voi dati VIGANTOL copilasilor vostri? Care e parerea voastra despre asta

Buna! Eu am o fetita de 5 saptamani si din maternitate mi s-a spus sa-i dau Vigantol incepand de la 7-10 zile. Pediatra mi-a spus ca Vigantolul trebuie schimbat dupa 3-4 saptamani de la deschiderea flaconului...Nu multa lume stie chestiunea asta...
camiz13
Postat pe 12 Februarie 2008 12:23
Buna. Daca privim lucrurile realist atunci ar trebui sa stim ca singura modalitate de formare a vitaminei D in corp este determinata de razele solare!!!! Aport endogen - din cate stiu- nu exista. Si cum vitamina D3 este singura care ajuta la fixarea calciului in oase va puteti da seama cat de importanta este administrarea produsului (ca doar nu stati cu copilul "la soare" iarna). Daca va nemultumeste raspunsul sec dat de medicul pediatru cereti o argumentare rationala; daca nici atunci nu sunteti multumite puteti cere si o a doua opinie!!! (parerea mea este ca medicul cel mai logic castiga increderea parintilor si face treburile asa cum e mai bine pentru bebe)
Strumphy_kidz
Postat pe 12 Februarie 2008 12:25
Buna,
Eu i-am dat puiului meu vigantol(apa de ploaie!, pt ca am aflat, ca dupa ce este deschisa sticlutza, isi pierde proprietatile, iar valabilitatea este de 20zile de la deschidere) pana la 11 luni. Nu am fost multumita de rezultat. Puiul meu s-a nascut cu fontanella mai mare decat 'normal', si nu se vedea nici un rezultat, cu vigantol. Am vbt cu medicul pediatru si de la 11 luni ii dau pastilutza vigantoletten 500( nu stiu sigur cum se scrie), si acum la 1an si 1 luna, sunt f f multumita. Aproape s-a inchis fontanella, iar coastele nu mai sunt asa 'evazate'. De 2 zile am intrat pe Vigantoletten1000, (tot la sfatul medicului). Se mai poate administra D2 injectabil, dar la noi nu se gaseste. L-am gasit in italia, la 4,43 euro.
A luat si Ca la 2 luni, la 4 luni, la 6 luni, la 9 luni si la 1 an(10 zile-2ml).
IranM
Postat pe 12 Februarie 2008 13:51
eu i-am dat vigantol lui david de la nastere cate 2 picaturi.pe la 8 luni avea semne de rahitism vizibile.pe langa vigantol i-am facut trtament cu Ca si vit D2.eu nu am stiut de faptul ca vigantolul isi pierde proprietatile dupa o luna de la deschiderea sticlutei.poate ca asata e cauza rahitismului lui david.acum nu mai nici un semn de rahitism.
gfvhkghj
Postat pe 12 Februarie 2008 18:04
Salut, eu am o fetita de 1 an si 2 luni si de cand am iesit din maternitate ii dau fetitei mele vigantol cate 2-3 picaturi pe zi.Este vitamina D2 care este foarte importanta pentru bb.
elisabetatoncu
Postat pe 12 Februarie 2008 18:15
Buna! Ma numesc Elena si am un baietel de 5 ani si 3 luni. I-am dat vigantol pana la doi ani , zi de zi. Dragi mamici , pentru ca vigantolul sa isi faca efectul in totalitate, trebuie da administrati benelusilor calciu 10 zile pe luna, in lunile 09,10,11,12,01,02,03, 04, de preferat dimineata , iar din alimentatia copilului nu trebuie sa lipseasca vitamina C, de preferat naturala, din momentul in care se diversifica alimentatia.
Rabdare si perseverenta!
Ely_kidz
Postat pe 12 Februarie 2008 19:46
Buna! Eu am o fetita de 4 luni si ii dau Vigantol de la 10 zile + calciu 10 zile pe luna. asa mi-a spus dr. pediatra. Dar am inteles ca nu toate mamicile le dau calciu bebelusilor. Voi cum procedati?
danyelle005
Postat pe 14 Februarie 2008 17:18
eu nu ia-m dat Chirei calciu in luna a-8-a, 10 zile, si acum in luna a 9-a din nou.Pana atunci nu i-am dat deloc, dar vigantoli-am dat de la inceput.
