De ce toti oamenii cauta oameni buni..Dar ei nu vor sa fie buni?

nu te forteaza nimeni puiule..,relax..
roby_cado
Postat pe 16 Aprilie 2010 22:45
aici trebuie sa recunosc ca ai fost in asentimentul meu Roby :-)
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2010 22:56
nu stiu sa raspund de exemplu atunci cand nu esti pe aceeaiasi lungime de unda sau i-si dau seama ca nu se potrivesc sa se evite si atat.atunci nu s-ar mai jigni rani sau mai stiu eu ce plec pt ca ii trist topicu asta (PARCA RASA UMANA NU AR AVEA SCAPARE SPERANTA)
garbo074997
Postat pe 16 Aprilie 2010 23:05
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-13 15:23:32
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-13 14:42:13
De la: blondina_X, la data 2010-04-11 16:03:40sh cand esti sever iti foloseste la ceva
pai eu nu accept lucruri care nu imi plac din partea celorlanti oameni..Si sa fac la fel cu oameni nevinovati....Eu spun tot cea ce nu imi convine...Daca nu se tine cont si de parerea mea ma retrag...Pt ca prietenii adevarati tin cont si de parerile mele si nu fac lucruri care ma deranjeaza..Dar pt ca majoritatea nu se impun si fac compromisuri,,vor ca sa fac si eu la fel compromisuri..Eu nu fac compromisuri si sa fac la fel cu oameni nevinovati..Eu nu sunt de acord cu formalismul...

Bine faci!! Tine-o tot! asa
Lidiaolteanu
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:37
Dragelor si dragilor,
Vazusem mai devreme cum cineva si-a exprimat opinia si a spus:
-cine se-aseamana,se-aduna!
Parerea mea este urmatoarea,in cele mai multe cazuri ori unul din cei doi(adica dintr-un cuplu)este rau si altul este bun!
nu v-oi traii niciodata sa vad doi buni la un loc,sau doi rai la un loc,fiecare avem defecte,calitati,dar unii dintre noi au impresia ca ei au doar calitati.Indiferent cat de bun ai fi este imposibil sa fii de-acord cu totul ce face partenerul,si de-aici apar discutiile,vedem ca unul este rau,unul este bun.Ar fii pre frumos sa fie toata lumea buna!
garbo104824
Postat pe 22 Aprilie 2010 21:37
De la: garbo104824, la data 2010-04-22 21:37:46 Dragelor si dragilor,
Vazusem mai devreme cum cineva si-a exprimat opinia si a spus:
-cine se-aseamana,se-aduna!
Parerea mea este urmatoarea,in cele mai multe cazuri ori unul din cei doi(adica dintr-un cuplu)este rau si altul este bun!
nu v-oi traii niciodata sa vad doi buni la un loc,sau doi rai la un loc,fiecare avem defecte,calitati,dar unii dintre noi au impresia ca ei au doar calitati.Indiferent cat de bun ai fi este imposibil sa fii de-acord cu totul ce face partenerul,si de-aici apar discutiile,vedem ca unul este rau,unul este bun.Ar fii pre frumos sa fie toata lumea buna!
[Pai tu nu stii ca doar lucrurile slabe au parte de tot ce este bun..Pt ca ei ataca cu tupeu nesimtit..Cand simt ca este loc de fraierit....Pt ca oamenii buni sunt vazuti ca victime..Este bine sa fii bun..Dar sa nu te lasi luat de fraier.Si sa iti impui punctul de vedere...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Aprilie 2010 22:40
Doamnelor,

In loc sa va incarcati cu energie negativa, mai bine ignorati.
Dc "luptatoarea" nu-si doreste sa evolueze este treaba ei.

Sa aveti o zi minunata
Nirvana
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:03
nirvana
elodia
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:06
neata!

