Oare mai e ceva de spus in aceasta relatie?

Buna ziua!

EL 37 necasat, fecioara, provenit dintr-o relatie esuata, se pare inca nedepasita total
Eu divortata, capricorn, 2 copii
Ne-am cunosccut acum 2 luni si totul a fost ca un miraj, vorbeam intruna, cand ne vedeam toata lumea era a noastra. Eu am facut o gafa care m-a costat scump in ochii lui, m-a auzit vorbind despre nemultumirile mele in ce il priveste cu o prietena de a mea si ca ma tenteaza sa ma vad cu altii...o bravura de moment, eu oricum doar pe el il vroiam. Daca prima luna a fost un vis, a doua a inceput cu o prima despartire din initiativa lui, pe motiv ca o vrea pe fosta inapoi si ca ii e teama sa se implice cu o femeie cu responsabilitatile mele. tot el a revenit, urmand insa sa dispara in ceata inainte de pasti, lasandu-ma cu impresia ca am presat prea mult pe el, pe aceasta relatie. Ulterior am avut un mare necaz si punctual a fost iar lnga mine, plin de atentie si compasiune, dar doar punctual. Aseara i-am zis ca atata timp cat el nu-mi vrea prezenta si nu are o vorba pentru mine nu are sens sa continuam, in 2 ore cauta dialog cu mine, vorbind orice mai putin despre ce este intre noi. IL iubesc, imi dau seama ca doar pe el il vreau, dar cum sa ma apropii? Daca iau eu initiativa imi da de inteles ca il sufoc, daca vreau sa ma indepartez, parca nu m-ar lasa.
Cum poti cuceri un astfel de barbat? Cum ii poti fi alaturi? Cum il poti impaca daca e suparat? Am vreo sansa sa ma reapropii de el? Sa am din nou parte de grija lui, atentia lui, tandretea lui, etc?
Ma ajutati cu un sfat va rog?
AndraDH
Postat pe 23 Aprilie 2010 12:19
nu...
zambil
Postat pe 23 Aprilie 2010 14:27
da , sfatul este : NEXT! :-)
CEL IN CAUZA in mod cert NU .iata motivele : schimbator, inca ancorat in relatia precedenta, neimplicat . No way!!!!
reyya
Postat pe 23 Aprilie 2010 14:37
si relatia aia nu e nici ,,terminata" (dovada sta pendularea lui intre tine si fosta) , nici esuata ..noooo, va minte ,,frumos" pe amandoua , atat pe tine cat si pe ,,fosta" care din cand in cand devine actuala , dovada disparitiile lui ,,subite" .
reyya
Postat pe 23 Aprilie 2010 14:42
Cu fosta nu cred ca s-a impacat. in noaptea in care la mine s-a intamplat nefericirea(a murit taica-miu) m-a luat sa dorm la el si am vazut clar pe casa lui ca e singur, sunt chestii pe care o femeie le simte. Ce nu inteleg eu de ce nu ma vrea nici aproape(a zis ca ii e frica de obligatii si nu se simte refacut) dar si cand ma vede ca ma indepartez definitiv nu ma lasa sa plec, cauta de vorba desi altfel nu da nici un semn de viata. am obosit cat plang si nu mai stiu cum sa fac
garbo112926
Postat pe 23 Aprilie 2010 14:51
Scuzati, a aparut mesajul ca din partea altui utilizator. eu eram cu raspunsul anterior.
AndraDH
Postat pe 23 Aprilie 2010 15:15
corect:nem!

l-ai cunoscut doar de doua luni,si te-a si apucat bravada aia...
plus ca eu nu cred in iombirile la a doua incercare,ce merge bine,merge din prima..
merita sa lupti in viata pt dragoste,dar trebuie sa simtiti asta amandoi.
iasomia
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:52
eu cred ca omul e doar speriat....nu neinteresat....dar biine ,asa vad eu!
fleurdelis
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:46
si eu zic nu.
mai aveti de "crescut". si pana se intampla asta, s-a dus vraja.
bluelight
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:53
De la: andutzy, la data 2010-04-23 15:15:07Scuzati, a aparut mesajul ca din partea altui utilizator. eu eram cu raspunsul anterior.

