sa incepem diversificarea? Voi ce ati ales? 5 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 19:30
Hainute bebelusi si jucarii 1 De la: magdac 24 Martie 2010 11:58
Setari Cookie-uri