RELATII INTERZISE

Iti multumesc mult pentru tot ce ai scris si crede-ma esti o persoana cu totul deosebita!!
carmenpaula67
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:15
Draga mea, nu scrie nicieri, c iubirea este interzis!Astea sunt doar prejudeci, ,,aa cum am mai spus, Dumnezeu , nu a lsat o limit de vrst pt a te ndrgosti, i a iubi!Iar iubirea ca sentiment este cel mai nltor lucru posibil, este de fapt chiar esena divin, a Creatorului...faptul c majoritatea dintre noi am fost , ..educai, ca s zic aa, c e ruinos s iubeti , la o vrst, sau pe oricine,care este apropiat, de-al soului, soiei, fratelui, etc...astea sunt metode nvechite de a gndi, i din pcate muli din societatea omeneasc nc se mai conduc dup asemenea dogme , religioase, sau educative, sau primite din strmoi, etc... dar care acum , nu-i mai au rostul i valabilitatea .Lumea este n schimbare continu, numai unii oameni se tot cramponeaz de idei din trecut, de superstiii, de religie prost neleas i aplicat ..etc...Dac inima ta s-a aprins de acest sentiment nltor, ...chiar dac ie i se pare c ai nite ani , care nu mai ---corespund ca s zic aa ---ar trebui s te bucuri, i s-i trieti iubirea . aa cum simi.Ce poate fi mai minunat , dect s IUBETI !ASTA NSEAMN C TRIETI!
lilioceanu
Postat pe 29 Aprilie 2010 17:28
Carmen, indragostindu-te de cumnatul prietenului tau este un semn ca prietenl tau nu este ''jumatatea'' ta. Daca nu s-a schimbat in 5 ani de prietenie nu o va face nici de acum inainte.La el e cazul sa te gandesti, mai bine zis, la relatia ta cu el. Merita sa te sacrifici si sa ramai cu o persoana care te face nefericita?????
In ceea ce-l priveste pe cumnat, lucrurile sunt confuze. Elce sentimente are pentru tine??? Ti-a dat vreodata de inteles ca te place , ca-si doreste mai mult de la tine? Daca e sa fie al tau va fi, numai ca lucrurile nu trebuiesc fortate.Toate la timpul lor. In caz contrar vei provoca suferinta in lantz din care tu vei iesi cel mai rau. Analizeaza lucrurile din aceasta perspectiva. Daca dragostea e impartasita atunci lucrurile sunt ceva mai complicate decat par la prima vedere. Dar, am si eu o curiozitate... cumnatul are copii? Si daca da, cum se comport cu acestia??? Relatia lui vis a vis de sotie cum este ???
Anilus
Postat pe 1 Mai 2010 21:32
Buna!Intrebarile tale sunt foarte bine venite si in momentul de fata iti voi raspunde la fiecare in parte cu toata sinceritatea.Relatia cu prietenul meu este pe cale de a se termina,este mai aproape ca niciodata de punctul final.Ziua de 1Mai a fost o zi care m-a marcat,care mi-a aratat atat situatia cu prietenul meu,dar si cea cu Daniel(cumnatul prietenului meu).Am fost invitati la ei,la un gratar.Inca de la inceput as putea spune ca totul parea o pelicula de film.Comportamentul lor era cat se poate de fals in ceea ce priveste relatia dintre ei.Ulterior am avut surpriza sa mi se confirme verbal ca ei traiesc fiecare cum vrea,cum crede,cum ii place,de foarte mult timp.Nu pot spune ca mi-a placut ce am auzit ba chiar ma urmareste intrebarea:Cum pot oamenii sa traiasca astfel si de ce??Fetele lui sunt singurul motiv pentru care sta cu ea si asta pentru ca le iubeste foarte mult.Realitatea este ca sunt doua fete cuminti,dulci si nu ai cum sa nu le iubesti.Revenind la ce ar putea sa fie intre doi oameni cu situatii familiare diferite,nu stiu ce as putea sa-ti spun.Nu cred ca gresesc cand spun ca simte ceva pt mine,vad asta in privirea lui,dar nu suficient,sau poate nu stie sau nu poate sa arate.Ieri am inteles totul,am inteles ca il iubesc enorm,ca am nevoie de el,de dragostea lui.Spune-mi ce sa fac,te rog!!!!!!!
