De ce toti oamenii cauta oameni buni..Dar ei nu vor sa fie buni?

De la: m2cryss, la data 2010-04-24 07:46:38
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-09 21:14:01Pt ca eu consider ca cel mai corect.Este ca un om egoist sa traiasca cu un om egoist...pt ca el alege sa fie asa...Si un om cumsecade trebuie sa traiasca impreuna cu oameni cumsecade,pt ca el alege sa fie bun si cumsecade..Fiecare este liber ca sa isi aleaga drumul in viata..Sa fie bun sau egoist..Dar fiecare trebuie sa isi aleaga partenerul si prietenii in functie de drumul care sil alege..pt ca nu ar fii corect pt un om cumsecade sa traiasca impreuna cu un om egoist

Asa ar fi corect ca oamenii buni sa nu trebuiasca sa traiasca alaturi de cei egoisti sau rai. Dar se spune ca Dumnezeu asa i-a cuplat - un bou si o belea. Unul bun si unul rau, unul harnic si unul lenes.
Pai da..Aia lenesi sa traiasca impreuna si sa ii manace paduchii si sa moara de foame..Ca doar no trai ala lenes pe spinarea aluia harnic...Prost ala care tine un parazit de om in spinare..Eu cred ca conteaza si faptul cum il inveti pe om...Daca omul nu are bun simt si il inveti prost..Greu il mai dezveti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:20
De la: Zanaapelor, la data 2010-04-26 21:19:28
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-10 15:21:10
De la: si_totusi, la data 2010-04-09 21:48:58ziua si tampenia. cum iti trece prin bostan o ineptie, cum dai buluc la calculator sa o scrii pe garbo. asa, sa nu-ti uiti ideea. ti-am zis ca te bat. imagineaza-ti cum o mana iese din monitor si te inhata de scafarlie, tocmai cand tastezi aiurelile astea .
Asa de tare te doare adevarul? Eu nu sunt apriga pt faptul ca sunt moldoveanca.Eu nu sunt o ipocrita si spun pe fata tot ce nu imi convine..Eu nu accept ca altele sa fiu mintita si inselata si luata de proasta..Pt ca nu suport..Ma intrebam si eu..De ce toata lumea cauta oameni buni daca ei nu vor sa fie buni?


Adevarul? Care este adevarul?... In mod sigur nu esti ipocrita, dar nici buna nu esti. Te supara adevarul?
Pai sunt buna dar severa...Daca nu stii ce inseamna,uita-te in dictionar....Dar daca voi aia din turma confunda-ti bunatatea cu prostia..Este problema, vostra nu a mea
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:31
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-26 22:20:48
De la: m2cryss, la data 2010-04-24 07:46:38
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-09 21:14:01Pt ca eu consider ca cel mai corect.Este ca un om egoist sa traiasca cu un om egoist...pt ca el alege sa fie asa...Si un om cumsecade trebuie sa traiasca impreuna cu oameni cumsecade,pt ca el alege sa fie bun si cumsecade..Fiecare este liber ca sa isi aleaga drumul in viata..Sa fie bun sau egoist..Dar fiecare trebuie sa isi aleaga partenerul si prietenii in functie de drumul care sil alege..pt ca nu ar fii corect pt un om cumsecade sa traiasca impreuna cu un om egoist

