Scobitul in dinti la masa

Am o problema, nu stiu cum sa procedez cand am o problema la masa, ca sa zic asa. Sa ma retrag intr-un coltisor? Sau ce as putea face pt ca mi se pare si ciudat sa-mi acopar gura cu mana in timp ce ma scobesc in dinti :(

Postat pe 24 Iulie 2008 13:12
buna. Scobitul la masa, nu cea de acasa, printre cunoscuti, nu este un lucru elegant. Cel mai bine este, in cazul in care te deranjeaza foarte mult, porti cu tine o ata dentara sau o scobitoare de rezerva, in geanta, te scuzi, te prefaci ca ai nevoie la toaleta, si iti rezolvi problema linistita.
Gabi
oana1copil
Postat pe 27 Iulie 2008 23:00
Scobitul de orice fel (nas, dinti, urechi) la masa nu este considerat politicos.
daca chiar trebuie si trebuie , e de preferat sa te ridici de la masa, sau , asa cum ai spus si tu sa acoperi gura cu mana (cel putin asa se recomanda in codul bunelor maniere) :)

Postat pe 25 Martie 2009 16:11
Gura nu se acopera cu mana cand ne scobim intre dinti, ca si cum am avea ceva de ascuns dar nu trebuie nici sa ne scobim cu gura cascata. Cu putin exercitiu ne putem scobi intre dinti si cu gura inchisa, in mod discret, nefiind nevoie sa o acoperim cu mana, si prin aceasta atragand tuturor atentia cu ce ne ocupam. Vazandu-i pe cei care isi ascund gura imi vine sa cred ca ar manca ceva pe sub mana, ce nu trebuie sa vada toti. E pur si simplu ridicol si, daca nu putem sa ne scobim cu gura inchisa, cu scobitoarea intre buze, e preferabil sa rezolvam problema la toaleta, decat sa ne facem de ras cu mana care acopera gura. Ca sa nu mai vorbim de cei care cu aceasta ocazie plescaie de fata cu comesenii si savureaza ingurgitand cu pofta bucatelele ramase intre dinti. Ce gretos!!!
delly000311
Postat pe 12 Aprilie 2009 20:15
Ba pardon. Nu vreau sa fiu rautacioasa dar mai pune mana si citeste...cate o carte de buna maniere, mai plimba-te prin restaurante"cu clasa" si cand vei gasii pe cineva care sa-si scoata resturile de mancare cu scobitoarea in buze...sa ne anunti . Regula e aceeasi peste tot (a se intelege in toate colturile lumii, toate rest, toate cartile....) : acoperi gura cu mana daca chiar trebuie sa te scobesti ( de preferat e sa te abtii). Sunt satul pana peste cap de scena asta a scobitului in public. E pur si simplu scarbos, nu-ti mai arde sa mananci.

Postat pe 21 Aprilie 2009 09:40
Chiar sa avem pardon! Chiar n-ai citit cartea lui Constantin Colonas "Cartea bunei cuviinte"? Cert e ca scobitul in dinti cu scobitoarea nu se face, mai ales de fata cu un public select; nici mana pusa paravan nu salveaza situatia.
Asa ca mai bine taci, daca nu stii! Obiceiul cu mana la gura e de mahala si constituie o falsa cuviinta. Daca chiar iti vine rau cand vezi asa ceva, nu mai manca in public!
delly000311
Postat pe 21 Aprilie 2009 13:43
Localurile selecte sunt oricum pline de mitocani bogati, care cred ca, daca au buzunarul plin, le este permis orice. Pe de alta parte, printre noi sunt si o gramada de snobi, care abia asteapta sa iei de pe masa o scobitoare, ca te si fulgereaza cu priviri nimicitoare, inainte sa o duci la gura!
delly000311
Postat pe 21 Aprilie 2009 14:09
cred ca raspunsul se gaseste urmarind filmul Pretty Woman
si e forma cea mai eleganta .
Danielbaiatbun
Postat pe 21 Iunie 2009 14:02
Asa cum este de prost gust sa te ascunzi sub masa cand iti sufli nasul,este urat sa-ti acoperi gura cu mana cand folosesti scobitoarea!!!!Oricum, este recomndabil sa nu o folosesti cand te afli la masa!!!!
simonaputinelu
Postat pe 20 Iulie 2009 15:25
De la: delly001028, la data 2009-06-21 14:02:39cred ca raspunsul se gaseste urmarind filmul Pretty Woman
si e forma cea mai eleganta .