carmenpaula67
Postat pe 2 Mai 2010 09:07
.....Draga carmenpaula67...imi pare sincer rau de situatia in care te aflii, si chiar te inteleg . Regret ca te-ai ales cu amaraciune citind randurile pline de ..".intelepciune, compasiune si mai ales...empatie." Dar, ce ai primit tu este destul de reprezentativ pt.felul in care gandesc oamenii: superficial. Dar , se aduna in cete sa dea cu pietre.... Ai primit doar cateva raspunsuri serioase, in rest , multe persoane nici macar nu au citit postarea initiala , in care era clara intentia ta onorabila, framantarea ta.
Esti o femeie matura , cu mult bun simt , sensibila si sper ca vei avea noroc , sa gasesti un barbat care sa te vada si sa te iubeasca asa cum meriti . Si , poate ca ar fi bine sa iesi din relatia actuala. Ca un prim pas spre, un alt drum.
Cat despre iubirea ta...draga mea, iubirea nu te intreaba daca vrei sa vina, nici cati ani ai , nici starea civila, situatia materiala ...oamenii au impresia ca niste percepte morale, sociale impiedica aparitia iubirii , asa, ca un vaccin . Gresesc , ..sunt limitati , mai ales ipocriti .Sau lipsiti de experienta. Cred ca e bine sa te gandesti foarte bine ceea ce iti doresti in legatura cu acest barbat. Analizeaza situatia. Ai spus ca are o casnicie "moderna" presupun ca...asta inseamna o neimplicare f. mare a pertenerilor, existentza casatoriei fiind de fapt mai mult...social-materiala decat sentimentala. Si chiar fetele....copii ne fac sa facem multe sacrificii in viatza, inclusiv acesta de a trai o singuratate in doi , mai , eleganta , sau stridenta , dar tot singuratate .Din pacate , o casnicie doar pt. copii , nu este intotdeauna benefica lor... Clarifica cu el...poate ar fi bine sa ai o discutie sa aflii si ce simte el , poate ca nu trebuie sa renunti la el . Insa....doar dupa ce inchei relatia ta, care nu-ti ofera implinire , deci e pierdere de timp. Pune ordine in viatza ta . Si , apoi , vei vedea ce ai de facut.
Iti doresc sa ai rabdare , masura si intelepciune...si NOROC
libra66
Postat pe 2 Mai 2010 10:07
Buna dimineata,tot citesc ceea ce posteaza fiecare si vreau sa spun ca toti stiu doar sa arunce cu noroi dar nu se gandesc ce este in sufletul persoanei care cere sfatul.Parerea mea este ca daca il iubesti si te simti fericita alaturi de el este ok,nu strici casatoria si casa nimanui atat timp cat si el isi doreste acest lucru,tu traieste-ti clipa alaturi de el s-ar putea sa fie cea mai minunata perioada din viata ta.Cine spune ca trebuie sa-si paraseasca familia,atata timp cat si el te place si vrea sa fiti impreuna nu stiu cine va interzice acest lucru.Familia lui ramane familie si relatia vostara relatie asta in cazul in care accepti situatia in care se afla si nu vrei mai mult de la aceasta relatie.Stiu ca voi fi blamata de cei ce vor citi postarea mea ,dar viata este atat de scurta si cred ca daca ti se da sansa sa fii fericita pentru o perioada de timp ..de ce nu..?Ceea ce nu inteleg este de ce atunci cand iubesti trebuie sa fii musai cu persoana respectiva ,,pana cand moartea ne va desparti''ca de fapt vorbim de relatii interzise.
garbo115959
Postat pe 2 Mai 2010 10:15
.......pt 115959... Eu nu te blamez . Te felicit . De doua ori ...o data ca vezi viata asa cum este si o traiesti ca atare , si a doua oara , ca ai curajul sa-ti sustii punctul de vedere, dezvaluind gandurile si trairile tale.
