mamici din iasi

fetelor, am o propunere pentru cele care sunteti din Iasi: sa facem o lista cu cele care locuim in acest frumos oras, cu date despre copiii nostri, cu informatii utile ( doctori buni, magazine cu preturi bune etc.), si poate ne intalnim intr-o zi la un suc, ceva.....ce ziceti?
Incep eu: am o fetita de 4 luni, Amalia-Maria, are 7kg. am nascut-o pe 10 oct. 2007, pe cale naturala, avea 3.150kg si 55 cm. Am nascut la maternitatea Cuza-Voda cu dr. D. Aursulesei
danyelle005
Postat pe 14 Februarie 2008 20:43
neatza...ne alaturam si noi mamicilor din iasi cu o minune un pic mai mare de 11 luni si 3 saptamani... vad ca nu suntem cam multe deocamdata dar poate ne mai adunam... danyelle005 ai o fetita frumoasa, sa-ti traiasca si sa va dea domnul numai bine.. va pup
iulya120787
Postat pe 18 Februarie 2008 09:21
Buna,si eu tot din iasi.Eu ma alatur tot cu o fetita,dar mai mare,are 9 ani si este in clasa a doua,o cheama Ana Maria Cristiana si am nascut-o in ajun de craciun,24 dec.
ciopica
Postat pe 18 Februarie 2008 09:52
eu am nascut pe 2 oct si am o fetita de 8kg alimentata doar natural.Buna idee
JOJO29
Postat pe 18 Februarie 2008 15:17
buna fetelor! ma bucur sa vad ca suntem mai multe din iasi. iulya multumesc pentru urari, va pupam si noi. jojo ai o fetita tare mancacioas si frumoasa. amalia mea s-a nascut pe 10 oct, deci sunt cam de-o seama. ai noroc ca-i dai doar san si ia f bine in greutate. eu ii mai dau si completare cu lapte praf ca nu se satura de la mine. am inc sa-i dau si suc de mar si morcov si urmeaza supica, sper sa-i placa.
va pup pe toate si va doresc o sapt usoara langa ingerasii vostri
danyelle005
Postat pe 18 Februarie 2008 16:15
Noi ne-am nascut anul trecut pe 23 februarie, peste o saptamana mami face petrecere in cinstea mea.... La nastere a avut 4050 kg, a doborat recordul din familie:)) , inca papam tzatzuca de la mami, de fapt nici nu dormim fara ea...aaa si avem 12,5 kg si ii cam rupem spatele lui mami, dar sa obisnuit deja. Poate o sa se mai inscrie vreo mamica cu bebe peste 1 an sau daca stiti voi cum se procedeaza la taiatul motului poate imi spuneti si mie ce se mai face... Datimi o idee pt un cadou p care sal cumpar nasilor de botez.. va pup
iulya120787
Postat pe 18 Februarie 2008 18:28
eu am taiat motul finutului meu acum 2 ani si nu-mi aduc aminte sa ne fi dat ceva cadou. in schimb ne-au dat colacii cumatrii. dar daca vrei poti sa le iei ceva cadou..o idee de cadou nu-mi vine in minte acum. si eu am o probleme cu cadourile........ si noi am avut sambata prima petrecere pt gazulita mea. a fost f. frumos si ea a fost linistita pana pe la 23.00 si apoi a obosit si a tinut-o un plans pana am adus-o acasa sa o adorm. ......iulia nu suntem chiar asa de departe: parintii mei stau in Dacia si mai am si prieteni in Alexandru, asa ca poate ne intalnim intr-o zi( cand se mai incalzeste)
danyelle005
Postat pe 19 Februarie 2008 11:34
AAA ce bine.. cu siguranta ne vom intalni, intr-adevar cand se mai incalzeste... Da si eu voiam sa le dau acum colacii cumatrilor dar din pacate sotul meu nu ese in tara momentan si am zis ca o le dam cand va fi si el acasa, ca sa le dam amandoi... cat despre cadou a-si vrea eu sa le iau ceva ca ne intelegem ff bine si pana acum au fost ff atenti cu finutul lor, si eu am o problema cu cadourile, imi place sa fac cadouri dar numi place sa le caut :)) cred ca am sa le iau o lenjerie de pat , daca mai are cineva alte idei poate imi spune... pupici
iulya120787
Postat pe 19 Februarie 2008 11:55
SALUT! Ma alatur si eu mamicilor din Iasi; e super ideea. Fetita mea are 3 ani si 7 luni si am nascut-o in plina vara pe 02 iulie 2004.Salutari tuturor mamicilor din Iasi. Pupici.....
