dragoste imposibila...

O sa va prezint o frumoasa poveste de dragoste , astept comentarii si sfaturi. Totul a inceput intr-o zi frumoasa de vara aprox acum 2 ani. Cum am ajuns la birou de dimineata, am aflat ca trebuie sa vina cineva din Ungaria sa ne asigure asistenta la montarea unor masini din fabrica. Nu avea cine sa-l ia de la gara si a trebuit sa ma duc eu.Nu-i stiam decat numele. L-am gasit, am facut cunostinta...a fost dragoste la prima vedere.Nu este un tip foarte aratos ..dar ceva s-a intamplat nu-mi dau seama ce.Oricum ..am iesit cu el de cateva ori sa-i arat orasul. El venise in Romania doar pt. 2 saptamani, dar s-a hotarat sa ramana pentru mai mult timp pentru mine.Atunci mi-am dat seama ca intre noi exista ceva deosebit.A renuntat la prieteni, familie, la toata viata lui ca sa fie cu mine in Romania.In max 2 saptamani ne-am mutat impreuna. Problema era ca ..el nu vorbea nici romaneste si nici engleza.Plecam amandoi dimineata la servici, seara ne intorceam amandoi acasa, mergeam mancam ceva, ne plimbam..in permanenta cu dictionarele si pixurile dupa noi. Asa stateam si "comunicam" pana la 3 dimineata.Foarte greu ..din pacate m-am dat batuta la numai 4 luni dupa.Ca sa ne fie mai usor(asa credeam), am plecat intr-o zi de la el fara sa spun nici un cuvant. Am incercat amandoi sa trecem peste...era f greu sa lucram impreuna.La 2 luni dupa, si-a adus o prietena din Ungaria si a lasat-o gravida,i-a parut rau dar a considerat ca e mai bine asa. Cateva luni dupa am ramas doar "prieteni"(( asa ziceam noi ); nu a putut sa mai stea cu fata aia si a trimis-a inapoi acasa.Daca nu ne-am putut stapani sentimentele..ne-am mutat iar impreuna.Acum el stie mai bine engleza si ne putem intelege.Eu insa, nu am suportat ideea ca el se duce sa o viziteze pe ea si pe copil si cu greu m-am hotarat sa renunt la tot. Acum eu am o relatie , dar nu e ceva foarte serios, pentru ca inima mea este la EL ; i-am interzis sa ma mai caute , sa ma mai sune .A acceptat dar dupa 3 luni iar de cand suntem separati, nu putem sa ne ascundem sentimentele.Am crezut ca daca imi fac un nou iubit pot sa-l uit. Imi trimite mesaje in care imi spune cat de mult ma iubeste, ne-am intalnit o data si atat de tare m-a strans in brate si a spus ca ar fi fost minuntat sa se opreasca timpul in loc.L-am simtit cat de dor i-a fost de mine..si mie de el, si cata pasiune poate fi intre noi, cat am plans unul in bratele celuilalt ca nu putem fi impreuna..of atat de aproape dar totusi imposibil de atins...Actualului meu prieten cred ca trebuie sa-i spun ca nu o sa ma pot apropia de el oricat as vrea( in plus mai eista si diferente de mentalitate ). Nu stiu ce sa mai zic, ce sa mai fac...spuneti-mi si voi ..ce parere aveti?
giorgyka
Postat pe 22 Martie 2010 16:01
Eu am o parere foarte proasta.
Doara
Postat pe 22 Martie 2010 18:48
eu am o curiozitate
in ce limba te/a strans in brate asa tare?
elodia
Postat pe 22 Martie 2010 18:57
si de lucrat cum lucrati voi impreuna? Prin semne?
quasaria
Postat pe 22 Martie 2010 20:45
Nu, acum stie engleza destul de bine...iar eu am invatat putina maghiara
giorgyka
Postat pe 23 Martie 2010 12:53
ioi
zambila
Postat pe 23 Martie 2010 13:01
Dragostea este limba universala
giorgyka
Postat pe 23 Martie 2010 13:03
ai vazut cell?
si eu credeam ca nu se poate, chiar asa de la prima vedere
vezi? nimic nu stim!!!
zambila
Postat pe 23 Martie 2010 13:06
nici eu, parol!
panty_C
Postat pe 23 Martie 2010 13:06
De la: giorgyka, la data 2010-03-23 13:03:15Dragostea este limba universala


ma gandeam io...

