Constipatie

Fetita mea are 2 ani si 9 luni. Pina acum 3 luni nu am avut nici o problema cu eliminarea fecalelor. Dintr-o data s-a constipat. Nu am schimbat nimic in alimentatie ba mai mult am marit doza de apa si suc.Crizele pe care le face cind se apropie momentul sint greu de descris.
De atunci ii dau zilnic Lactuloza.Face ceva mai moale, dar este cumplit de speriata si plinge ca la inceput. Poate cineva sa-mi dea un sfat?
calimanesti
Postat pe 4 Ianuarie 2008 18:20
roxana,trebuie sa depistezi cauza constipatiei.aceasi probleme a avut-o si darius,baietelul meu.am fost la un medic homeopa care m-a sfatuit sa-i fac o clisma cu bariu -si s-a depistat ca are doligocolon.adica intestinul gros edte mai lung si se strange acolo materii fecale .si pana nu se umple nu poate face .miroase si foarte urat din aceasta cauza.eu am scapat cu dulcopic.si un tratament homeopat.
gabrielapetri2003
Postat pe 10 Ianuarie 2008 01:23
Eu am un baetel de 3 ani si am probleme cu el cu constipatia. Il urmaresc zilnic daca a facut si cum nu ii dau kiwi si portocala . in 20 de minute face. Imcerc sa ii dau zilnic lichide si fructe, el adora fructele dar tot mai am probleme chear face tare si il doare funduletul mititelul. Eu ii spun ca nu a mancat portocala si de asta il doare si cere imediat micutul e o strategia e a mea . Dar as vrea sa nu mai avem probleme.sunt si eu interesata de alte metode.
FILLIA
Postat pe 17 Ianuarie 2008 12:02
Buna, fetelor! Eu am o fetita de aproape 11 ani si un baietel de aproape 6 luni...Cu baietelul nu am probleme de constipatie pentru ca il alaptez la san...Nici cu fata nu am si nici nu am avut cand era mica (asa cum sunt piticeii de mai sus), pentru ca i-am dat mereu cereale integrale...acestea sunt cei mai buni regulatori intestinali (deci sunt bune si daca au diaree - ii "strang" pe micutzi - si daca sunt constipati - ii ajuta sa iasa)...si cand zic cereale integrale nu ma refer la cele de la Nestle...am vazut ca au acum si in hypermarket-uri fulgi de ovaz (hafer flocken) de care foloseam pentru fetita...sunt productie germana, dar costa doar vreo 2RON punga de 1 kg...trebuie doar inmuiati in apa si se papa cu lingurita...In categoria regulatorilor intestinali mai intra bananele si rosiile foarte coapte...Va pup si va doresc multa sanatate!
oandree
Postat pe 17 Ianuarie 2008 22:49
Eu am un bebe de 9 luni. Pe la 3 luni, exact cand am renuntat la alaptat din motive independente de mine au inceput problemele cu constipatia. Am fost la medic care ne-a recomandat un siropel Debridat. Dupa aproximativ o luna de tratament s-au vazut si rezultatele: am scapat de constipatie, iar de atunci nu mai avem nici o problema.
raluca_cornateanu
Postat pe 18 Ianuarie 2008 15:02
Eu am doua fetite de 5 respectiv 2ani.Sunt constipate la fel ca tata. bunicul...
Am dat lactozala la cea mare cand a avut 2 ani, am dat si Debridat , organismul s-a obijnuit, sau deoarece se mosteneste - nu am scapat.Acum sotul face tratamente pt. hemoroizi si acum stim ca tebuie sa avem scaun zilnic, cam la aceesi ora (asa trebuie sa obijnuim si copii, chiar daca sunt constipati , pun supozitorul la ora fixa), trebuie sa mancam supe calde,este f. important, iaurturi, cereale integrale, fructe,legume, miscare.Se spune ca o cauza a constiparii pot fi si viermisorii.
Fetita cea mare de cand merge la gradinita s-a reglat,dar cea mica are probleme.se spune ca sa lasam copilul 3-4 zile, ca devine dependent de supozitor,nu stiu cat de bine procedez ,dar nu o las sa se chinuie a doua zi daca nu face singura pun supozitor.
