EDUCATIA .....DE ACASA

A EDUCA ESTE MAI GREU DECAT...A STUDIA. DE ACEEA SUNT.........MAI PUTINI EDUCATORI IN MULTIMEA DE INVATATI.
EDUCATORUL NU FACE ALTCEVA DECAT SA INDREPTE CEEA CE NATURA A CREAT.....
-CE-I EDUCATIA? O CONSTANTA DEPRINDERE LA ECONOMIA DE PUTERI SI LA APLICAREA LOR PENTRU OBIECTE, CARE MERITA SA LE CHELTUIM ".....
"FIECARUIA-I DATA DE NATURA MASURA DE MINTE PE CARE A FOST SA O AIBA.EDUCATIA POATE SA DEZVOLTE PUTERILE MINTII EXISTENTE, NU POATE PUNE INSA CEEA CE NU-I..'
M. EMINESCU-'FRAGMENTARIUM", ..........
"
sophia
Postat pe 25 Martie 2009 13:27
Adica asa mai pe intelesul tuturor: educatia de acasa = cei 7 ani de acasa?
Aemulus
Postat pe 2 Mai 2009 21:34
De la: micabis, la data 2009-05-02 21:34:42Adica asa mai pe intelesul tuturor: educatia de acasa = cei 7 ani de acasa?

EXACT.........
EDUCATIA PARINTILOR SI BUNA CRESTERE ESTE CEA MAI IMPORTANTA....
SCOALA, IN ADEVARATUL EI SENS NU FACE ALTCEVA DECAT SA INDREPTE, SA MODELEZE, MINTEA, VOINTA SI.MEMORIA....ETC..
sophia
Postat pe 4 Mai 2009 12:17
Eu constat cu tristete ca tot mai putini sunt parintii care se ocupa de educatia de baza a unui copil.O fi lipsa de timp, lipsa de interes, ideea ca " lasa ca merge la scoala si invata acolo"....
Tot ce se invata in primii ani de viata se pastreaza pentru tot restul vietii si valorile morale/sociale invatate in familie sunt cele care ne ghideaza tot restul vietii.
Profesorii??? Au partea lor influenta in viata noastra, dar ei vin doar sa slefuiasca (cred eu) ceea ce parintii cu dragoste au pus in mintea noastra (referitor la educatie).
Aemulus
Postat pe 4 Mai 2009 17:41
De la: DrkShad0w, la data 2009-05-04 12:17:47
De la: micabis, la data 2009-05-02 21:34:42Adica asa mai pe intelesul tuturor: educatia de acasa = cei 7 ani de acasa?

EXACT.........
EDUCATIA PARINTILOR SI BUNA CRESTERE ESTE CEA MAI IMPORTANTA....
SCOALA, IN ADEVARATUL EI SENS NU FACE ALTCEVA DECAT SA INDREPTE, SA MODELEZE, MINTEA, VOINTA SI.MEMORIA....ETC..
Dar omul se poate autoeduca si singur..Daca parintiilor nu au avut suficiente,informatii care sa le poata transmite copiilor.Pt ca parctic vorbim..Copii sunt oglinda parintiilor. Poate ca altii nu au stiu cum sa isi educe copii.I-au invatat ceea ce au stiut si ei.Poate si ei la randul lor nu au avut de unde sa invete.Poate nu au avut exemple bune dupa care sa se ia..Dar omul poate citi,se poate autoeduca si singur...
garbo099788
Postat pe 21 Februarie 2010 15:31
De la: garbo099788, la data 2010-02-21 15:31:11
De la: DrkShad0w, la data 2009-05-04 12:17:47
De la: micabis, la data 2009-05-02 21:34:42Adica asa mai pe intelesul tuturor: educatia de acasa = cei 7 ani de acasa?

EXACT.........
EDUCATIA PARINTILOR SI BUNA CRESTERE ESTE CEA MAI IMPORTANTA....
SCOALA, IN ADEVARATUL EI SENS NU FACE ALTCEVA DECAT SA INDREPTE, SA MODELEZE, MINTEA, VOINTA SI.MEMORIA....ETC..
Dar omul se poate autoeduca si singur..Daca parintiilor nu au avut suficiente,informatii care sa le poata transmite copiilor.Pt ca parctic vorbim..Copii sunt oglinda parintiilor. Poate ca altii nu au stiu cum sa isi educe copii.I-au invatat ceea ce au stiut si ei.Poate si ei la randul lor nu au avut de unde sa invete.Poate nu au avut exemple bune dupa care sa se ia..Dar omul poate citi,se poate autoeduca si singur...
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 22:03
"EDUCATORUL NU FACE ALTCEVA DECAT SA INDREPTE CEEA CE NATURA A CREAT....."

"educatorul" la care te referi e parintele sau educatoarea de la gradi?

si
"Dar omul se poate autoeduca si singur."

NU se poate autoeduca .... corect! ca sa te autoeduci trebuie sa ai o scara de valori, sa stii ce e bine si ce e rau .... sa intelegi ca iti lipseste ceva si sa completezi sau sa indrepti un rau .... intelegi ce vreau sa zic?
clippy
Postat pe 23 Februarie 2010 22:10
clipocitoareo...lasa dreaq astea!
e made by irina...
preciouss
Postat pe 23 Februarie 2010 22:13
De la: clippy, la data 2010-02-23 22:10:56"EDUCATORUL NU FACE ALTCEVA DECAT SA INDREPTE CEEA CE NATURA A CREAT....."

