TUTUNUL... CUM SA RENUNTAM ???

De la: mrmag, la data 2010-05-01 07:02:57
De la: danuda, la data 2010-04-28 13:32:43CUM SA RENUNTAM LA FUMAT ?? EXISTA O CALE SA RENUNTAM LA FUMAT???SAU TOTUL TINE DE VOINTA ??


Tine de vointa ......da si nu!
Tine de intelingenta - hai sa-i spunem asa - desi fumatorii nu sunt oameni prosti sau slabi

Eu m-an lasat dupa 12 ani de fumat, fara sa sufar. fara sa-mi fie rau. Chiar m-am simtit eliberata.
Tine de constientizare. Tigara iti face rau, e nociva. Si cand iti dai seama PE BUNE ca asa este, iti doresti sa scapi de ele. prima senzatie e cea de aerisire, nicidecum sevraj.
Foooooaaaaarte multi fumatori gasesc motive sa nu se lase. este lenea de a constientiza ca fumatul este daunator.

Succes!



scz,nu te supara,vreau sa comentez ceva la ce ai scris.fumatul este un drog.daca nu stiai iti spun ca asa este considerat de oamenii de stiinta.vointa da,dar ce sa caute inteligenta?ca sa constietizezi ca ceva iti produce rau in organism,chiar trebuie sa simti raul,alfel totul e doar panaceu.faci cumva yoga?atunci te inteleg cu constientizarea mentala.rferitor la aerisire,explica ,ca mai intai esti nervos ,nu suporti sa se fumeze langa tine,si ce te faci daca in familie toti fumeaza?cum te aerisesti?devii un fumator pasiv.nu doresc nimanui sa aibe si frisoane,sau sevraj.dureride oase plus dureri de muschi.e graznic.si inchei cu faptul ca asocierea intre lene si constientizare,este nepotrivita.bafta celor care vor sa se lase de fumat.si tie bv ca ai reusit.
alexxandra
Postat pe 3 Mai 2010 13:36
De la: garbo075318, la data 2010-05-02 21:18:54Ehh...nasoala treaba asta cu fumatul.de cateva zile incoace am inceput sa utilizez plasturi nicorette combinati cu tigari far tabac si nicotina sau tigara electronica fara nicotina.Fumam cate 2 pachete de tigari/zi.Culmea...de pe-o zi pe alta am inceput sa fumez mai putin de un pachet si alea fara nicotina.Si deja ma simt mai bine...nu mai tusesc ca bunicu.Mi-am dat seama ca nu e nicotina cea de care sunt dependenta ci obisnuinta de a trage fum in piept.De fapt de asta duc dorul.Si da..e nasol...ma trec transpiratii, dimineatza ma doare stomacul si tremur ca naiba.Dar din cate am auzit dupa 3 zile scapi de nicotina din organism, de nevoia acuta de nicotina.In fine...decat sa dau banii pe tigari mai bine imi iau boabe sa ma las de fumat si tigari fara nicotina si tabac.ma costa ceva mai mult dar pana la urma ma las.Ahh...rontaitul semintelor ajuta...sau mestecatul gumei.Cel mai important e sa treci peste partea cu tremuratul si transpiratiile.E nasoala rau!



exact, simptome rele exista,atunci cand incerci sa te lasi.dar daca reusesti cu ce faci acum sa te lasi,bv.succes!
alexxandra
Postat pe 3 Mai 2010 13:44
De la: liaiedera, la data 2010-05-02 23:00:31


eu am renuntat la fumat si nu mi-a fost greu. Am renuntat treptat, nu brusc. N-as mai fuma niciodata. Problema e ca m-am ingrasat 20 de kg. Eram , oricum, plinuta iar acum sunt ... am 90 de kg. Totusi, nu mai reiau fumatul.


