Ce facem cu femeile abuzate, exploatate...cum ramane cu ele?

Am citit de curand un articol despre abuzurile unor femei inca din copilarie si continuate in viata adulta.A fost prima oara cand nu mi-a placut ca sunt barbat...Trebuie sa recunosc ca aceste femei nu numai ca sunt mult mai puternice decat barbatii dar isi duc povara unei anume vinovatii ceea ce nu mi se mai pare cinstit.Altele accepta in propriile lor relatii acest gen de tratament inuman, considerand ca astfel pot mentine "casnicia".Am pus cuvantul intre ghilimele tocmai pt. ca numai are un sens real in acest caz.De la jignirea verbala si pana la vatamarea corporala toate acestea ascund drame nespuse,lacrimi de neputinta,durerea e pastrata undeva si macina absolut totul...Fie ca este barbat sau femeie nimeni nu merita asa ceva iar pentru cele ce-si dau consimtamantul in pastrarea unei relatii sub aceasta forma le spun doar ca ceea ce unii arunca la gunoi alti doar viseaza sa aiba.
mirciulik78
Postat pe 26 Mai 2010 16:38
ce facem mmmmirciulicu cu tini bre????
nazirra
Postat pe 26 Mai 2010 16:40
aham...te-am prins!!
pe aci imi zburasi
LILO
Postat pe 26 Mai 2010 16:42
da bre duoamna lilo...umblu dupe berbanti!!!!!
nazirra
Postat pe 26 Mai 2010 16:48
Mircea,am o colega de facultate,care a fost abuzata de tatal vitreg.si stii ce i s-a spus de catre politie?ca sa faca dovada ca nu a fost si cu acordul ei.fiind doar ei singuri in casa,nu exista martor.deci ce crezi ca ar trebui sa facem noi fetele,caci nu de noi depinde schimbarea legilor?ca sa ramanem numai cu compasiunea,nu rezolvam nimic.deci???
caasandra
Postat pe 26 Mai 2010 16:50
Say "hello" to Mirciu, the new Aleha
anakin
Postat pe 26 Mai 2010 16:55
Anakine,vrei sa imi explici?inteleg engleza,dar nu si respingerea ta,ca mi-am spus parerea.ok daca asa se procedeaza ,cu tineretul,ma apuc de invatat.multumesc pentru aceasta primire socanta.
caasandra
Postat pe 26 Mai 2010 17:14
bluelight
Postat pe 26 Mai 2010 17:51


n/am bulina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aici e casa de oaspeti? de ce zice caasandra ca a avut o primire socanta?
elodia
Postat pe 26 Mai 2010 18:09
Ar putea ca sa isi puna o telecamera ca sa dea dovada politiei
YUBYTYK
Postat pe 26 Mai 2010 18:17
daca mai aud de femei abuzate,femeia victima a violentei domestice,alea,alea,ma imbolnavesc cu capul

toata ziua despre asta am citit
mirciulica,sau cine oi fi,de ce nu iti pui intrebarea daca exista si femei agresor?
nici literatura de specialitate,nici cea de doi lei nu acorda prea mult spatiu acestui subiect si,slava domnului,cred ca exista si barbati victime,nu doar femei
elodia
Postat pe 26 Mai 2010 18:18
De la: elodia, la data 2010-05-26 18:18:19daca mai aud de vemei abuzate,femeia victima a violentei domestice,alea,alea,ma imbolnavesc cu capul

toata ziua despre asta am citit
mirciulica,sau cine oi fi,de ce nu iti pui intrebarea daca exista si femei agresor?
nici literatura de specialitate,nici cea de doi lei nu acorda prea mult spatiu acestui subiect si,slava domnului,cred ca exista si barbati victime,nu doar femei




ai dreptate.cate femei nu si-au ucis barbatul,sau au divortat si i-au curatat pe sotii lor ,mai rau ca la nufarul,de bunuri mobile,imobile si financiar.atentie la contractele prenuptiale, ale barbatilor in cazul de fata.
caasandra
Postat pe 26 Mai 2010 18:31
Cei mai multi copii in lumea asta sunt abuzati de femei.