Sanatate si pupici! Mihaela, Larisa, Patricia
Michaela_kidz
Postat pe 21 Ianuarie 2008 08:51
Toate cele bune si nu te speria, copilasul are nevoie de multe lichide si situatia se va schimba imediat. Daca cel mic va avea in jurul sau in permanenta sticlute cu apa sau suc natural de fructe, el insusi va decide sa bea lichide foarte des ceea ce este extrem de important. El va bea atat cat ii cere organismul si nu va mai fi constipat.

Daca nici asa situatia nu se schimba, atunci inseamna ca are predispozitie la constipatie si atunci pot exista diverse motive pentru aceasta, in primul rand alimentatia are un rol important. Aceasta trebuie sa fie cat mai naturala posibil si cat mai bogata in lichide, sucuri de fructe, si legume proaspete sau fierte, compoturi, supe facute acasa. Si inca ceva deosebit de important, nici un aliment dar absolut nici unul nu trebuie sa fie conservat. Pregateste mincarea copilului tau acasa si nu cumpara alimente deja preparate. Macar in primii sapte ani de viata trebuie sa oferim copiilor nostri tot ce este natural.

Daca nici asa situatia nu se schimba, mergem la doctor, dar sunt sigura ca nu este cazul.

Si informeaza-te permanent asupra produselor pe care le cumperi.

Cu drag Liliana Soiman - mamica de adolescenti

Postat pe 12 Februarie 2008 11:07
nu este bine sa/i dai lactuloza prea mult timp, cred ca scrie asta si pe prospect, pentru ca interfera cu reflexul norma de defecatie. Cel mai bine mergi la spital sa i se faca clisme evacuatorii mai intai, ca sa elimine partile mai dure din scaun restante in colon (fecaloame) - asta e primul pas in tratarea constipatiei. Altfel acestea nu le poate elimina singura si contipatia se autointretine. Apoi o sa i se faca si o clisma baritata - o radiografie la colon - pentru a decela o eventuala cauza a constipatiei, de exemplu un polip. Nu te speria, clisma nu doare, trebuie sa nu fie ea speriata. Deci mergi la spital mai ales ca are si dureri
byzu_68
Postat pe 12 Februarie 2008 11:32
si eu am doi copii , baiatul de 16 ani care a suferit de constipatie dar care sa reglat mincind cartofi cruzi , iar fetita de 2 ani si cinci luni care sufera si ea de constipatie si nu am gasit nici un remediu pina acum cu absolut nimic. ii pun supozitor de mai bine de un an si cind nici cu acesta nu isi face nevoile ii fac clisma.Daca cineva cunoaste vreo solutie in combaterea constipatiei sa ma ajute .
ilca_andra
Postat pe 12 Februarie 2008 11:40
am si eu o fetita, Jojo, de 2 ani si 4 luni, care nu e constipata de obicei , dar cand se mai intampla ii dau sa manance struguri din care scot samburii.... si isi revine
Nutzica
Postat pe 12 Februarie 2008 12:05
mai adaug la ce am scris mai sus...trebuie ca dupa clisma sa incepi un tratament de durata, de cel putin 3 luni cu ulei de parafina de exemplu .Este un emolient al materiilor fecale. daca nu o sa mearga cu uleiul, trebuie inceput tratament cu debridat care este un stimulator al motilitatii intestinale. nu trebuie exagerat cu supozitoarele, nu este bine sa manevrezi atat regiunea anala . Multi copii au aceasta problema, dar in timp se rezolva, cu tratament bineinteles.
byzu_68
Postat pe 12 Februarie 2008 13:41
Si noi avem 5 ani si de mici de chinuie constipatia, am fost la doctori dar toti ne recomanda lichide cat mai multe si nici un tratament exact. Totusi incearca cu debridat pentru ca da rezultate destul de bune. Am observat ca in perioada de iarna este mult mai accentuata.