Sa ne mai destindem .......la multi ani si la multi bani tuturor care poarta numele de sfant...........
carmencita_yulyana
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:12
referitor la subiectul in discutie......pe oameni trebuie sa ii iei asa cum sunt. iar daca vrei sa schimbi "ceva" incepe cu tine.... trateaza tu pe cei din jurul tau asa cum vrei si tu sa primesti....
nu te astepta sa primesti prea mult! ofera fii tu mai bun!
carmencita_yulyana
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:20
Asa este : pe oameni sa-i iei asa cum sunt .Totusi , feriti-va de cei rai pentru ca numai rau va vor face , chiar daca voi incercati sa fiti buni cu ei . Nu are nici o relevanta pentru ei faptul ca incercati sa le faceti bine si ca intoarceti si celalalt obraz , vor continua sa va creada prosti . Evitati acesti oameni
jeanette40
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:32
da! intr-adevar fereste-te de cei rai si tine aproape doar pe cei care iti dau o stare de bucurie si iti face ziua frumoasa!
dar stii cum functioneza legea compensantiei......
carmencita_yulyana
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:38
legea compensatiei : faci bine primesti bine, faci rau sau gandesti rau...la fel primesti!
carmencita_yulyana
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:41
De cele mai multe ori ...pana la Dumnezeu te mananca sfintii..
jeanette40
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:44
De la: carmencita_yulyana, la data 2010-04-23 09:41:14legea compensatiei : faci bine primesti bine, faci rau sau gandesti rau...la fel primesti!
Da asa este.Sa faci bine.Dar sa impui punctul de vedere.Pti sa fii direct,dar sa fii diplomat.Stiu ca cateodata este greu,pt ca sunt multi care sunt chiar insuportabili si nu ai cu cine sa te intelegi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Aprilie 2010 17:32
De la: garbo023272, la data 2010-04-23 09:44:43De cele mai multe ori ...pana la Dumnezeu te mananca sfintii..
pai te calca oamenii in picioare,daca nu iti impui punctul de vedere..Sa fii respectat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Aprilie 2010 17:33
sa-ti impui punctul de vedere cu bata si cu...toate alea la gura ta?

neeeeeeeee,

daruieste si nu te astepta sa primesti nimic in schimb

si nu ma refer la material aici ci la rspect, vorbe bune, etc!
panty_C
Postat pe 23 Aprilie 2010 17:59
De la: pantera_neagra, la data 2010-04-23 17:59:00sa-ti impui punctul de vedere cu bata si cu...toate alea la gura ta?

neeeeeeeee,

daruieste si nu te astepta sa primesti nimic in schimb

si nu ma refer la material aici ci la rspect, vorbe bune, etc!
Pai doar daruiesc,invat oamenii doar de bine.Chiar daca altii pe mine ma invata doar lucruri diabolice pt ca sunt pacatosi si slabi la minte...Si nu astept nimic de la ei....Ei ma invata de rau si eu ii invat de bine..Dar prefer sa stau departe de oamenii diabolici,care triaesc in pacate.Pt ca acolo are putere diavolul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Aprilie 2010 22:26
De la: pantera_neagra, la data 2010-04-23 17:59:00sa-ti impui punctul de vedere cu bata si cu...toate alea la gura ta?

neeeeeeeee,

daruieste si nu te astepta sa primesti nimic in schimb

si nu ma refer la material aici ci la rspect, vorbe bune, etc!
Asa este eu sa muncesc sa dau la altii..Sa nu primesc nimic in schimb...Si sa dau ca altii sa imi vorbeasca frumos...Ahaha..Ce destepti sunteti voi..Sunteti vicleni...Pai nu s-a intalinit hotul cu prostul...Naiva poate sunt,,dar proasta nu sunt...Stiu ca in romania,,romanii se comporta frumos doar daca au ceva de castigat de pe tine..Apoi cine are nevoie de vorbe frumoase de la oameni ca voi,,falsi...Apoi are cine sa imi spuna vorbe frumoase,,tot oameni ca mine...Cu credinta nu pacatosi ca voi..Voi asa cum faceti asa primiti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Aprilie 2010 22:38
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-09 21:14:01Pt ca eu consider ca cel mai corect.Este ca un om egoist sa traiasca cu un om egoist...pt ca el alege sa fie asa...Si un om cumsecade trebuie sa traiasca impreuna cu oameni cumsecade,pt ca el alege sa fie bun si cumsecade..Fiecare este liber ca sa isi aleaga drumul in viata..Sa fie bun sau egoist..Dar fiecare trebuie sa isi aleaga partenerul si prietenii in functie de drumul care sil alege..pt ca nu ar fii corect pt un om cumsecade sa traiasca impreuna cu un om egoist

