gradinita

Fetita mea face la sf lunii martie 2 ani si am dus-o la gradinita din luna ianuarie, adica de acum 2 luni. Ce pot sa spun la inceput a fost fff incantata si abia astepta sa mearga la gradi la copii, dar acuma nici sa nu mai auda.
Dupa 2 saptamani a racit si a stat acasa 1 saptamana, dupa care a mers bucuroasa inapoi, insa noaptea se trezea plangand; visa probabil ceea ce facuse ziua la gradi si spunea ca nu mai vrea sa inghita ca doamna o obliga sa inghita mancare si ca o cearta. E adevarat ca e un copil destul de energic, dar daca sti cum sa-l abordezi te descuri bine cu ea; si in plus acasa cu mine e f receptiva si mananca destul de bine. In plus de asta de cand am dus-o la gradi in fiecare zi doamnele de acolo imi spuneau ba ca nu vrea sa manance, ca sta cuminte la masa dar nu vrea sa manance, ba ca nu vrea sa se uite la TV la desene animate si ca alearga prin camera, ba ca transpira (lucru pe care-l stiam si care e normal atunci cand depui efort), ba ca una, ba ca alta, ba ca e prea agitata s-o tin acasa; iar acasa cu mine e tocmai destul de linistita si se joaca cu mine cu mingea, cu baloanele, ii place sa coloram amandoua, sa mergem la cumparaturi, sa se joace in parc. Acuma nu mai inteleg pt ca ceea ce-mi spun doamnele de la gradi e total diferit de felul cum se comporta copilul meu acasa cu mine (si in plus acuma nu mai vrea deloc sa mai mearga la gradi). Desi am vorbit cu toate d-le de acolo sa n-o mai forteze sa manance se pare ca e in zadar tot niste stresate sunt cu mancatul si asa se poarta cu toti copiii. M-am gandit ca dupa 2 luni de gradi s-o mut la alta gradi. Oricum momentan de 2 saptamani o tin acasa cu mine si chiar a fost suprinzator de cumintica si ascultatoare. Voiam sa va intreb pe cele care aveti copii de aceeasi varsta daca ati intampinat aceleasi probleme cu copilul? cum ati procedat? ....
maria_roxana53
Postat pe 26 Februarie 2008 20:35
Nu trebuie sa-ti pierzi rabdarea cu graditele.Asa e la inceput.Toate educatoarele au de comentat.Eu l-am dat pe al meu la 2 ani si 1 luna la o gradi parti si a fost greu cam 1 luna jumate...pana s-a obisnuit sa mearga.Dar am patit diverse, desi mi se spunea ca totul e foarte bine, ca maninca tot(desi el inca nu manca bine singur), ca doarme (si seara acasa cadea lat), ca se agita cu ceilalti copii, dar ca e normal....am avut rabdare si am mers mai departe, chiar daca mi se rupea sufletul cand il auzeam plangand.E greu, dar merita! Am vazut mari progrese.Ne-am si imbolnavit de nu stiu cate ori (raceala peste raceala...), dar una peste alta a fost ok! Acum l-am mutat la stat si mergem mai departe.Nu te lasa batuta!....incearca eventual o alta gradi sau du-o mai departe tot acolo, dar nu renunta.O sa fie greu pana se obisnuieste.Iar in ce priveste visele....si baietelul meu a trecut prin faza asta (mai gemea noaptea din cand in cand si chiar smiorcaia), insa se spune ca e ceva nou pt.el si il impresioneaza cam tot ce se intampla acolo.E normal......... daca te gandesti....ca el nu mai aude nici o voce cunoscuta (respectiv tu), care sa o laude sau sa o certe....si atunci cam asta e efectul.Asa ca prinde curaj si mergi mai departe!!! Succes si tine-ne la curent!