flonnna
Postat pe 13 Februarie 2008 17:27
Eu am o fetita de 1 an si 6 luni si ne confruntam cu aceasta situatie de 4 luni. Adica: a fost constipata la un an si 2 luni, probabil i s-a iritat mucoasa anala sau s-a produs chiar vreo fisura, si din acel moment ii e frica sa faca si isi retine reflexul de defecatie, adica in loc sa se chinuie evacueze scaunul, ea se chinuie sa tina, strangandu-si bucutele cat poate de mult. Daca nu face timp de 3 zile , singura solutie e Dulcopic, dupa care avem pace cateva zile si iar se repeta episodul de constipatie.Am fost la mai multi medici si am urmat multe trat: o luna jumate cu duphalac (lactuloza), apoi vreo luna cu debridat si sana-sol (un complex de vitamine laxativ), apoi si trat homeopat vreo 2 luni.DEgeaba. Am fost la Cluj, la dr cu ea si am urmat un trat complex , timp de o luna, cu sana-sol, debridat, duphalac , magne B6 fiole si plicuri Biotics (numai 10 zile). A fost un pic mai bine, in sensul ca nu am mai recurs la dulcopic (laxativ), desi a avut o sapt in care s-a chinuit ingrozitor sa faca. La control, dupa o luna ne-a scos duphalac si ne-a dat ulei de parafina, (restul fiind aceleasi)- timp de 6 sapt. Probl. e ca inainte sa incepem al doilea trat. s-a constipat iar f rau si dupa 3 zile in care nu a avut scaun am recurs iar la dulcopic. A facut in urmatoarea zi, chinuindu-se rau. Azi e a 3 zi de atunci , si fiindca iar nu a avut scaun in aceasta perioada i-am administrat din nou dulcopic. Problema e ca o scapa, ii vine sa faca f des, plange si zice "caca", dar i frica sau o doare sa faca.
Am uitat sa zic ca la noi nu e probl de alimentatie. Fata mananca f bine fructe si legume, iaurturi cu cereale integrale si tarate, ... lichide multe, paine de secara, deci numai alimente sanatoase si cu fibre. Si face si miscare destul de multa.
Sunt disperata, ma termina psihic. Cand are perioade bune e cu totul alta fata: vesela, tonica, jucausa, energica, iar in perioadele de criza e molesita , plapanda, fara chef, plangacioasa.
Dr de la Cj a zis ca e CONSTPATIE CRONICA HABITUALA, si ca se rezolva in timp mai indelungat, cu tratamente.
Daca e cineva care s-a mai confruntata cu asa ceva, sa ne zica si noua ce tratamernte a urmat si in cat timp s-a vindecat.
sefuta_is
Postat pe 11 Martie 2008 15:27
Octavian a avut probleme cu constipatia timp de aproape o luna si jumatate incepand din luna a patra. I-am dat si portocala chiar de la 4 luni(mar nu a suportat-il durea burtica) si morcov crud dar nu a avut efect decat in prima zi iar apoi...Am rezolvat problema si inca foarte bine cu BIOTICS BABY. Mi-a fost recomandat de un medic. Este bun si pt constipatie dar si pt diaree. A avut la toti pacientii carora le-a fost recomandat. Are si alte functii.I-am cate 2 pliculete timp de 5 zile si atat . Dian acel moment nu am mai avut probleme. In jurul orei 13 ne usuram si uneori si dimineata.Eu sunt foarte multumita.
isa_zavaliche
Postat pe 25 Martie 2008 19:16
Biotics baby cred ca este cel mai bun pt constipatia la copii mici...si asa cum se scrie mai sus este indicat si in diaree.ca si pediatru recomand acest mediament:d va multumesc daca apar dubii si sugestii asteptam itnrebari.
ank_seby
Postat pe 26 Martie 2008 14:05
pe noi bioticsul pt diaree nu ne-a ajutat. ne-a ajutat in schimb hidrasecul. debridat am luat si pentru diaree si pt constipatie si nu a avut efect pt niciuna.
ruschita
Postat pe 26 Martie 2008 15:44
daca nu merge cu biotics incercati cu enterol daca are enterocolita.Trebuie avut grija sa nu fie intolerabil la lactoza sau frucotza.