Pot spune ca te inteleg perfect, traiesc de fapt aceasta situatie .Uneori , relatiile astea ne ajuta sa ducem toate cate vin peste noi , sa reusim sa fim mai buni , mai rabdatori...creeaza o supapa , un refugiu . "Familia este familie si relatia este relatie " cuprinde mai mult altruism , daruire , iubire si respect decat ...toate acele intredictii , acele ipocrizii ale femeilor care stiu , simt ca relatia cu sotul scartaie , dar se incapatineaza sa nu accepte. Mai mult , refuzand o discutie. Facand pe strutzul ,si astfel crezand ca raman bine vazute de ochii lumii....Ca de fapt au o casnicie.
Nu spun ca a avea o viatza paralela este varainta optima, insa...este o varianta in care ..de multe ori , chiar cei doi sufera mai mult decat ceilalti...cand sufletele lor secatuiesc.
Insa oamenii vad mai mult latura...sordida din aceste relatii.Sau...vad ce inteleg.
Sunt multe de spus, dar fiecare simte in felul sau. Si tie iti doresc sa te bucuri de fiecare zi , ora alaturi de cine vrei tu..si sa fii fericita...

libra66
Postat pe 2 Mai 2010 10:28
De la: libra66, la data 2010-05-02 10:28:47 .......pt 115959... Eu nu te blamez . Te felicit . De doua ori ...o data ca vezi viata asa cum este si o traiesti ca atare , si a doua oara , ca ai curajul sa-ti sustii punctul de vedere, dezvaluind gandurile si trairile tale.
Pot spune ca te inteleg perfect, traiesc de fapt aceasta situatie .Uneori , relatiile astea ne ajuta sa ducem toate cate vin peste noi , sa reusim sa fim mai buni , mai rabdatori...creeaza o supapa , un refugiu . "Familia este familie si relatia este relatie " cuprinde mai mult altruism , daruire , iubire si respect decat ...toate acele intredictii , acele ipocrizii ale femeilor care stiu , simt ca relatia cu sotul scartaie , dar se incapatineaza sa nu accepte. Mai mult , refuzand o discutie. Facand pe strutzul ,si astfel crezand ca raman bine vazute de ochii lumii....Ca de fapt au o casnicie.
Nu spun ca a avea o viatza paralela este varainta optima, insa...este o varianta in care ..de multe ori , chiar cei doi sufera mai mult decat ceilalti...cand sufletele lor secatuiesc.
Insa oamenii vad mai mult latura...sordida din aceste relatii.Sau...vad ce inteleg.
Sunt multe de spus, dar fiecare simte in felul sau. Si tie iti doresc sa te bucuri de fiecare zi , ora alaturi de cine vrei tu..si sa fii fericita...




Fetito, fetito, nici nu stii ce spui... De ce sa existe o "latura sordida " intr-o relatie de iubire?

liaiedera
Postat pe 2 Mai 2010 11:04
De la: garbo115959, la data 2010-05-02 10:15:30Buna dimineata,tot citesc ceea ce posteaza fiecare si vreau sa spun ca toti stiu doar sa arunce cu noroi dar nu se gandesc ce este in sufletul persoanei care cere sfatul.Parerea mea este ca daca il iubesti si te simti fericita alaturi de el este ok,nu strici casatoria si casa nimanui atat timp cat si el isi doreste acest lucru,tu traieste-ti clipa alaturi de el s-ar putea sa fie cea mai minunata perioada din viata ta.Cine spune ca trebuie sa-si paraseasca familia,atata timp cat si el te place si vrea sa fiti impreuna nu stiu cine va interzice acest lucru.Familia lui ramane familie si relatia vostara relatie asta in cazul in care accepti situatia in care se afla si nu vrei mai mult de la aceasta relatie.Stiu ca voi fi blamata de cei ce vor citi postarea mea ,dar viata este atat de scurta si cred ca daca ti se da sansa sa fii fericita pentru o perioada de timp ..de ce nu..?Ceea ce nu inteleg este de ce atunci cand iubesti trebuie sa fii musai cu persoana respectiva ,,pana cand moartea ne va desparti''ca de fapt vorbim de relatii interzise.


