Ai iertat-o,dar cum te convingi sa mai ai incredere in ea?

buna.o ata deja rupta si apoi legata nu mai are acelas farmec ,deoarece are un nod , la fel si in relatie o certa un scandal isi lasa anprenta si traiesti cu teama ca poate o sa faca la fel oricand.
anacarmen
Postat pe 1 Mai 2010 10:23
Si tu chiar stii ce vrei????
anca_53
Postat pe 1 Mai 2010 11:00
Hmmmm.....increderea...cred k niciodata nu va mai fi la fel....intotdeauna va fi o urma de indoiala la cel mai mic gest necugetat al ei...o intarziere....o..respingere....etc.
Parerea mea este ca ar fi bine sa discutati foarte amanuntit despre acest subiect" viitorul vostru" ca si cuplu....familie...pentru ca mai tarziu va trebui sa apara si un copil, doi si...atunci va fi mai greu....compromisurile vor fi nenumarate....
Comunicarea salveaza....nu are rost sa va chinuitit si...intr-un final sa se ajunga tot la ruptura...
Spuneai ca..parca sunteti doi straini......este intr-adevar oarte greu...sa ierti e mai usor dar sa uiti????cred k niciodata....stii era o "fabula"....cu..cuiele in usa....au fost scoase cuiele dar gaurile??????au ramas...si vor ramane acolo...vesnic....
Mult succes si...sa va fie mintea luminata sa..alegeti ce este mai bun pentru voi......un viitor fericit...fie ca este impreuna sau..nu...
aameliaandy
Postat pe 1 Mai 2010 11:05
o sa primesti o multime de sfaturi, majoritatea provenind din experiente personale, care probabil nu au nici o legatura cu situatia ta. fratele meu a trecut printr-o situatie asemanatoare atunci cand a murit tata. acum e bine si merge ok relatia reluata. dar viata nu e un tipar. incearca, daca vrei sa continui, dar daca simti ca s-a rupt, nu o sa mearga, pentru ca e nevoie mult si de aportul tau, nu doar de al ei, chiar daca ea este cea care a gresit.
tu trebuie sa-ti doresti in adancul sufletului sa o ierti si nu doar sa treci peste intamplare din cauza ca o iubesti si vrei sa fie langa tine. iar ea era intr-adevar copila atunci cand a intrat in relatia cu tine si poate sa accepte lucrurile si asa sau poate sa vrea mai mult, chiar daca nu stie la nivel constient. nu o poti opri, e dreptul ei. poate construiti o relatie bazata pe comunicare si dragoste, dar fara sa mai continuati sa fiti sot si sotie, in cazul in care inca mai ai nevoie sa fie langa tine. sunt mai multe variante, trebuie sa te gandesti(daca mai ai chef).tot ce pot sa-ti spun eu ca si sfat, e un cliseu: ai rabdare, in timp se va rezolva. dar nimeni nu-ti poate spune in ce fel, dar se va rezolva. vei fi din nou fericit.
jeannie
Postat pe 1 Mai 2010 11:32
De la: garbo090878, la data 2010-04-24 12:50:18O poveste banala amestecata cu multa durere.Ne cunoastem de o vesnicie as spune(8 ani),casatoriti de 5.Eu 33 de ani,ea 25.La momentul cassatoriei,eu cam aveam o idee in ce ma bag,ea nu prea(la varsta aia iti sta mintea la distractii nu familie).Sunt un tip optimist,poate prea optimist,si am crezut ca totul o sa fie bine,ea se va maturiza bla bla bla.Ne-am certat,am plans,am ras poate mai rar decat am plans,a fost si soare a fost si furtuna,cert este ca amandoi simteam ca suntem 2 straini.O iubesc si acum,ea nu cred,vina avem amandoi dar nu asta e important.Sa va spun ce s-a intamplat.De la un timp,ea a inceput sa lucreze peste program,sa lucreze si sambetele etc.Pe scurt o prind cu o cartela de telefon de care nu stiam si un singur nume in agenda.O intreb cine e baiatul desi stiam deja.Ea imi spune senina,e prietenul meu,vrei sa-ti fac cunostinta cu el?N-o sa explic cam ce am simtit,va puteti face si singuri o parere.Ne despartim,si la cateva zile mi se intampla alta nenorocire si mai mare.Mama este bolnava de cancer si se dovedeste a fi prea tarziu chiar si pentru o operatie.A murit la 2 saptamani dupa operatie.Eu vulnerabil,ea plina de remuscari sau mai stiu eu ce,ne-am impacat.Suntem impreuna de 2 luni.S-a schimbat si ea si eu(incercam amandoi si vad asta)doar ca ceva a murit in mine.Cum ii mai acorzi aceeasi incredere?Intrebare retorica,de fapt doar simteam nevoia sa ma descarc.




