voi dati VIGANTOL copilasilor vostri? Care e parerea voastra despre asta

buna,eu am 2 copii (baiatul 6 ani si fata 4 ani) le-am dat vigantol la amandoi,dar cu baiatul am avut si am probleme in asimilarea calciului.Desi am administrat si injectabil vit D i-au ramas coastele putin "indoite",ca sa spun asa,iar dintii i s-au tocit de la un an,asa ca nu stiu sa spun daca e bun sau nu... eu cred ca era mai bun cel injectabil.
mirela_prefit
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:25
Buna,
le dau vigantol din a 14 zi de viata pana la 2 ani ,il dau direct din sticluta 2-3 picaturi in fiecare zi dimineata, dupa ce bea laptele( lui Ionut ii mai dau iarna are 2 ani si4 luni) Tudor nu prea vrea are 9 luni si refuza, le ia in final
julita79
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:39
Salut mamici!
Baietelul meu are sapte luni si o saptamana si nu i-am dat nici macar o picatura de vigantol.El s-a nascut cu fontanela aproape inchisa o avea deschisa doar cat ai pune un deget iar acum o mai are foarte putin deschisa asta a fost si cauza pentru care nu i-am dat vigantol pentru a nu i se inchide prea repede .La 3 luni se agata de tot ce putea pentru a se ridica in fundulet iar acum nu mai poate de drag sa mearga el in picioare.De ieri ne chunuim si cu primul dintisor care vrea sa apara .I-am facut si analizele si chiar nu este suspect de rahitism Oricum as fi preferat sa-i fac D2 decat sa-i dau vigantol daca chiar trebuia sa-i dau.Oricum doctorul ne-a recomandat sa Iesim zilnica macar 10 minute la soare deoarece vitamina D e esentiala pentru sanatatatea oaselor si a sistemului imunitar. Surse alimentare de vitamina D sunt: sardinele in conserva, macroul, heringul, crevetii, laptele fortifiat.
Aport zilnic recomandat :
Nou-nascuti 20-25 microgr/zi
Copii 1-3 ani 10 microgr/zi
Copii 4-12 ani 5 microgr/zi
Adolescenti 5 microgr/zi
Adulti 5 microgr/zi
Varstnici 51-69 de ani 10 microgr/zi
Varstnici peste 70 de ani 15 microgr/zi
Gravide 10 microgr/zi
Femei care alapteaza 10 microgr/zi

Surse alimentare :
Somon 9 microgr/100 gr
Macrou 8,6 microgr/100 gr
Sardine 6,7 microgr/100 gr
Hering 6,2 microgr/100 gr
Ton 5 microgr/100 gr
Lapte integral 2,4 microgr/100 ml
Ficat de vita 0,7 microgr/100 gr
Ou 0,6 microgr/ galbenus
Unt 0,2 microgr/100 gr

Va dorim multa sanatate si multi pupici la mamici si bebici.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Ianuarie 2009 11:45
Eu cred ca pt copilul tau niciodata nu e bine sa te gindesti la bani, ca am dat atit... e cam scump.... ; copilul intotdeauna merita mai mult, gindeste-te mai bine ca e sanatos si nu are nevoie de altele.... cu cit il ingrijesti mai bine acum, cu atit ii este benefic mai tirziu.
Eu i-am dat fetitei mele de la a 14 a zi de viata si pina la un an, ca asa mi-a recomandat doctorita sa-i dau vigantol.
Mai am un sfat : niciodata nu refuzati nimic copiilor, de la 6 luni le puteti da de mincare orice (tu nu poftesti la nimic, nu ai gusta si tu ce vezi ca maninca altii...) dar cu cu o conditie cite putin sa se obisnuiasca organismul cu tipul nou de mincare, am cunostinte care le dau copiilor numai fierturi si sint foarte fragili copii, fara pic de viata, vorba sotului meu : "sint transparenti, n-au pic de culoare in obraji" .
Eu am o fetita tare zgubilitica, de la 6 luni i-am dat orice, dar cu masura, la 5 1/2 luni era in premergator, iar la 8 luni mergea in picioare, iar acum la aproape 4 ani, e un vulcan de energie.