.. daca esti o fata desteapta gasesti modalitatea de ai declara dragostea ta,apoi retragete si vezi cum reactioneaza...
ciripel
Postat pe 2 Mai 2010 11:41
pt libra 66...multumesc de sustinere,ma bucur ca mai exista femei printre noi care stiu sa recunoasca anumite lucruri.Sa nu-mi spuna mie anumite ,,doamne '' ca sunt fericite tare,cate dintre ele sau casatorit din dragoste,vorbesc de cele care au ceva ani in spate de casatorie.Mai toate cuplurile din ziua de azi au probleme de comunicare ,grijile de zi cu zi te cuprind in totalitate,hai sa vorbim ca sunt si nepotriviri sexuale ..pentru ca stiti si voi casatoria inainte era ceva sacru ,trebuia sa fii cuminte si ,,el'' sa fie primul.Deci mai toti avem probleme si totusi ne complacem asa ,dar uite ca chiar daca ti-ai gasit un suflet pereche oricat de mult ti-ai dori sa fii cu el nu se poate ,ai realizari familiale,ai copii si pana la urma asta e viata,consider ca daca ti se intampla sa intalnesti pe cine care iti este sufletul pereche ce te impiedica sa fii fericita atat cat se poate ,stiu ca va veni si suferinta de dupa ,dar iti raman amintirile minunate si fluturii din stomac.
garbo115959
Postat pe 2 Mai 2010 11:47
Stati putin sa nu credeti ca acum sunt pentru a avea relatii una dupa alta,eu vorbeam despre acel suflet pereche pe care este posibilitatea sa-l cunosti pe parcursul vietii.
garbo115959
Postat pe 2 Mai 2010 12:07
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 12:10
Situatia in care te afli este extrem de confuza. Te inteleg si-mi pare rau pentru chinul tau. In aceasta situatie nu este recomandat sa dai sfaturi. Oricat de bine intentionat ai fi, faptul ca nu cunosti persoanele implicate,povestea lor, trairile lor, poti gresi. In ceea ce te priveste e bine sa faci asa cum simti. Mai bine decat tine nu te cunoaste nimeni. Ce pot sa-ti spun este ca eu in locul tau asi clarifica situatia cu prietenul meu. Stii vorba aia ''boala lunga moarte sigura''... si aici nu asi face nici un compromis. Odata clarificat acest aspect, m-asi asigura ca ''iubitul'' meu nu este implicat serios in relatia cu sotia lui, abia atunci i-asi spune ceea ce simt. Poate nu direct dar in tot cazul i-asi da de inteles ca am sentimente pentru el . Poate ca in felul acesta se limpezesc lucrurile. Desigur eu am facut un scenariu pentru mine. Eu sunt o persoana posesiva, care atunci cand iubeste da si cere totul de la persoana iubita. Tu, poate ca, poti trai o viata langa persoana iubita fara ca el sa stie care sunt sentimentele tale. De aceea nu mi-asi putea permite sa-ti dau sfaturi cum sa procedezi.Sper sa ai inspiratia sa procedezi cum e cel mai bine pentru tine.
Anilus
Postat pe 2 Mai 2010 13:54
BUNA MA BAG SI EU AM URMARIT DISCUTIA DE LA INCEPUT .EU CRED CA TREBUIE SA FACA CURAT LA EA IN VIATA SI APOI SA VADA DACA CELALALT ARE CEVA DE GAND
MONIKA112511
Postat pe 2 Mai 2010 14:10
Va multumesc la amandoua!Sunte-ti foarte clare in ceea ce spune-ti si imi oferiti un optimism iesit din comun prin tot ceea ce-mi scrie-ti!...Imi doresc sa nu fie nevoie sa renunt la el,il iubesc cu tot sufletul si cred ca niciodata nu am dorit un barbat atat cat il doresc pe el,dar eu nu voi face niciodata primul pas.Va trebui sa-mi spuna ce-si doreste si in urma initiativei lui de inceput vom lua o decizie.Relatia mea actuala este pe ultima suta de metrii,nu are nici o legatura cu omul pe care-l iubesc si nici nu va influenta in vre-un fel.Asa cum v-am spus,va trebui ca Daniel sa faca primul pas si nu sunt chiar asa sigura ca il va face.
carmenpaula67
Postat pe 2 Mai 2010 14:26
CIRIPEL...iti multumesc!!..Imi place cum gandesti si prin cuvintele tale imi dau seama ca ai inteles perfect totul.Un lucru este insa decisiv:Sa faca el primul pas si nu stiu daca il va face.eu il iubesc suficient de mult sa pot fi dispusa la sacrificii!!
