Calciu

as dori sa stiu daca exista vreun calciu, inafara de cel de la pharco,bun pt bebe.
mdlcristina
Postat pe 17 Decembrie 2007 14:22
de ce ii dai calciu? Ti-a zis medicul?
corinamargan
Postat pe 17 Decembrie 2007 15:18
Eu ii dau calciu lactic zdrobit si pus in lapte dar este un sirop de calciu care este foarte bun .Fetita mea are 9 luni iar doctorul mi-a zis sa ii dau cel putin 10 zile pe luna.
georgeta_claudia2000
Postat pe 19 Decembrie 2007 08:06
da,ii dau 10 zile/luna,la recomandarea medicului...dar cu cel de la pharco isi "pierde" pofta de mancare...
mdlcristina
Postat pe 19 Decembrie 2007 15:09
cum se numeste?
ses
Postat pe 20 Decembrie 2007 13:12
si mie mi-a zis doctorita sa=i dau fetitei mele de 9 luni, dar pt dintisorii sa-i sparga mai repede.....
pericol21
Postat pe 20 Decembrie 2007 20:29
Calcium de Pharco. da si pt dinti,dar degeaba,avem 15 luni si doar 8 dinti...
mdlcristina
Postat pe 21 Decembrie 2007 10:13
mersi cristina.
ses
Postat pe 21 Decembrie 2007 17:24
eu stiu k se da calciu 10 zile dupa vaccinuturi ! dar noua la 6 luni ne-a zis sa nu-i mai dam ! avem 8 luni si 8 dintisori ! ;))
iassmyna
Postat pe 27 Decembrie 2007 20:05
sa traiti sa cresteti mari! noi avem 15 luni si 8 dintisori... la multi ani!!!
mdlcristina
Postat pe 31 Decembrie 2007 09:06
eu stiu camai bun este gluconolactatul de calciu fiole.se da cate 1/2 fiola(pt ca ea are 10 ml si tb 5ml)la 2luni,4luni,6luni,9luni.dupa 1 an se da toamna si primavara.timp de 10 zile.se poate amesteca cu ceai daca nu-i place gustul asa sau chiar cu altceva
gizella_varga
Postat pe 16 Ianuarie 2008 17:54
eu i-am dat calciu gluconic,fiole ,cate 5 ml pe zi timp de 10 zile la 2,4,6,9,12 luni.
gfvhkghj
Postat pe 12 Februarie 2008 18:07
si eu ii dau calciu din luna a 8-a , 10 zile /luna, dar pentru dintisori, sa-i sparga mai repede.Avem 9 luni si 10 zile si niciun dintisor, dar ne cam chinuie in ultimul timp.
chira
Postat pe 17 Februarie 2008 01:43
eu ii dau gluconat de calciu cate o fiola de 10 ml, 10 zile pe luna, incepand cu luna a 2, dupa sfatul medicului.a zis ca tr sa-i dau pana la 1 an - 1 an jum.
danyelle005
Postat pe 22 Februarie 2008 13:57
Calciul de la Pharco e foare bun.Si eu am utilizat si am mai utilizat Vi-solul (tot pt.calciu) si administrat la fel.Tot 10 zile/luna.Cat priveste gustul (dulceata), nu prea ai ce sa le faci.Toate sunt extrem de dulci.Asta e! Eu i-l dau mai nou dupa ce mananca, tocmai pt.ca taie pofta de mancare...........si merge.Bafta si voua!
cezarinady
Postat pe 27 Februarie 2008 18:35
Andrei are fontanela mare si acum , la vaccinul de 6 luni dotorita mi-a prescris calciu sirop ...ii dau 10 zile dar cum spunea si o mamica mai sus isi pierde pofta de mancare...ia pe modul de administrare scrie ca se da inainte de masa sau in timpul mesei. Nu stiu daca si voua vi s-a intamplat asa ceva dar Andrei de la vaccin mananca foarte putin...e un cosmar masa..in special fructele si pireul. Laptele mai merge cumva dar restul e nebunie ! Va pup si o sa urmez si sfatul cezarinadyei si o sa-i dau dupa masa !