Asa ar fi corect ca oamenii buni sa nu trebuiasca sa traiasca alaturi de cei egoisti sau rai. Dar se spune ca Dumnezeu asa i-a cuplat - un bou si o belea. Unul bun si unul rau, unul harnic si unul lenes.
m2cryss
Postat pe 24 Aprilie 2010 07:46
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-09 21:14:01Pt ca eu consider ca cel mai corect.Este ca un om egoist sa traiasca cu un om egoist...pt ca el alege sa fie asa...Si un om cumsecade trebuie sa traiasca impreuna cu oameni cumsecade,pt ca el alege sa fie bun si cumsecade..Fiecare este liber ca sa isi aleaga drumul in viata..Sa fie bun sau egoist..Dar fiecare trebuie sa isi aleaga partenerul si prietenii in functie de drumul care sil alege..pt ca nu ar fii corect pt un om cumsecade sa traiasca impreuna cu un om egoist




Pentru ca un egoist nu este suficent de egoist daca nu profita de bunatatea si naivitatea parenerului cumsecade, intelegator si chiar milos
anca_53
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:47
Povestea ochilor

A fost odata o oarba care se ura pe ea insasi din cauza ca era oarba.
Ea ura pe toata lumea, cu exceptia prietenului ei iubitor. El era intotdeauna gata sa o ajute.

Intr-o zi ea i-a spus lui:
"Daca as putea sa vad lumea, eu m-as casatori cu tine."

Intr-o zi cineva i-a donat o pereche de ochi. Cand bandajele au fost luate jos, ea a putut sa vada totul, inclusiv pe prietenul ei.

El a intrebat-o:
"Acuma ca tu poti vedea lumea, te casatoresti cu mine?"

Fata s-a uitat la el si a vazut ca el este orb. Numai vazand ochii lui inchisi a socat-o. Ea nu se astepta la asta.Gandul ca trebuie sa se uite la ochii lui inchisi toata viata ei a facut-o sa-l refuze.

Prietenul ei a plecat si a daua zi i-a scris o nota spunand:
"Sa ai grija de ochii tai, draga mea, pentru ca inainte sa fie ai tai, au fost ai mei!"

Asa este si cu mintea omeneasca care lucreaza aproape intodeauna cand starea noastra se schimba.

Putini dintre noi ne reamintim cum a fost viata noastra inainte si cine a fost alaturi de noi in cele mai dureroase situatii.

Viata este un cadou!

Astazi, inainte sa spui cuiva un cuvant rau, gandeste-te la cineva care nu poate sa vorbeasca.

Inainte sa spui ca mancarea nu este gustoasa, gandeste-te la cineva care nu are ce sa manance.

Inainte sa judeci sotul sau sotia, gandeste-te la cineva care plange la Dumnezeu pentru o companie.

Astazi, inainte sa te plangi despre viata, gandeste-te la cineva care a plecat de tanar de pe acest pamant.

Inainte sa te plangi de copii, gandeste-te la cineva care ar dori sa-i aiba.

Inainte sa te plangi de cineva ca nu ti-a curatat casa sau nu a maturat-o, gandeste-te la oamenii care traiesc pe strada.

Inainte sa te plangi de distanta parcursa cu masina, gandeste-te la cineva care merge pe jos aceeasi distanta.