exista o emisiune tv pe euforia,unde te inscrii pt grasute.nu te costa bani.ai parte de un intreg program si relache,si altele pt femei,e super.incearca.vei fi si diagnosticata medical din cap pana in picioare,plus tratamente de frumusete.daca poti inscrie-te.
alexxandra
Postat pe 3 Mai 2010 13:51
EU AM RENUNTAT BRUSC LA TIGARI.
AM FUMAT NORMAL PANA LA 10-15 TIGARI PE ZI , INTR-O ZI AM DECIS SA NU MAI CUMPAR SI NICI SA IMPRUMUT, APOI AM SPUS TUTUROR CA NU MAI FUMEZ CA SA IMI FIE RUSINE DE EI.ASA A TRECUT 1 AN SI 1 LUNA SI EU NU AM MAI PUS NICI-O TIGARA IN GURA DE ATUNCI. MULTA BAFTA, LASATILE CA NU SUNT BUNE, EU MA SIMT ALTFEL ACUM , RESPIR BINE SI NU MAI SUPORT SA MIROASA LUCRURILE A TUTUNSI SA STITI CA AM LUAT DOAR 3 KG PE CARE LE-AM DAT JOS CAM IN 6 LUNI.SUCCES.
garbo113480
Postat pe 3 Mai 2010 14:32
Vointa este baza!!!! va spun din experienta!!! Nici eu nu am crezut la inceput, dar m-am convins singura!!!!
miknek2000
Postat pe 3 Mai 2010 16:10
Recomand "Metoda Usoara"-Allen Carr.Pe mine m-a ajutat enorm.
sil_das
Postat pe 4 Mai 2010 11:29
De la: Alexxandra, la data 2010-05-03 13:36:56
De la: mrmag, la data 2010-05-01 07:02:57
De la: danuda, la data 2010-04-28 13:32:43CUM SA RENUNTAM LA FUMAT ?? EXISTA O CALE SA RENUNTAM LA FUMAT???SAU TOTUL TINE DE VOINTA ??


Tine de vointa ......da si nu!
Tine de intelingenta - hai sa-i spunem asa - desi fumatorii nu sunt oameni prosti sau slabi

Eu m-an lasat dupa 12 ani de fumat, fara sa sufar. fara sa-mi fie rau. Chiar m-am simtit eliberata.
Tine de constientizare. Tigara iti face rau, e nociva. Si cand iti dai seama PE BUNE ca asa este, iti doresti sa scapi de ele. prima senzatie e cea de aerisire, nicidecum sevraj.
Foooooaaaaarte multi fumatori gasesc motive sa nu se lase. este lenea de a constientiza ca fumatul este daunator.

Succes!



scz,nu te supara,vreau sa comentez ceva la ce ai scris.fumatul este un drog.daca nu stiai iti spun ca asa este considerat de oamenii de stiinta.vointa da,dar ce sa caute inteligenta?ca sa constietizezi ca ceva iti produce rau in organism,chiar trebuie sa simti raul,alfel totul e doar panaceu.faci cumva yoga?atunci te inteleg cu constientizarea mentala.rferitor la aerisire,explica ,ca mai intai esti nervos ,nu suporti sa se fumeze langa tine,si ce te faci daca in familie toti fumeaza?cum te aerisesti?devii un fumator pasiv.nu doresc nimanui sa aibe si frisoane,sau sevraj.dureride oase plus dureri de muschi.e graznic.si inchei cu faptul ca asocierea intre lene si constientizare,este nepotrivita.bafta celor care vor sa se lase de fumat.si tie bv ca ai reusit.


Nu ma supar, acesta este un forum, este destinat discutiilor.
Iata punctul meu de vedere:
Fumatul este un obicei, nicotina este un drog.
Nicotina, ca drog, se elimina din oraganism foarte repede. Eliminarea ei incepe chiar la 30 de min dupa ce fumatorul a stins tigara.
Nu dependenta de nicotina e cea care te impiedica sa renunti la fumat, ci dependenta psihica.
Am citit o postare a ta anterioara in care spuneai ca ti-a fost foarte rau si ca frica a fost cea care te-a facut sa renunti.
Sunt oameni si oameni. Tu ai actionat din frica. Eu am actionat pentru ca-mi pasa. Nu e de-ajuns sa stii ca tigara e nociva, trebuie sa constientizezi. Mie imi pasa de mine. Si cand spun "imi pasa" ma refer nu doar la o dorinta umbrita de inconstienta. Ma refer la "a actiona" pentru a-mi fi mai bine. Asta inseamna "constientizare". Si nu, nu fac yoga.
Am ajuns intr-un moment in care vreau sa-mi fie mai bine. Adica stop fumat, stop munca peste program, stop amabilitate fara rost! Am devenit un pic mai egoista cu ceilalti si mai darnica cu mine.

