Gatit_mama soacra

Buna seara, as vrea sa-mi dati un sfat sau mai multe sugestii in ceea ce priveste gatitul. Soacra mea este recunoscuta pentru retele ei. Sotul meu, deseori ma roaga sa gatesc ceva ce gatea soacra mea si-i placea mult, fiindca ii aduce aminte de copilarie. De cele mai multe ori am reusit si chiar foarte bine (asa mi s-a spus )

Asa ... ce sa gatesc (ceva mai deosebit, dar care nici sa nu-mi ia prea mult ... timp) atunci cand vine soacra mea in vizita (vin socrii)? Nu vin prea des, trebuie sa recunosc. Dar gatesc, de obicei, amandoi ...
deanna_delly
Postat pe 3 Noiembrie 2008 18:39
Incearca sa fi tu insati,sa ai propria ta identitate.In vizitele facute mamei soacre,incearca sa arunci o privire in dulapul cu condimente.Daca tot nu reusesti,invitati socrii in lipsa sotului pe motivul ca doresti sa-i faci o surpriza acestuia si gatiti impreuna pentru o cina in familie.Astfel vei impusca mai multi iepuri deodata:iti vei multumi sotul ,vei afla din secretele gatitului,dar iti vei apropia si soacra ,in ochii careia vei creste.Bafta,sarbatori fericite.Poti sa incepi cu masa de craciun,va fi una speciala si de neuitat.
iulianfinichiu64
Postat pe 20 Decembrie 2008 17:36
Ce idee minunata, buna si pragmatica - daca pot sa spun asa! Nici nu mi-a trecut prin gand asa ceva. Chiar ca o s-o pun in practica. Multumesc si Sarbatori Fericite!
deanna_delly
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:59
Ai o inima mare si o intuitie deosebita 7726 a 43, oricine ai fi tu.

Sarbatori fericite

Postat pe 21 Decembrie 2008 19:17
De la: motasv, la data 2008-12-21 19:17:57
De la: 7726_a43, la data 2008-12-20 17:36:13Incearca sa fi tu insati,sa ai propria ta identitate.In vizitele facute mamei soacre,incearca sa arunci o privire in dulapul cu condimente.Daca tot nu reusesti,invitati socrii in lipsa sotului pe motivul ca doresti sa-i faci o surpriza acestuia si gatiti impreuna pentru o cina in familie.Astfel vei impusca mai multi iepuri deodata:iti vei multumi sotul ,vei afla din secretele gatitului,dar iti vei apropia si soacra ,in ochii careia vei creste.Bafta,sarbatori fericite.Poti sa incepi cu masa de craciun,va fi una speciala si de neuitat.

Postat pe 21 Decembrie 2008 19:18
trebuie sa inventezi si tu retete cum facea mama ta,eu sunt soacra si-mi iubesc nora,asa ca maninc ce imi ofera,o seara placuta!
floryyyy_delly
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:29
si eu am doua nurori si ele stiu foarte bine cat ma bucur eu cand aflu de la ele retete noi. intotdeauna le spun cat de bine gatesc ele dar le simt crispate, speriate ca nu gatesc bine si asta din cauza baietilor care, tot asa, le spun ca ar vrea sa manance ceva ca la mama acasa!
asa am patit si eu cand m-am casatorit. nu prea stiam sa gatesc, cu timpul insa, cu ajutorul mamei mele si al cartilor am invatat si i-am aratat sotului ca se poate si mai bine decat ca la mama acasa.
daca-i gatesti sotului cu dragoste, nu se poate sa nu devii, cu timpul, gospodina preferata! si tine aproape de soacra, e foarte important. si roag-o sa-ti spuna din retetele ei si chiar din secretele ei. eu am scris pe calculator un "caiet" cu retetele mele pe care l-am multiplicat si l-am dat cui a vrut: si nurorilor si nepoatelor... chiar daca nu respecta retetele dar macar se inspira si baietii mei vad ca nurorile mele isi doresc sa le fie bine!
doresc tuturor nurorilor multa inventivitate in arta culinara si curaj in fata soacrelor si nu uitati ca pana la urma dragostea tot prin stomac trece !

Postat pe 10 Februarie 2009 12:29
eh...vreau sa va spun k eu am 21 d ani,sunt casatorita d 3 luni,sunt singura la parinti,n am atins in casa odata o oala sa o ajut pe mama,decat daca eram singura cu zilele,si totusi d knd locuiesc cu sotul meu d 2 ani n am probleme!
aproape zilnic vine ceva nou pe masa,gustos si nu stiu nici eu cum d pot gati atat d bine toti ma lauda si soacra mea...imi cere ea retete si sfaturi k ea nu poate gati k mine...sunt un talent innascut
anna_pit
Postat pe 17 Februarie 2009 04:55
Bravo!!Eu de exemplu am invatat multe lucruri de la mama si soacra mea,dar eu gatesc retete pe care ele nu le'au facut niciodata,cu toate ca sunt ambele foarte bune bucatarese.Intr'adevar daca iti face placere si nu esti antitalent,gatitul iese de minune.Trebuie sa pui multa dragoste in gatit.Cred ca dragostea nu trece neaparat prin stomac,ci prin mainile bucatarului.
Eu cred ca atat baiatul cat si fata,daca sunt talentati,trebuie incurajati sa invete sa gateasca,e ceva folositor pentru oricine.
Grazzia
Postat pe 19 Februarie 2009 19:19
Grazzia,
Sa stii ca ai dreptate. Si noi gatim amandoi ... Cand vreau sa-i fac o surpriza, o sun pe mama soacra sau pe sora dansei si-mi spun mici sau mari secrete la unele retete.
deanna_delly
Postat pe 20 Februarie 2009 19:34
Acum sunt soacra si eu, dar am fost o nora binecuvantata cu o ,,mamica" (citeste soacra) super gospodina. Eu am recunoscut ca nu ma pricep la gatit si am invatat de la ea foarte multe secrete deoarece tineam permanent legatura si ceream sfaturi si prin telefon. Acum gatesc super si pot oferi eu insami retete. Trebuie sa va marturisesc ca orice soacra este foarte fericita cand nora ii cere sfatul deoarece astfel ii recunoaste caliatea de gospodina. Nu va fie rusine ca nu stiti sa gatiti. E normal la tinerete. Soacra poate fi o mare comoara. Si apoi, schimbul de retete, creeaza o relatie absolut speciala intre soacra si nora. Cu toate ca a mea a plecat de mult de pe pamant, iar eu m-am despartit de ex-ul sot tot de foarte multi ani, si acum pastrez o calda amintire celei pe care o numeam cu dragoste ,,mamica"
satuha
Postat pe 2 Martie 2009 08:40
SI CAND SOACRA E SCORPIE,CE FACI?
SI NU MAI AI NICI MAMA?
DAR EU ORICUM AM REUSIT SA GATESC MAI BINE CA SOACRA!!!
alice_eveline_16
Postat pe 29 Iunie 2009 19:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
acvamarinele 4 De la: blue_dream 16 Martie 2010 13:50
Vreau un sfat va rog! 6 De la: mielutza 8 Iulie 2009 18:02
Mierea 1 De la: trident04 26 Iunie 2009 01:52
vrei job? 1 De la: kenia1 14 Mai 2010 12:20
AS DORI 72 De la: Bolcas_Milivoi_1 15 Martie 2014 09:11
Setari Cookie-uri