prima de nastere acordata de primarie

Prima de nastere este un drept prevazut de lege pentru toate mamele, nsa putine si exercita acest drept din necunostinta de cauza sau datorita birocratiei. Prima de nastere se acorda o singura data pentru fiecare copil nascut (pentru primii 4 copii) dar care nu a depasit vrsta de 6 luni. Proaspetele mamici si-au ridicat aceasta prima acordata de primarie?Mai exact as vrea sa stiu in cat timp poti face asta???
lumini21
Postat pe 25 Februarie 2010 15:45
intreaba can te duci sa ii faci certificatul de astere si ti se vor da de la rpimarie toate detaliile
pinicuta
Postat pe 25 Februarie 2010 16:16
in momentul in care te duci la primarie sa ii ridici certificatul de nastere ti se va preciza acolo despre suma pe care va trebui sa te duci sa o ridici evident iti vor trebuii cateva acte nu mai stiu exact cum se cheama parca ''trusou''
anaROBERT
Postat pe 26 Februarie 2010 00:23
CUM E CU PRIMA DE NASTERE, DE CE ACTE SUNT NECESARE SI DE UNDE SE PRIMESTE?
Sa va creasca mari puisori!
iubirici22
Postat pe 26 Februarie 2010 14:07
din cate imi amintesc eu buletinul (original si copie) certificatul de nastere al copilului(original si copie)parca asa era acum nu stiu daca sa mai schimbat ceva.
anaROBERT
Postat pe 26 Februarie 2010 16:35
e nevoie de buletine, certificatul copilului si o declaratie k nu ai depus aceasta cerere in alta parte!
se acorda 240 ron + 150 trusou ! eu din noiembrie astept dar inca nu am primito
ale_micutza
Postat pe 27 Februarie 2010 11:19
Acte pt trusou :
-cerere tip(de la primarie)
-certif nastere al copilului(copie+original)
-buletinele ambilor parinti(copie+orginal)
-un dosar

Acte pt prima de nastere(alocatia pt nou nascut):
-cere tip(de la primarie)
-buletin de indentitate al solicitantei(copie)
-certificat nastere(original si copie) al copilului pt care se solicita prima, cat si a celorlalti copii nascuti anterior
-Negatie de la Primaria unde a avut loc inregistrearea nou-nascutului(pt cei nascuti in alta localitate)
-Negatie de la Primaria de domiciuliu a mamai,daca aceasta are domiciliul in alta loc/judet(daca e cazul)
-dupa caz ,orice alt act in original si copie xerox, din care sa rezulte identitatea si calitatea solicitantei:
-sentinta de divort
-certificat de casatorie
-copie certificat de nastere al mamei in cazul in care este necasatorita
-copie xerox dupa livretul de familie sau declaratie pe propia raspundere a solicitantei privind rangul copilului nou nascut.
-Dosar plic

bau
Postat pe 27 Februarie 2010 11:37
Acte pt obtinerea alocatiei de stat pana la doi ani(ca sa o ai nevoie sa le depui si pe astea):
-certif de naster al copilului(original+copie)
-buletinul de identitate al unuia dintre parinti
-chestionar de informatii, in cazul copiilor nascuti in alta tara
-Negatie de la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale din judetul de domiciliu,in cazul in care unul dintre parinti are domiciliul in alt judet.
-dupa caz orice acte sa dovedeasca identitatea sau calitatea solicitantului(original+copie)
-sentinta de divort
-hotarare de incredintare a minorului
-decizie(dispozitie) de instituire a curatelei sau tutelei
-Dosar plic

Ps: actele pot sa difere de la un judet la altu.
bau
Postat pe 27 Februarie 2010 11:44
Acte necesare pt negatie in cazul in care s-a nascut in alta localitate :
-copie dupa buletin
-copie dupa certificatul de nastere al copilului
bau
Postat pe 27 Februarie 2010 12:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copilul 2 De la: ruschita 9 Martie 2009 01:17
gelozia 11 De la: garbo237905 10 Noiembrie 2013 22:37
buna 1 De la: garbo206651 22 Mai 2011 10:16
intrebare 8 De la: garbo_383583 19 Septembrie 2013 09:48
Cum pot sa scap de vergeturi? 4 De la: garbo_380519 18 August 2013 16:20
Setari Cookie-uri