Aerisita....adica respir deja mai bine, mi s-a curatat gatul. Inainte tot imi venea sa tusesc, parca ma deranja ceva pe gat tot timpul.Cred ca si ELIBERATA e un cuvant foarte potrivit.
Si sa stii ca la mine acasa TOTI fumeaza - 3 la numar. Cand intru in casa tai fumul cu cutitul.
Dar ma retrag la mine in camera, citesc , ascult muzica, ies la plimbare, vorbesc la telefon.....N-am ce sa le fac. E si casa lor.


mrmag
Postat pe 4 Mai 2010 16:06
Greu, tare greu
Pe mine dependenta asta "psihica" ma omoara
hot_coffee
Postat pe 4 Mai 2010 17:41
De la: Alexxandra, la data 2010-05-03 13:51:01
De la: liaiedera, la data 2010-05-02 23:00:31


eu am renuntat la fumat si nu mi-a fost greu. Am renuntat treptat, nu brusc. N-as mai fuma niciodata. Problema e ca m-am ingrasat 20 de kg. Eram , oricum, plinuta iar acum sunt ... am 90 de kg. Totusi, nu mai reiau fumatul.


exista o emisiune tv pe euforia,unde te inscrii pt grasute.nu te costa bani.ai parte de un intreg program si relache,si altele pt femei,e super.incearca.vei fi si diagnosticata medical din cap pana in picioare,

ai nr de tel?
liaiedera
Postat pe 4 Mai 2010 23:07
Dragi fumatori,
Stiinta si medicina vine in sprijinul vostru... adica ofera solutia! Exista un produs fabricat din 120 de kg de patrunjel, i se mai spune si ``gunoierul corpului``... care face o curatire la nivel celular, astfel va creste rezistenta in fatza efectelor nocive ale fumatului, iar in timp, pentru cei ce vor sa se lase de fumat, aceasta curatire la nivel celular scade considerabil pofta de fumat... este un produs destinat tuturor problemelor de tip dependentza...

Pentru cei interesati, denumire si detalii produs, ma puteti contacta la 0757 986 986 sau pe magdalena_filip@yahoo.com