Nu am cum sa fac rost de acest film, ai putea sa ne explici pe scurt scena? Multumiri anticipate!
delly000311
Postat pe 22 Iulie 2009 01:03
Daca mergeti mai des prin restaurante,vreau sa spun cele care se respecta ,nu mai au scobitori la masa.Asta era o data pe vremuri cand nu prea existau restaurante de LUX,pe vremea lui 'RAPOSATU',mai civilizati-va si voi.Daca ai probleme cu dintii,abtine-te de astfel de gesturi chiar si acasa printr-e familia ta,daca ai copii si ei vor face la fel ca tine,se vor scobi printr-e dinti la masa.
erigratia
Postat pe 1 August 2009 22:01
De la: erigratia, la data 2009-08-01 22:01:12Daca mergeti mai des prin restaurante,vreau sa spun cele care se respecta ,nu mai au scobitori la masa.Asta era o data pe vremuri cand nu prea existau restaurante de LUX,pe vremea lui 'RAPOSATU',mai civilizati-va si voi.Daca ai probleme cu dintii,abtine-te de astfel de gesturi chiar si acasa printr-e familia ta,daca ai copii si ei vor face la fel ca tine,se vor scobi printr-e dinti la masa.


"printr-e" familia mea nu ma scobesc "printr-e dinti" la masa. Si pe vremea lu' "RAPOSATU'" existau restaurante de "LUX". Tu de ce nu te-ai civilizat pana acum, nu-ti da mana sa mergi la restaurante de "LUX" sau tu crezi ca civilizarea se face in restaurante?
delly000311
Postat pe 2 August 2009 20:49
Scobitul in dinti este un obicei prost, nu se face de fata cu persoanele invitate la masa, provoaca dezgust, este scarbos pentru cine se uita. Am mai vazut persoane care si baga degetele in gura sa si scoata resturile prinse intre dinti, acest lucru este si mai scarbos, la fel ca persoanele care si ling degetele in timp ce gatesc sau gusta mancarea cu aceeasi lingura cu care mesteca in mancare.Cred ca pana la urma totul tine de educatie si de bun simt.
garbo103871
Postat pe 26 Octombrie 2009 13:05
Niciodata, la o masa la restaurant sau mesele festive nu se scobeste de fata cu ceilalti comeseni. Daca nu te poti abtine, cereti scuze si dute in baie !
garbo018947
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:20
Intr'adevar,in multe restaurante acum nu mai sunt puse pe masa scobitori,dar pot fi aduse la cererea clientului.Bunele maniere sunt necesare in multe sitatii pentru a'i proteja pe ceilalti,dar in alte situatii devin exagerari.
E adevarat ca in timpul mesei e neplacut sa vezi pe cineva cum se scobeste in dinti,ar trebui sa se retraga la toaleta pentru aceasta actiune,mai ales daca este un dineu elegant.In mediile mai informale,cred ca se poate ridica de la masa ca sa mearga intr'un colt discret unde sa rezolve problema,exact ca si convorbirile telefonice.
Cum spunea cineva mai jos,multe asa-zise bune maniere s'au transformat deja in snobisme.
Sa ai maniere inseamna ,in opinia mea,sa fii o prezenta placuta care nu ii deranjeaza in mod flagrant pe ceilalti.Sunt unii oameni care pot fi deranjati de o simpla privire sau gest,asta nu transpune automat acel gest in zona proastelor maniere.
Oricat am indragi esteticul,sa nu uitam si alt aspect,ca in timp ce noi ne infruptam cu bune maniere sau fara,in lume sunt oameni care sufera de foame.Sa ne amintim de ei , sa nu uitam sa multumim Domnului pentru hrana ce ne este oferita , sa ne rugam si pentru acesti oameni sa aiba si ei ce manca.
In lumea "civilizata" se arunca tone de mancare de la mesele bogate,iar in aceeasi lume "civilizata" sunt oameni care sufera din lipsa hranei.In mod sigur l'as ierta pe bogatasul care plescaie etc.,daca acesta ar ajuta pe cei in nevoie.
Grazzia
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:46
cum sa ti vina rau daca vezi pe cineva ca se scobeste in dinti?e ceva normal dar sigur ca e de preferat sa o facem ferit de ochii celorlalti.E ceva normal si daca trebuie normal ca folosim o scobitoare si mana la gura....fite de astea de venit rau..nu au importanta
civita_delly
Postat pe 23 Ianuarie 2010 18:37
te scobesti cu gura inchisa si nu e o rusine sa te scobesti in dinti. sunt atatea carti care scriu de bune maniere. sunt de acord cu delly 0003111
mgmm
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:11
De la: mgmm, la data 2010-01-25 12:11:07te scobesti cu gura inchisa si nu e o rusine sa te scobesti in dinti. sunt atatea carti care scriu de bune maniere. sunt de acord cu delly 0003111