nickoleta99
Postat pe 19 Februarie 2008 14:39
eu le-am luat nasilor mei un set de baie cu halate, prosoape, papucei si le-a placut f mult. sau am mai auzit ca se da o icoana nasilor( eventual cu sfantul care le protejeaza casa)....vezi si tu...
danyelle005
Postat pe 19 Februarie 2008 18:20
Buna,eu la taiatul motului n-am dat nici un cadou si nici n-am primit.Fata a fost imbracata din cap pana-n picioare de nasii ei.Eu doar am facut masa festiva si atat.
ciopica
Postat pe 19 Februarie 2008 20:24
m-am hotarat sa nu le dau acum un cadou ci cand le voi da colacii impreuna cu sotul meu.. acum le voi lua ceva simbolic.. voi ce faceti? ce fac bebeii vostri?
iulya120787
Postat pe 20 Februarie 2008 09:15
buna fetelor! eu am adormit-o pe gazulita mea si am intrat sa vad ce mai ziceti. noi facem binisor....am cateva nopti de cand se cam trezeste de 2-3 ori pe noapte sa pape desi de vreo 2 luni dormea aproape toata noaptea neintrerupt. am incercat sa-i dau sa pape mai mult seara la ultima masa si refuza. nu stiu ce sa fac....oare tr sa incep sa-i dau supica?.....are 4 luni jum. voi ce ma sfatuiti?
danyelle005
Postat pe 20 Februarie 2008 14:50
hai sa-ti spun cum am facut eu: lam alimentat p alex exclusiv la san pana p la 5 luni jumatate , moment in care am simtit ca are nevoie de ceva in plus.. si am inceput incet incet sai dau suculet de morcovi, de portocale, dupa aia am inceput cu zeama de la supa de legume... asa am facut eu.. daca o alaptezi la san in mod normal poti sa o mai tii pana la 5 luni macar doar cu lapticul tau.. te pup
iulya120787
Postat pe 20 Februarie 2008 17:54
Buna tuturor! Nu sunt inca mamica, dar e in plan anul acesta - adupa nalizele de rigoare, asa ca ma bucur sa va regasesc aici. Sfaturile vostre vor fi citite cu foarte mare atentie, pentru ca vreu un prim bebe sanatos.
anasandu
Postat pe 20 Februarie 2008 22:55
bine ai venit anasandu... sa va dea domnul un bebe sanatos si sa va bucurati de el...
iulya120787
Postat pe 21 Februarie 2008 08:35
Buna tuturor! Sunt Raluca, din Suceava, dar medicul meu este in Iasi...asa ca sper sa nasc in Iasi in iunie. Acum am 6 luni si astept cu nerabdare sa-l vad pe micut, care e baietel si e tare jucaus in burtica (ce mult imi place cand misca...) Sunt in evidenta dr. Onofriescu si sambata vom merge iarasi la control si poate stabilim si unele detalii despre nastere. Nici nu stiu cum va fi, eu port ochelari cu plus si mi-e usor teama sa nu creasca dioptriile (cand eram copil am avut +7 de la o lovitura la ochi). Stiti daca doctorul e la maternitatea Cuza Voda?
rogozraluca
Postat pe 21 Februarie 2008 09:04
Buna Raluca. din cate stiu eu e la Cuza Voda si are reputatia unui dr. f bun. si eu am vrut sa merg la el inainte de a ramane insarcinata dat era f ocupat si am apelat la altcineva. sa ai o sarcina usoara in continuare si o nastere la fel.
anasandu iti tin pumnii.
iulya, eu deja am inc sa-i dau suc de morcovi si de mere ( de la sucul de port se strica la burtica asa ca ii dau mai rar). eu ii dau si san si lapte praf. ce parere ai despre mancarea din borcanele? e buna?
danyelle005
Postat pe 21 Februarie 2008 12:44
danyelle eu una sunt pe principiul cat mai natural cu atat mai bine, si cand zic natural ma refer ca sa fie facut de mine, am apelat si eu la mancarea din borcanele cand am fost asta vara la munte si alta posibilitate nu aveam, dar eu pana acum am incercat sa-l hranesc cat mai natural posibil, nu am exagerat, dar incerc sal mai tin departe de e-rile din comert macar acum cat se poate... despre papica din borcanele se zice ca e naturala 100%, dar... daca ai posibilitatea sai pregatesti tu singura mancarea la copil nu are rost...
iulya120787
Postat pe 21 Februarie 2008 12:52
BUNA!Sunt Mihaela! Si eu am un bebe de 7 luni. am nascut in iulie la Maternitatea Cuza- Voda Iasi. Sunt de parere ca un blender si un storcator de fructe te ajuta mult sa i pregatesti mancare proaspata si sanatoasa. Va salut pe toate, sanatate multa pentru toate mamicile, si toti bebelusii(bebelusele)
misha_delly
Postat pe 22 Februarie 2008 15:15
da, dar eu am inteles ca nu e bine sa folosim materiale din inox pt mancarea bebelusilor. deocamdata eu ii dau numai zeama de la supica...si ii place tare mult. voi ce mai faceti mamici? ce va mai fac bebeii? noi suntem cam suparati ca s-a facut urat afara si nu cred ca mai iesim azi din casa.week-end placut la toata lumea.