Va doresc multa sanatate copiilor vostri si voua. :
mateivioletadorina
Postat pe 2 Ianuarie 2009 19:55
Fetita mea are 5ani si3luni si acum ii mai dau vigantol(in lunile cu litera"r")la recomandarea medicului de familie.Tot la recomandarea lui a zis ca este bine sa luam vigantol si noi adulti(la femei ptr.oase).Pana la 1sau2ani i-am dat mereu,apoi numai in lunile cu litera"r",in celelalte luni fiind mai calde(soarele mai puternic)isi ia natural(de la soare).Din cate am inteles vigantolul il poti lua mereu,indiferent de varsta,asa ca,nu vad ce rau ar face daca ii dai copilului.Multa sanatate .
paduraruliviu
Postat pe 4 Ianuarie 2009 08:41
La multi ani, tuturor mamicilor pe 2009!
Eu am un baietel de doua luni si jumatate si chiar de astazi doctorita mi-a scos vigantolul si mi-a recomandat in loc un siropel "cipcal" care are si calciu si vitamina D3. Zice ca e mai bun decat vigantolul care cica este destul de controversat in lumea medicala .
surielen
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:00
Si eu am o bebita de aproape 10 luni si ii dau Vigantol de le 2 sapt.Stiu ca e bun si pt oase si pt dinti si previne rahitismul.Pana la 2 ani ni l.a recomandat si noua doctora.Sanatate multa!
viviana_marty
Postat pe 27 Ianuarie 2009 20:16
Sigur pana la 1 si 6 luni trebuie sa i dai.
kidz_Alex
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:58
asta daca are nevoie daca nu are de ce sa-i dai ceva ce nu are nevoie doar asa de dragul de a indopa copilul cu medicamente?
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:02
DA VIGANTOL ESTE FOARTE BUN LA COPII.EU II DAU FETITEI MELE
simonadelureanu
Postat pe 7 Iunie 2009 19:19
DA VIGANTOL ESTE FOARTE BUN LA COPII.EU II DAU FETITEI MELE
simonadelureanu
Postat pe 7 Iunie 2009 19:19
ce e bun pt un copil nu inseamna ca este bun si pt altul ia mai informeaza-te si o sa-mi dai dreptate chiar scrie pe anumite medicamente sa nu le recomandati altor copii decat sunt prescrise de un medic.
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Iunie 2009 14:38
buna fetelor,
e foarte important pt bebici vigantolul sau D3 care e acelasi lucru. Al meu bebe a implinit 4 luni, iar pe la 2 luni la un control de rutina la med de familie (care e pediatru, o IDIOATA ca n-o pot numi altfel) i-am intrerupt doza de vigantol, chipurile sa nu i se inchida fontanela prea repede. O luna de zile nu i-am dat, apoi a fost recent la alt medic pediatru care ne-a spus ca fontanela nu are leg k administrarea de vigantol( am mai citit si eu si asa este)si a constatat ca i-a crescut capusorul putin mai mult tocmai din cauza ca nu i-am dat vigantol si acum ne-a marit doza pt o luna. Deci? concluzia o trageti voi!

P.S. eu nu am auzit mamica care sa nu-i dea la bebe vigantol sau D3.
aly_raz
Postat pe 8 Iunie 2009 15:25
noi chiar nu am luat nici macar o picatura si sebi are 1 an si 2 saptamani si a facut 2 randuri de analize pana acum si au iesit foarte bune acum dupa vaccinul de 1 an si o luna o sa ne pregatim pt urmatorul set de analize nu de alta dar luna viitoare avem vaccinul de hepatita a asa ca nu vreau sa mai aman analizele .