Asa ar fi corect ca oamenii buni sa nu trebuiasca sa traiasca alaturi de cei egoisti sau rai. Dar se spune ca Dumnezeu asa i-a cuplat - un bou si o belea. Unul bun si unul rau, unul harnic si unul lenes.
Pai da..Aia lenesi sa traiasca impreuna si sa ii manace paduchii si sa moara de foame..Ca doar no trai ala lenes pe spinarea aluia harnic...Prost ala care tine un parazit de om in spinare..Eu cred ca conteaza si faptul cum il inveti pe om...Daca omul nu are bun simt si il inveti prost..Greu il mai dezveti
Si apoi eu nu cred ca Dumnezeu,ia facut lenesi..Ci la unii le place sa fie lenesi..Noi oamenii nu ne-am nascut sa suferim..Pt ca principiile din biblie sunt valabile pt toti,nu doar pt unii..Si nu ca Dumnezeu,ia facut lenesi..Ci ca ei sau facut lenesi,pt ca au gasit fraieri ca sa ii tina pe spatele lor..Si majoritatea sunt femei..Care pt un mascul..Suporta un puturos langa ele..Ca cica asa la facut Dumnezeu..Ce prostie..Omul sa facut lenes..Pt ca omul este liber sa aleaga..Pe ce drum vrea sa mearga
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:35
Si daca rautatea si razboaiele si bolile si suferintele sunt din cauza oamenilor....Nu din cauza llui Dumnezeu..Pt ca omul alege calea sa fie rau...Sa traiasca in murdarie..Sa isi urasca aproapele..Sa fie puturos...Sa caute fraieri care sa il tina pe spatele lor prin munca lor..Oamenii aleg viata asta..Si rautatea este din cauza oamenilor..Pt ca ei aleg sa fie rai..Sunt buni doar de pasti si de craciun...Si apoi Dumnezeu a facut principiile ca toti oamenii sa traiasca in pace..Daca multi aleg sa fie rai..este din cauza lor..Si daca ei aleg sa fie rai..Sa isi aleaga tot din aia ca ei..Si sa se fure unii pe altii.Sa isi faca rau unii la altii..Pt ca asa merita astia care fac rau si se ocupa de lucruri rele..Pt ca cum faci asa trebuie sa si primesti..Dupa plata si rasplata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:40
Adevarat ca zic..Ca toate suferintele pe acest pamant sunt din cauza oamenilor...Pt ca ei aleg sa fie rai,puturosi..Pt oamenii sunt buni si fac voia lui Dumnezeu..Atunci cand sunt bolnavi..Can sunty batrani si nu mai pot face prostii..Cica se pocaiesc ca sa le ierte Dumnezeu,pacatele care le-au facut o viata intreaga..Cica se pocaiesc atunci cand sunt pe duca si nu mai pot face rele,prostii.Si cica se roaga sa mearga in rai..Pai cum crezi ca Dumnezeu ajuta un om asa...Da poate il iarta pt ca Dumnezeu este Bunatate....Dar daca omul alege sa fie rau la batranete..Pt ca ca asa vrea el...omul..Nu Dumnezeu...Oamenii sunt vinovati de toate relele ce se intampla pe acest pamant..Nu Dumnezeu....Dumnezeu Prea Bunul a dat la om..Libertate de a alege...Pe ce drum vrea sa mearga....Omul care alege sa asculte de Domnul..Sigur nu este un putoros si un mincinos..Dar daca oamenii se pocaiaesc doar la batranete de rele,,de prostii cand sunt pe duca in rest cand sunt tineri fac de toate..Rautati,curvarii..Toaste rele si razboiale sunt din vina oamenilor...Pt ca oamenii vor drumul asta..Le place sa sufere,sa isi faca rau unii la altii..Si asa mai departe stiti si voi,,cat de mult rau este in lume..Si asta doar din cauza oamenilor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 23:04
La acei oameni carora le place sa sufere in viata...Fac rau...Mie nu imi place sa sufar,asa ca am ales drumul sa nu fac rau la nimeni..Si asa sa ma fereasca Dumnezeu de rau..Sa ma tina in Bratele Sale si sa ma fereasca de tot ce este rau....Pt ca DUMNEZEU te protejeaza daca nu faci rau nimanui....Dar daca respecti cuvantul Lui,si Poruncile Lui
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 23:08
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-26 22:31:35
De la: Zanaapelor, la data 2010-04-26 21:19:28
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-10 15:21:10
De la: si_totusi, la data 2010-04-09 21:48:58ziua si tampenia. cum iti trece prin bostan o ineptie, cum dai buluc la calculator sa o scrii pe garbo. asa, sa nu-ti uiti ideea. ti-am zis ca te bat. imagineaza-ti cum o mana iese din monitor si te inhata de scafarlie, tocmai cand tastezi aiurelile astea .
Asa de tare te doare adevarul? Eu nu sunt apriga pt faptul ca sunt moldoveanca.Eu nu sunt o ipocrita si spun pe fata tot ce nu imi convine..Eu nu accept ca altele sa fiu mintita si inselata si luata de proasta..Pt ca nu suport..Ma intrebam si eu..De ce toata lumea cauta oameni buni daca ei nu vor sa fie buni?