cezarinady
Postat pe 27 Februarie 2008 17:15
cosmin are 4 ani.la 3 ani l-am dus la gradi,niciodata nu a stat cu nimeni,in afara de mine si sotul meu!cand l-am dus la gradi a fost disperat imi facea febra 40 si convulsii,am renuntat imediat!vreau sa incerc din nou acum.nuu mai rezist nici eu sa stau cu elacasa stau de 4 ani!nu am cu cine sa il las si este foarte foarte sensibil,raceste imediat face febra si facem convulsii febrile.....
juganarumr
Postat pe 29 Februarie 2008 07:48
Am fost educatoare la gradinite particulare din bucuresti. Sa stiti ca educatoarele sunt fortate de patronii (care de cele mai multe ori nu au nicio legatura cu educatia) sa spuna despre copii ca s-au adaptat foarte bine, ca mananca tot, etc. Daca parintii isi retrag copiii, educatoarea are de suferit. Pe de alta parte, sunt si copii care se adapteaza mai greu la mediul gradinitei, asta nu inseamna ca sunt prost tratati. Sfatul meu e sa asteptati o luna, si daca nici atunci copilul nu se linisteste, nu se obisnuieste, retrageti-l. In legatura cu racelile, e normal ca atunci cand este dus pentru prima data la gradinita sa se imbolnaveasca, asa isi face imunitatea. Sunt multe lucruri la care trebuie sa fiti atente atunci cand inscrieti copilul la o gradinita particulara.
comanmonica77
Postat pe 2 Martie 2008 18:11
...si eu acre vroiam sa imi duc fata la gradi...acum imi e cam teama sincera sa fiu.raisa are 1 an si 8 luni si ma gandeam ca din toamna sa o duc,dar...acum nu mai stiu.chestia este ca ea nu este un copil bolnavicios si sta si cu alte pers,cu conditia sa nu ma vada pe mine cand plec.chiar nu mai stui.sunt putin socata
crisa_raisa06
Postat pe 2 Martie 2008 18:54
Jojolina mea are 2 ani jumate acum, dar am dat-o la o gradi particulara cand a implinit 2 ani. Totul a fost in regula , s-a adaptat f bine. Nu am avut probleme cu ea. e un copil sociabil si ii plac copii mult. La inceput am dus-o doar 4 ore, iar apoi am lasat-o tot programul de la 8 la 14. Cred ca depinde totul de relatia dintre copil si parinti si de mediul de acasa , adica daca e un copil care depinde foarte mult de parintii lui, daca e mamos, daca e invatat cu un mediu cu multi oameni, in comunitate, daca are o personalitate puternica. Asa e Jojo a mea.Am lasat-o mereu cu cineva cand aveam nevoie (bunici, sora mea, prieteni daca nu puteau ai mei) si astfel ea s-a invatat sa stea si cu alte persoane in afara de mine sau sotul meu. Cu mancarea la fel, ea a mancat intotdeauna ce faceam pentru noi , nu ii faceam ei separat, si astfel s-a invatat sa manance orice. Am dus-o la acea gradi particulara din septembrie 2007 pana acum in februarie 2008. Din cauza programului, pentru ca incep la servici, de acum din martie o duc la o gradinita de stat cu program prelungit, unde intr-o saptamana s-a invatat sa faca la WC si nu mai avem nevoie de pampers, inca nu vrea sa manance singura dar educatoarea ii da ea , pentru ca e si cea mai mica din grupa, si a fost foarte binevoitoare si ma ajuta in acest sens. Doarme acolo , problema de care imi era cel mai frica, dar i-am dus paturica ei preferata si am trecut si de acest hop. Mai are ceva probleme cu atentia, pentru ca se plictiseste repede sa stea sa asculte si vrea mai mult sa se joace dar ma bucur ca am dat peste niste cadre calificate si rabdatoare (cum cred ca trebuie sa fie , avand in vedere ca lucreaza cu copii mici). Deci, indiferent ca e gradinita particulara sau de stat, eu cred ca depinde si de parinti si de educatoare. Parintii nu trebuie sa isi invete copiii sa depinda prea mult de ei, lasati-i sa faca si lucruri singuri, ca altfel educatoarele nu pot face nimic sa ii schimbe, daca acasa ei sunt cocolositi si rasfatati , am vazut si la Jojo in grupa, sunt copii de 3 -4 ani care inca plang dupa ce parintii pleaca si ii lasa la gradi, sau care stau izolati si nu accepta pe ceilalti copii sa se joace cu ei.