Daca o iubesti, ai s-o ierti si-ai sa-ncerci sa faci ca totul sa fie bine, pur si simplu. Gindeste-te citi barbati isi inseala femeile, si, totusi, ele mereu ii iarta si ramin cu ei pina la adinci batrineti.Femeile de ce pot ierta de atitea ori, iar barbatul nu?? Te-ai casatorit pt o viata intreaga, si la bine, si la rau, nu doar pentru clipe roze. Recladeste-ti relatia si fa tot posibilul sa mearga pe mai departe. Nu te mai gindi la trecut si nu mai privi in urma. A gresi, la urma urmei, este omenesc, i se poate intimpla oricui.
lusel
Postat pe 1 Mai 2010 11:34
nu cred ca merge ceva inodat. nu numai ca te-a inselat dar faptul cum s-a pus problema, fara sa aiba nici o rusine, e un semn de intrebare mare. eu zic ca e greu sa iasa ceva din asta.ma gandesc daca mai era cu tine acum, daca nu se intampla cu mama ta(d-zeu sa o odihneasca). ea vrea sa isi traiasca viata, nu a avut cand, din cate vad doar tu esti la caruta. gandeste-te, mai tarziu va fi mai dureros. ai grija ce faci. bafta
MARILENA_25
Postat pe 1 Mai 2010 12:29
cert e ca nu ne place sa recunoastem, insa daca ne gandim bine,intrega noastra viata e un compromis; diferenta consta doar in numar, frecventa si marime
garbo065244
Postat pe 1 Mai 2010 12:45
Casnicia nu e un job la care sa mergi,sa respecti niste reguli stricte,sa ai grija sa nu gresesti.Greselile fac si ele parte din viata noastra,din experientele noastre,putem invata fr multe din ele.Cand esti tanar si te casatoresti,asa cum a fost si cazul sotiei tale,simti ca ai pierdut ceva,poate farmecul,poate iti pare ca nu este chiar ce ti-ai dorit,pt ca nu stii ca o adevarata casnicie trece prin niste probe:a fidelitatii,a compromisurilor,a acceptarii defectelor celuilalt.Ceva a determinat-o sa caute alta dragoste,poate s-a simtit neglijata sau poate neavand experienta a fost prea naiva si s-a lasat dusa de val de un barbat mai experimentat.Discuta cu ea clar,sincer,spune-i ca altadata nu o vei mai ierta dar cel mai important: INTREAB-O CE I-A LIPSIT DE LA TINE ,CE A DETERMINAT-O SA FACA PASUL ASTA,o sa ajungi sa o intelegi si sa o ierti cu adevarat.Vezi partea buna a lucrurilor,lasa orgoliul la o parte-te-a ales pe tine,TE IUBESTE,si fii sigur ca s-a lecuit pe viata de a te mai insela.Mai bine ca s-a intamplat acum si nu ma tarziu,cand poate veti avea si copii.Mobilizeaza-te si nu lasa pe nimeni sa va desparta.
garbo029764
Postat pe 1 Mai 2010 12:51
Impartasesc parerea leonei! Ceva a determinat-o sa insele...are nemultumiri in casnicie...si nu e neaparat nevoie sa mai insele si altadata...poate din experienta avuta si-a data seama ca tot langa tine ii e mai bine si inca mai simte ceva pentru tine...ai grija sa nu moara si farama de dragoste pe care inca o mai simte...toata viata facem compromisuri...spunea cineva mai sus ca nu mai face compromisuri...eu cred ca incearca sa nu mai faca compromisuri, iar cele pe care le face sa o afecteze cat mai putin .....
garbomonica
Postat pe 1 Mai 2010 12:58
Ba exista motive destule incat sa-ti inseli partenerul de viata. Iti dau si exemple: atunci cand nu mai exista iubire, pasiune, respect, se intampla sa cautam toate aceste sentimente, in alta parte. Este foarte adevarat ca sunt si oameni care inseala doar din placerea de a incerca ceva nou, insa acestia o fac inteligent si nu fac rau partenerului.Trebuie sa-ti spun ca sotia ta nu te mai iubeste (am dedus din ceea ce ai scris tu) Accepta realitatea si intelege ca nu mai exista cale de intoarcere. Vei trai cu ''povara'' asta, toata viata si nu o vei putea ierta. Vei fi suspicios in permanenta pana vei ajunge la a fi obsedat de ideea ca te va putea insela again and again. Cred ca e cel mai dureros compromis pe care-l poate face un om. Nu multi au capacitatea de a trece peste infidelitate si daca prin absurd ai, nu-i reprosa niciodata ca te-a inselat, nu-i mai aminti niciodata despre ce ti-a facut si nu incerca sa o inseli si tu. Eu doar am presupus toate cele, insa tu stii cel mai bine ce sentimente aveti unul ptr celalalt. Daca mai exista iubire, fa asa cum te-am sfatuit.... Eu am trecut prin asta cu sotul meu, respectiv l-am inselat ptr ca nu mai exista nimic din partea mea. Era pasiv, se purta cam urat cu mine, nu stia sa faca dragoste si....am gasit-o in alta parte, desi nu eu am vrut sa fie asa ci pur si simplu s-a intamplat. L-am iubit foarte mult pe celalalt, dar m-a mustrat constiinta si m-am impacat cu sotul, dar nu a mai mers. El n-a avut capacitatea sa treaca peste asta si la fiecare cearta, avea grija sa imi aminteasca ce i-am facut eu lui. Devenise obsedat. I-am explicat ca nu port vina in totalitate si i-am explicat din ce motive s-a ajuns aici, insa el cauta vinovati ptr ceea ce i s-a intamplat, se considera doar o victima, fapt neadevarat. Intr-o relatie nu exista un singur vinovat.... Iti doresc bafta si...multa iubire, caci cu totii avem nevoie de ea.
mary_anne_loo
Postat pe 1 Mai 2010 13:02
Condoleante pentru pierderea suferita! In legatura cu increderea nu cred ca se mai poate castiga, naravul ramane acilasi ea nu se va schimba nici o data, infidelitatea este o boala ca si gelozia asa ca mai bine pune punct si incearca o relatie noua pana nu e prea tarziu si ramai singur din nou pt ca apare un nou Fat Frumos la orizont.
cameliadebu_yahoo_com
Postat pe 1 Mai 2010 13:08
Inca ceva...faptul ca a fost mica atunci cand v-ati casatorit, n-are relevanta. Infidelitatea nu are varsta. Daca stii sa-ti pastrezi partenerul, poti fi cu el o viata intreaga fara probleme.
mary_anne_loo
Postat pe 1 Mai 2010 13:09
De la: mary_anne_loo, la data 2010-05-01 13:09:50Daca stii sa-ti pastrezi partenerul, poti fi cu el o viata intreaga fara probleme.