in primul rand gafa ta e de proportii, sorry. eu nu as mai sta cu o persoana care ma critica cu prietena, suna tare rau, avand in vedere ca erati la inceput. daca aveai ceva de spus lui trebuia sa ii spui, asa e corect. fara comunicare intr-o relatie nu iese nimic. inceputul conteaza mult intr-o relatie si tu ai dat cu nuca in perete. in al doilea rand nu cred ca e pregatit inca pt o relatie noua, e inca ancorat in fosta. ce trebuia sa faci tu daca il vroiai cu adevarat, era sa ii fii prietena pt inceput, sa ii arati ca tu esti altceva fata de fosta, ca poate avea incredere in tine si dupa putea veni si iubirea. dar cum sa aiba incredere in tine cand dupa esecul lui cu fosta, te aude vorbindu-l cu amica ta? sorry, nu merge, lasa-l si mergi mai departe. si ai grija data viitoare sa eviti greseli de genul. bafta
MARILENA_25
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:21
Eu cred ca , da! In primul rand consider ca fiecare relatie in parte are unicitatea ei! Fiecare spera, ne apropiem unii de altii din motive numai de Dumnezeu stiute, si daca se intampla, la varsta asta mai ales, ne este teama sa nu esuam si fara sa vrem, facem comparatii si ne refugiem pe un drum, bun su rau, dar cunoscut!( nu da ciora de pe gard penrtru pasarea care zboara, spune romanul). Si daca nu se va rezolva nimic, tot sunteti datori unul celuilalt cu o discutie cinstita, fara orgolii, n-au ce cauta intr-o relatie intre doi oameni cu sentimente curate, in care sa va exprimati cu sinceritate, nemultumirile.Incercati, merita!
ecaterina
Postat pe 25 Aprilie 2010 15:21
daca mai e ceva de spus?nu stiu nu trebuia sa ,,glumesti,, pana nu il cunosteai suficient si mai ales pana nu te cunostea iar prostiile astea cu zodiile compatibilitatile nu sunt valabile caracterul omului conteaza cel mai mult nu zodia CRED
gmpa
Postat pe 26 Aprilie 2010 00:18
floare,

speriat de ce?de bombe atomice?
femeile fac o gresela majora in ziua de astazi,se duc prea repede in pat,desi, buna ar fi spus:
isi dau prea repede chilotii jos.
de regula, o amanare din partea unui barbat,inseamna un Refuz...mai ales in cazul ei,ca doar i-a oferit ce-l interesa.
intri intrun labirint obscur, daca incerci sa intelegi chestii de genu' asta.
parerea mea este ca din cauza asta il si vrea, pt ca se arata dezinteresat.
chestii de orgoliu,deh..
in niciun caz nu pare sa-si fi intalnit sufletul pereche...

are dreptate si eca...in felul ei, o discutie pe bune,ochi in ochi este indicata, si da..fara orgolii..
ca sa nu mai spun ca daca ai orgolii,nu iubesti,neneaca...
iasomia
Postat pe 26 Aprilie 2010 13:41
Multumesc pentru raspunsuri.
Desi am insistat pentru o discutie, el a zis ca il presez cu aceasta discutie. Asadar nu l-am mai cautat si nici el nu a mai facut-o. Daca se va razgandi si va vorbi din nou cu mine, sunt deschisa...dar altfel nu mai pot trage de el. Ultima oara cand l-am abordat pe mess m-am trezit ca m-a adaugat in lista, recunoscand ca m-a sters cand a vrut sa ma scoata in viata lui. Ciudat, neplacut, si oricum...nu e loc sa insist.
AndraDH
Postat pe 26 Aprilie 2010 13:45
Iasomia, crede-ma...chiar renuntasem total la orgoliu. NU am mai tinut cont cine pe cine a cautat si de cate ori si nici alte manifestari ce tin de orgoliu. El insa s-a ferit de aceasta discutie cat a putut, deci nu voi mai insista.
AndraDH
Postat pe 26 Aprilie 2010 13:47
aha..
te scoate,te baga...
mai e si labil.

stai in banca ta,pt ca altfel incepi sa ai o parerea proasta despre tine,si numai asta nu-ti trebuie...parca ai copii..
stai batz.
nu uita,data viitoare ..ai grija cui ii faci confidente,si cum.
iasomia
Postat pe 26 Aprilie 2010 13:50
and..