Si cand tu esti obosit si te plangi de serviciu, gandeste-te la
someri, la cei care ar dori sa aibe un loc de munca.

Inainte sa arati cu degetul si sa condamni pe cineva, adu-ti aminte ca nimeni dintre noi nu este fara pacat si noi toti trebuie sa raspundem in fata Facatorului nostru.

Si cand ganduri depresive te doboara, pune un zambet pe fata si multumeste-i lui Dumnezeue ca esti in viata!

Fii recunoscator daca ai primit acest mesaj, ai un prieten care s-a gandit la tine!







"Iubeste cand se merita cel mai putin, atunci e nevoie cel mai mult"!


garbo065393
Postat pe 24 Aprilie 2010 11:24
Sunt bune si principiile. Acolo unde constiinta e subreda. Pentru ca bunatatea e o traire spontana, neimpusa. Stii care e cel mai mare credincios? Cel ce iubeste oamenii nu de teama Lui Dumnezeu ci din dragoste fata de Dumnezeu. Cei ce isi impun sa fie buni de teama unei pedepse divine de fapt incearca un troc cu divinitatea. Dar Dumnezeu nu poate fi nici mituit nici lingusit. Unii sunt atat de egoisti incat incearca sa-si cumpere pana si locul intr-un ipotetic rai. Cei ce sunt buni cu adevarat nu asteapta rasplata. Nici de la oameni, nici de la Dumnezeu.

In privinta titlului... Oamenii cauta oameni buni tocmai pentru ca isi doresc sa fie buni. Ca nu pot ori nu reusesc mereu, e alta treaba...

In privinta bunatatii... Si a virtutilor in general, citeste pilda "Daruind vei dobandi". De Nicolae Steinhardt.



" Orb, neghiob si stramt la minte, cum ma aflu, n-am fost totusi atat de stupid si nestiutor incat sa cred ca Hristos ne cere sa dam din prisosul nostru: asta o fac doar si paganii. Am fost insa indeajuns de nepriceput si de ratacit in bezna spre a cugeta ceea ce pare intru totul conform cu invatatura crestina ca ni se cere sa dam din putinul nostru, de nu si din prea putinul nostru. Ba am si mers pana la a ma invoi cu ideea ca din pilda celor doi bani aruncati de femeia vaduva in cutia darurilor (Marc 12, 41-44 ; Luca 21, 1-4) reiese indemnul de a da tot ce avem, toata avutia noastra.

A fost nevoie sa nimeresc a citi, acum catva timp, un text al poetului francez Henri Michaux (1899-1998) pentru a intelege, cutremurandu-ma, infiorandu-ma, ca Hristos ne cere cu totul altceva.

Si anume: sa dam ce nu avem.

Orb, neghiob si stramt la minte am fost. Si ferecat in chingile bunului simt celui mai lamentabil. Cum de mi-am putut inchipui ca Hristos-Dumnezeul care a primit sa Se intrupeze si sa moara pe cruce aidoma celui mai nefericit si mai ticalos dintre muritori, ne va cere sa dam din prisosul ori putinul avutului nostru ori chiar avutul acesta intreg? Cum de ne-ar fi chemat la actiuni atat de simple, de apartinatoare lumii acesteia, de posibile adica?!

Paul Claudel nu ni-l definise oare pe Dumnezeu atribuindu-I grairea: De ce va temeti? Sunt imposibilul care va priveste?

Hristos, asadar, aceasta chiar ne cere: imposibilul: sa dam ce nu avem.

Dar sa-l ascultam pe Michaux: in manastirea unde ar dori sa fie primit se prezinta un candidat la calugarie. Ii marturiseste staretului : sa stiti, Parinte, ca nu am nici credinta, nici lumina, nici esenta nici curaj, nici incredere in mine si nici nu pot sa-mi fiu mie insumi de ajutor, iar altora cu atat mai putin; nimic nu am.