Care dintre parteneri, coana Mitzo? Mangafaua sau bibicul?
anakin
Postat pe 1 Mai 2010 13:58
wow in povestea asta ma regasesc si eu ... mai putin in parte in care ti-a murit mama .. imi pare ff rau :(
garbo103744
Postat pe 1 Mai 2010 14:11
Anakin...unde-i gratarul?
nuti_vio
Postat pe 1 Mai 2010 14:13
vioara,n/ai auzit ca e 1 mai fara mici?
azi,doar proteste!
elodia
Postat pe 1 Mai 2010 14:16
Asa zici? Unde merem? Dar sa venim, repede, ca trebuie sa fac, un gratarel...pe ai mei, nu ii intereseaza, protestele.
nuti_vio
Postat pe 1 Mai 2010 14:21
Daca-i vorba de gratar venim noi la tine? De ce sa mai pleci?
Doara
Postat pe 1 Mai 2010 14:28
eu cred ca se poate ierta. si chiar recastiga increderea. cu totii suntem oameni , prin urmare, supusi greselii. e drept, a persevera in greseala e cam incorect. dar sa arunce cu piatra acela care e fara pata.
sorinara
Postat pe 1 Mai 2010 14:37
Ok, Dorulet...liliacul e inflorit, masa aranjata, gratarul pregatit....astept copii, sa vina, de la pescuit....imi aduc, peste proaspat. Ar fi trebuit, sa merg si eu, la pescuit
nuti_vio
Postat pe 1 Mai 2010 14:37
da//cred k si eu!
numai pescuitul mai lipsea din viata mea in ziua asta...
fleurdelis
Postat pe 1 Mai 2010 15:28
nici mie...
LILO
Postat pe 1 Mai 2010 15:30
ce nici tieee??
dorulet vii??
fleurdelis
Postat pe 1 Mai 2010 15:35
dor, fleur... eu credeam ca deja ati ajuns la mamaia !
ladyDY
Postat pe 1 Mai 2010 15:40
pai stai maiiii...k eu is deja la costinesti acuma!
nu stiu ea ce tot mosmondeste atata pe la neptun ala de nu mai vine...
fleurdelis
Postat pe 1 Mai 2010 15:44
nici mie nu-mi lipseste sa prind pesti