Nu stiu, poate sunt eu norocoasa si am un copil care se adapteaza usor la mediul unde e pus, dar cred ca asa trebuie invatati sa fie toti copiii. Sau poate am dat peste niste cadre calificate, atat la gradi particulara , cat si la asta de stat. Va urez succes in alegerile pe care le faceti cu copiii vostri.
Iar in ceea ce priveste racelile, sunt de acord cu ce a spus ComanMonica, e ceva normal in comunitate si asa isi intaresc imunitatea.
Nutzica
Postat pe 4 Martie 2008 10:55
Si eu am un baietel de 1 an si 9 luni si discutam recent cu mama, care a fost educatoare vreme de 25 de ani, daca este oportun sau nu sa-l ducem la gradinita de la 2 ani sau 2 ani si 1/2. Mama s-a opus insa la ambele variante si mi-a explicat ca varsta optima pentru gradinita este cea de 3 ani, argumentandu-mi urmatoarele:
Unii copii se socializeaza mai dificil, in prezenta altor copii neadobtand acelasi comportament ca acasa - ex: sa manance singuri, sa priveasca la televizor, sa doarma. In plus, in jurul varstei de 2 ani aproape toti copiii sunt excesiv de energici si este extrem de dificil sa-i obisnuiesti la program. Unii nu vor sa manance singuri pana la 3 ani, altii nu sunt interesati de televizor si desene animate. Altora nu le place nici macar ideea de a imparti jucarii cu ceilalti colegi, si de aici se ivesc nenumarate dispute. Mai mult, pentru unii statul pe olita este un supliciu si se opun cu vehementa.
In conditiile respective, nici o educatoare, oricat de competenta, nu sta dupa copil, si exista posibilitatea sa-l lase nemancat, murdar, sa-l forteze sa adobte o anumita conduita sau sa-l pedepseasca, crezand ca astfel il determina sa isi schimbe comportamentul. Din nefericire, asemenea atitudini isi lasa amprenta asupra personalitatii copilului, care risca sa devina mai tarziu fie agresiv, considerand ca violenta e o forma eficienta de exprimare, fie timid si fricos, temandu-se sa se exprime liber deoarece acest lucru ar putea fi taxat negativ de cei din jur.
Pe mine aceste argumente m-au convins si am decis sa mai astept, iar mesajele afisate in acest forum dovedesc ca mama are dreptate 100%.
Dumneavoastra, pentru ca ati inceput deja cu gradinita, nu trebuie sa va descurajati. Lasati-o pe micuta acasa pentru o vreme, pana ce uita trauma traita, apoi cautati o alta gradinita. Si, pentru a evita repetarea experientei anterioare, incercati sa faceti vizite inopinante la gradinita, pentru a va surprinde fetita si mai ales pe educatoare in timpul diverselor activitati, si incercati, mai in gluma, mai in serios, sa discutati cu ceilalti copii din grupa si cu parintii acestora, pentru a fi sigura ca fiica dumneavoastra este bine tratata. Dar nu uitati, oricat de independent ar fi copilul dumneavoastra, asa cum ne sfatuieste doamna cu user ID-ul Nutzica, la 2 ani este mult prea mic pentru a se rupe de mama si a se adapta perfect unui mediu complet nou, si uneori, asa cum a fost cazul dvs, "ostil". Trebuie sa o luati ceva mai incet la inceput, sa zicem 2-3 ore de gradinita pe zi, si, dupa o vreme (2-3 saptamani), daca vedeti ca se simte bine, ca nu apar probleme serioase, sa o lasati la program.