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iunie 2009 13:42
buna fetelor....vitamina d3 se administreaza la bb zilnic din saptamana 2 de viata pana la 18 luni.....eu i-am dat bebitei mele pana acum o luna cand s-a incalzit afara....va pupicim si sanatate multa la toti bebici si la mamicute asemenea...
deliarebecca
Postat pe 10 Iunie 2009 13:50
mie pediatra in urma analizelor facute la bebe mi-a zis sa nu-i mai dau vigantol are 11 luni si fontanela i s-a inchis complet
silviatatu
Postat pe 10 Iunie 2009 14:39
buna....si delia are fontanela inkisa de la 1 anisor dar am continuat sa-i administrez d3 pana acum o luna.....fara d3 sau vigantol nu se absoarbe cum trebuie calciul asa ca eu recomand vitamina d3 la bebici pana la 18 lunite....va pupicim
deliarebecca
Postat pe 10 Iunie 2009 15:11
lui sebi i s-a inchis de la 8 luni daca-i mai dadeam si vigantol sau d3 i se inchidea prea devreme si riscam alte complicatii dar asta nu inseamna ca si bb2 nu va avea nevoie de vigantol sau d3
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Iunie 2009 13:20
Voi chiar vorbiti serios cu valabilitatatea vigantolului? Adica dupa 3 sapt trebuie alta sticluta? Mie nu mi.a zis nimeni nimic (adica doctora sau farmacista) si chiar am intrebat, mai ales ca am prins cateva luni cand ni.l dadeau gratis de la cabinet, dar ne dadeau cam la trei luni o sticluta deci...Si in plus, de ce nu scrie pe prospect?!?
Oricum bebita mea are aproape 1an si 6 luni si ii dau Vigantol in continuare, iar analizele sunt f. bune si mai are cam un vf de deget si se inchide fontanela (a avut fontanela foarte, foarte larga, aproape cat jumatate din caput,iar capul a avut diametrul 40 la nastere ). Eu cred ca daca medicul iti recomanda ceva trebuie urmat (numai sa ai noroc sa fie un medic bun, altfel....) iar Vigantolul, se pare, este necesar pentru majoritatea bebeilor. Sanatate multa la bebici si rabdare la mamici!
viviana_marty
Postat pe 20 Septembrie 2009 23:31
Buna. Eu vigantol i-am dat de la 2 sapt, in schimb mi-a dat dr sa ii dau vitaminat si tonotil....i-am dat o luna si atat....nu vreau sa ii dau vitamine ca e ok...acum are 8 luni pe data de 25 si are 8,900kg si 73cm....mananca bine, cam de toate ce are voie. Ahhh si ii mai dau pe langa vigantol si vitamina c. Atat.
Va pup....si parerea mea e ca trebe sa ascultam ce spune dr dar sa facem cum credem noi mai bine.
ralucimp
Postat pe 21 Septembrie 2009 13:48
eu am nascut in spania(acolo nu se da vigantol si nici un fel de vitamine) si am venit in tara cand copilul avea 6 luni, i-am cautat medic de familie si ne-a zis si noua sa ii dam vogantol, sa cam mirat medicul ca nu i-am dat pana acum dar nu mi-a zis ce s-ar putea intampla daca nu la luat pana acum. intradevar are 8 luni jumate acum si inca nu se ridica singur in fundulet dar daca e in fundulet se ridica in picioare in patut, deci nu stiu cum e cu intarirea oaselor...poate coloana nu sa intarit destul de mult.. nu merge nici in 4 labe dar daca il tin de manute paseste in picioare... sincer nu mai inteleg nimic....iar fontanela e aproape inchisa... oricum trebuie sa schimb medicul pt ca nu imi place cum e ... nu explica numic doar iti da tratament si gata... si are impreseia ca le stie pe toate fara sa se uite mai atent la copil.