Firesc ar fi fost sa fie de indata respins. Nu asa insa. Ci staretul (abatele, zice poetul francez) ii raspunde: Ce-are a face! Nu ai credinta, nu ai lumina; dandu-le altora, le vei avea si tu. Cautandu-le pentru altul, le vei dobandi si pentru tine. Pe fratele acesta, pe aproapele si semenul tau esti dator sa-l ajuti cu ce nu ai. Du-te: chilia ta e pe coridorul acesta, usa a treia pe dreapta.

Nu din prisosul, nu din putinul tau, ci din neavutul tau, din ceea ce iti lipseste. Daruind altuia ce nu ai credinta, lumina, incredere, nadejde le vei dobandi si tu.

Trebuie sa-l ajuti cu ceea ce nu ai. Dand ce nu ai, dobandesti si tu, cel gol, cel pustiit, cele ce-ti lipsesc.

Cu ceea ce crezi ca nu ai, dar care este, care va fi in tine.

Mai adanc decat adancul sinei tale. Mai tainuit, mai infasurat, mai limpede izvor navalnic care circula fara oprire, chemand, imbiind la partasie.

Da, numai asa putea vorbi un slujitor al lui Hristos, al Celui tainic: paradoxal (precum intotdeauna ne-a invatat: de vrei sa carmuiesti, slujeste; de vrei sa fii inaltat, smereste-te; de vrei sa mantuiesti sufletul, pierde-l pentru Mine; de vrei sa-ti recastigi nevinovatia, recunoaste-te vinovat) si uluitor (de vei da ce nu ai, vei dobandi si tu ceea ce ai dat altora).

Nicaieri, in afara de Evanghelii, nu cred sa se fi vorbit mai raspicat si mai crestineste decat in micul poem al lui Michaux care mi-a starnit stupefactia si entuziasmul. Poate in unele fragmente din Fratii Karamazov si Demonii, poate Cervantes faurindu-l pe El nuestro Senor Don Quijote, El Christo espanol, poate Albert Camus in textul despre Oscar Wilde (intitulat Artistul in puscarie) si despre mergerea catre Hristos nu prin suferinta si durere (cale buna, inferioara totusi), ci prin exces de fericire si in clipe de euforie (cale superioara). Nicaieri nu cred ca vreun poet ori prozator sa fi vorbit mai de aproape de Cel neapropiat.

Dand ce nu avem, dobandim, prin ricoseu ceea ce cu nemaipomenita sfruntare ne-am incumetat a darui altuia. Lectia e valabila pentru orice crestin, cleric sau mirean. Pentru monah indeosebi. Sa nu se ingrijoreze, sa nu se sperie, sa nu se framante calugarul care isi simte launtrul desart, bantuit de neincredere si slabiciune, cuprins de intuneric si seceta; sa nu ia catusi de putin aminte la acestea toate. Ispite ale deznadejdii, netrebnice siretenii ale celui rau si uscat. Sa dea celor care vin la el in chilia lui, in gradina manastirii, pe cerdacul arhondaricului, la usa altarului ca sa afle credinta, intarire, lumina si o bruma de speranta ceea ce ei asteapta de la el si ceea ce el prea bine stie ca in clipa aceea se poate intampla sa nu aiba. Sa le dea. Si, dandu-le, se vor rasfrange si asupra-i, se va milui si el din pomana facuta altuia.

Dand lumina pe care nu o ai, o vei avea si tu.

Nu cumva prin cuvintele lui Michaux ni se lamureste mai in adancime textul de la Matei 25 despre Infricosata Judecata? Nu cumva cei buni au dat insetatului din apa de care si ei duceau lipsa; infometatului din hrana pe care nu o aveau; celui gol, haina dupa care si ei jinduiau?

Secretul vietii calugaresti se arata a fi: sa indraznesti a da ceea ce vremelnic se intampla sa-ti lipseasca. Iata paradoxul crestin in toata plinatatea, splendoarea si virtutea lui. Dar iata si fagaduinta uluitoare: dand ceea ce nu ai, dobandesti ceea ce ai stiut sa dai din golul fiintei tale. Darul suprafiresc se reflecta asupra-ti, se intoarce la tine ca un bumerang, ca o raza de lumina proiectata de oglinda si te inavuteste, te implineste, te covarseste.