In ceea ce priveste imbolnavirea, si aici va scriu tot din experienta mamei, integrarea in colectivitate este dificila, si copilul este predispus la imbolnaviri. Nu va ingrijorati, in timp se va adapta, isi va crea anticorpi si nu o sa mai aveti probleme serioase. Schimbati gradinita daca va vine acasa cu paraziti sau boli dermatologice, deoarece acesta este un semn ca igiena nu este respectata si copilul ar putea avea de suferit pe termen lung. Mai mult noroc data viitoare! Si, pentru ca se apropie 8 Martie cu pasi de gigant, tuturor mamicilor de pe Forum- " o primavara fericita alaturi de puiutii dumneavoastra!" si un "calduros" - "La multi ani!"

Postat pe 4 Martie 2008 14:58
noi am incercat cu gradinita am stat 3 zile.eu in a2a zi am stat la geamul gradinitei 2 ore iar copilul meu a plans mereu ,iar educatoarea nici nu s-a dus sa il intrebe daca e sete.dupa 3 ore nu am mai rabdat si am intrat in clasa si eu am plans la fel cot la cot cu el!cand m-am dus in clasa sa il i-au avea febra mare si era terminat!deci nustiu ce metoda este asta sa il lase sa planga attat si sa nu il intrebe nimic sau sa il atraga cu ceva......
juganarumr
Postat pe 4 Martie 2008 15:26
Are perfecta dreptate doamna care a fost educatoare 25 de ani. Varsta optima la care poti da copilul la gradinita este de 3 ani. Dar sunt multe mame care nu isi permit sa tina copilul acasa atata timp. Pe ele le sfatuiesc sa fie foarte atente cand isi aleg gradinita. La grupele de cresa, sau de "baby" cum se mai numesc pe la gradinitele particulare, trebuie sa nu fie mai mult de 10-12 copii si sa fie o educatoare si o ingrijitoare. Daca sunt mai muti copii, nu se mai poate avea grija de toti, pentru ca nu toti mananca singuri, multi au inca pampers, la aceasta varsta copiii sunt foarte individualisti, nu impart jucarii, nu se joaca cu alti copii, asa ca educatoarea trebuie sa se imparta la toti copiii. Acest lucru este imposibil daca sunt prea multi copii. De asemenea, trebuie sa fiti constiente ca la aceasta varsta primeaza ingrijirea (dezobisnuirea de pampers, obisnuinta de a manca singur, etc) si nu educatia (poezii, cantece, etc.)
Pe d-na juganarumr(nu-i stiu numele) o felicit ca nu a mai lasat copilul la acea gradinita. Nu e admisibil sa lasi copilul sa planga atata timp fara sa il bagi in seama... Am mai spus, sunt copii care se adapteaza greu la mediul gradinitei, dar sa il lasi singur sa planga atatea ore e de neconceput!
comanmonica77
Postat pe 5 Martie 2008 18:06
va multumesc monica pt felicitari ca mi-am luat copilul de la respectiva gradinita!chiar si soacra ,am o relatie buna cu ea,a zis ca tb sa mai astept dar,am stat la geam si am urmarit cum se poarta cu el ,mai ales ca le-am povestit ca daca copilul meu plange mult face febra si dupa....convulsii.asta e o sa incerc din nou anul acesta.alexandra ma numesc si sunt din brasov!
a plus ca in cele 3 zile in fiecare zi m-am dus cu atenti la educatoare.....asta e!
juganarumr
Postat pe 6 Martie 2008 15:30
Da, si eu zic ca nu e bine sa duci copilul la gradinita mai repede de 3 ani.
Oricum adaptarea e dificila, intrucat copilul are senzatia ca e parasit acolo.Daca este mai mic face cu greu fata.Intr-adevar gradinitele sunt supraaglomerate si educatoarele nu fac fata atunci cand nici copiii nu au deprinderile de baza formate: sa manance singur, sa ceara voie la toaleta si sa se descurce cat de cat la imbracat/dezbracat. Inchipuiti-va ca uneori facem fata cu greu unui copil, dar unui grup de 25-30 de pitici de aceasi varsta.
Se mai intampla si efectul de contagiune: daca incepe unul sa planga , incep toti.