sdanutza
Postat pe 2 Martie 2008 16:37
calciu dat la 2, 4 , 6 9 luni si 1 an era cand se facea vitamina D injectabil si asta pt ca era risc de hipocalcemie datorita dozei mari de vitamina D ce se facea odata. in rest nu stiu daca e bine de dat asa fara o explicatie
byzu_68
Postat pe 10 Aprilie 2008 17:37
danyelle005, mi se pare f mult calciu cat ti-a zis tie doctorul sa-i dai. O fiola pe zi de 10 ml, 10 zile pe luna, lunar pana la 1 an, pare exagerat
byzu_68
Postat pe 10 Aprilie 2008 17:41
Daca se face schema cu vigantol, se administreza calciu in fiecare luna, 10 zile: 0,5 ml pana la un an, si apoi 10 ml tot 10 zile pe luna in lunile reci, din septembrie pana in martie. Aceasta e schema generala care se particularizeaza in functie de copil. 10 ml sub un an este cam mult, pararea mea.
Cel mai indicat este gluconolactatul de calciu, nu este prea placut la gust,dar se absoarbe f. bine. Calciul sirop il recomand copiilor peste un an.
Ely_kidz
Postat pe 10 Aprilie 2008 21:00
Pt. danyelle005. Daca copilul tau este predispus la rahitism, decizia medicului e corecta. Cum am scris mai sus , schema se particularizeaza.
Sa cresteti mari si sanatosi!
Ely_kidz
Postat pe 10 Aprilie 2008 21:04
ely, cred ca mai sus ai vrut sa scrii 5 ml nu 0,5 ml de gluconolactat de calciu pana la 1 an
byzu_68
Postat pe 10 Aprilie 2008 21:26
eu nu i-am dat decat in primele 3 luni pt ca-i tremura barbia (semn de lipsa de calciu) dupa care medicul mi-a zis ca nu-i mai trebuie
byzu_68
Postat pe 10 Aprilie 2008 21:32
Scuze, 5ml este doza corecta. Multumesc auranicoleta.
Ely_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2008 08:57
Eu tot de la Pharco ii dau, dar nu avem probleme cu pofta de mancare.Il dau in general intre masa de la 10 si cea de la 14, in jur de 11.30, asta cand nu uit.Daca uit, il dau intre celelalte mese.Asa mi-a spus doctorul, de preferat intre mese. Suntem la a patra cura , a cate 10 zile, dupa care ne vom opri. Vom vedea ce ne va mai spune pediatrul cand va veni la vizita de un an. Pana in luna a 8 a a spus ca nu e nevoie de calciu, iar dupa aceea cica pentru dintisori, sa-i sparga mai repede.Dintisorii oricum nu au aparut.
chira
Postat pe 17 Aprilie 2008 00:52
pt sdanuta: am auzit intradevar de multi copii care dupa vaccinul de la 2, 4, 6 luni nu mai aveau pofta de mancare (la cei care au facut vaccinurile alea: unul in manuta, unul in picior si unul pe gurita). Noua ni s-a recomandat Hexa (Infanrix) de la Glaxo Smith (toate 3 plus inca altele, toate intr-o singura injectioara) si nu a avut nimic. Costa intradevar 3 mil pe aicea (nu stiu, poate difera preturile de la spital la spital) dar foarte bine a reactionat, nu l-a deranjat nici fizic nici comportamental absolut cu nimic.
ruschita
Postat pe 17 Aprilie 2008 09:25
nu cred k de la calciu e problema. eu am avut exact aceleasi probleme ca si tine, adik scaderea drastica a poftei de mancare pe perioade lungi de timp. aceste probleme au debutat la primul vaccin si s-au agravat de la un vaccin la altul. pe langa asta i-a scazut la fel de drastic si imunitatea. L-am pus pe picioare pana la vaccinul de 1 an cand i-am facut vacinul ROR care l-a dat cel mai rau peste cap. Vaccinul care trebuia sa i-l fac la 1 an si 3 luni i l-am facut la 1 an si 7 luni datorita racelilor repetate si lipsei poftei de mancare pe care nu o mai rezolvam cu nimic. Abia dupa 3 luni de la ultimul vaccin am reusit sa il readuc la normal dar numai datorita unei cure de mare (8 zile) urmata de o cura de tzara (2 saptamani).