chira
Postat pe 17 Februarie 2008 01:37
Buna la toata lumea.Eu am un baietel de 4 ani si o luna si ia Vigantol si acum.A luat de la inceput cate 2 picaturi, apoi pe la 1 an si jumate a facut D2 injectabil (nu este vaccin cum spunea cineva mai sus) in trei reprize, pt.ca Vigantolul a fost insuficient. Vigantolul este bun in fixarea calciului pe care il ia copilul din alimentatie si il inlocuieste statul la soare vara (perioada in care se face pauza (din aprilie pana in septembrie).Mare atentie!!!!Ca si surplusul de vitamina D este periculos, deci nu-i dati mai multe picaturi decat va indica medicul.
cezarinady
Postat pe 19 Februarie 2008 17:05
buna...... eu baietelului meu de 1 an si 8 luni nu iam administrat vigantol decat pana la 2 luni cand i sa inchis fontanella. apoi nu iam dat de loc si nici in momentul de fata nui dau la recomandarea doctorului. nu are nici un fel de pb puiul meu. dar pot saspun ca inca il allaptez si asta este foarte bine ptr ca isi ia tot ce ii este necesar din laptele meu. am laptele inca bun. pot sa spun ca de cand sa nascut si pana in prezent nu mia racit decat o data asa mai serios si in rest mia racit de 2 asa mai usor. deci consider ca anumite medicamente trebuie administratre doar cand trebuie nu trebuie facut nici un fel de abuz de medicamente. va pup
dandioana
Postat pe 20 Februarie 2008 23:48
Buna! Eu am un copil de 1 an si jum . Nu i-am administrat Vigantol in schimb i-am facut vitamina d injectabila.Nu i-am dat niciodata Calciu sau alte vitamine iar copilul nu are nici o problema din punct de vedere al rahitismului. Este solutia cea mai buna ( din nefericire momentan nu se mai gaseste ).In schimb am vazut foarte multi copii care merg foarte tarziu, au semne de rahitism , cu fontanele neinchise chiar si dupa un an jum, copii care au luat Vigantol. Vigantolul este recomandat de medici 2 pic pe zi - ceea ce inseamna ca ce ramane pe lingurita cu ce nu se absoarbe = 0 .Este esentiala vitamina d in prevenirea rahitismului cu conditia ca ea sa se absoarba si sa-si faca treaba adik sa fixeze calciu - tineti copii la soare inca din primele zile de la nastere - vitamina d se sintetizezeaza in organismul nostru numai sub influenta razelor solare . dati-le copiilor alimente bogate in vitamina d, dati-le lapte formula si dupa un an pana la trei - nu lapte de la alimentara.
Si daca in ultima instanta au carente de calciu mai bine dati-le tb de vigantoletten 500 la inceput si apoi 1000 - macar sunteti sigure ca se absoarbe ceva . Si daca sunteti fane Vigantol dati-le 5 pic nu 2 sa se absoarba ceva
alina_079
Postat pe 22 Februarie 2008 08:56
eu ii dau vigantol, dacianei din a 14 zi de viata,a sa mi-a spus pediatra din maternitate. am renuntat la datul din lingurita..desi ii puneam si un pic de lapte ma trezeam ca il dadea afara in loc sa il inghita..asa ca ii picur 2 picaturi direct in gurita, e adevarat ca e micutza, are 6 sapt.....mi-e mi-a spus nasa mea care este cadru medical ca se inactiveaza la 21 de zile dupa deschidere...si la 3 sapt ii cumpar alta sticluta...mai bine sa dau bani mai multi decat sa pateasca ceva. dar in legatura cu vaccinul cu vitamina d, mi-a spus ca e mai complicat........de injecteaza odata la 2 luni timp in care nu mai poti interveni de nici o culoare asupra vitaminei d, indiferent ca copilul prezinta deficit sau surplus de vitamina d.....parerea mea e mai bine cu picaturi, dc nu are destul ii poti mari doza dc e prea mult poti reduce.....
eu chiar dc am mascut in ianurie incepand de la 3 sapt o scot afara pe fata zilnic, ( in afara zilelor foarte firguroase si cu vant) cate 20-30 minute..si incerc cat se paote sa o vada si soarele putin ( si e f putin ca are caciulitza trasa pe ochi, iar fularul ii sat peste nas....dat tot e ceva...)
cand am fost la control la o luna la pediatr, mi-a zis ca totule ok, o sa vad la 2 luni, cum merge cu fontanela...pana acum e bine...
numai bine la toata lumea
tudor_claudia
Postat pe 22 Februarie 2008 12:00
Buna. Eu am citi pe net ca produsul Vigantol, a fost testat si nici urma de vitamina D in el.