carmenpaula67
Postat pe 2 Mai 2010 14:34
CHIAR E SINGURUL BARBAT PE PLANETA? INCEPAND O ALTA RELATIE I-L VEI UITA CU SIGURANTA,SI EU M-AM INDRAGOSTIT LA 49 ANI SI AM UITAT RELATIA ANTERIOARA PT CA ACTUALUL I-MI OFERA SPRIJIN IN ORICE MASURA,RESPECT
dananistor
Postat pe 2 Mai 2010 16:46


Draga liaiedera....Eu nu cred ca exista, sordid , tocmai , ca stiu cum e...sunt in situatia asta...M-am referit la felul in care vad oamenii "morali" , "corecti"....acest gen de relatii .In general se gandesc doar la sex, sex, si iar sex, desfranare..."nu-i mai ajunge"..etc
Prea putini sunt in stare sa se gandeasca ( sa accepte) ca uneori ne trezim prizonieri in vietile noastre , si culmea, asta pt. ca nu vrem sa-i ranim pe cei din jurul nostru , alegem aceasta relatie paralela . Nu pt. ca dorim sa inselam , sa profitam de anumite avantaje, ci pt ca nu vrem sa distrugem bucuria celor dragi. E tot un sacrificiu, insa doar cei care traiesc asa ceva pot intelege.
Iubirea...este cel mai minunat sentiment....!!!Este...ceea ce ne face sa fim fericiti , impliniti...
libra66
Postat pe 2 Mai 2010 16:48
nu exista iubiri interzise.au fost altii ,care aveau familii si tot au ramas cu persoana iubita.
alexxandra
Postat pe 2 Mai 2010 17:28
Da.Relatia actuala este la final si nu pentru cel pe care-l iubesc ci pentru multi ani de chin,suferinta,lacrimi.Problema este ca pentru a sti ce fel de relatie as putea avea cu omul iubit,va trebui ca el sa faca primul pas.Eu,pur si simplu,nu pot!
carmenpaula67
Postat pe 2 Mai 2010 18:32
Buna seara,parerea mea este ca ar trebui macar sa-i arati ceea ce simti si apoi sa astepti sa faca el un pas.Am inteles ca relatia pe care o ai este la final ,deci esti oarecum libera sa faci ce simti si vrei.E drept ca va trebui sa faca el un pas daca si el simte ca si tine ..iar daca nu ..cred ca ar fi bine sa-l faci tu.
garbo115959
Postat pe 2 Mai 2010 21:51
Ai perfecta dreptate!Voi face eu un prim pas!Iti multumesc!
carmenpaula67
Postat pe 2 Mai 2010 22:03
Pana nu inceteaza relatia ta cu ''prietenul'' , Daniel nu va face nici un pas, avand in vedere ca cei doi se stiu atat de bine. E o chestie barbateasca. Spun asta deoarece am tras concluzia ca cel pe care-l iubesti tine cont de sentimentele celorlalti mai mult decat de cele personale. Asa ca, daca esti hotarata sa renunti la relatia actuala mergi pana la capat si nu face un secret din asta. In definitiv nu este o rusine sa te desparti de cineva.Apoi vezi tu ce iese din iubirea interzisa... desi eu nu o consider nicicum interzisa.
Anilus
Postat pe 2 Mai 2010 22:21
Daniel nu are nici o legatura cu decizia mea de a pune punct actualei relatii.Nu cred ca ar trebui sa tina cont de acest aspect si nici nu ar fi indicat.
carmenpaula67
Postat pe 2 Mai 2010 23:15
Relatia mea se termina dupa un sir lung de ani in care am suferit,am plans,am sperat intr-o schimbare care nu avea sa vina niciodata.Pe Daniel il iubesc pentru ca asta simt,pentru ceea ce este,pentru ca el merita tot ce este mai bun!!!
carmenpaula67
Postat pe 2 Mai 2010 23:28
De la: carmenpaula67, la data 2010-05-02 23:28:03Relatia mea se termina dupa un sir lung de ani in care am suferit,am plans,am sperat intr-o schimbare care nu avea sa vina niciodata.Pe Daniel il iubesc pentru ca asta simt,pentru ceea ce este,pentru ca el merita tot ce este mai bun!!!