Si Elodia, ai perfecta dreptate: unde sunt barbatii abuzati de femei?

E un echilibru in natura pentru ca dragilor, pina la urma suntem si noi oamenii niste animale si dupa cum am mai zis ne place vinatoare si mai ales ne place prada si da, lupta pentru existenta se duce nu numai in padure.

Mi-e mila de toti copii abuzati fie de femei fie de barbati, mi-e mila de femeile care stau si se uita la copiii lor cind sunt abuzati si nu iau initiativa din teama, mi-e teama de barbatii care ajung pe drumuri din cauza de femei rapace, dar stiti ceva? Mi-e mila si de iepurasul care a fost omorit de o cioara si acum satisfacuta il ciuguleste.

Oamenii se pot ajuta cu legi sau se pot ajuta ei singuri.
Teama este un sentiment normal dar cred ca nu ti-e teama suficient daca nu iei o masura.
Ciresica
Postat pe 26 Mai 2010 19:01
De la: Ciresica, la data 2010-05-26 19:01:19Cei mai multi copii in lumea asta sunt abuzati de femei.

Si Elodia, ai perfecta dreptate: unde sunt barbatii abuzati de femei?

E un echilibru in natura pentru ca dragilor, pina la urma suntem si noi oamenii niste animale si dupa cum am mai zis ne place vinatoare si mai ales ne place prada si da, lupta pentru existenta se duce nu numai in padure.

Mi-e mila de toti copii abuzati fie de femei fie de barbati, mi-e mila de femeile care stau si se uita la copiii lor cind sunt abuzati si nu iau initiativa din teama, mi-e teama de barbatii care ajung pe drumuri din cauza de femei rapace, dar stiti ceva? Mi-e mila si de iepurasul care a fost omorit de o cioara si acum satisfacuta il ciuguleste.

Oamenii se pot ajuta cu legi sau se pot ajuta ei singuri.
Teama este un sentiment normal dar cred ca nu ti-e teama suficient daca nu iei o masura.
Nu stiu cat de mult se pota ajuta oamenii fara reguli...Pt ca oamenii sunt fiinte care se gandesc la interesul propriu...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Mai 2010 20:13
cassandra, mai citeste inca odata cui ii era adresata urarea de bun-venit.. sunt convins ca vei putea descifra si un substantiv propriu pe acolo.

Daca nu, poate imi spui cum se traduce expresia "Mirciu" din engleza ta..
Succesuri vulcanice!
anakin
Postat pe 26 Mai 2010 22:12
Eu fac parte dintre acei barbati abuzati de femei de care spuneti voi...Pe atunci nu am inteles ca intr-o fiinta atat de gingasa cum este femeia se poate ascunde atat de multa rautate insa,apoi, mi-am dat seama ca eu am fost vinovatul,persoana care a permis acest abuz.Nimeni nu-ti poate da ceea ce-ti refuzi u singur.
Acum, despre glumele rautacioase ale unora dintre comentatoarele acestui material nu pot spune decat ca reprezinta dovada existentei unei masti fragile pe care si le atribuie in vederea acoperiri propriilor dureri sau dezamagiri.Stiti, sunt exact acele femei care au comportamentul de gandire specific masculin, nestiind in realitate sa se faca cu adevarat placute, se refugiaza intr-o comunicare slaba,plina de "misto"-uri si bine ascunse sub un anonimat spre a nu-si deconspira propria persoana cu slabiciunile ei...Daca subiectele deranjeaza,dragele mele,nu sunteti obligate sa participati la ele, aveti atat de multe optiuni de unde puteti alege ceva pe placul vostru (daca exista ceva cu adevarat pe placul vostru).Repet,ma refer la firile "rautacioase" cu parfum de masculinitate...Cat pt. celelalte, va multumesc pt. opiniile voastre.
mirciulik78
Postat pe 27 Mai 2010 15:50
AHA! Asa se explica! A abuzat cineva de tine, cand erai mic!!!
moniq_
Postat pe 27 Mai 2010 15:51
Cassandra sa stii ca nu numai politia face anumite greseli si nedreptati.In special medicina obisnuieste sa trateze efectele boli si nu cauzele ei.Daca acea cunostinta a ta pt. care imi ofer compasiunea,se va duce la o psihoterapie stii ce raspuns va primi?"Incearca sa ierti, numai astfel vei putea merge mai departe."Dar cum poate fi posibil sa faci asta?Auzi, violata iar apoi sa i se puna in spate si responsabilitatea iertarii...Este cu adevarat nedrept.Lipsurile din sistemul educational cat si falsele promisiuni din aparatul religios folosesc de multe ori drept cauza a catastrofelor umane.
mirciulik78
Postat pe 27 Mai 2010 15:54
sa ierti??
hmmm, asa ceva nu exista in cazul unui viol...ori mort, ori castrat!
zambila
Postat pe 27 Mai 2010 15:57
De la: zambila, la data 2010-05-27 15:57:38sa ierti??
hmmm, asa ceva nu exista in cazul unui viol...ori mor, ori castrat!