Adevarul? Care este adevarul?... In mod sigur nu esti ipocrita, dar nici buna nu esti. Te supara adevarul?
Pai sunt buna dar severa...Daca nu stii ce inseamna,uita-te in dictionar....Dar daca voi aia din turma confunda-ti bunatatea cu prostia..Este problema, vostra nu a mea


Tu esti severa iar noi suntem pretentiosi. Si iti spunem ca nu este buna! In privinta prostiei... Nu ma ispiti sa-ti spun ce cred eu despre IQ -ul tau. Ca tot vrei sa fim sinceri si drepti.
Zanaapelor
Postat pe 26 Aprilie 2010 23:27
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-26 23:04:59 Adevarat ca zic..Ca toate suferintele pe acest pamant sunt din cauza oamenilor...Pt ca ei aleg sa fie rai,puturosi..Pt oamenii sunt buni si fac voia lui Dumnezeu..Atunci cand sunt bolnavi..Can sunty batrani si nu mai pot face prostii..Cica se pocaiesc ca sa le ierte Dumnezeu,pacatele care le-au facut o viata intreaga..Cica se pocaiesc atunci cand sunt pe duca si nu mai pot face rele,prostii.Si cica se roaga sa mearga in rai..Pai cum crezi ca Dumnezeu ajuta un om asa...Da poate il iarta pt ca Dumnezeu este Bunatate....Dar daca omul alege sa fie rau la batranete..Pt ca ca asa vrea el...omul..Nu Dumnezeu...Oamenii sunt vinovati de toate relele ce se intampla pe acest pamant..Nu Dumnezeu....Dumnezeu Prea Bunul a dat la om..Libertate de a alege...Pe ce drum vrea sa mearga....Omul care alege sa asculte de Domnul..Sigur nu este un putoros si un mincinos..Dar daca oamenii se pocaiaesc doar la batranete de rele,,de prostii cand sunt pe duca in rest cand sunt tineri fac de toate..Rautati,curvarii..Toaste rele si razboiale sunt din vina oamenilor...Pt ca oamenii vor drumul asta..Le place sa sufere,sa isi faca rau unii la altii..Si asa mai departe stiti si voi,,cat de mult rau este in lume..Si asta doar din cauza oamenilor


Te exprimi ca buna-mea, care avea 7 clase si o multime de idei preconcepute. Fireste, nu vei intelege ce vreau sa spun, nici nu ma astept sa intelegi. Culmea e ca te crezi desteapta, buna si pe calea cea buna...
Zanaapelor
Postat pe 26 Aprilie 2010 23:29
Din pacate nu conosti un om cat de egoist e decat dupa un timp si daca ai intrat in relatie,si-l mai si iubesti e greu .eu sunt casatorita cu cel mai egoist om :0 si nu e placut....ei stiu sa primesca dar nu daruiesc niciodata!!1!
erjike60
Postat pe 4 Mai 2010 01:28
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-09 21:14:01Pt ca eu consider ca cel mai corect.Este ca un om egoist sa traiasca cu un om egoist...pt ca el alege sa fie asa...Si un om cumsecade trebuie sa traiasca impreuna cu oameni cumsecade,pt ca el alege sa fie bun si cumsecade..Fiecare este liber ca sa isi aleaga drumul in viata..Sa fie bun sau egoist..Dar fiecare trebuie sa isi aleaga partenerul si prietenii in functie de drumul care sil alege..pt ca nu ar fii corect pt un om cumsecade sa traiasca impreuna cu un om egoist



Depinde cine face alegerea.
De regula un egoist este si un bun actor...si profita
anca_53
Postat pe 4 Mai 2010 13:11
De la: erjike60, la data 2010-05-04 01:28:46Din pacate nu conosti un om cat de egoist e decat dupa un timp si daca ai intrat in relatie,si-l mai si iubesti e greu .eu sunt casatorita cu cel mai egoist om :0 si nu e placut....ei stiu sa primesca dar nu daruiesc niciodata!!1!
Imi pare rau...Dar asa sunt majoritatea barbatilor..Nu toti dar majoritatea sunt asa...Ei se casatoresc ca sa fie in rand cu lumea...Dar ei nu au pic de iubire in inima...Se comporta frumos la inceput,apoi in timp isi dau arama pe fata...Dar este important sa comunici cu el..Sa ii spui,ce ti-ar placea...Ce nu iti place...Poate ca daca i-ai spune,,si a-ti comunica poate ar face si el sa iti foe si tie bine....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Mai 2010 16:20
De la: anca_53, la data 2010-05-04 13:11:53
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-09 21:14:01Pt ca eu consider ca cel mai corect.Este ca un om egoist sa traiasca cu un om egoist...pt ca el alege sa fie asa...Si un om cumsecade trebuie sa traiasca impreuna cu oameni cumsecade,pt ca el alege sa fie bun si cumsecade..Fiecare este liber ca sa isi aleaga drumul in viata..Sa fie bun sau egoist..Dar fiecare trebuie sa isi aleaga partenerul si prietenii in functie de drumul care sil alege..pt ca nu ar fii corect pt un om cumsecade sa traiasca impreuna cu un om egoist