Apoi copiii mai mici de 3 ani nu stiu sa socializeze, sa imparta jucariile, sa faca schimb...si de aici apar adevarate tragedii la varsta lor.
Si eu am un baietel de 7 luni insa sub nicio forma nu o sa-l dau mai repede de 3 ani la gradinita pentru ca l-as chinui.
In ceea ce priveste procesul de adaptare la viata de gradinita este necesara multa rabdare ....si perseverenta. Desigur ca in primul an se imbolnaveste mai mult , e si firesc pt ca intra in contact cu mai multi virusi in colectivitate si isi va forma imunitatea.
Daca dupa o luna-doua nu se adapteaza la 8 ore , puteti incerca cu un program de 4 ore.
Insa ca mamici, trebuie sa constientizam ca nu putem duce copilul la gradi si gata! E nevoie de o pregatire a copilului (atat din punct de vedere emotional, cat si ca deprinderi pe care ar trebui sa le aiba dobandite de acasa)
gabriellanic
Postat pe 11 Martie 2008 19:10
e simplu sa zicem ca il ducem la gradinita!dar acum sa prinzi un loc la gradinita iti tb pile!si mult noroc,nici macar la 4 ore !deci daca nu se obisnuieste l a8 ore ai pierdut startul si la 4 ore.
juganarumr
Postat pe 12 Martie 2008 15:31
Buna tuturor. Adaptarea copilului la gradinita tine mai putin de mediul familial si mai mult de mediul de acolo. Copiii mei au crescut acum, dar au intrat in colectivitate la varste fragede. Baiatul l-am dat la cresa la 10 luni iar fata la 1 an. N-a fost usor dar nici f grav. Plecam si eu cu ochii in lacrimi si sufletul sfasiat in primele saptamani. Au facut toate bolile posibile la copii, dar dupa 3 ani, cu sistemul imunitar format, nu mai aveam nici o problema.
Conteaza f mult cum se poarta educatoarele cu copiii. Verificati-le, asa cum spunea si o alta mamica. Apareti la ore diferite, pt. a vedea ce face copilul si care e atmosfera in clasa, studiati comportamentul celorlalti copii cand sunt luati acasa de parinti: daca sunt incantati de ce au facut peste zi, ce au mancat, daca au invatat cantecele si altele asemenea.
Cand fiul meu avea 3 ani si deja mergea la gradi de ceva timp, am trecut iar printr-o problema asemanatoare cu cea a adaptarii de la inceput: nu mai vroia sa mearga, plangea mult si practic il taram pana acolo. Era inexplicabil cu atat mai mult cu cat cu cateva saptamani inainte ma trezea dimineata si sambata si duminica sa-l duc la gradi. Cand il luam abia astepta sa plece si ceilalti copii erau si ei cam abatuti si smiorcaiti. In clasa respectiva erau doar 9 copii. L-am tras efectiv de limba si a trebuit sa il asigur ca nu i se intampla nimic daca imi povesteste de ce nu vrea sa mearga. Am aflat ca se schimbase educatoare iar cea noua ii batea, si mai mult decat atat ii amenintase ca le omoara parintii daca spun ceva acasa. Am vb cu ceilalti parinti, cu directorul, dar parintii au spus ca ei nu au ce sa faca iar directorul a incercat sa-mi insufle ideea ca fiul meu e un inadaptat si ca e singurul care reactioneaza asa. In consecinta l-am mutat la alta gradinita, mult mai departe, le-am avertizat pe educatoare sa nu indrazneasca sa ridice mana la el nici macar in gluma si s-a adaptat f repede la noul mediu.