"educatorul" la care te referi e parintele sau educatoarea de la gradi?

si
"Dar omul se poate autoeduca si singur."

NU se poate autoeduca .... corect! ca sa te autoeduci trebuie sa ai o scara de valori, sa stii ce e bine si ce e rau .... sa intelegi ca iti lipseste ceva si sa completezi sau sa indrepti un rau .... intelegi ce vreau sa zic?
Pai da,asa este..Poate ca nu vor sa invete sa fie buni..Pt ca mai bine prefera sa fure de la altii..Sa caute oameni naivi ca sa ii friaereasca...Pt ca sunt oameni carora nu le place a fie constiti..Sa munceasca..mai mult prefera sa jegmaneasca pe altiii..Ma refer mai mult la barbati.Pt ca barbatii sunt cei mai rai,apoi urmeaza femeile care au invatat de la ei
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 22:18
MERCI! I'm out!!!!
clippy
Postat pe 23 Februarie 2010 22:19
apoi azi imi un barbat in curs de divort..Ca divorteaza ca si femeile sunt rele..I-am zis ca doar de la voi barbatii au invatat femeile sa fie rele si necinstite..asa ca daca vreti femei bune,invatati-le sa fie bune si cinstite
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 22:21
iti promit irinuco, ca eu, pe femeia mea, o s-o invat sa fie buna la suflet, buna la trup..... buna raaaaauuuu..... asa e bine? o s-o ajut la treburi, o sa aduc bani in casa, o s-o tratez ca pe-o regina..... si cum mai vrei tu.
mcrinelam
Postat pe 23 Februarie 2010 22:25
De la: xena_luptatoarea, la data 2010-02-23 22:21:41apoi azi imi un barbat in curs de divort..Ca divorteaza ca si femeile sunt rele..I-am zis ca doar de la voi barbatii au invatat femeile sa fie rele si necinstite..asa ca daca vreti femei bune,invatati-le sa fie bune si cinstite
Pt ca daca barbatii vor fii necinstiti si vor profita de femeie..Asa vor deveni si femeile..Pt ca femeile avand un caracter mai slab,copiaza pe altii cum ar fii barbatii..De asta femeile au devenit asa...pt ca asa le-au invatat barbatii,asa ca de asta nu prea mai exista femei cinstite..Pt ca asa le-au educat barbatii...Asa ca ce a-ti semanat voi barbatilor tre sa culegeti
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 22:25
dar inca nu ai trecut pe invers nu?? de fapt Irina crede ca toate suntem barbati pe aici
reyya
Postat pe 23 Februarie 2010 22:27
Asa ca daca vreti femei bune,invatati-le sa fie bune.Dar si voi barbatii sa fiti buni si cinstiti..Pt ca femeia poate prin fata de asculta de frica si pe la spate tot doar ce stie ea.Pt ca nu respecta barbatul..Pt ca asa cum barbatii nu respecta femeile care nu sunt serioase...Tot asa nici femeile nu respecta si nu asculta de barbatii neseriosi
xena_luptatoarea
Postat pe 23 Februarie 2010 22:28
femeia mea e educata, ptr ca eu sunt cinstit si am stiut sa-mi educ femeia..... asa cum a vrut ea. asa e bine irinuco? ptr ca asa ,,e" ei, barbatii astia. dar se ,,poate" educa si ei, ce draqu.
mcrinelam
Postat pe 23 Februarie 2010 22:28
inca nu am trecut pe invers.... sunt in ,,dialog" cu irinuca. incerc sa fim pe aceeasi lungime de unda, sa vorbim si noi aceeasi limba, in puii mei.
mcrinelam
Postat pe 23 Februarie 2010 22:31
Mai Irinuco promit ca`ti ridic statuie da mai taci draq odata ca inafara de`a te repeta,nimic nu faci!Iti cunoastem deja "discursu"...Ce zici?Batem palma?!
AdrianaR
Postat pe 23 Februarie 2010 22:44
haoleo...si ce are, mancati-as berbatul si fomeia cu educatia plozilor????hai??? aude???
tutankhamon
Postat pe 23 Februarie 2010 22:46
n-ai sa o vezi ca tace. are discursurile ei bine stabilite.... in fiecare seara.
mcrinelam
Postat pe 23 Februarie 2010 22:47
asta e ca ,,mersul trenurilor" sa-mi trag strimpfii..apare mereu la timp si cu aceeasi ,,oferta"
reyya
Postat pe 23 Februarie 2010 22:49
dap...ca trenurile alea japoneze.....fara intarziere si mereu la timp....
tutankhamon
Postat pe 23 Februarie 2010 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hey. Apelez putin la bunavointa voastra fetelor. 5 De la: Napolact 17 Noiembrie 2009 22:50
cautam mini-fotomodele 2-16 ani constanta 1 De la: garbo160501 4 Iulie 2010 08:29
cum interpretam ce citim in biblie-apocalipsa- 38 De la: mielutza 20 Iunie 2009 20:24
Compromisul....o necesitate? 133 De la: calla 22 Iunie 2010 19:25
minti odihnite 38 De la: tutankhamon 1 August 2009 13:03
Setari Cookie-uri