ank_seby
Postat pe 26 Martie 2008 16:34
enterol se da si la sugari?
byzu_68
Postat pe 26 Martie 2008 18:01
da. noua ne-a dat enterol initial cate juma de plic pe zi si acum la 6 luni, un plic pe zi
ruschita
Postat pe 27 Martie 2008 11:18
Si Mario are probleme cu constipatia. Si eu i-am dat Debridat si nu a avut nici un efecti. Eu ii bag supozitir cu glicerina pt copii. De obicei el dimineata este constipat, la pranz face singurel
laura_paisan1983
Postat pe 9 Aprilie 2008 09:57
Laura_paisan1983, constipatie e daca nu face nici macar un scaun la 2 zile. Daca face singurel odata pe zi, la pranz cum zici tu, e foarte bine. Supozitorul cand i-l dai? Cand nu face dimineata sau cand nu face 2 zile?
byzu_68
Postat pe 9 Aprilie 2008 10:33
Supozitorul il dau cand il vad ca se chinuie sa faca si incepe sa planga.
laura_paisan1983
Postat pe 9 Aprilie 2008 11:13
laura, incearca si portocala.
sau cereale milupa de orez cu porumb - cica ajuta
ruschita
Postat pe 9 Aprilie 2008 16:01
Mario bea suc de portocala, dar dupa 5 minute il vomita. Intr-adevar imediat imi iese si afara. O sa ii iau cerealele de care mi-ai zis sa vad daca au efect la el. Mi-a fost frica sa-i mai dau portocala, in schimb i-am dat suc de mandarine. De 2 zile vad ca nu mai am problemute, face singur si dimineata.
laura_paisan1983
Postat pe 10 Aprilie 2008 11:00
BUNA FETELOR,AM UN BAIETEL DE 6 ANI SI JUMATATE SI AM AVUT SI NOI ACEASTA PROBLEMA DAR SA REZOLVAT CU CREMA PROCTO-GLYVENOL.SEARA DUPA CE NE FACEAM BAITA NE DADEAM CU CREMA SI SA REZOLVAT
BOSNEANU_MIHAELA
Postat pe 30 Octombrie 2008 16:11
Problemele cu care te confrunti tu acum le-am avut si eu cu baietelul meu inca de la nastere si pana la varsta de 6 ani.Am incercat multe tratamente insa dupa ce i-am dat sirop de aloe vera si lass baby problema constipatiei a disparut.
korinaniculae
Postat pe 24 Februarie 2009 10:05
si fetita mea de 3 luni se constipa si imi pare rau ca am obisnuit-o cu supozitoare cu glicerina.un sfat cum sa o dezobisnuiesc?
irina__delly
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:56
cand o sa-i diversifici alimentatia o sa-si revina aceeasi problema am avut-o si noi ...
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Mai 2009 13:01
buna fetelor.. fetitza mea.. alimentata cu lapte praf.. face cam o data la doua zile..si cand face nu e tare.. dar face muuult si destul de moale ca ii iese pe langa pampers...acum de exemplu.. nu a facut de alaltaieri.. ieri nimic si azi pana acum nimic... dar si alaltaieri.. era deja dupa masa si i-am pus un supozitor si la vreo juma de ora a facut... problema e ca nu as vrea sa o obijnuiesc cu supozitor... di in plus in a doua zi cand inca nu a facut e mai morocanoasa, plangacioasa si in plus regurgiteaza mai mult ca si in ziua in care face .. nus ce sa mai fac cu ea.. voi a-ti avut problema asta?
adryaana
Postat pe 24 Februarie 2010 12:58
care din ele ca vb de 2 probleme ?
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2010 14:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un Mos Craciun special pentru copilul tau! 3 De la: lamaita 23 Noiembrie 2008 18:58
Caut bona 33 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:38
pereche dans sportiv 1 De la: viky_cucos 23 Septembrie 2009 09:43
copii la pubertate, cum ne descurcam cu ei? 21 De la: office_salinasusesi_ro 3 Februarie 2010 08:04
SPASMUL HOHOTULUI DE PLANS 1 De la: ada_mazuru 28 Martie 2010 20:09
Setari Cookie-uri