laptic de vaca,lapte praf sau de amandoua?

Buna tuturor mamicilor!eu sunt noua pe aici...As vrea sa stiu daca mai e cineva in situatia mea:fetita mea are un an si as vrea sa incep cu altfel de laptic.pana acum i-am dat:pana la 4 luni san si pana in prezent Lactogen de la Nestle.as vrea sa va intreb cu care laptic ati inceput voi-ma refer la cel de vaca.totusi nu as renunta nici la laptele praf.ce sa fac?sa-i dau si de vaca si praf?astept sfaturi.sanatate multa!!
anutu
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:04
sa-ti spun eu ce am patit cu baiatul cel mare care are acum 3 ani jumate:pana la 10 luni l-am alaptat dupa care am incercat sa-i dau lapte de vaca cu ceai si mi-a facut o alergie de toata frumusetea,bineanteles ca am trecut imediat pe lapte praf si anume milupa cu care am continuat pana la un an jumate si abia apoi am trecut pe lapte de vaca si nu a mai avut nici un fel de alergie.eu zic sa-i dai in continuare formula pt ca e special conceput pt nevoile copiilor si nu ai surprize cum am patit eu pupici si sanatate multa va dorim
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:14
salut!
noi avem 1 an si 5 luni si papam lapte de vaca in paralel cu lapte praf de 2 luni incoace.Din fericire mi l-a acceptat fara probleme, ii si place si nu mi-a facut alergie. Ziua papam lapte de vaca ,seara la culcare si dimineata papam lapte praf.
sabina82002
Postat pe 2 Mai 2009 23:22
Buna fetelor.Baietelul meu are 1 an si 8 luni,tot pe lapte praf nestle mergem pt ca am avut o tentaiva esuata cu latele de vaca,mi-a facut o indigestie urata de am ajuns in spital.Deci eu zic ca pt sanatatea micutzului si pt siguranta noastra....sa ramanem pe lapte praf . Va pupacim
Ioni71
Postat pe 29 Iulie 2009 18:10
eu te sfatuiesc sa ii dai lapte de capra este cel mai sanatos multa sanatate
stefy_bebe
Postat pe 6 August 2009 11:35
din cate mai tin minte(baiatul meu are 9 ani),laptele de vaca trebuie la inceput diluat.Ar trebui sa intrebi medicul copilului.
flori_c
Postat pe 6 August 2009 13:53
Parerea mea este ca ar trebui sa continui cu laptele praf.Darius are 1 an si 4 luni si noi tot lapte praf ii dam , mai ales pt vitamine.Laptele de vaca il folosim la mancarica (iaurtel sau branzica), dar pana la 3 ani suntem hotarati sa-l tinem pe lapte praf.Noi folosim milumil
adelafistis
Postat pe 13 August 2009 08:06
Buna..poti sa-i dai ce fel de lapte vrei tu..doar ca..pb-ma este alta..Laptele de vaca nu contine destui nutrienti ca sa-i acorde toate elementele necesare dezvoltarii armonioase si duce la carente de calciu si vitamine.Laptele praf e tot de vaca doar ca deshidratat si imbogatit cu toate acele elemente care sunt scrise pe cutie:fier,iod,vitamine,etc. atat de necesare pt dezvolatarea lui corecta. Iar pt ca nu ii poti oferi din alimente tot ceea ce are el nev atunci ii dai lapte praf formula..asta e ideea..Acum faci cum vrei..daca tu consideri ca ii dai o alimentatie care sa acopere toate elementele necesare dezvoltarii lui ca calciu,fier,iod,grasimi de to felul(nu ma refer la prajeli sau alte minuni ci grasimile naturale),daca ii dai legume cat trebuie,carne,oua,peste,cereale integrale atunci ii dai linistita lapte de vaca ..bineinteles ,nu mult prima oara ca sa vezi cum reactioneaza corpul la el.Succes in alegerea corecta.Pupici
camy_angel4u
Postat pe 18 Octombrie 2009 04:58
Buna!
eu zic sa ii dai in continuare lapte praf, decat lapte de vaca, e mult mai imbogatit in vitamine, minerale, si tot ce ii trebuie pentru imunitate.Si chiar si atunci cand te vei hotara sa ii dai si lapte de vaca( dar mai tarziu) sa nu intrerupi de tot alimentatia cu lapte praf.Macar cateodata.
ramona_andronic
Postat pe 20 Octombrie 2009 10:25
Buna tuturor mamicilor as avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta am un baietel de 1 an si o luna si pana acum i-am dat lapte humana de la 6 luni mai exact acum 2 sapt a facut enterocolita si i dau humana hn dar as vrea sa-i schimb laptele sa-i dau nestle junior si stiu ca se face treptat trecerea la alt lapte problema e ca nu prea mai bea humana cum bea inainte, crede-ti ca procedez gresit daca i dau nestle mai ales ca e pe etape de varste in schimb humana nu care considerati ca e mai bun ca eu am auzit atatea variante ca nu mai stiu ce sa cred multumesc pt raspunsuri PUPICI PT MAMICI SI BEBICI
alice_david
Postat pe 20 Octombrie 2009 11:35

Laptikul cel mai bun e cel pe care-l papa bebe, si care-i prieste cel mai mult. Eu zik sa incerci sa vezi care-i place. Trecerea se face treptat, de exemplu daca bebe papa pana acum 180 ml laptik, ii dai 150 ml laptik plus 30 ml laptik pe care vrei sa-l introduci, la fiecare masa. Peste cateva zile ii dai asa 90 ml laptik plus 60 ml laptik nou introdus. Eu ii dau bebicii mele topfer, ei ii merge f bine cu el.
