voi dati VIGANTOL copilasilor vostri? Care e parerea voastra despre asta

mai sunt si medici care uita sa spuna anumite chestii, dar daca intrebi la farmacie iti va spune ca maxim 28 de zile, apoi se schimba flaconul si poate nu i-ai dat degeaba, pt ca ei isi iau D3-ul si de la soare, scos la aer mereu, e foarte benefic. Sanatate!
ane_mary_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:53
Fetita mea are 3 luni jumate si ii dau vigantol zilnic 2 picaturi,nu stiu daca e valabil doar 2 sapt
Szilvia_kidz
Postat pe 9 Noiembrie 2009 20:55
Interesant acest subiect,eu am o fetita si are 12 ani,am avut probleme cu ea,ca nu asimileaza calciul....vara o duc la mare,sa stea mult la soare,soarele fixeaza cel mai bine calciul,iar in lunile cu R,ii dau cate 5 picaturi pe zi....multa sanatate!
garbo031179
Postat pe 13 Noiembrie 2009 08:55
Salutare mamici si bebici!Luca are 1 an si 6 luni si ii dau Vigantol de la iesirea din spital.I-am dat cate 2 picaturi,dar acum in sezonul rece(lunile cu r) ii dau cate 3 picaturi plus cure de cate 10 zile pe luna de calciu(Cipcal sirop ne-a recomandat dr)....asta tot in lunile cu r.Da,e adevarat ,schimb sticluta tot la 30zile pt ca substanta activa se dezactiveaza.Sanatate tuturor si sa aveti bebici sanatosi!!!
NICO79
Postat pe 27 Noiembrie 2009 14:22
si noua ne-a zis doctorita sa-l schimbam dar dupa o luna de zile si avand in vedere ca nu e f scump noi asa procedam
kidz000956
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:57
buna fetelor si eu am un baietele de 1 an si 3 luni si ii dau vigantol(vitamina d3) din a 7 a zi este foarte bun pentru calciu(oase dinti)pupici si sanatate
anaROBERT
Postat pe 1 Februarie 2010 15:04
este oare problema daca se mai uita cate o zi sa se dea vigantol? baetelul se mai joaca cu sticluta si daca nu o observ in acea zi uit sa ii mai dau. si inca ceva vigantolul este mai bun dau tot la fel cu vitamina d3 romanesc?
denis2009
Postat pe 3 Februarie 2010 14:09
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 14:50
nu are nimic daca uiti sa ii dai o zi doua nici o problema da eu cred ca vigantolul este mult mai bun decat vitamina d3 desi se spune ca este acelasi lucru se vede clar ca este mult mai bun.pupici.
anaROBERT
Postat pe 3 Februarie 2010 23:36
si eu mai uit de el din cand in cand.. nu cred ca e vreo problema.. daca toata lumea spune ca trebuie schimbata sticla o sa o schimb si eu:)
adryaana
Postat pe 23 Februarie 2010 16:28
pe cea de d3 si scrie ca se schimba sticluta la 20 de zile.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2010 14:16
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)


office_salinasusesi_ro
Postat pe 25 Februarie 2010 17:41
pe sticla de vigantol.. sau ma rog.. pe prospectul lui nu scrie cand sa se schimbe....
adryaana
Postat pe 25 Februarie 2010 20:46
vigantolul are fix 30 de zile de la deschiderea sticlutei iar vitamina d3 are 20 de zile de la deschidere.
anaROBERT
Postat pe 26 Februarie 2010 00:03
office_salinasusesi_ro
Postat pe 26 Martie 2010 09:28
BUNA SI EU FOLOSESC VIGANTOLUL SAU VITAMINA D3 CARE E ACELASI LUCRU VIT D3 IL DAU CAND NU GASESC VIGANTOL IN FARMACII IL FOLOSESC DE LA PRIMELE 2 SAPT DE VIATA AL MICUTEI MELE SI DR MI LA RECOMANDAT PANA LA VARSTA DE 2 ANI.E CIUDAT CEI DIN MATERNITATE NU TI-AU ZIS DE EL? E FOARTE BUN SI PT FONTANELA SI INTARIREA OASELOR.FETITA MEA ARE 9 LUNI SI DE LA 6 LUNI MEDICUL PEDIATRU MI-A DAT SI FIER SA II ADMINISTREZ CATE 5 PICATURI IAR VIGANTOLUL DOAR 2 PICATURI PE ZII,.DECI VIGANTOLUL ESTE EFICINT PT BEBE.SA VA TRAIASCA SI SA CREASCA MARE.
creataamalia
Postat pe 26 Martie 2010 11:27
denis2009 nu e nici o problema daca rareori se intampl sa uiti de vigantol,dar parerea mea e ca nu ar trebui sa-ti lasi copilasul sa se joace cu sticluta de vigantol sau orice alt medicament
Szilvia_kidz
Postat pe 26 Martie 2010 21:08
vigantol si alte siropuri au un termen de expirare,acela care este inscris pe ambalaj. In rest nu conteaza cat il ti de la deschidere,nu scrie nici unde.Si am vorbit si cu farmaciste si mi-au spus ca singura problema la siropuri este sa nu le tinem la caldura si peste termenul de valabilitate,in rest sunt bune.
La care este problema cu asa ceva scrie pe ele. De exemplu la antibiotice,unele picaturi,scrie pe prospect.
bau
Postat pe 26 Martie 2010 21:43
bau este adevarat ca pe unele medicamente se specifica "a nu se folosi dupa deschidere decat ...un nr de zile" pe vigantol nu scrie dar parerile sunt impartite eu personal i-am dat fetitei mele de la doua saptamani din aceeasi sticluta pana s-a terminat si cred ca trecusera mai mult de trei luni, nu mai imi aduc bine aminte.... dar pe urma am tot citit ca trebuie schimbata sticluta si acum i-o schimb lunar , bine ca nu e asa scump si ne putem permite
cory_emy
Postat pe 27 Martie 2010 21:26
mie mi-a spus pediatrul la nastere sa ii dau din sticla pana o termin, ca si el a auzit de chestia cu valabilitatea 28 zile, dar nu e adevarat. Sincer as fi schimbat-o dar asa de greu am gasit vigantol si cand am gasit am luat vreo 5 sticlute toate pe care le-a avut.
Mi-a mai spus pediatru sa ii dau pana la un an in fiecare zi si apoi in urmatorul sezon rece.
viobregar
Postat pe 27 Martie 2010 22:11
silvia ms pt atentionare, dar nu eu i le dau sa se joace se mai intampla sa le las la intamplare si el tot cu ce nu e voie ii place sa se joace , oricum inca nu stie sa desfaca capacul la sticlute
denis2009
Postat pe 28 Martie 2010 17:01
stiu ca le place sa se joace cu tot ce nu-i voie,ca asat face si fiica mea,doar ca trebuie sa fim foarte atente
Szilvia_kidz
Postat pe 28 Martie 2010 18:02
in general, toate siropurile de bebei au valabilitate 1 luna de la deschidere (derbidat, vigantol, panadol, nurofen-astea am folosit noi pana acum) si stiu astea de la dr pediatru care a zis si a INSISTAT sa schimb sticlutele lunar. AM facut intocmai!! iar vigantolul mi-a ajutat baiatul intr-atat, incat la 2 luni jumate aveam moalele capului inchise, iar dupa 2 sapt de calciu (lunile cu R) dna dr a decis ca puiu nu necesita adaos de calciu si ni l-a sisitat. In concluzie, e fff bun Vigatolul. Inca mai luam.. nush pana cand.. Dna dr va decide cand ni-l opreste si pe asta
hamham
Postat pe 6 Aprilie 2010 01:57
vigantolul se ia pana la 1 an jumate obligatoriu indiferent de faza in care este fontanela,eu asa stiu si tine 28 de zile de la deschidere,folosit dupa cele 28 de zile nu are nimic dar nici efectul nu si-l face.