un pic de orgoliu acolo,nu strica nimanui,dar atunci cand este cazu'...
fetitza,

cand e dragoste la mijloc,dracu' mai stie cine pe cine a cautat,in clipa in care incepi sa contabilizezi,nu mai vorbesti cu inima..

iasomia
Postat pe 26 Aprilie 2010 13:54
Mami Iaso,

Fie si din solidaritate masculina, eu tind sa cred ca baiatul ala a procedat corect.
In primul rand, daca incep o relatie si dupa o luna partenera se confeseaza unei prietene ca ar dori sa incerce si pe altii, e limpede ca nu voi avea multe in comun cu ea. Gandeste-te cum ar fi fost invers.
Al doilea, a avut femeia un necaz, omul a procedat corect si a fost alaturi de ea, ajutand-o. Si atat. Apoi a plecat, intrucat fata trebuia sa isi ada de viata in continuare, asa cum avea in plan... Doar nu era sa se opuna fericirii ei, nu-i asa?

Deci, rezumand, ca barbat, personal nu as continua o astfel de relatie.
anakin
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:01
eu zic ca trebuie sa ma mai citesti o data,mami...
cap-coada...

fug sa-mi platesc lumina...
iasomia
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:06
Am citit si imi mentin parerea.
Da, in locul baiatului as avea acea discutie cu andutza, sa ii explic ce m-a deranjat si sa nu o mai tin incurcata - asta da, este obigatorie. Insa nu as reveni asupra deciziei intrucat momentele acestea de bravada pot aparea oricand, fie si din senin; chiar motivate mai mult sau mai putin.

Parerea mea! ..hac!
anakin
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:12
la prima postare spun clar,ce si cum,insa...adevaru' este undeva la mijloc..

" a doua a inceput cu o prima despartire din initiativa lui, pe motiv ca o vrea pe fosta inapoi si ca ii e teama sa se implice cu o femeie cu responsabilitatile mele."

hai?
pai daca plange prea des pe umarul meu dupa prima muiere,probabil ca macar cu vorba o iau si eu pe aratura..
pana la urma l-a tradus?nope...
este de asteptat ca un om fara copii,si necasatorit sa nu se lege la cap...
spui ca a fost alaturi de ea la greu,mi se pare corect,in fond ,i-a oferit ce avea ea mai de pret,adicatelea pe ea...
e un baiat cu obraz,inseamna...bravo lui...

daca exista ceva dragoste p-acolo,te iei asa cum esti,ba mai mult de atat, ti se par si defectele acceptabile,ba uneori le vezi chiar delicioase...
cum spuneam,totul este relativ..
n-a fost sa fie.
de multe ori femeia cand scapa din chingile unui mariaj esuat,mai ales daca a lasat vreun capcaun..isi propune sa-si traiasca viata,ca si barbatii de altfel..
mai departe scrie-n carte...
iasomia
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:00
Daca ar fi rupt cu mine imediat dupa patania cu telefonul sincer as fi inteles, dar atunci mi-a zis ca ii pare bine ca macar asa a aflat ce ma deranjeaza la el. Cat despre intalnirile cu altii, el singur a zis ca a simtit ca bravam. In noaptea inc are mi-a zis prima oara ca o rupem pentru fosta relatie...am dsicutat 6 ore si am lamurit problema "gafei". El a revenit insa catre mine ca nu poate sta fara mine, ca ii e dor, etc. Dupa inca o saptamana disparea definitiv, mai aparand doar in noaptea cu decesul tatalui meu si atat. La multe insistente ale mele mi-a zis la tel ca inca nu e refacut dupa fosta si mai ales...nu vrea obligatii...deocamdata si ma va suna el...bineinteles ca nu a mai sunat...desi ramasese sa ma sune si sa ne vedem a doua zi.
Chiar simt ca nu mai am ce face....
Iar am scris ne-logata...ANDUTZY sunt...scuzati
garbo112926
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:26
asta este de fapt,nu vrea sa creasca copiii altora...
si nu poti sa-l condamni,fiecare face ce vrea cu viata lui.
pana una-alta...linge-ti ranile,si mergi mai departe.
si mai ales..fii atenta pe cine bagi in casa,ai doi copii,trebuie sa fii prudenta.

