ce ati spune de un turism gastronomic?

Ar fi minunat sa putem face turism care sa imbine cultura locurilor vizitate cu traditiile culinare atat in tara cat si in strainatate. Ce spuneti? Stiti de asa ceva la noi?Ma refer la excursii organizate cu acest profil. Am fost in circuite si am alergat mereu de la un monument la altul si am venit si mai obosita. Mi-ar place sa ma opresc si sa"gust" aromele locale , sa stau si sa savurez atmosfera de "acolo" ....
medlink
Postat pe 2 Noiembrie 2008 20:04
Nici eu nu am auzit sa fi facut cineva turism gastronomic.Putem intreba la diverse agentii turistice.Oricum ideea ta e super!!!
Evident ca cine a mers intr-o tara straina, sa zicem,a imbinat cum zici tu, cultura locurilor vizitate cu traditiile culinare.
La noi in tara aflu de diverse manifestari gasreonomice, din presa.Daca ma intereseaza ceea ce se propune, si am timp, merg.
Cum a fost de ex. Bucharestfood festival.Acum o sa fie la fiecare sf. de saptamina un tirg cu astfel de produse traditionale, la Muzeul Taranului Roman.
Daca ar fi ceva organizat de o agentie turistica as merge in mod sigur.Sa ma treci pe lista ta!
Ridhima
Postat pe 3 Noiembrie 2008 09:53
Turism gastronomic in Franta
Limba vorbita : Franceza
Agence aux Cinq Continents 1 888 576-4511 www.voyages5continents.com

Vacances en Province 1 866 759-9319 www.vacances-en-province.com

Voyage en France 1 888 576-4511 www.voyagesenfrance.com

Expeditions Monde 1 866 606-1721 www.expeditionsmonde.com

Incursion Voyages 1 800 667-2400 www.incursion-voyages.com


Limba vorbita : Franceza si Engleza
Aquanautes Voyages 1 800 461-2028 www.aquanautes.com

Exciting Tours Excitants (514) 344-9518 www.exciting-tours.com

Exotik Tours (514) 284-3595 www.exotiktours.com

Gryphon 1 877 479-7466 www.gryphongolf.com

Tours Chanteclerc (514) 398-9535 www.tourschanteclerc.com

Voyages Fleur de Lys (514) 939-9999 www.voyagesfleurdelys.com

Vacances Transat 1 866 322-6649 www.transatholidays.com


Bineinteles trebuie adugat prefixul de tara la nr. de telefon !!!

maxim62ro
Postat pe 29 Iunie 2009 08:17
Am auzit de aceste vacante gastronomice din Franta. Sunt curioasa de preturi......... am auzit si de unele in Irlanda sau chiar tururi bahice de data asta la producatorii de whisky din Scotia.
moniklass
Postat pe 29 Iunie 2009 11:54
Exista multe forme de turism. Acesta ar fi o noutate. Ideea este excelenta pt ca fiecare tara are si mancaruri specifice.
ionica_delly
Postat pe 29 Iunie 2009 15:23
Am vizitat mai multe "tari" ale Romaniei si cateva ale Europei.Peste tot am avut grija sa incerc si retetele specifice zonei.Nu-i chiar atat de greu.Multe mi-au placut dar altele -nu.Am toate retetele care mi-au placut doar una imi lipseste-CULMEA!Reteta e de la noi din tara si oricat m-am straduit nu am reusit sa o gasesc!Presupun ca e a unui chef local:RULOU A LA SIGHISOARA!Dar trecand peste necazul meu,daca incercati, veti reusi sa aflati si mancarurile specifice zonei pe care o vizitati.
TOTUSI,UN TURISM GASTRONOMIC AR FI BINEVENIT!
alice_eveline_16
Postat pe 29 Iunie 2009 19:26
Exista turism gastronomic ca si idee, insa nu este dezvoltat. Iar in Romania, se pune accent pe 2 zone care sunt suprasaturate, in loc sa se investeasca si in alte zone. Dar decat sa se valorifice potentialul existent brut, se seaca - vaca de muls -
crina_wwwrita
Postat pe 28 Iulie 2009 20:04
pentru mine tot turismul e gastronomic in sensul ca in orice zona gust specificul- niciodata nu voi comanda pasta carbonara in austria, de exemplu.

oricum apropo de cine zicea de turismul gastro in franta, nu recomand. in franta se mananca bine doar la grand cuisine, in restaurante de lux (lasand cifre importante la nota de plata) in restul localurilor poti avea surprize neplacute... cele mai bune sunt baguattele sendwich. au o paine si niste branzeturi mmm fantastice.

Postat pe 28 Iulie 2009 20:14
foarte buna ideea cu turismul gastronomic..
catymili
Postat pe 19 August 2009 17:34
Va salut.
Exista si in Romania un inceput de turism gastronomic, Va spun din experienta , pentru ca ma ocup cu asa ceva.
Mai jos va descriu in mare despre ce este vorba.

Truffoir srl
500008, Brasov
Ro 176 09637
J08/1837/2008
Tel.:+40-268-476.780
Fax:+40-268-476.880
Mobil:+40-751-223555
info@truffoir.ro
www.truffoir.ro

Trufiturismul

Programul Trufarul Transilvnean

Principiul de baz al filozofiei Truffoir S.R.L. l-a constituit dintotdeauna ncercarea de a aduce trufa acest fruct deosebit al pmntului mai aproape de oameni. Ideea c doar cei alei pot recolta i consuma aceast specie este din punctul nostru de vedere total eronat. Scopul nostru este s facem cunoscut magia trufei unui public ct mai larg i s renviem toate acele obiceiuri legate de cultura trufei care au fost practicate aici, cu secole n urme.