legat de panadol si nurofen cum sa tina o luna??????/nu e adevarat au un termen de valabilitate foarte lung tot ce trebuie sa faci e sa il ti la frigider dar nu dupa o luna sa il arunci.
anaROBERT
Postat pe 7 Aprilie 2010 01:02
Se pare ca pediatrii au opinii diferite, Ana... nu-i bai. FIecare dr cu ale sale. eu imi ascult dr ca sa nu fac necazuri la bebe. Nu sttiam ca au termen mai mare, dar... Pana la urma nu-i un capat de tzara sa le arunc lunar. Si-asa la un mom dat ma speriasem ca are fimiu toxiinfectie de la siropuri (avea niste bubite pe piept si gat) si le-am aruncat pe toate Partea mai amuzanta a fost cand mi-a zis dna dr ca e reactie la aerul de primavara
hamham
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:11
normal ca sipopurile au un termen mai mare de valabilitate,pai va dati seama ex nurofenul,daca ii dai o singura data ca doar nu face febra zilnic Doamne fereste dupa aia cum sa-l arunci?trebuie tinut la frigider dar are termen mult mai mare!
Szilvia_kidz
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:39
da da au un termen de valabilitate foarte mare si nu se arunca dupa o utilizare,inafara de antibiotice care au termenul doar de 7 sau 10 zile toate celelalte au termen lung trebuie doar sa le ti la frigider.
anaROBERT
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:32
buna,si eu am doua fetite,5 ani si cea mica de 5 luni,iar la prima mi-a zis mebicul sa-i dau pana la 1 an .iar acum la cea mica trebuie sa-i dau pana la 2 ani si 2 luni,eu zic ca depinde da copil,fiecare copil este diferit ,cate 2 picaturi/zi
kidz005563
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:11
automat kidz ca fiecare copil este diferit,si fiecare medic are optiunea si varainta lui.depinde foarte mult de copil atunci cand i se administreaza cate o vitamica,calciu sau siropel.
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:26
Buna, baietelul meu are 1,5 ani si ii administrez vigantol de la nastere, bineanteles ca doza s-a modificat odata cu varsta, mai ales ca noi ne-am trizit cu lipsa de calciu din cauza faptului ca nu stiam ca vigantolul de schimba odata pe luna, deoarece isi pierde calitatile.Acum ii administrez zilnic cate 4 pic de vigantol +5 ml ulei de peste sirop si suntem foarte ok.
Dar vigantolul nu mai uitam sa cumparam altul in fiecare luna.Pe timp de vara luam o pauza cu vigantolul si ramanem doar pe ulei de peste.
Multa sanatate!!!
ugo_donna
Postat pe 11 Aprilie 2010 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indemnizatii 1 De la: bubu123 16 Martie 2011 19:55
Schimbarea dintilor 7 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:41
Vacanta in fata calculatorului sau la munte, intr-o tabara? 1 De la: adventurecamps 2 Decembrie 2009 15:21
Bona vesela si rabdatoare 3 De la: kidz005697 28 Noiembrie 2009 15:20
Alergii alimentare...pete rosii 8 De la: anafaraon 6 Septembrie 2009 18:08
Setari Cookie-uri