iordachedana
Postat pe 22 Februarie 2008 13:01
Asa e.Tabletele de Vigantoletten 500 sunt cele mai bune, dar parca a fost criza.Nu s-au mai gasit o perioada (acum in iarna, au fost retrase de pe piata, pt.ca s-a gresit concentratia pe o tableta, la un lot) si nici acum nu stiu exact daca a reaparut, nici n-am mai intrebat la farmacie.Am trecut la picaturi pana vor aparea din nou. Fetelor spuneti-mi si mie care stie.....cum se numeste vaccinul cu vit.D, pt.ca eu nu stiu sa existe asa ceva.Stiu numai de vit.D injectabila, vaccinul este alta treaba.Deci cum se numeste?Asa cum spune tudor_claudia se administreaza Vit.D injectabil (odata la 1-2 luni, asa cum iti fixeaza medicul), dar nu e vaccin, e practic un tratament.Poate ca nu stiu, asa ca va rog, spuneti-mi si mie cum se numeste vaccinul in farmacii?Pupici!
cezarinady
Postat pe 27 Februarie 2008 18:22
Fetita mea are 2 ani si 8 lunisi i-am dat si eu vigantol pana pe la 1 an dar acum nu ii mai dau.Parerea mea despre vitaminele administrate copilului este foarte proasta.Refuz sa ii dau vitamine in general. Prefer sa ii dau o alimentatie bogata in calciu si vitamine decat sa ii dau produse sintetice.In urma cu aprox. un an mi-a prescris dr de familie un complex de vitamine pt ea si am citit si eu ca orice mamica tot prospectul.Am ramas uimita cate E-uri contine acea sticluta cu siropel care chipurile ar fi trebuit sa imi ajute copilul.De atunci am refuzat sa ii mai dau vitamine de orice fel. Bineinteles ca am facut D2 si acum incercam sane asiguram necesarul prin alimentatie.
dananica77
Postat pe 28 Februarie 2008 08:53
Administrarea vigantolului difera de la un copil la altul. Fetitei mele i-am dat doza maxima de vigantol, adica 6 pic/zi si Ca 10 zile/luna, din prima saptamana de viata pana la 6 luni fara a se vedea vreun rezultat. Atunci pediatrul mi-a recomandat sa-i fac vaccinul D3 odata la 2 luni. Dupa primul D3 au inceput sa se vada rezultatele. Cu toate astea fontanela i s-a inchis abia la 2 ani si 6 luni.
paula_covrigeanu
Postat pe 29 Februarie 2008 21:45
eu va recomand sa le dati copiilor vostri cat mai mult timp vigantol, deoarece eu am un baiat de 4 ani si l-am inscris la alt doctor care se preocupa de copii cu adevarat si mi-a spus ca s-ar putea sa fie suspect de rahitism, deoarece eu nu i-am dat vigantol decat pina la 1 an si jumatate.
penu_nicoleta
Postat pe 29 Februarie 2008 21:55
CHIAR TREBUIE SCHIMBAT VIGANTOLUL DUPA 20 ZILE!!!!!!!
CITITI AICI:
http://evz.ro/articole/detalii-articol/794613/DOCTOR-EVZ-Atentie-la-valabilitatea-vigantolului/
byzu_68
Postat pe 7 Martie 2008 16:29
Fetita mea face 5 ani in iulie ,acum cateva luni medicul mi-a spus ca sufera de rahitism, asa ca iar ii dau vigantol(vitamina d) 3 picaturi pe zi combinat cu calciu 10 zile o data pe luna, asta in lunile cu r, dupa care facem o pauza in lunile ce vor urma mai,iunie,iulie si august dupa care vom merge din nou la control. Vigantol se da in mod normal pana la 2 ani in fiecare zi, in lunile cu r. Cred ca cel mai indicat ar fi sa va intrebati pediatrul sau medicul de familie, el este cel mai indicat sa va spuna cand si pana cand se da vigantol.
nistor_ramona79
Postat pe 31 Martie 2008 14:14
Am doua fetite una de 8 si una de 5 ani,la amandoua le-am administrat vitamina D2 injectabil si supliment de calciu lactic si au crescut mari si sanatoase.Am vazut in schimb copii care a fost suspectati de rahitism deoarece le-a fost administrat Vigantol,iar dupa administrarea de Vit.D2 injectabil si-au revenit.Este mai dureros dar in acelasi timp este mai sigur la asimilare.
native79
Postat pe 10 Aprilie 2008 14:12
sI EU II DAU vINGANTOL LUI mARIO DE CAND L-AM ADUS DIN MATERNITATE.eSTE F BUN. mI S-A SPUS SA II DAU PANA LA 1 ANI SI JUMATATE CATE 2 PIC/ZI.