eu nu inteleg cum va apare postarea, daca nu sunteti logate,sa ma bata soarele....
iasomia
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:34
mda...cam asa ceva...desi urmarea cu mare interes tot ce faceam eu si copiii...si isi dorea enorm o familie, un copil, noi eram deja prea mult fata de ce isi dorea el. Nici nu a apucat sa-i cunoasca pe copii, sa ma vada si in rolul de mama, permanent zicea ca e prea devreme pt asta, nici macar cu prietenii mei nu a vrut sa dea ochii, tot asa, pe motiv ca e prea devreme...si pun presiune...in fine...asta e...
AndraDH
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:45
capu' sus...
si nu uita:gura bate poponeata.
pe viitor fii atenta ce vorbesti.
ai doua comori acasa,copilasi tai sa fie sanatosi..si o sa le gasesti tu si un tatic.
important este sa nu cauti doar un tata pt ei,sa nu uiti asta...

iasomia
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:49
Mie mi se pare ca tipul respectiv nu are aceleasi sentimente.
Poti incerca sa il cuceresti pas cu pas, dar fiind tu insati - altfel, nu mi se pare ca merita
hot_coffee
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:51
Saru mana!
Chiar nu le caut tata, ei au o relatie inca cu tatal lor, ii vede des. Caut un om care sa ma iubeasca, sa ma accepte cu statutul meu si pe ei sa ii accepte prieteneste, nu sa se inhame la cariera de tata. Daca vrea sa fie tata, mai fac unu' :D

Cum sa-l cuceresc treptat daca el nu da nici un semn de viata...nu il vad...ca sa-l aud trebuie sal sun sau sa ii scriu eu pe mess...
Ultima oara cand mi-a scris pe mess imi trimitea linkuri cu melodii romantice...dupa aceea nu a mai dat iar nici un semn...cine il mai intelege? eu nu
AndraDH
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:55
De la: andutzy, la data 2010-04-26 15:55:43Saru mana!
Chiar nu le caut tata, ei au o relatie inca cu tatal lor, ii vede des. Caut un om care sa ma iubeasca, sa ma accepte cu statutul meu si pe ei sa ii accepte prieteneste, nu sa se inhame la cariera de tata. Daca vrea sa fie tata, mai fac unu' :D



Pai dupa cate cred ca vezi si singura, atunci nu se potriveste

Ei, lasa linkurile cu melodii romantice, sa-ti trimita asa ceva este cel mai usor lucru.
hot_coffee
Postat pe 26 Aprilie 2010 16:00
De la: garbo112926, la data 2010-04-26 15:26:18...bineinteles ca nu a mai sunat...desi ramasese sa ma sune si sa ne vedem a doua zi.
Chiar simt ca nu mai am ce face....

___________________________________________________________________

Pai CHIAR nu mai e nimic de facut.
Nu e evident ca el fuge de orice fel de raspundere/ discutii/ lamuriri sau cum vrei sa le numesti ??
Nici el habar n-are pe ce lume e, nu stie daca te vrea sau nu, face scheme de clasa a 12-a, zice ca suna si .. pauza totala. Astea nu se fac decat prin liceu... in nici un caz la 37 de ani.
A, daca isi bate joc, atunci da.

E un neserios. Si asta nu ptr ca nu te vrea si INCA o plange pe fosta. E neserios ptr ca te incurca aiurea si te tine pe loc.
Lasa-l in pace. Daca suna peste 2 luni, spune-i sec ca "aici nu e centrala" si Pa
Myself
Postat pe 27 Aprilie 2010 01:52
SPERIAT DE TENTATIILE TALE
estela
Postat pe 27 Aprilie 2010 06:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac in continuare? 44 De la: roby_cado 19 Iulie 2011 17:36
Dilema 15 De la: garbo225715 24 Februarie 2012 01:05
rejuvenare faciala 5 De la: garbo_10158 19 Ianuarie 2013 09:24
Am nevoie de un sfat 7 De la: Simonnne 1 Septembrie 2015 17:40
A doua casatorie 56 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
Setari Cookie-uri