Deci daca in cateva saptamani (vreo 2-3) copilul nu se adapteaza, e ceva in neregula cu mediul. Pe de alta parte daca se invata ca daca plange e luat acasa, va fi mult mai greu de integrat in colectiv. In primele saptamani oferiti-i o mica bonificatie in drum spre gradi (ai mei aveau in fiecare dimineata un corn proaspat sau fructe pe care le mancau pe drum- asociau astfel mersul la gradi cu o placere) si dati-i la inceput o jucarie sau doua de acasa. Incurajati-l sa va povesteasca ce a facut si ascultati-l cu atentie. Rugati-l chiar sa va invete sa desenati, pe motiv ca poate cand mergeati si dvs. la gradinita ati pierdut lectia respectiva sau nu ati facut-o. E aplicabil si pt. poezii sau cantecele. Copiii sunt incantati si mandri sa dezvaluie ce invata si vor fi mai atenti in clasa ca sa va poata "invata" si pe dvs.
atabeica
Postat pe 12 Martie 2008 15:45
Buna,
Ma cam speri si eu credeam ca la gradi se va cuminti, deci astept varsta optima adica de - 3 ani-
julita79
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:25
ce bine ca v-am citit! bine, ca de fapt m-am ingrozit, dar va multumesc pentru informatii. si eu citisem ca e bine sa fie dat de la 3 ani in colectivitate, dar ideea de bona ma sperie, caci nici pe ea nu o supravegheaza nimeni. cred ca am sa optez sa stea cu o bunica, desi nu am o relatie extraordinara cu ea, totusi il iubeste pe copil si binele copilui primeaza. Of, ce pacat ca nu se poate sta acasa 3 ani!
a1_23
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:15
Buna.M-au cam ingrozit parerile voastre.Noi, dupa 2 ani nu avem decat solutia sa mergem la gradi caci trebuie sa ma intorc la serviciu.Bunicile sunt amandoua in provincie si nu se pune problema sa il despartim de noi.Asta este ,nu toti au norocul de a avea bunicii aproape.
otilia_danciu2006
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:09
Buna ziua
kidz000154
Postat pe 5 Martie 2009 10:26
Buna ziua
kidz000154
Postat pe 5 Martie 2009 10:26
Buna ziua

citind mesajele voastre, si eu m-am ingrozit, insa am trecut si eu prin vreo doua episoade legate de masa la gradi. Unul a fost anul trecut, iar altul acum o zi.
Fetita mea, din momentul in care a terminat de baut din biberon (lapte) la varsta de aprox 3 ani, NU A MAI BAUT LAPTE, NU A MAI MANCAT BRANZA, SMANTANA, IAURT, orice e alb si legat de lapte. Pur si simplu nu accepta, iar daca o fortez, vomita si i se face rau. Doctorii ne-au recom sa nu o mai fortam..
Binenteles ca am avut grija in momentul introducerii in colectivitate sa anunt aceasta problema TUTUROR persoanelor care intrau in contact direct cu ea la masa. Cu toate astea, in primul an, o educatoare cu mai multa experienta a fortat-o pur si simplu sa manance smantana, iar copilul, binenteles a inceput sa vomite. Ele s-au cam speriat, si m-au sunat sa vin s-o iau. Binenteles ca au urmat discutiile de rigoarein fine..a trecut si asta de la mine
Anul acesta, are alte 2 noi educatoare care au fost normal atentionate despre problema. Cu toate acestea, ieri, una dintre ele s-a ambitionat atat de tare s-o faca sa manance placinta cu branza, incat a ramas singura cu fata mea in sala de mese, si i-a spus, enervata la culme, ca de ce nu-i explica de ce nu-i place??????!!!!, incat i-a zis ca daca nu mananca tot, nu iese de acolo.
E normal asa ceva??? Nu stiu ce sa mai fac acum.ieri i-am spus, normal, sa nu mai insiste..pentru ca mi se pare ca asta e probl mea, acasa, nu a ei, a ei dupa parerea mea este s-o supravegheze in clasa, si s-o educe
Dar asta-i Romania.nu se ia nici o masura niciodatasi noi mamele ne luptam cu morile de vant.
kidz000154
Postat pe 5 Martie 2009 10:44
DA ASA ESTE IN ROMANIA.