Truffoir S.R.L. nu se limiteaz, aadar, la comercializarea trufelor proaspete, ci ncearc s implice n funcie de posibilitile sale reale ct mai muli oameni interesai de cultura trufei, i de ntregul proces al recoltrii i valorificrii ei.

Am dezvoltat programul Trufarul Transilvnean n virtutea filozofiei expuse succint n pasajele de mai sus. Programul ofer, mulumit unei serii ntregi de parteneriate posibilitatea participrii individuale sau n grup la o recolt de trufe tradiional.

Participarea se face prin intermediul pensiunilor , a ageniilor de turism i a ageniilor de organizare a activitilor de timp liber aflate n relaie de parteneriat cu Truffoir S.R.L. n aceast situaie, iniierea n lumea trufei constituie parte a serviciului prestat de ghidul grupului din care facei parte. n cazul n care dorii un program individual, personalizat, v rugm s ne contactai n mod direct.

Recolta de trufe inclus n program poate dura una sau mai multe zile, pe parcursul crora patricipanii experimenteaz cutarea trufei cu cini special dresai, au posibilitatea s descopere habitatul trufelor i pot nsui noiuni elementare de genealogie, n vederea definirii i recunoaterii diferitelor specii de truf.

Din trufele gsite n perioada derulrii programului Trufarul Trasnilvnean, participanii primesc n cadou cte un exemplar. De asemenea, participanii sunt invitai s participe n seara terminrii pachetului de program la o degustare a preparatelor din trufe

Programul Trufarul Transilvnean debuteaz n fiecare an n luna iunie i dureaz n funcie de condiiile meteorologiece pn la sfritul lui decembrie sau chiar nceputul lui ianuarie. Din cauza interesului foarte mare manifestat fa de acest program, v rugm s ne semnalai dorina de participare la recoltarea de trufe cu dou sptmni nainte de data dorit pentru expediie.

Programul Trufarul Transilvnean include:

1.ntlnire ntr-un loc prestabilit
2.Transfer la locul desfurrii programului propriu-zis
3. Plimbare n pdure cu trufari experimentai, prezentarea caracteristicilor trufei
4. nceperea activitii de recoltare
5. Pauz de mas
6.Transfer n alt loc, continuarea recoltrii
7. Cin cu trufe ( cel putin 3 feluri de mancare cu trufe, supa fel 2 si desert)
La cina se vor folosi trufele culese din padure impreuna cu cei prezenti la program.
8.ntoarcere n locul iniial al ntlnirii

Ofert program Trufarul Transilvnean pentru pensiuni, hoteluri i agenii de turism

Dac programul Trufarul Transilvnean v-a trezit interesul, i ai dori s-l includei n pachetul de servicii al pensiunii sau al hotelului dumneavoastr, v rugm s ne contactati .

Taxa de participare la programul Trufarul Transilvnean
V rugm s ne contactai pentru ofert.

Observaii:

1. Recoltarea trufei poate fi influenat de mai muli factori (vreme, caracteristici sezonale, ali trufari etc.), n consecin organizatorii programului nu garanteaz c patricipanii vor gsi trufe. Cina, degustarea de trufe va fi organizat n orice situaie, trufele pentru aceast ocazie fiind asigurate de ctre organizatori.

2. Meniul degustrii va fi stabilit n prealabil.

3. Taxa de participare acoper urmtoarele cheltuieli:
Prezentarea caracteristicilor trufelor
Prezena cinelui trufar i al stpnului acestuia
Pliantul informativ
Cina cu trufe

> > Adrian Lascu adi.lascu@truffoir.ro
trufe_de_romania
Postat pe 16 Ianuarie 2010 21:51
se stie ca din circuit te intorci obosit.ca sa vizitez Roma am stat o sapt.Cat despre bucataria italianapot spune ca este f. simpla.Dar depinde unde mananci.
garbo088232
Postat pe 10 Februarie 2010 08:40
prin aceasta forma de turism are mult de castigat si economia locala
DeeaBaby
Postat pe 10 Februarie 2010 18:59
admirabila idee!
madalinaf
Postat pe 10 Februarie 2010 19:11
Buna,
Apropos de turism gastronomic, eu sunt fan Anna Olsen. Ea organizeaza in mai-iunie o excursie de genul acesta, in Franta. Partea proasta e ca e f.scumpa excursia aceasta,dar cred ca merita.Itinerariul excursiei e f.interesant si probabil ca se acumuleaza foarte multe cunostinte in domeniul culinar in acest interval de timp. Pt. mai multe detalii, cine este interesat, gaseste informatii pe site-ul oficial al Annei Olsen.
sicir
Postat pe 10 Februarie 2010 20:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa vedem...stii?:D 31 De la: CocoGeorgiana 27 Octombrie 2009 20:07
castiga bani de acasa 0 De la: 8 Februarie 2012 17:23
Virusul AH1N1 1 De la: garbo112550 18 Ianuarie 2010 19:52
farmece??? 6 De la: SAL 9 Ianuarie 2012 16:02
lumea virtuala si "impostura"!? 9 De la: quasaria 27 Aprilie 2011 08:22
Setari Cookie-uri