mojito

Timp de preparare:
5 min
Ingrediente:
frunze de menta, o lingura de zahar, 50 ml rom alb, sucul de la o jumatate de lamiie, apa minerala

Mod de preparare:
Frunzele de menta se freaca bine cu zaharul intr-un pahar inalt. Se stoarce lamiia peste menta si se adauga rom si apa minerala. Totul se amesteca bine si se pune gheata.
anna_pit
Postat pe 14 Octombrie 2008 05:19
si pentru asta trebuie 5 minute?
stefaniaplesa
Postat pe 12 Decembrie 2008 01:25
ti se pare mult sau putin????
anna_pit
Postat pe 27 Ianuarie 2009 02:13
mult !
stefaniaplesa
Postat pe 27 Ianuarie 2009 22:13
zaharul trebuie sa fie brun! iar in loc de lamaie, se folosesc sferturi de lime. acestea se storc, dar se pun si ele in bautura.
simoniciu
Postat pe 13 Februarie 2009 09:46
Mojito este un cocteil tradiional cubanez, care a devenit popular la sfritul anilor 1980.

Un Mojito se prepar tradiional din cinci ingrediente: rom, zahr (sau suc de trestie de zahr), limet, sifon i ment[1]. Combinaia dintre dulcea i prospeime citricilor i aroma de ment mascheaz gustul puternic de rom i l-a transformat ntr-un cocteil de var popular. Multe hoteluri din Havana adaug i Angostura pentru a tia dulceaa din Mojito; dei o variaiune popular, nu este versiunea original creat n La Bodeguita del Medio[1].
Pentru a prepara un Mojito, sucul de la o limet este adugat peste zahr i ment, ntr-un pahar nalt. Amestecul este zdrobit repede. Se adaug ghea frmiat, apoi romul i sifonul.

Angostura=ROM CUBANEZ
Limeta=lime=Lamaile verzi au o aroma similara cu lamaile, dar mai proaspata. Sucul este acru, ca si cel al lamailor, dar mai aromat. Coaja de lamaie verde este usor amaruie, usor acrisoara si foarte aromata. Ea se poate utiliza decojita de pe fruct si taiata fisii subtiri, sau rasa cand fructul este proaspat.
florinelciucar
Postat pe 24 Februarie 2009 18:30
pe bune?!?!?!?!
anna_pit
Postat pe 3 Martie 2009 02:46
De la: simona_giuchici, la data 2009-02-13 09:46:59zaharul trebuie sa fie brun! iar in loc de lamaie, se folosesc sferturi de lime. acestea se storc, dar se pun si ele in bautura.

stiu...doooamne ce lume rautacioasaaaaa
anna_pit
Postat pe 3 Martie 2009 02:48
ptr toata lumea care crede k sunt atat de tamba inkt nu stiu sa prepar un mojito....reteta...de lene...este copiata cu copy paste ...nu am scris o eu personal...dar este destul de buna....
si sincer am baut mai multe mojito decat am preparat asa k...si daca as fi facut eu greselile astea...unde e pb....makr gustul era la fel....
anna_pit
Postat pe 3 Martie 2009 02:51
Ce tipica romanca FRUSTRATA DE ORICE mai esti !!!

Acea reteta cu lime, zahar brun si Angostura se vede ca este oferita de cineva care nu "a baut" ca tine multe Mojito-Mint dar...stie sa posteze o reteta corecta(traditionala)...macar !!!

Nu a postat reteta spre a-ti face TIE, DOAMNA CU MOJITO...in ciuda.
dudushache
Postat pe 3 Martie 2009 06:11
Cand se deschide un topic normal e sa postam ce stim si noi nu a zis nimeni ca nu sti sau ca nu e reteta buna ci doar am pus si noi in ideea ca putem fi de ajutor.Trebuie mai multa vechime sa sti sa interpretezi postarile altora si sa nu ti se urce MOJITO la cap asa de repede,banuiesc ca atunci cand ai scris bausei deja vreo cateva paharede mojito.Nu a fost nimeni rautacios aici nici nu ne dorim ci doar sa mai vedem cate ceva de la unul si de la altul asa mai inveti ,asta pt. cine vrea sa o ia ca un schimb de pareri si retete.
florinelciucar
Postat pe 3 Martie 2009 19:20
mi se pare extrem de amuzant...
simoniciu
Postat pe 4 Martie 2009 19:06
De la: dudushache, la data 2009-03-03 06:11:34Ce tipica romanca FRUSTRATA DE ORICE mai esti !!!

Acea reteta cu lime, zahar brun si Angostura se vede ca este oferita de cineva care nu "a baut" ca tine multe Mojito-Mint dar...stie sa posteze o reteta corecta(traditionala)...macar !!!

Nu a postat reteta spre a-ti face TIE, DOAMNA CU MOJITO...in ciuda.

ptr tine asa...ptr dosar ...faptul ca stiu sa scriu romana nu ma face romanca...cu atat mai putin frustrata,iar tu daca ai chef de cearta du te la cort!
anna_pit
Postat pe 5 Martie 2009 12:22
Da, reteta traditionala e cu sferturi si suc de lime, dar e bun si lamaie.
Un pont pt. cine nu vrea zahar, puteti incerca cu Sprite sau 7up dietetic, in loc de apa minerala si zahar. E fff bun.
mary00
Postat pe 10 Martie 2009 01:08
Si eu il prepar cu sprite si cu sirop de zahar,in loc de zahar...imi place mai dulce
greta
Postat pe 11 Martie 2009 07:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Strawberry Delight(una din cocktalurile mele preferate) 2 De la: 4 August 2009 13:03
Cafea cu ginseng 1 De la: Fata_Morgana 27 Iulie 2011 23:34
caipirinha 9 De la: tech20 27 Iulie 2010 22:03
Tamarind 3 De la: Carena 20 Octombrie 2012 09:27
A aparut o bautura noua numita NASU 1 De la: erika_inisconi 15 Mai 2009 06:38
Setari Cookie-uri