danyelle005
Postat pe 23 Februarie 2008 14:10
ce mai faceti dragi mamici si bebici? noi ieri am petrecut, astazi nea mai ramas un rest si acum dormim ca am cazut franti...voi ce mai faceti? iesiti la plimbare cu bebeii vostri?in sfarsit sa facut mai caldut afara...va pup noapte buna..
iulya120787
Postat pe 24 Februarie 2008 22:23
buna! cam slabuta miscarea pe forum....sau sunteti mai mult pe afara acum ca s-a facut frumos? si noi stam mai mult pe afara...acum dormim ca am venit de la vaccin si ne-am linistit putin, speram sa nu facem febra? la voi cum a fost la vaccinuri? a mea a fost tare agitata la primul dar la asta e linistita ( cel putin pana acum). iulya ma bucur ca ati petrecut frumos? a primit multe cadouri prichindelul?
danyelle005
Postat pe 25 Februarie 2008 16:35
buna seara dragelor...intradevar slabuta tare prezenta pe aici... ca ai zis de vaccin danyelle miam adus aminte ca si noi trebuie sa ne ducem maine:((:(( vaiii ce greu o sa fie... astazi am stat 4 ore afara.. am fost in piata unirii la porumbei... a fost superb afara... va pup
iulya120787
Postat pe 25 Februarie 2008 19:43
buna dimineata fetelor.. ce faceti? noi ne pregatim sufleteste ca satzi facem vaccinul... mami a racit zdravan dupa plimbarea de ieri de 4 ore, vad ca alex nu da nici un semn ca ar fi racit sa speram ca no sa ia de la mine.. voi ce faceti? nu mai viziteaza nimeni pagina asta?va pup
iulya120787
Postat pe 26 Februarie 2008 10:08
buna! bafta la vaccin azi......sper sa nu doara prea tare...Amalia a fost tare cuminte ieri dupa vaccin si a dormit f. bine ( s-a trezit la 11 aproape) si noi ne pregatim sa mergem afara. chiar ca nu mai viziteaza nimeni pagina asta...
danyelle005
Postat pe 26 Februarie 2008 13:44
Salut! Eu sunt o viitoare mamica, in luna a treia si vroiam sa va intreb daca stiti ceva despre doctorita Ciobanu, lucreaza la cabinetul Medis si la Synevo? Momentan merg la dansa si mi-a creat o impresie buna, dar nu am intrebat-o daca lucreaza la spital(nu apare pe site-ul spitalului Cuza-Voda) si nici nu am auzit vorbindu-se despre dansa pe forumuri. Vineri e urmatoarea vizita si nu stiu daca sa continui sau nu cu dumneaei.
alinaa_costea
Postat pe 26 Februarie 2008 15:23
buna seara! Ce mai faceti mamici? Ce va fac copilutii? Am vazut ca danyelle005 si iulya au facut vaccin......Saracutii de ei copilasi. Mai vorbim. Eu merg sa o culc pe Lorena ca maine avem gradinita.Noapte buna......
nickoleta99
Postat pe 27 Februarie 2008 20:23
ce faceti fetelor? ati iesit astazi la plimbare? noi acum ne pregatim...
iulya120787
Postat pe 28 Februarie 2008 15:21
Buna tuturor mamaicilor din Iasi! Eu nu sunt mamica din pacate..am suferit o pierdere de sarcina si sincer sa va spun dupa "n" analize tot nu am aflat de ce.Doctorii au spus ca nu a rezistat corpul meu dar nu cred ca asta a fost motivul. Momentan caut sa imi imgogatesc cunostintele in legatura cu acest subiect si putem face schimb de pareri,eu va pot sfatui in materie de design pentru copii iar voi sa imi permiteti sa fac parte din comunitatea voastra.
rox_kidz
Postat pe 28 Februarie 2008 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
clexane 0,4 ml 2 De la: tmbadea 7 Iulie 2011 13:13
mai beneficiez de indemnizatie 4 De la: rexona 14 Noiembrie 2008 15:01
AJUTOR! 1 De la: garbo253269 7 Decembrie 2011 16:21
Cupa menstruala 13 De la: kidz001522 1 Iulie 2009 14:52
Indemnizatie crestere copil, va rog, un raspuns 1 De la: Valentina_D 26 Decembrie 2010 21:25
Setari Cookie-uri