pisicuto,scuza-ma,iarta-ma dar cred ca esti masochista fara sa realizezi.asta ca sa ma exprim in asa fel, sa nu te supar.dar ia -l pe iubitul tau fata,si iubiti-va toata viata.crezi ca cineva ar tine cont de tine ,intr-o situatie inversa?pisi traieste-ti fata viata,ca toti fac asa,dar putini recunosc.spune-i fata in fata,iubirii tale care iti sunt sentimentele si daca ti le impartaseste,"fugiti",intr-un loc unde va place mai mult,cateva zile,si respirati si imbatati-va cu dragostea voastra.fericire si fi mai sigura pe tine.lasa-i pe altii,fiecare isi traieste viata dupa mintea si inima lui.tu traieste-ti dragostea ta,fara prejudecati.sa iti para rau pe mana ta nu pe a altora,este o vb.
alexxandra
Postat pe 3 Mai 2010 09:04
.......... ..... Cata dreptate ai Alexandra....!!!!
libra66
Postat pe 3 Mai 2010 09:25
bunaaaaaaaa....
stii....dupa tot c am citit aici....pot sa-ti zic un singur lucru....
incearca sa cunosti foarte bine pe acea persoana de care te-ai indragostit....nu lua orice semnal al lui..priviri...chestii d genul ca fiind o dovada de iubire, o impartasire a sentimentelor....te poti insela....u fiind indragostita....poti percepe gresit lucrurile.
si vezi k barbatii nu sunt deloc asa cum credem noi....el poate te place...si vrea o aventura...nicidecum ceva serios...si atunci u poti suferi si mai mult...
consider ca trebuie sa mai astepti sa vezi care e de fapt situatia...esti o femeie matura si dak ai rabdare timpul va decide pt u....relatia in care esti implicata....u stii ce sa faci...
un singur lucru iti zic.....dak e sa te iubeasca va proceda asa cum trebuie....si se va desparti de sotia lui....u nu-l cunosti aproape deloc....ti se pare perfect...pt k nu e al tau.....mult noroc...
mihaaaaaaaaaa
Postat pe 3 Mai 2010 09:39
prietena meaaaaa a suferit enorm....din cauza unui ~perfect~ care s-a culcat cu ea s atat:( si a pierdut si sotul si sa facut d rusine..k erau prieteni de familie...viata nu e usoara...dar u nu vrei o aventura...u crezi k e sufletul tau pereche...si acel om e casatorit si are copii...gandeste-te si la ei...si lasa-l si p el sa-si arate sentimentele...nu tu....dak vrea ceva cu adevarat serios sau nu...
mihaaaaaaaaaa
Postat pe 3 Mai 2010 09:45
De la: libra66, la data 2010-05-03 09:25:06.......... ..... Cata dreptate ai Alexandra....!!!!




tare as vrea sa inteleaga ,ca i-am scris cu drag.nu e bine sa suferi niciodata din dragoste.azi multe s-au schimbat,traim in alte principii,si odata cu asa zisa revolutie,ne-am dat jos si valul cutumelor.nu mai traim cu sacul pe cap si tarana in cap.stiinta avanseaza,nimic din ce a fost ieri nu mai este valabil azi.copiii sunt super inteligenti,oamenii mai destupati la minte si liberi.nimeni nu traieste in locul altuia.iar modul cum iti traiesti dragostea nu este tras la indigou.maine vom iubi extraterestrii,fara sa stim.deci iubirea are multe fatete.indiferent cum,e bine ca atunci cand iubesti sa iti traiesti iubirea,caci poate trenul acela,daca pleaca din gara ta fara sa-l opresti,cine stie daca va mai reveni in aceasi gara vreodata.
alexxandra
Postat pe 3 Mai 2010 10:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 7 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 04:24
diferente de virste-ea mai mare,el mai mic 43 De la: Allexys 14 Iulie 2011 06:09
buna tuturor 47 De la: l_flory 10 Decembrie 2009 17:04
Relatia sotul meu-mama soacra ;)) 44 De la: garbo_girl 18 Iunie 2013 11:25
un sfat ,va rog ! 17 De la: garbomi 18 Decembrie 2013 20:11
Setari Cookie-uri