Succes!!!
FMeg
Postat pe 15 Mai 2010 11:47
DRAGII SI DRAGELE MELE ORICIT DE GREU AR PAREA SE POATE SI AR FI MINUNAT SA VRETI ACEST LUCRU CIT INCA E BINE SI SUNTETI SANATOSI SI PUTERNICI !DACA NU O PUTETI FACE PENTRU VOI (BANUIESC CA NU PREA VA PASA DE PROPRIA SANATATE DACA VA PUNETI VIATA IN PERICOL IN FIECARE SECUNDA CU FIECARE TIGARA SAU FUM TRAS! ) SI PENTRU VIITORUL VOSTRU GINITI-VA DACA PUTETI LA COPILASII VOSTRII CE VINA AU EI DE CE II CONDAMNATI SI NU LE DATI NICI O SANSA !giditi-va daca ati afla ca avati o boala incurabila sau f. grava atunci fortati ati face-o?tehnici pt a va lasa sunt nenumarate , sunt produse fito farmaceutice pt asta si cu o consiliere potrivita veti reusi , dar cel mai mult conteaza ce faceti cind sunteti singuri sau deprimati o luati de la capat ? va doresc succes si sanatatemaxima ! zau ca se poate cautati in sufletul vostru motivatia adecvata si o veti gasi ! GOD BLESS YOU ! GABRIELA
GABRIELABARFIELD
Postat pe 16 Mai 2010 17:22
daca ai vointa,te lasi de fumat.eu am fumat24 de ani si fumam cate 2 pachete de tigari pe zi.trebuie sa te lasi brusc altfel nu reusesti!bafta !
garbo119409
Postat pe 16 Mai 2010 17:37
am fumat 20 de ani si de 7 ani nu mai fumez. in cei 20 de ani am incercat de cateva ori sa renunt, insa nu reuseam decat reduceri nesemnificative ale numarului de tigari pe durata unei zile. asa ca renuntam de fiecare data si, evident, imi spuneam ca nu am cum sa reusesc singura, fara vreun ajutor, din moment ce e o dependenta, iar nereusita o puneam pe seama imposibilitatii de a lupta cu dependenta. iar fumatul, desi imi placea foarte mult, in sensul ca savuram tigari de foi cand nu eram in public, imi facea chiar rau, am ajuns pe la urgente de cateva ori din cauza excesului de tigari si cafea, banuiesc. mi s-a prescris tartament pentru inima si mi s-a cerut sa renunt. nu reuseam decat sa raresc, pana ma restabileam si ma simteam mai bine, apoi urcam iar la cele treizeci si ceva de tigari pe zi...
acum imi dau seama ca singurul lucru care te ajuta sa ranunti la fumat este SA VREI asta. sa vrei, pur si simplu, dar sa vrei de-adevarat. nu doar sa crezi ca vrei, ci chiar SA VREI. eu m-am "ajutat" cu o sinuzita, care m-a tinut in pat vreo doua zile, de nu mai stiam pe ce lume sunt. dupa doua zile de boala, cand am reusit sa ma ridic din pat si am realizat si ca nu mai fumasem de doua zile, m-am mirat si am zis "hai sa vad cat pot rezista" iar daca nu mai puteam, cu pachetul de tigari la indemana, puteam sa-mi aprind oricand o tigara, nu?
nu mi-am mai aprins si, vreo cativa ani, nu am mai baut cafea decat absolut intamplator si asta pentru ca, probabil, fara tigara, nu mai avea farmec.nici nebilet-ul pentru inima n-a mai fost necesar. sotul meu considera ca atinsesem saturatia de nicotina, altfel nu intelege cum am reusit.posibil sa aiba dreptate. mi-a lipsit, o perioada, voluptatea gestului, a ideii de "relax" asociata tigarii.nu as mai aprinde o tigara nicicum, dar mi-e dor de gustul bun al tutunului de calitate. uneori mi-ar placea sa pot mesteca tutun, ca pe caramele...evident ca nu fac asta, dar as vrea sa regasesc aroma
asadar, trebuie sa vrei si atunci poti.
stella_andre
Postat pe 16 Mai 2010 22:57
eu fumez cam un pachet la 2 zile si zic ca gata asta e ultimul si ma las.dar nu am vointa acum citind cele scrise de voi mi-as dori sda am puterea sa renunt la tigari.sper sa reusesc
vicky01
Postat pe 18 Mai 2010 22:59
De tigari electronice a auzit cineva? Eu astea le folosesc si dau rezultate.
SWSO
Postat pe 19 Mai 2010 02:07
Atunci cand aprinzi o tigara sa te gandesti ca face mult rau, sa te gandesti ca te vei imbolnavi si ai sa suferi foarte mult atat tu cat si cei din jurul tau,sa te gandesti ca vei muri si nu-ti vei mai vedea copilul cum creste ,nu-ti vei mai iubi ssotul sau sotia,tu te vei putea bucura de frumusetea ce ne inconjoara(flori ,pasari ,soare, luna , stele).Am aprins o candela , am plans.m-am rugat si am ales.BUCURIA VIETII.
ELENA1971
Postat pe 19 Mai 2010 07:19


da' de ce-ai plans?
liaiedera
Postat pe 19 Mai 2010 11:06
Numai cine nu vrea, nu reuseste sa se lase de fumat Eu am reusit de mai bine de 10 ani de la 2 pachete pe zi,sa nu mai suport acum fumul de tigara,printr/o metoda simpla,la indemaina fiecaruia.In primele 3 zile cind i/mi venea chef de tigari,avind pachetul de tigari in buzunar,mincam seminte de bostan cu bomboane mentolate si beam multe sucuri.Dupa o saptamina,am aruncat pursisimplu pachetul de tigari,dar am renuntat si la bomboane ,ajungind la concluzia ca se poate si fara tigari,simtinduma mult mai bine dupa Merita incercat,de ce nu, cu putina ambitie.Bafta!
53_nono
Postat pe 19 Mai 2010 21:06
Totul depinde de vointa!
jognysc
Postat pe 20 Mai 2010 15:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
situatie inexplicabila 31 De la: zambila 12 Mai 2010 15:47
o relatie prea scurta 26 De la: Dor_marunt 1 Iulie 2010 06:15
singuratate in doi 35 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:40
VIRUSUL HPV imi distruge viata 8 De la: garbo015564 27 Septembrie 2009 12:55
oare nu mai pot iubi? 98 De la: garbo201071 12 Aprilie 2011 05:12
Setari Cookie-uri