Desigur. Nici nu se putea altminteri! Cum oare am putut gandi macar o clipa necum ani de zile ca Hristos doreste sa dam din ce avem: prisosul, putinul, totul! Mare isprava, destoinica scofala! prea omeneasca, sarmana, jalnica treaba. Altceva ni se cere: ce pare a fi cu neputinta. Altceva ni se fagaduieste: ceea ce nu-i de conceput si de necrezut!

Sa piara de la noi, calugarii, orice spaima, nesiguranta, sfiala, teama de fatarnicie: calugarul e menit a da altora credinta si lumina macar de-i vor lipsi lui vreme mai scurta ori mai lunga. Chiar de se afla in criza de acedie. Chiar daca s-a facut vinovat de slabirea avantului si statorniciei monahale.

Va putea oare? Va fi in stare a savarsi minunea? Desigur, dat fiind ca este din ceata celor despre care Hristos a spus ca ei nu sunt din lume si Eu nu sunt din lume (Ioan 17,16). Si iarasi: Dar nu numai pentru acestia ma rog, ci si pentru cei ce vor crede in Mine, prin cuvantul lor (Ioan, 17, 20). Iar la Faptele Apostolilor (20,35) Pavel asijderea graieste: Trebuie sa ajutati pe cei slabi si sa va aduceti aminte de cuvintele Domnului Iisus, caci El a zis: Mai fericit este a da decat a lua.

In adevar, dand peste fire, luam har peste har. Cel slab, prin urmare, sa rosteasca: da-mi, Doamne, cand sunt descumpanit si gol, vointa si nerusinare ca sa pot da din ceea ce nu am. Tu fa ca darul acesta al meu paradoxal, absurd si indraznet sa se intoarca asupra-mi prin mila Ta care socoteste intelepciunea oamenilor drept nebunie si adagiul Nemo dat quod non habet arama sunatoare si chimval zanganitor. Tu care ceri numai imposibilul si faptuiesti numai ce mintea omeneasca nu poate sa priceapa."


Zanaapelor
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:03
bluelight
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:07
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-13 14:45:24
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-13 14:42:13
De la: blondina_X, la data 2010-04-11 16:03:40sh cand esti sever iti foloseste la ceva
pai eu nu accept lucruri care nu imi plac din partea celorlanti oameni..Si sa fac la fel cu oameni nevinovati....Eu spun tot cea ce nu imi convine...Daca nu se tine cont si de parerea mea ma retrag...Pt ca prietenii adevarati tin cont si de parerile mele si nu fac lucruri care ma deranjeaza..Dar pt ca majoritatea nu se impun si fac compromisuri,,vor ca sa fac si eu la fel compromisuri..Eu nu fac compromisuri si sa fac la fel cu oameni nevinovati..Eu nu sunt de acord cu formalismul...
Daca altii fac compromisuri si accepta lucruri care nu le convindin partea celorlanti, si nu se impun problema lor..Eu nu fac compromisuri si nu ma apropii de oameni care duc o viata curata si nu respecta biblia...Pt ca eu nu vreau sa devin o nelegiuta ca ei...Ma apropii de ei,doar dupa ce se curata de rele si simt ca sunt curati