iasmina_kidz
Postat pe 20 Octombrie 2009 11:47
Mersi mult pt raspunsuri stiam de trecerea treptata ca i l-am mai schimbat o data problema e ca nu stiu care e mai bun, bine el acum e mai mare bea doar de 2 ori pe zi dar conteaza si asta ca atunci cand era mic nu lua in greutate deloc acum de cateva luni a inceput sa ia mai bine mananca mai mult dar cand i dadeam numai lapte praf aproape nu lua deloc acum la un an si o luna are doar 9 500kg si mananca destul de multa mancare si bea cate 270ml de lapte. De laptele asta topfer nu am auzit niciodata se gaseste numai in farmacii? Ti l-a recomandat dr? exista si varianta dupa un an? mersi
alice_david
Postat pe 20 Octombrie 2009 11:59
Si noi am trecut la lapte de la nestle pt ca Darius refuza laptele milupa , cu care era obisnuit de la 8 luni .Asa ca singurul pe care l-am gasit la noi in farmacie a fost nestle , la care am trecut fara probleme.Cand s-a terminat milupa i-am dat direct nestle.Acum il bea cu aceeasi placere ca si inainte.Iar schimbari nu au aparut............prea mari , ci doar o pofta neobisnuita de mancare
adelafistis
Postat pe 20 Octombrie 2009 15:32
Dap, topfer e un laptik formula nemtesc, se gaseste doar in farmacii, in farmaciile Dona poti obtine si card de reducere 20% la toate produsele din gama topfer. Este f bun, si e recomandat in special copiilor care au probleme cu cresterea in greutate, adik pentru cei slabuti. Dap, se gaseste si variante de laptik formula topfer si peste 1 anisor.
iasmina_kidz
Postat pe 21 Octombrie 2009 00:38
eu pana la 5 luni am alaptat dar atunci am inceput sa-i dau lapte praf de la milupa dar APTAMIL este ceva nou si seamana cel mai mult cu laptele de mama nici intr-un caz nu i-as da lapte de vaca c nu are suficiente vitamine si e si prea sarat pentru bebei!
Szilvia_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:53
buna,ma numesc raluca am o fetita de 2 luni...in urma cu 2 sapt am fost in spital fiindca mi-a facut o alergie urata iar medici mi-au spus ca e alergica la proteinele din laptele de vaca.mentionez ca nu mai alaptez de la 3 sapt....asa ca medici m-au sfatuit sa -i dau lapte cu proteine din soia(HUMANA SL).
Ma gandeam si eu sa incerc laptele de capra...dar mi-e frica sa nu aiba reactii adverse,fiind alergica la cel de vaca.va trebui totusi sa-i fac testul de alergie inainte sa il dau...nu?
pupici
kidz007164
Postat pe 8 Martie 2010 11:21
fa-ma sa inteleg ai o fetita de 2 luni si ii dai lapte de vaca? si vrei sa incerci laptele de capra care este mult mai gras?nu cred ca este o idee buna daca nu alaptezi de ce nu ii dai lapte praf?
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 11:43
Incearca sa faci ce te-a sfatuit medicul si abia cand face un anisor sa-i introduci branzica calcica , iaurtul si abia apoi laptele de vaca.Si sunt si alte marci de lapte praf pt alergici care costa mai putin
adelafistis
Postat pe 8 Martie 2010 15:54
eu i-am dat san pana la 7 luni jumate si acum la aproape 11 luni bea laptic de vaca. De la un an il trec pe capra pt ca este mult mai sanatos. Dar sa stiti ca nu este recomandat laptic de capra inainte de un an.
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 19:50
eu stiu ca nici de vaca nu este recoamndat pana la 1 an de zile,macar pana la un an lapte praf daca nu este san dar fiecare face ce crede de cuviinta
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 22:46
Am intrebat pediatru. Am vrut sa ii dau san dar nu am mai avut.
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 22:55
daca la primit bine si nu aveti probleme este ok este marisor,dar la 2 luni lapte de vaca sau de capra nu cred ca este recomandabil
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 22:57
nush ce sa zic o vecina nu a avut deloc san si i-a dat lapte de vaca. Copilul nu a avut prob deloc
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 23:01
aaaa atata timp cat copilul il primeste si nu are probleme e ok dar nu este asa sanatos si bun ca laptele praf sau cel matern dar cum cel matern nu este posibil ma gandesc la lapte praf,dar pana la urma copii sa fie sanatosi ce conteaza
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:03
asa e bb santosi
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 23:08
pai da ce mai conteaza in ziua de azi ca si asa toate alimentele sunt la pamant ,cresc mari si tot ca ei fac se duce naibii grija noastra
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:09
Laptele praf e bun chiar si pana la 3 ani. Sunt copii care fac alergie la laptele de vaca si la 2 ani.
bau
Postat pe 8 Martie 2010 23:17
se poate sa faca alergii,constipatii sau sa se strice la burtica cine stie acum depinde de copil
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:19
eu cand ar trebui sa-i dau si altceva pe langa san..ma refer la sucuri naturale..legume fructe
dancris
Postat pe 11 Mai 2010 13:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as avea nevoie de niste sfaturi 24 De la: garbo229302 10 Octombrie 2011 01:00
Hainute organice 3 De la: garbo_3491 30 Octombrie 2012 10:56
?? 2 De la: Ionela_Si_Adrian_Ciobanu_1 30 Ianuarie 2016 14:56
perioada de tranzitie la copil 11 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:27
mamici 1 De la: maria20 2 Decembrie 2009 11:12
Setari Cookie-uri