numai daca nu apeleaza la Ciomu; e iar in business! aviz amatorilor!
moniq_
Postat pe 27 Mai 2010 15:59
De la: mirciulik78, la data 2010-05-27 15:50:00Eu fac parte dintre acei barbati abuzati de femei de care spuneti voi...Pe atunci nu am inteles ca intr-o fiinta atat de gingasa cum este femeia se poate ascunde atat de multa rautate insa,apoi, mi-am dat seama ca eu am fost vinovatul,persoana care a permis acest abuz.Nimeni nu-ti poate da ceea ce-ti refuzi u singur.
Acum, despre glumele rautacioase ale unora dintre comentatoarele acestui material nu pot spune decat ca reprezinta dovada existentei unei masti fragile pe care si le atribuie in vederea acoperiri propriilor dureri sau dezamagiri.Stiti, sunt exact acele femei care au comportamentul de gandire specific masculin, nestiind in realitate sa se faca cu adevarat placute, se refugiaza intr-o comunicare slaba,plina de "misto"-uri si bine ascunse sub un anonimat spre a nu-si deconspira propria persoana cu slabiciunile ei...Daca subiectele deranjeaza,dragele mele,nu sunteti obligate sa participati la ele, aveti atat de multe optiuni de unde puteti alege ceva pe placul vostru (daca exista ceva cu adevarat pe placul vostru).Repet,ma refer la firile "rautacioase" cu parfum de masculinitate...Cat pt. celelalte, va multumesc pt. opiniile voastre.
Multe sunt fetite cu cuc pe aici..Daca nu stiai acesta este un forum pt Hermafroditi si prefacuti..Cei sinceri nu prea sunt placuti pe garbo
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Mai 2010 16:55
in acest caz, tu in ce categorie te incadrezi, Stupizenia ta?? hermafrodit sau prefacuta?
si mai si fumezi! sper ca esti ascunsa in baie, altfel te-ai fript! te-a vazut Dumnezeu!!! sau ce o fi in ce crezi tu!
moniq_
Postat pe 27 Mai 2010 17:06
De la: moniq_, la data 2010-05-27 17:06:28in acest caz, tu in ce categorie te incadrezi, Stupizenia ta?? hermafrodit sau prefacuta?
si mai si fumezi! sper ca esti ascunsa in baie, altfel te-ai fript! te-a vazut Dumnezeu!!! sau ce o fi in ce crezi tu!
Eu sunt fata sincera si sufletista.Dar sa nu ma calci pe coada
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Mai 2010 17:09
De la: mirciulik78, la data 2010-05-27 15:54:55 Cassandra sa stii ca nu numai politia face anumite greseli si nedreptati.In special medicina obisnuieste sa trateze efectele boli si nu cauzele ei.Daca acea cunostinta a ta pt. care imi ofer compasiunea,se va duce la o psihoterapie stii ce raspuns va primi?"Incearca sa ierti, numai astfel vei putea merge mai departe."Dar cum poate fi posibil sa faci asta?Auzi, violata iar apoi sa i se puna in spate si responsabilitatea iertarii...Este cu adevarat nedrept.Lipsurile din sistemul educational cat si falsele promisiuni din aparatul religios folosesc de multe ori drept cauza a catastrofelor umane.