CE SA-I FACI E TARA TUTUROR POSIBILITATILOR.
ramo_deni
Postat pe 30 Martie 2009 14:46
NOI IN SCHIMB AVEM O ALTA PROBLEMA SI NU O DATA CI DE CATEVA ORI M-AM INFURIAT LA CULME. FETITA MEA DENISA ESTE STANGACE SI MANANCA, DESENEAZA SI ACUM SCRIE CU MANA STANGA IN SCHIMB EDUCATOARELE IN LOC SA-SI VADA DE TREABA LOR INCEARCA SA-MI CHINUIE COPILUL FACANDU-L SA SCRIE CU MANA DREAPA PENTRU ASTA AU RECURS LA PEDEAPSA DE A STA LA COLT.
NICI NU VA INCHIPUITI CE CULOARE AM CAPATAT SI CAT A TREBUIT SA MA ABTIN SA NU O IAU DE MOT PE O EDUCATOARE DE VREO 25 DE ANI DUPA CE MI-AM GASIT FETITA LA COLT.AM DISCUTAT CU DIRECTOAREA SI MI-A PROMIS CA NU SE VA MAI INTAMPLA .ASTEA AU FOST PROMISIUNI SI URMATOAREA DATA MI-AM RETRAS FETITA DE LA GRADINITA DUPA CE AM FACUT UN CIRC DE ZILE MARI.
ACUM INSA LA NOUA GRADINITA AM ACEEASI PROBLEMA.
INTREBAREA E CE SA FAC SA INTELEAGA SI EDUCATOARELE CA VREAU SA-MI LASE COPILUL SA SCRIE CU MANA STANGA LA SCOALA OARE ACEEASI PROBLEMA O VOI AVEA?
ramo_deni
Postat pe 30 Martie 2009 14:51
Te gandesti la vacanta?
www.taberelemele.ro
haihui
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:05
Buna fetelor! Am si eu o problema cu pustiul meu de 5 ani si v-as ruga sa ma ajutati cu un sfat, o parere.....poate experienta voastra.
De ceva vreme imi pun multe intrebari cu privire la modul in care este tratat copilul meu (baiat) la gradinita. Cand il i-au la pranz de la gradinita observ ca toti ceilalti copii il resping si nu il accepta decat cu greu in jocurile lor in curtea gradinitei.E drept ca e mai zvapaiat, mai neastamparat dar e sociabil si nu loveste copii .Este prietenos , dornic de copii si doar daca vreun copil il loveste sau imbranceste se repede si el sa faca lucrul asta , altfel nu.Intrebarea pe care mi-o pun este daca nu cumva d-na educatoare il marginalizeaza in clasa, il critica tot timpul si in felul asta copii ceilalti o imita pentru ca am auzit la copii replici de om mare. Mai mult decat atat la una din serbari atat la criticat si atentionat ca nu sta cuminte , ca nu face asa , ca nu sta asa si nu era el singurul copil care se mai fataia, incat copilul meu caruia educatoarea ii tot soptise la ureche cate o atentionare si daduse din cap dezaprobator fata de ceea ce facea el , a clacat si nu a mai vrut sa isi accepte cadoul de la sfarsitul serbarii. Ce copil nu e bucuros de un cadou.....dar daca ii spui ca nu il merita ....?! Inchipuiti-va si voi cum s-a frant inima mea.Acum cateva zile de fata cu mine a avut o izbucnire fata de copil tipand la el:de ce esti rau mai copile?! Si asta nu pentru ca el fusese vinovat de ceva ci pentru ca ea a inteles gresit o situatie. Copilul meu era nedumerit ca stia ca nu facuse nimic si asta stiam si eu ca era de fata si vb. cu cealalta educatoare. Acum ce era sa fac sa ma cert cu ea de fata cu copilul?! Mi-am luat copilul care plingea de nedreptatea facuta si l-am linistit afara explicandu-i ca intradevar nu a avut nici o vina.Voi ce credeti?!