denis2009
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:30
denis si eu am nascut in ianuarie in cipru si nici aici nu se da vigontol ori d3 la copii. Mie mi-a adus cineva din ro vigantol si i-am dat aproximativ o luna. cand fata avea 3 luni am fost pana in ro si am fost si la un pediatru pt un consult sa vedem cum stam. Mi-a spus sa nu-i mai dau vigantol pt ca are fontanela aproape inchisa si nu i-am mai dat. acum are 8 luni, merge in premergator, merge in 4 labe, merge in picioare tinuta de maini, e mereu vesela, nu sta defel locului, se ridica la patut de cum se trezeste. nu se ridica singura din culcat in fundulet,doar daca este pusa cu capul pe o perna sa fie putin mai sus sa aiba putere. Ficare copil are ritmul lui. Parca nu as crede ca din cauza vigantolului nu se rdica al tau in fundulet. Oricum e f bine sa iesi cu copilul in fiecare zi afara la soare cand nu este prea puternic ca sa asimileze corpul vit D. Aici nici nu se pomeneste de D3 ori vigantol si ti-am zis nici eu nu-i dau.
anca25
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:11
nici eu nu stiam d valabilitatea vingantolului... stiu ca se da din a 14-a zi d viata cate 2 pic in fiecare zi dimineata...una inainte d prima masa si una dupa... timp d un an ... si fier dupa 6 luni incepand cu 5 pic de 2 ori p zi...dimineata si seara .si in fiecare luna se da cu cate o picatura in plus pana se ajunge la 10 picaturi... o mie de doctori ...o mie de pareri am o fetitza d 1 an si 7 luni si un baietel de 7 luni.
Kythera
Postat pe 25 Septembrie 2009 10:22
am auzit la alte mamici ca se da si calciu gluconic....cate o fiola pe zi timp de 10 zile p luna.fiola se bea.doctorul meu nu miapus asa ceva doar cand au fost la pediatru si erau bolnaviori imi dadea cate 5,6 fiole sa le dau in timpul tratamentului
Kythera
Postat pe 25 Septembrie 2009 10:29
buna fetelor, asa este sticluta de vigantol sau d3 se schimba la 3 saptamani... dupa aceasta perioada cica isi pierde din proprietati,nu mai este substanta activa ,cel putin asa ne-a spus noua dr pediatru...in privinta calciului se administreaza numai dak in urma analizelor ii iese calcemia mik la bb si necesita supliment de calciu...poooopicei dulci
deliarebecca
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:23
Buna ziua fetelor....noua pediatrul ne-a spus sa luam in toate lunile cu "r" vigantoleten 500 cate o pastiluta in fiecare zi...Delia are acum 1 an si 11 lunite si am inceput sa luam aceste pastilute de pe 15 septembrie cand s-a mai racit vremea,si ii mai dau si oscilococcinum cate o fiola pe saptamana ....pooopicei dulci
deliarebecca
Postat pe 26 Septembrie 2009 13:36
eu ii dau vigantol da ce sa spun nu are nici o insemnare ca ias da viganntol
byanca_kidz
Postat pe 30 Septembrie 2009 16:25
adica?
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Octombrie 2009 15:20
help cum ati facut rost de vaccinul d2 din italia vreau si eu am 2 fetite gemene au apropae 7 luni si au fontanela mare va rog cine stie cum a facut rost de vaccinul d2 vreau si eu.
bianca_si_sara
Postat pe 7 Octombrie 2009 10:32
Fetelor ma speriati ! Noua pediatra nu ne-a spus nimic despre faptul ca trebuie schimbata sticluta de vigantol si nici pe prospect nu scrie nimic. Eu ii dau fetitei male de la a 14 a zi in continuu si abia acum am terminat prima sticluta, si avem 5 luni. Dar nici prin cap nu mi-a trecut ca nu e recomandat sa folosesc sticluta mai mult de 3 saptamani. Sunt ingrozita!Oare i-am dat degeaba? Pediatra nu mi-a zis nimic. Intotdeauna imi spune ca bibi e super OK
cory_emy
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lipsa poftei de mancare la copii prescolari! Copii mofturosi! 18 De la: kidz007786 22 Aprilie 2010 14:07
copilul meu nu vorbeste 12 De la: garbo223686 16 Septembrie 2011 16:09
povestiri si fabule 47 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:20
Cum ne educam copiii??? 29 De la: chanty 26 Iulie 2011 14:43
Sondaj: Ti-ai vaccina fetita contra HPV? 1 De la: iulia_dibu 19 Decembrie 2008 14:23
Setari Cookie-uri