laura_paisan1983
Postat pe 14 Aprilie 2008 22:14
alexia are 1 an jumate si continui sa-i dau cate 2 pic pe zi...pana la 2 ani.depinde de organismul fiecarui copil....pt ea este bun.daca apare ceva neprevazut vom lua masuri.pana atunci sanatate multa si sa va mearga cat mai bine
melutza
Postat pe 15 Aprilie 2008 23:30
Am 2 baieti : unul de 13 ani si unul de 10 ani . Vitamine din medicamente sau siropuri le-am dat atunci cand au fost raciti , prescrise de medicul de familie . In schimb , in fiecare zi copii mei mananca fructe si legume in diferite forme , mai ales proaspete la care se adauga zilnic laptele proaspat adus de la sat si fiert . Rezultatele sunt pe masura poftei de mancare a copiilor mei . Carmeli .
carmeli
Postat pe 15 Iulie 2008 09:56
Baietelul nostru are 2 saptamani, si de doua zile ma chinui sa-i dau vigantol.Cum procedati atunci cand le dati vigantol, caci din sticluta mea nu curge deloc, este un adevarat chin pana ii dau copilului picaturile. Folositi alta metoda sau dati direct din sticluta?
mihaela_dardac
Postat pe 7 Septembrie 2008 12:37
Buna mihaela!e f important sa picure din sticluta,dar daca nu,poti folosi o pipeta si sa ii pui intr-o lingurita cu mentiunea sa lasi o picatura in plus,cea care va ramane pe lingurita de obicei!Picatura de vigantol e dozata si de aceea e bine sa respecti sfatul medicului in administrare(ma refer la nr de picaturi)si sa incerci o metoda proprie de administrare.Fetitei mele i-am dat cu lingurita pana la 3 luni,mai apoi deschidea singura gurita cand ma vedea cu sticluta.
bia_kidz
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:02
HELLO! Baietelul meu are acum doi ani si 9 luni. Si noi am luat vigantol de cand ne-am nascut ... e drept ca am mai uitat in cate o zi doua sa il luam , dar nu e foarte grav...
Oricum , recomandarile doamnei dr.( si presupun ca recomandarile tuturor medicilor) sunt sa le dam micutilor vigantol in lunile de toamna , iarna chiar inceput de primavara ... De fapt , vit D se administreaza in lunile cu R (din septembrie pana in martie ) pentru ca micutii nostri nu au parte de foarte mult soare , si in consecinta organismul nu produce suficienta vitD .
daca sunteti interesate , puteti citi link-ul atasat ...
http://www.tratamente-naturiste.ro/multivitamine-suplimente-naturale/calciferol.htm
MULTA SANATATE TUTUROR !!!
anna2803
Postat pe 29 Octombrie 2008 09:36
Mihaela , nici noi nu prea vroiam sa luam , nici acum.. dar cand adormea , ii puneam in gurita vigantolul ( cu doua pic. nu se inneaca ) . Incearca ....
anna2803
Postat pe 29 Octombrie 2008 09:39
ba da vsa stiti vigantolul este valabil decat doua sau trei saptamani dupe ce il deschizi la fel mia spus si mie doctorita ,si referitor la faptul ca sticluta are mult mai mult decat ptr doua saptamani se explica prin faptul ca nu este numai ptr copii si ptr adulti in alte boli si se administreaza mult mai mult la adulti,si da cred ca este f bun ptr bebelusi
alexutu24
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:21
buna! baietelul meu are 3 ani si i-am dat vigantol pana la 2 ani in fiecare zi iar de curand un pediatru mi-a zis k este indicat sa dam copiilor vit D de 2 ori p an toamna si primavara. Multa sanatate!
narcisa_vasilescu2007
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:07
Si eu cred ca este bun vigantolu dar ca are rahitism ca nu i-ai dat vigantol nu cred.Eu mai am o fetita de 10 ani si pe atunci nu mi-a zis nimeni de nici un vigantol si e mare si nu are nimic,dar am si un baietel de 5 luni si ii dau ca acum se stie de el ca este f bun pt bb
alexutu24
Postat pe 29 Noiembrie 2008 14:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dermatita atopica 3 De la: Oprea_Maria_2 3 Mai 2012 09:41
After school, cluburi de joaca si sport 3 De la: felideni 30 Decembrie 2008 11:39
Lista neagra cu cersetoarele virtuale sau cele care inseala pe cei/cele care ajuta 8 De la: diana_maria 18 Februarie 2010 15:29
Control oftalmologic la copilul mic 20 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 16:11
copil hipoacuzic 1 De la: ralucanicoletailie 1 Martie 2010 11:53
Setari Cookie-uri