Exact, la fel, e civilizat sa punem mana (cu batista) la gura cand tusim sau cand stranutam, nu e nevoie sa mergem la "baie". Acolo mergem doar daca trebuie sa ne dam "aere" sau cand avem alte probleme majore sau minore. A-propos, noi mergem la baie mai ales cand dorim sa ne imbaiem sau sa facem dus, pentru alte probleme folosim toaleta. Sau face careva pipi in chiuveta?
delly000311
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:21
Tu poti face orice altceva iti trece prin minte! Eu ti-am spus cum este conform bunelor maniere, simtului civic si etichetei. In rest... Dumnezeu cu Mila!
garbo018947
Postat pe 28 Ianuarie 2010 07:12
m
Grazzia
Postat pe 28 Ianuarie 2010 10:33
daca esti cu persoane simandicoase ,e de preferat sa te retragi ,sa-ti rezolvi problema,dupa care te intorci la masa .In nici un caz nu duci mana caus sa ascunzi ceea ce toti stiu ca urmeaza sa faci
sisa
Postat pe 1 Februarie 2010 07:33
De la: delly001214, la data 2010-01-23 08:20:28Niciodata, la o masa la restaurant sau mesele festive nu se scobeste de fata cu ceilalti comeseni. Daca nu te poti abtine, cereti scuze si dute in baie !


"Sfaturile" tale se afla la acelasi nivel cu ortografia si corectitudinea gramaticala a frazelor inventate ad-hoc! Eu, cand servesc masa la restaurant sau in timpul meselor festive, nu fac baie nici dus. Ma spal acasa ca tot omul. Si, ca sa merg la "baie", nu trebuie sa-mi cer scuze de la nimeni!
delly000311
Postat pe 1 Februarie 2010 10:52
Imi pare rau ca te-am dezamagit! Oricum, ar trebui sa fi si tu atent la exprimare. ~Baie~ a fost in sens peiorativ, mai `gaga~.
garbo018947
Postat pe 2 Februarie 2010 07:07
Ma faci sa rad, "baie in sens peiorativ"! De unde scoti asemenea "perle"? Ai fi vrut sa spui ca ai folosit un eufemism pentru buda! De ce nu-i zici normal, WC sau toaleta, ca toata lumea? Sau ai "baia" in fundul gradinii? Atunci poti sa-i zici "privata"! Nicidecum baie! Ei, vezi acum cine e gaga?



delly000311
Postat pe 26 Februarie 2010 01:53
De la: delly000311, la data 2010-02-26 01:53:23Ma faci sa rad, "baie in sens peiorativ"! De unde scoti asemenea "perle"? Ai fi vrut sa spui ca ai folosit un eufemism pentru buda! De ce nu-i zici normal, WC sau toaleta, ca toata lumea? Sau ai "baia" in fundul gradinii? Atunci poti sa-i zici "privata"! Nicidecum baie! Ei, vezi acum cine e gaga?
PEIORATV ~ (~i, ~e) (despre cuvinte, expresii, afirmații, elemente de limb) Care comport o idee de ru; care depreciaz lucrul sau persoana denumit; depreciativ. /
garbo018947
Postat pe 27 Februarie 2010 09:30
100% de acord
valeqwerty
Postat pe 20 Aprilie 2010 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ziceti de bucataria chinezeasca? 25 De la: xxlanita 9 Iulie 2012 20:19
Scobitul in dinti la masa 26 De la: valeqwerty 20 Aprilie 2010 10:46
tort de mere 3 De la: netunsa 7 Aprilie 2010 17:21
Buna ziua... 11 De la: marinushmichael 20 Iulie 2009 15:50
Trufele , acum prezente si in Romania 1 De la: trufe_de_romania 16 Ianuarie 2010 21:58
Setari Cookie-uri