radoi_mihaela2006
Postat pe 30 Aprilie 2009 02:11
eu o intrebam care e motivul comportamentului educatoarei...ce face copilul tau de o deranjeaza asa tare, ca sa fie jignit fara motiv.saracul...sa nu se bucure de cadou...sau trebuia sa dai mai multe "atentii" la educatoare???
as vorbi si cu copilul si m-as ocupa de el mai mult...poate unele trasaturi de caracter ii deranjeaza pe cei din jur.cu multa dragoste vei reusi...dar oricum ca si educatoare ar trebui sa dea explicatii...dar poate atat poate!
ele usor critica...in loc sa modeleze copii...eu cred ca acest rol il au!!
vorba aceea...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
dia28
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:25
EU ZIC CA AI FOST MULT PREA CALMA NU MA CERTAM CU EA DE FATA CU COPILUL IL RUGAM SA MA ASTEPTE AFARA DAR SIGUR O LUAM DE MOT PE COPII MEI NU-I CERT NICI EU ASA CA SA NU PRIND PE ALTCINEVA.MUTA-L LA ALTA GRADINITA SI MERGI MAI INTAI SA O CUNOSTI PE ACEA EDUCATOARE CAT DE ANZDRAVAN SA FIE UN COPIL SA TE PORTI ASA CU EL SI TE MAI INTREBI DE CE-L MARGINALIZEAZA CEILALTI COPII .
POATE EDUCATOAREA ARE O PROBLEMA NU COPILUL .DACA A TIPAT LA EL DE FATA CU TINE CAND NU ESTI TU DE FATA CE FACE IL BATE??????
SUNTEM NOI IN ROMANIA DAR SI EA ESTE POTI SA-I AFCI SI O RECLAMATIE ASA DE INCEPUT.
ramo_deni
Postat pe 16 Mai 2009 14:26
buna ziua doamnelor...
garbo006279
Postat pe 13 August 2009 18:26
pt doamna cu fetitza stangace....vb cu educatoarea ca nu mai suntem pe vremea raposatul sa o oblige sa scrie cu dreapta ea fiind stangace.sunt stilouri speciale pt stangaci.si eu sunt educatoare asa ca ....vb din experienta.cu siguranta doamna e trecuta de o anumita varsta
garbo006279
Postat pe 13 August 2009 18:29
pt doamna cu baietelul,,vesnic certat sau marginalizat,,Sa stiti ca eu i+am rugat pe parintii copiilor mei 33 la numar sa vina cate un parinte in fiecare zi atat cat poate sa vada si parintii ce fac copii cum este o lectie.Incercati sa mergeti intr+o zi la gradi si stati macar 2 ore sa vedeti cum este ca va spun eu ca mai mult nu va doriti sa stati
Poate asa o sa vedeti care este problema.
garbo006279
Postat pe 13 August 2009 18:33
daca pot sa va mai ajut cu ceva va rog sa ma intrebati....cu mult drag va pup
garbo006279
Postat pe 13 August 2009 18:34
pentru kidz003361 vazind ca sunteti educatoare si aveti de a face cu problema copii la gradinita live am si eu o neliniste daca o pot numi asa...La mine nu este vorba de gradinita inca fiind prea mica, este vorba de cresa.Eu am mai pus intrebari atit pe topicul ``Gradinita sau impactul psh a socializarii asupra copiilor``si pe ``Cresa``sunt multe pareri pro contra, fiica mea din 15 sept. merge la cresa si e adevarat ca imi fac unele griji.Vazind ca sunteti educatoare poate ma mai luminati si pe mine
multumesc mult!
alinakatt
Postat pe 14 August 2009 15:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prin urmare incerc sa va cer ajutorul dumneavoastra 2 De la: anaROBERT 19 Iunie 2010 01:01
as avea nevoie de niste sfaturi 24 De la: garbo229302 10 Octombrie 2011 01:00
constipatia la bebe 4 De la: crs 14 Septembrie 2009 12:14
bebelusul meu 1 De la: kidz000252 12 Martie 2009 16:20
al doilea copil 6 De la: tatusilvia 12 Aprilie 2009 11:45
Setari Cookie-uri