copilul la doi ani

se poate spune despre un copil de doi ani ca este needucat?as vrea sa primesc cat mai multe raspunsuri de la voi.multumesc!
crinaku
Postat pe 19 Iulie 2010 11:33
cine ti-a zis bazaconia asta
Abea de la 2 ani incep si ei sa priceapa ceva din lumea asta mare.Cu rabdare si mult joc de la doi ani incet incet incepi sa te intelegi cu ei...o perioada, ca practic pana la 6 ani ai de doborat urcusurile si coborasurile aceste varste.
La trei ani nu o sa-l recunoasti cat e de cuminte iar pe la trei si jumatate devine irascibil si de nerecunoscut si tot asa....
Tu trebuie sa ai rabdare si o sa fie bine
P.S. nu-i o regula , depinde si de cei din familie cat le cauta in coarne...
ameno
Postat pe 19 Iulie 2010 17:06
Nu este needucat, insa in toate cartile de specialitate se spune ca varsta de doi ani este varsta critica pentru comportamentul copilului si acum este momentul cheie in educatia viitoare a copilului.
La doi ani devine rebel, realizeaza ca are putere asupra adultilor si ca-i poate manipula. Cele mai bune rezultate la noi a dat distragerea atentiei de la "problema" copilului, indiferent de natura ei.
Am citit despre asta si am aplicat-o cu brio: daca plange, tipa, se tavaleste pe jos ca vrea ceva ce tu nu-i poti da sau nu vrei sa-i dai, nu insista pe subiectul ala, nu-i da apa la moara nici macar repetandu-i ca nu e voie. Ignora total subiectul si arata-i pasarea de la geam care manaca o rama :-)
Chiar functioneaza!
mihadeni
Postat pe 13 August 2010 14:19
Vreau sa-ti spun si eu ceva despre fetita mea . cand avea doi anisori ma gandeam ca am cea mai cuminte si educata fetita : vorbea cu toata lumea , asculta tot ce-i spuneam . Mentionez ca a vorbit foarte repede si am putut sa ne intelegem . Acum avem 3 ani si 2 luni si pot spune ca este cu totul alt copil .Nu mai vrea sa asculte aproape nimic , face numai ce vrea ea , nu mai vrea nici sa salute lumea pe strada si are tot felul de ,,apucaturi ,, . Asa ca din putina mea experienta de mamica pot sa -ti sugerez doar ...rabdare .
garbo_Nico
Postat pe 4 Septembrie 2010 15:01
Vreau sa-ti spun si eu ceva despre fetita mea . cand avea doi anisori ma gandeam ca am cea mai cuminte si educata fetita : vorbea cu toata lumea , asculta tot ce-i spuneam . Mentionez ca a vorbit foarte repede si am putut sa ne intelegem . Acum avem 3 ani si 2 luni si pot spune ca este cu totul alt copil .Nu mai vrea sa asculte aproape nimic , face numai ce vrea ea , nu mai vrea nici sa salute lumea pe strada si are tot felul de ,,apucaturi ,, . Asa ca din putina mea experienta de mamica pot sa -ti sugerez doar ...rabdare .
garbo_Nico
Postat pe 4 Septembrie 2010 15:06
Nico, a intrat intr-un colectiv unde a descoperit ca se poate comporta si altfel decat la mama acasa?
mihadeni
Postat pe 5 Septembrie 2010 15:15
Adevarul este ca anul trecut ne-am schimbat locuinta .Poate fi si acesta un motiv sa-si schimbe comportamentul ?
garbo_Nico
Postat pe 6 Septembrie 2010 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 1 De la: maryynela2010 20 Ianuarie 2012 10:08
bolile copilariei la adulti 1 De la: alinakatt 25 Septembrie 2009 14:20
prematuri 29 De la: chanty 20 Aprilie 2010 20:58
Schimb de experienta intre mamici de bebei nascuti in mai 2009 5 De la: mamica1maria 7 Mai 2010 13:04
joe kindergarden sau angels academy 2 De la: garbo205317 11 Mai 2011 16:26
Setari Cookie-uri