Mircea,sunt de acord cu tine,in aceasta postare.cum sa ierti,pe omul care a batjocorit trupul tau de fecioara,care te-a supus la perversiuni sexuale si batai,cum sa ierti ca mama ascunde adevarul,cum sa ierti ca primul copilas a trebuit sa il avortezi,datorita imprejurarilor.nimeni nu cred ca poate uita oricat ,ajutor i s-ar da.n-ai vrea sa stii cum as fi actionat eu.azi i se canta prohodul.m-am aparat.acesta era verdictul.dar ea saracuta,azi nu mai are incredere in barbati,sufletul ei este mutilat.sta retrasa mereu,si crede ca toata lumea o priveste ca pe o paria.multi nici nu-i stiu situatia ,dar subconstientul ei s-a blocat,pe intamplarea de atunci.barbatul care va reusii cu finete si intelegere sa o faca sa inteleaga ca nimeni nu o invinovateste,acela merita tot respectul.
caasandra
Postat pe 27 Mai 2010 18:24
De la: caasandra, la data 2010-05-27 18:24:12
De la: mirciulik78, la data 2010-05-27 15:54:55 Cassandra sa stii ca nu numai politia face anumite greseli si nedreptati.In special medicina obisnuieste sa trateze efectele boli si nu cauzele ei.Daca acea cunostinta a ta pt. care imi ofer compasiunea,se va duce la o psihoterapie stii ce raspuns va primi?"Incearca sa ierti, numai astfel vei putea merge mai departe."Dar cum poate fi posibil sa faci asta?Auzi, violata iar apoi sa i se puna in spate si responsabilitatea iertarii...Este cu adevarat nedrept.Lipsurile din sistemul educational cat si falsele promisiuni din aparatul religios folosesc de multe ori drept cauza a catastrofelor umane.




Mircea,sunt de acord cu tine,in aceasta postare.cum sa ierti,pe omul care a batjocorit trupul tau de fecioara,care te-a supus la perversiuni sexuale si batai,cum sa ierti ca mama ascunde adevarul,cum sa ierti ca primul copilas a trebuit sa il avortezi,datorita imprejurarilor.nimeni nu cred ca poate uita oricat ,ajutor i s-ar da.n-ai vrea sa stii cum as fi actionat eu.azi i se canta prohodul.m-am aparat.acesta era verdictul.dar ea saracuta,azi nu mai are incredere in barbati,sufletul ei este mutilat.sta retrasa mereu,si crede ca toata lumea o priveste ca pe o paria.multi nici nu-i stiu situatia ,dar subconstientul ei s-a blocat,pe intamplarea de atunci.barbatul care va reusii cu finete si intelegere sa o faca sa inteleaga ca nimeni nu o invinovateste,acela merita tot respectul.

Asa este,acel barbat va gasi nu numai o sursa imensa de iubire ascunsa in spatele unei dureri imense insa chiar si o intelegere, o viziune asupra vieti dincolo de tiparele obisnuite.Iertarea pe sine cred ca inseamna acceptarea adevarului ca "ceea ce nu te omoara te face mai puternic"...Nimeni nu poate simti in locule ei insa putine sunt cu adevarat femeile ce au puterea de a merge mai departe.Viata nu ar trebui sa fie doar o reflectie a trecutului nostru si doar atat.Fericirea noastra este biletul cel mai sigur spre Rai, indiferent de forma lui.
mirciulik78
Postat pe 28 Mai 2010 10:25
succesuri vulcanice!
asta chiar e ceva! e o "uraree" nu gluma!
fleurdelis
Postat pe 29 Mai 2010 09:19
Nici nu iti poti inchipui cata dreptate ai! Daca ar gandi mai multi barbati ca tine ,poate am trai intr-o lume mai buna.
Weekend placut si o zi cat mai frumoasa!
Rekha13
Postat pe 29 Mai 2010 10:20
De la: mirciulik78, la data 2010-05-28 10:25:46
De la: caasandra, la data 2010-05-27 18:24:12
De la: mirciulik78, la data 2010-05-27 15:54:55 Cassandra sa stii ca nu numai politia face anumite greseli si nedreptati.In special medicina obisnuieste sa trateze efectele boli si nu cauzele ei.Daca acea cunostinta a ta pt. care imi ofer compasiunea,se va duce la o psihoterapie stii ce raspuns va primi?"Incearca sa ierti, numai astfel vei putea merge mai departe."Dar cum poate fi posibil sa faci asta?Auzi, violata iar apoi sa i se puna in spate si responsabilitatea iertarii...Este cu adevarat nedrept.Lipsurile din sistemul educational cat si falsele promisiuni din aparatul religios folosesc de multe ori drept cauza a catastrofelor umane.