Depinde cine face alegerea.
De regula un egoist este si un bun actor...si profita
Nu stiu daca el ar face alegerea...Eu de obicei,mai uit la un om cum se comporta cu ceilalti oameni.Ca sa imi dau seama,ce fel de om este...Pt ca la un barbat,nu trebuie sa ii spui ce iti place,ce nu iti place.De la inceput,,pt ca asa deja stie totul despre tine...Si poate el are alte parei despre viata...Trebuie sa nu ii spui prea multe despre tine..Si sa il lasi pe el,sa vezi cum se comporta cu tine...SA VEZI CUM SE comporta cu ceialti oameni..cum sa comportat cu celaelate fete....Trebuie ca o femeie sa isi foloseasca mai intai creierul..Apoi inima..nU SA SE ;LASE CUCERITE,te toti smecherii...Mai sunt si baieti buni,,dar poate sunt ochiti tot de fete rele,egoiste si smechere...Care poate fara caracter,ca se schimba..Anturajul,viata ii schimba
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Mai 2010 16:25
Acum imi dau seama ca totusi exista persoane care au rabdare sa o citeasca pe irinuca.. oare cum or reusi?
anakin
Postat pe 5 Mai 2010 00:49
De la: anakin, la data 2010-05-05 00:49:48Acum imi dau seama ca totusi exista persoane care au rabdare sa o citeasca pe irinuca.. oare cum or reusi?


Oare cum or reusi ?
Cate aberatzii ...pe lumea asta !


ica2
Postat pe 5 Mai 2010 00:58
De la: anakin, la data 2010-05-05 00:49:48Acum imi dau seama ca totusi exista persoane care au rabdare sa o citeasca pe irinuca.. oare cum or reusi?

citesc pe litre,ANAKINE
scrichy
Postat pe 5 Mai 2010 02:28
In acest secol eroismul a fost invins de lasitate, calitatea coplesita de cantitate, omul dominat de tehnica; duhul a fost subordonat materiei, adevarul rastalmacit dialectic, binele uitat de atata rautate, iar crestinii prigoniti de anticrestini.
garbo085400
Postat pe 6 Mai 2010 11:52
De la: garbo085400, la data 2010-05-06 11:52:49In acest secol eroismul a fost invins de lasitate, calitatea coplesita de cantitate, omul dominat de tehnica; duhul a fost subordonat materiei, adevarul rastalmacit dialectic, binele uitat de atata rautate, iar crestinii prigoniti de anticrestini.
Pai da..omul nefiing liberal..Nu putea sa creada in ce doreste el...Ci trebuia sa creada in ceea ce i se impunea...Pt ca nu este corect sa ti se impuna sa crezi in ce iti impun altii...Fiecare este liber sa creada in ceea ce vrea....Si sa isi triasca viata asa cum doreste..Nefacnd rau la altii....Pt ca a fii crestin,nu faci nici un rau la altii..Din contra faci doar bine....Dar cei care fac rau,ar trebui pedepsiti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Mai 2010 11:51
Pai da..omul nefiingd liberal..Nu putea sa creada in ce doreste el...Ci trebuia sa creada in ceea ce i se impunea...Pt ca nu este corect sa ti se impuna sa crezi in ce iti impun altii...Fiecare este liber sa creada in ceea ce vrea....Si sa isi traiasca viata asa cum doreste..Nefacand rau la altii....Pt ca a fii crestin,nu faci nici un rau la altii..Din contra faci doar bine....Dar cei care fac rau,ar trebui pedepsiti..Doar cei rai,trebuie pedepsiti...Pt ca nici un om,nu are dreptul sa faca rau la celalat om

xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Mai 2010 11:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE VA MAI MIRA CA MAIDANEZII SI CAI SUNT OMORATI CU CRUZIME CAND OAMENII SUNT TRATATI DE ANGAJATORI CA NISTE NUMERE DE STATISTICA SI ATAT . 0 De la: 21 Mai 2011 10:44
Cum sa traiesti momente de fericire in pat? 90 De la: pantera_neagra 23 Aprilie 2010 17:38
De ce credeti ca patronii romani profita de pe urma angajatiilor lor? 1 De la: ingerasulluptator 19 Mai 2011 23:18
nu cassa blankovici te face 1 De la: garbo022890 12 Martie 2010 01:20
Nu ii inteleg familia 16 De la: ella4u_2004 26 Septembrie 2013 21:38
Setari Cookie-uri