Draga mea, tu respecti Biblia? Ca sa o respecti, trebuie sa o si pricepi. Iisus insusi spune ca a venit pentru cei bolnavi, pentru cei rataciti. Pentru ca de doctor au nevoie cei bolnavi, nu cei sanatosi. Mie imi pari cumplit de intoleranta. Si intoleranta e mama oricarei dictaturi. In fond, trebuie sa urasti pacatul, nu pacatosul. Daca te pretinzi curata, daruieste din puritatea ta celor rataciti. Hm, cam greu, nu? Prin aceasta postare tocmai ai dovedit ca tu esti cea care cauta oameni fara pata(a se citi buni)!
Zanaapelor
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:11
pfoaiii! da styii cum o respectaa??? vaiii!!!!!!!
fleurdelis
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:12
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-11 14:41:26 Eu cred ca intre oameni trebuie sa existe comunicare...Pt ca cu totii suntem egali.Ori ca suntem mai inteligenti,ori mai bogati,ori mai frumosi...Cu totii avem talente diferite,poate ca multi oameni nu isi cunosc inca talentele pt ca poate nu se cunosc pe ei insati...Dar si ei au calitati,,si de asta cu totii suntem egali.nimeni nu este mai presus de nimeni.Nici femeia nici barbatul..Trebuie respect si comunicare din partea amadoura...Din partea toturor oamenilor din viata din zii cu zii..Poti spune la un om,sincer ce iti place,ce nu imi place...Nu trebuie sa vorbesti urat sau sa urli..Pt ca tonul face la muzica..Si apoi tre sa lupti....Mie imi place sa lupt,,,dar altii pot sa fie altfel ca mine,,,mie imi place sa fiu severa...


Mai, reciteste-ti postarile. Suferi de personalitati multiple? Fa-le fiecareia un cont, ca sa pricepem si noi cu care discutam. O data spui una, apoi alta.
Zanaapelor
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:14
problema e ca nu-si dau rand ...intre ele
bluelight
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:17
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-10 15:21:10
De la: si_totusi, la data 2010-04-09 21:48:58ziua si tampenia. cum iti trece prin bostan o ineptie, cum dai buluc la calculator sa o scrii pe garbo. asa, sa nu-ti uiti ideea. ti-am zis ca te bat. imagineaza-ti cum o mana iese din monitor si te inhata de scafarlie, tocmai cand tastezi aiurelile astea .
Asa de tare te doare adevarul? Eu nu sunt apriga pt faptul ca sunt moldoveanca.Eu nu sunt o ipocrita si spun pe fata tot ce nu imi convine..Eu nu accept ca altele sa fiu mintita si inselata si luata de proasta..Pt ca nu suport..Ma intrebam si eu..De ce toata lumea cauta oameni buni daca ei nu vor sa fie buni?


Adevarul? Care este adevarul?... In mod sigur nu esti ipocrita, dar nici buna nu esti. Te supara adevarul?
Zanaapelor
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:19
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-23 22:38:57
De la: pantera_neagra, la data 2010-04-23 17:59:00sa-ti impui punctul de vedere cu bata si cu...toate alea la gura ta?

neeeeeeeee,

daruieste si nu te astepta sa primesti nimic in schimb

si nu ma refer la material aici ci la rspect, vorbe bune, etc!
Asa este eu sa muncesc sa dau la altii..Sa nu primesc nimic in schimb...Si sa dau ca altii sa imi vorbeasca frumos...Ahaha..Ce destepti sunteti voi..Sunteti vicleni...Pai nu s-a intalinit hotul cu prostul...Naiva poate sunt,,dar proasta nu sunt...Stiu ca in romania,,romanii se comporta frumos doar daca au ceva de castigat de pe tine..Apoi cine are nevoie de vorbe frumoase de la oameni ca voi,,falsi...Apoi are cine sa imi spuna vorbe frumoase,,tot oameni ca mine...Cu credinta nu pacatosi ca voi..Voi asa cum faceti asa primiti


Spune-ne care din ele vorbeste!
Zanaapelor
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa fim calmi!!! 47 De la: demonsauinger 21 Mai 2011 20:02
cer un sfat 73 De la: garbo080088 28 Iunie 2014 00:35
o zi speciala 115 De la: walkiria 7 Septembrie 2010 13:09
va rog sa ma ajuta-ti 1 De la: garbo105919 29 Martie 2010 14:08
Dilema 11 De la: elodia 8 Septembrie 2011 18:42
Setari Cookie-uri