nah
LILO
Postat pe 1 Mai 2010 15:48
neptun ala..o fi in pasa proasta
LILO
Postat pe 1 Mai 2010 15:49
offf...mere netu ca pixu
LILO
Postat pe 1 Mai 2010 15:53
Eu STIU ca lucrurile se pot indrepta, daca te iubeste. Dar trebuie sa fi sincer cu tine si sa vezi cum stau lucrurile. O cunosti pe sotia ta si daca te vrea cu adevarat inapoi si regreta momentul de ratacire va face orice pentru a-ti arata asta. Si in acest caz merita sa lupti pentru a pastra relatia. Intr-adevar, intrebarea este retorica, raspunsul il detii chiar tu, nu te lua dupa gura lumii, fiecare relatie si fiecare dezamaire isi are specificul ei.
Raluvan
Postat pe 1 Mai 2010 17:47
multa vreme am avut prejudecata ca un barbat ar ierta mai mult decat o femeie in cadrul unei relatii. demonul cunoasterii m-a impins sa caut ceva date si iaca ce aflai: ca femeile mai iarta cumva infidelitatea, dar la barbati procentul de iertare in cazuri similare e de circa 0%!!! asta-i statistica oferita de sociologie, cat de acurata o fie ea, nu stiu.

insa dpdv antropologic exista un temei extrem de solid ca lucrurile sa stea asa: barbatul are inscris in creierul visceral (sau reptilian, cum preferati) apararea necoditionata - in sensul ca nu se negociaza - a (1) pamantului, simbol al laturii economice care asigura supravituirea sa si a familiei sale si a (2) nevestei, din nevoia de a se asigura ca genele lui sunt cele care vor fi transmise, si nu ale altuia :D

cunosc un caz al unui tip care a fost inselat de nevasta pe la 20 de ani, iar el - sub masca iertarii - i-a intors-o consoartei dupa mai mult de 10 ani, de o maniera romanesca.

in concluzie, pe baza unor argumente teoretice si a unor evidente de tip empiric, inclin sa cred ca sansele pe termen lung ale unei asemenea relatii sunt compromise.
anticenzura
Postat pe 1 Mai 2010 18:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tradare dubla 62 De la: crisa_27 25 Mai 2011 14:41
o femeie ce iubeste o alta femeie 91 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:01
Barbatzii n-au fost facutzi monogami, dar nici Femeile, proaste 45 De la: garbo210772 24 Iulie 2011 00:24
Buna ziua 38 De la: Anilus 8 Mai 2010 08:53
amanta-sotie 190 De la: christine21 8 Noiembrie 2013 08:45
Setari Cookie-uri