Anul viitor vreau sa merg la mare 2 sejururi de 8 zile la inceputul verii si apoi sa-l expediez la tzara pana la sfarzitul verii. Oricate tratamente am baga in ei nimic nu va rezolva problemele mai bine ca natura.
Mentionez k am facut vaccinurile cumparate de la glaxo smith. asa k tine de copil cum reactioneaza la ele si nu de cine a facut vaccinul.
multa sanatate si sa va traiasca bebicii.
garbo037619
Postat pe 10 Noiembrie 2008 09:16
bluegirl0977, cum adica i-a scazut imunitatea dupa vaccin? ceva in neregula la analize sau doar ca racea des? intreb pt ca baiatul meu a avut analizele modifcate fara nici o explicatie gasita si ma gandesc sa nu fi fost de la vaccin. poate revii cu detalii.
a1_23
Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:29
medicul pediatru mi-a spus k imediat dupa vaccin se intampla, in prima faza, o scadere brusca a imunitatii pentru k organismul se adapteaza la noii "dusmani" pentru care tb sa produca anticorpi. Rezultatul a fost k la sase luni, in plina vara, imediat dupa vaccin, s-a captusit cu un virus care s-a localizat la gat si a produs o "herpangina" (rosu in gat cu aspect ca un herpes) pentru care am stat internati in spital o saptamana cu antibiotic.
Dupa vaccinul ROR am tinut-o din raceala in raceala din iarna pana in vara.
nu i-am facut nici o analiza speciala iar cand am fost internata cu el in spital analizele facute erau bune. adik a iesit o usoara anemie care iese in caz de boala si in plus un stafilococ auriu in nas (nu si in gat) si atat.
ce modificari a avut baiatul tau la analize, boaba?
garbo037619
Postat pe 10 Noiembrie 2008 15:36
lui i+am descoperit de la 5 luni o scaderea neutrofilelor la hemoleucograma cand a disparut de la sine dupa 1 an. din ce ai scris tu voi nu ati avut asa ceva. al meu nu a facut raceli sau alte infectii desi avand neutrofilelee scazute chiar ar fi avut o scuza. la fel a avut lipsa poftei de mancare de la primul vaccin, atunci a fost modificarea mai evidenta, la celelalte mai putin, dar am citi ca lipsa apetitului este o reactie care poata sa apara de la orice vaccin.
a1_23
Postat pe 11 Noiembrie 2008 11:02
asa e, lipsa poftei de mancare e o reactie normala insa nu pe termen lung. la el a fost pe termen lung si cu toata rabdarea si eforturile mele dupa fiecare vaccin ne intorceam la aceeasi problema. Cand ziceam k gata, a inceput sa manance, iar ii faceam alt vaccin si iar isi pierdea apetitul.
analizele facute de tine sunt spciale sau de rutina? cum ai ajuns sa le faci? ce simptome au determinat medicul sa faca aceste analize?
te intreb pentru ca la orice internare in spital au un set de analize care se fac si sunt curioasa daca si asta ar fi putut fi printre ele.
cat priveste stafilococul descoperit cu ocazia internarii s-a vindecat odata cu herpangina datorita antibioticului.
garbo037619
Postat pe 12 Noiembrie 2008 08:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lapte praf 9 De la: garbo_379627 8 Aprilie 2014 13:33
Tuse eruptiva 4 De la: salina_sag 18 Februarie 2010 21:47
bebe mic in greutate 4 De la: garbo_422350 9 Decembrie 2015 17:34
magazin online pentru pitici www.epitic.ro 3 De la: epiticro 12 Septembrie 2010 18:12
Fisher Price Rainforest Jumperoo 6 De la: garbo193143 28 Februarie 2011 23:26
Setari Cookie-uri