pasta de gogosari

stie cineva o reteta de pasta de gogosari dar fara pielita ?
frentzya
Postat pe 6 Septembrie 2008 14:33
Iata o reteta folosita de mine .Sper sa te ajute.
Ai nevoie de :
5 kg. gogosari,
1 l apa,
sare:
Gogosarii se oparesc, se curata de pielita , apoi se taie marunt si se pun la fiert in apa cu sare. Se dau prin sita sau masina de tocat carne. Pasta obtinuta se mai fierbe 10 minutesi se sareaza dupa gust. Se mai pot folosi si 1-2 ardei iuti rosii,daca iti place ca pasta sa fie picanta. Se pune fierbinte in borcane curate,unde , in fiecare borcan ,se pune o jumatate de aspirina zdrobita.Se inchid ermetic ,se pun intr-o lada , se acopera cu o patura si se lasa pana a doua zi, cand se pun in camara.
(timp de preparare "1 ora)

Mai jos iti scriu si o reteta de pasta de gogosari cu pielita.Trebuie sa stii ca prin fierbere, nici nu se simte pielita.Incearca si vei vedea.Ai nevoie de:

5 kg gogosari,
200 ml ulei,
sare ,
1 plic conservant :
Speli gogosarii , ii cureti de cotor si ii tai felii,apoi ii dai prin masina de tocat. Pui uleiul la incalzit si adaugi gogosarii amacinati, invirtind mereu sa nu se prinda de fundul cratitei.
Cind pasta este bine fiarta, adaugi sare ,dupa gust, si conservantul. Compozitia fierbinte o pui in borcane , pui capacele si lasi borcanele in haine pina se racesc complet.Apoi le pui in camara.Este bine sa nu le schimbi locul, sa le lasi acolo unde le-ai pus la inceput.
Sper sa ai folos de aceste retete.Numai bine, Maria-Rodica



tracy
Postat pe 7 Septembrie 2008 11:28
Iti multumesc draga Tracy pt reteta ta de pasta de gogosari,am vrut fara pielita deoarece baiatul meu cel mic face aciditate la ardei si gogosari ,dar ii place ffff mult pasta de gogosari
frentzya
Postat pe 7 Septembrie 2008 12:05
Ai cele doua variante , cu si fara pielita, si ,fiindca baiatul tau are probleme cu aciditatea,normal ca vei alege prima varianta , este si usor de preparat.Spor la treaba!Te pup, Maria-Rodica(Tracy)
tracy
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:15
buna ziua....sunteti nemaipomenita doamna Maria-Rodica.Foarte bune retele dumneavoastra.Va multumesc si eu pt ele. am sa fac si eu pasta cu gogosari....Va pup
ver_utza
Postat pe 16 Septembrie 2008 08:40
De la: ver_utza, la data 2008-09-16 08:40:09buna ziua....sunteti nemaipomenita doamna Maria-Rodica.Foarte bune retele dumneavoastra.Va multumesc si eu pt ele. am sa fac si eu pasta cu gogosari....Va pup

Postat pe 11 Februarie 2009 13:58
buna ziua doamna maria-rodica,interesanta reteta da cu ce se mananca pasta asta de gogosari? va multumesc si va pup
vasylica89
Postat pe 17 Februarie 2009 07:39
sa-nteleg ca aceasta pasta de gogosari ,e un fel de bulion???sa aveti o zi excelenta.
garbo115475
Postat pe 17 Februarie 2009 14:24
In primul rand poate constitui un excelent aperitiv servit pe felii de piine(pot fi si prajite) si ornate cu frunze de patrunjel, feliute de masline sau neornate. Deasemenea,se foloseste la prepararea pizzei,intra in componenta ciorbelor, a tocanitelor,a umpluturilor de carne si le da o savoare deosebita.
tracy
Postat pe 5 Martie 2009 23:17
SUNTETI BUNA!!!!!!!!!!!FELICITARI!!!!!!!!!
cat
Postat pe 6 Martie 2009 17:24
Am salvat-o, Trasyla anul voi fi mai inzestrata financiar, poate. si o voi pune in aplicare.
garbo072645
Postat pe 12 Noiembrie 2009 10:17
Si eu pregatesc de mult pasta de gogosari, dar nu pun conservant iar uleiul il pun in fiecare borcan dupa ce am pus pasta. Infiletez borcanele si le pun la sterilizat pana se racesc complet.
Atunci cand fierb pasta, pun cratita sa fiarba in cuptorul de la aragaz si astfel nu se prinde deloc.
Este atat de buna pasta si de aromata, ca nu mai este nevoie de bulion sau rosii in ciorbe sau tocanite.
Cristina
crinuta_delly
Postat pe 12 Noiembrie 2009 11:15
E un ingredient superb, pentru divere feluri de mancare, inclusiv pentru salate. Mie nu-mi lipseste de la nicio masa. Ador si culoarea, care da un aspect placut mancarii, dar si gustul inconfundabil. E si foarte sanatos. Eu il mai folosesc si in prepararea unei omlete, salate de cartofi, orezului, dar si, asa cum se arata, in sandwichiuri, pe care mai presar si usturoi maruntit, seara, cand mananc acasa. Un deliciu, ce mai!

Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:59
De la: crinuta, la data 2009-11-12 11:15:14Si eu pregatesc de mult pasta de gogosari, dar nu pun conservant iar uleiul il pun in fiecare borcan dupa ce am pus pasta. Infiletez borcanele si le pun la sterilizat pana se racesc complet.
Atunci cand fierb pasta, pun cratita sa fiarba in cuptorul de la aragaz si astfel nu se prinde deloc.
Este atat de buna pasta si de aromata, ca nu mai este nevoie de bulion sau rosii in ciorbe sau tocanite.
Cristina

Salut !. Nu am mai intrat de mult/forum....,am si o casuta la tara si vara o petrec pe acolo.
Pasta de gogosari fac in fiecare an, dar pentru ca, sunt taranca, am la indemana atat gogosari, cat si altfel de conditii, 'ca la tara'.
Ex.(pun totul 'la ochi'', Gogosarii curatati si spalati, ii dau prin robot(sau masina de carne), am un ceaun mare( 30 kg), tuflesc gogosarii tocati in ceaun, pun sare grunjoasa fara iod dupa gust, apreciez. nu prea sarat. 1 kg. zahar, sau 400gr.miere, 1/2 ulei, piper boabe , un pliculet mic, 2,3, frunze de dafin, cateva frunzulite de cimbru, Avand in vedere ca, gogosarii lasa apa, nu este cazul sa mai pun si apa. Pun ceaunul cu compozitia la fiert , a doua zi, astfel lasa apa, pot gusta sa vad daca mai tr. ceva, Pun la foc pe pirostrii afara in curte. Se fierbe pana se elimina apa si devine consistenta adica,""PASTA''. Pentru ca. nu folosesc decat sare fara iod, nu mai trebuie sa mai pui aspirina sau conservant. Ideia este "totul fara E-uri'". Asa caldut(nu fierbinte), pun compozitia in borcane cu filet sau ciolofan, le acopar cu o patura, pana a doua zi cand le transfer la beci.
Pentru ca, au fiert si in ulei, nu mai este cazul sa pui alt ulei deasupra (presezi cu lingurita in borcan si uleiul va iesi deasupra. Nu mi s-a intamplat niciodata sa se deterioreze compozitia.
O folosesc; la prepararea de keceap pentru pita; pun doua linguri de pasta de gogosari, doua, trei linguri de bulion(de taran), o lingura de mustar cu hrean,o lingura de otet,si daca este cazul mai pun zahar sau miere, piper macinat, ardei iute tocat marunt. Toate acestea le dau un clocot sting cu putina apa rece(1/2 cescuta) si devine o pasta excelenta si mai naturala. De asemeni folosesc pasta de gogosari la,ciorbica, in special la aceia de fasole, tocanita, la sosuri in general ex. de parjoale,ostropel, etc. de asemeni se poate folosi si la rapid ca aperitiv in diferite formule ex. de peste, salata cu baranza etc.
dorina27
Postat pe 5 Decembrie 2009 10:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prajitura mea cu mere 6 De la: garbo_387894 4 Noiembrie 2013 09:40
Rosii coapte 3 De la: Fata_Morgana 29 Iulie 2011 17:05
PORUMB PENTRU FIERT CONSERVAT 1 De la: delly002133 17 Octombrie 2009 16:42
pepene special pentru dulceata 2 De la: eu_geminy 18 Septembrie 2011 02:34
Paine de casa cu legume si crusta crocanta 5 De la: Ciresica 24 Februarie 2011 06:02
Setari Cookie-uri