Mircea,sunt de acord cu tine,in aceasta postare.cum sa ierti,pe omul care a batjocorit trupul tau de fecioara,care te-a supus la perversiuni sexuale si batai,cum sa ierti ca mama ascunde adevarul,cum sa ierti ca primul copilas a trebuit sa il avortezi,datorita imprejurarilor.nimeni nu cred ca poate uita oricat ,ajutor i s-ar da.n-ai vrea sa stii cum as fi actionat eu.azi i se canta prohodul.m-am aparat.acesta era verdictul.dar ea saracuta,azi nu mai are incredere in barbati,sufletul ei este mutilat.sta retrasa mereu,si crede ca toata lumea o priveste ca pe o paria.multi nici nu-i stiu situatia ,dar subconstientul ei s-a blocat,pe intamplarea de atunci.barbatul care va reusii cu finete si intelegere sa o faca sa inteleaga ca nimeni nu o invinovateste,acela merita tot respectul.

Asa este,acel barbat va gasi nu numai o sursa imensa de iubire ascunsa in spatele unei dureri imense insa chiar si o intelegere, o viziune asupra vieti dincolo de tiparele obisnuite.Iertarea pe sine cred ca inseamna acceptarea adevarului ca "ceea ce nu te omoara te face mai puternic"...Nimeni nu poate simti in locule ei insa putine sunt cu adevarat femeile ce au puterea de a merge mai departe.Viata nu ar trebui sa fie doar o reflectie a trecutului nostru si doar atat.Fericirea noastra este biletul cel mai sigur spre Rai, indiferent de forma lui.




pedeapsa trebuie sa fie pe masura faptei.femeile nu pot uita ,asemenea fapte si nici nu se pot impaca cu ele.viata nu merge mai departe.ceasul ei biologic,in momentul acela,a suferit o transformare.imaginile ii raman intiparite,inclusiv durerea si mutilarea sufletului.batjocorirea intimitatii,dupa parerea mea cere pedeapsa capitala.sa nu ii mai vezi niciodata ,chipul hidos al infractorului.abia atunci poti considera ca ai facut dreptate trupului tau mutilat.
caasandra
Postat pe 29 Mai 2010 10:25
De la: fleurdelis, la data 2010-05-29 09:19:50succesuri vulcanice!
asta chiar e ceva! e o "uraree" nu gluma!


"SUSscriu"
LILO
Postat pe 29 Mai 2010 10:31
merge-ti fetelor la cursuri de karate,autoaparare,ceva spray paralizant.
garbo035697
Postat pe 5 Iunie 2010 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
glume 5 De la: Sal_a_toi 9 Septembrie 2011 13:16
pt.concurs 1 De la: cristi_ana76 11 Februarie 2009 10:31
educatia copiilor 47 De la: alfheim 4 Octombrie 2011 15:33
Ai divorta dar iti este teama? 9 De la: garbo099581 20 Februarie 2010 01:59
Amestecul Divinitatii in treburile pamantenilor! Soarta sau alegere?! 3 De la: micabis 22 Martie 2009 19:10
Setari Cookie-uri