si copilu?? el ce limba vorbeste?
zambila
Postat pe 23 Martie 2010 13:07
probabil a treia limba

pe bune, mi-am amintit de un caz - el maghiar, ea nemtoaica - s-au "iumbit", tot asa la prima vedere, s-au luat si vorbeau romaneste - am uitat sa precizez ca erau din Romanica - pe care n-o stia nici unul la inceput prea bine...s-au stabilit la Busteni si au avut copii care nici macar numele nu si-l mai scriu corect - l-au "romanizat" - nu stiu decat romaneste si zic ca sunt romani - parol, eu pe acesti copii, astazi adulti, i-am cunoscut si nu mi-a venit sa cred ca pana si numele si l-au stalcit nestiind o boaba nici maghiara nici germana!
panty_C
Postat pe 23 Martie 2010 13:14
Pai copilul o sa vorbeasca maghiara, il creste in Ungaria...sper.
Am si eu un copil dintr-o casnicie anterioara. Curios baietelul meu se intelegea perfect cu..Zoly ( asa il cheama ).
giorgyka
Postat pe 23 Martie 2010 14:00
nooo, sa fiti sanatosi!
zambila
Postat pe 23 Martie 2010 14:02
mda...

daca nici macar cand ne vorbeste cineva normal nu ne putem abtine ,si suntem atat de "originali" ce sa mai zic...

dor_marunt,

ziceai ca te straduiesti sa fii mai buna pe alt topic,era ceva cu:dat din cour,parfum,si alte chestii d-astea adanci,daca intelegi ce vreau sa zic..
a! si cu slabit.
n-ai reusit,pisi?...

giorgica,

nu ati ars etapele,sau pur si simplu sunteti sortiti sa fiti impreuna,acum ca are un copil,s-a complicat situatiunea.
si nu sunt de acord cu chestia asta " a lasat-o gravida",femeia care ramane gravida in ziua de astazi, cand sunt atatea metode de contraceptie,e nesimtita...si el,binenteles..
a! daca a pus-o el sa faca un copil,e nashpa...

eu te inteleg,au ei un stil al lor de a te strange in brate..diferit.
oamenii astia cand iubesc, ard...
daca el nu e fericit si nici tu,luati tauru' de coarne...inteleg sa se stinga o relatie daca partenerii isi iubesc tovarasii de viata...da' asa,tu pustie,el pustiu...
sunteti tineri,luptati pt dragostea voastra.
iasomia
Postat pe 23 Martie 2010 14:10
daaaa, vorba lui Sternberg, "dragoste pasionala" d'aia...
cica atunci cand e vorba de pasiune si intimitate dar lipseste implicarea (angajamentul) e un soi de dragoste sortita esecului, pentru ca, de regula, pasiunea se stinge...
daca sunteti norocosi, veti ramane prieteni, daca nu... o sa regretati timpul si oportunitatile pierdute.
parerea lui Sternberg, nu a mea.



Tylly
Postat pe 23 Martie 2010 14:21
cellu'

pana una-alta stau cam prost cu oportunitatile alea...si sunt cam nefericiti...

iasomia
Postat pe 23 Martie 2010 14:27
dragoste la prima vedere... si eu confirm ca se poate (prima! nu a doua, a treia... )
quasaria
Postat pe 23 Martie 2010 19:48
In primu si in primul rand ar trebui sa-i spui adevarul actualului tau prieten, apoi sa te gandesti bine de tot daca il iubesti cu adevarat pe Zoly ,daca da ce mai stai?
in viata multora exista o fosta, un fost, trebuie sa treci peste asta si sa mergi mai departe si sa lupti pentru el daca tu crezi ca se merita.
merge sa-si vada copilul, e normal, tu de ce nu l-ai insoti sa vezi care-i situatia?
parerea mea este ca nici tu nu stii ce vrei!
crina92
Postat pe 23 Martie 2010 20:29
Multumim
giorgyka
Postat pe 24 Martie 2010 08:24
ok, la prima vedere, fie!
da' cum te-ndragostesti? prin semne?
zambila
Postat pe 24 Martie 2010 08:30
Chestie de chimie...zambila...eu cred ca se poate...
rodyk
Postat pe 24 Martie 2010 08:32
mda...
zambila
Postat pe 24 Martie 2010 08:33
Zambila, cu siguranta, aici e vb, de un limbaj non-verbal....limbajul trupurilor.
nuti_vio
Postat pe 24 Martie 2010 08:49
Multumesc..el e genul care pentru copil ar face orice sacrificiu si asta a reiesit si din discutiile pe care le purtam si inainte sa apara situatia asta. Iar ea ..ea are 20 de ani si mai are un copil de 4 ani dintr-o relatie anterioara, copil pe care i l-a luat respectivul pentru ca ea nu are nici o posibilitate de a-l creste : nici moral, nici financiar..nimik. Eu cred ( si nu numai eu ) ca ea asa a vrut sa se lege, a fost numai decizia ei sa lase copilul chiar daca inima lui este in alta parte.El imi demonstreaza de fiecare data ce insemn eu pentru el, nu numai prin strangeri in brate, ci in momentele grele prin care am trecut el a stiut sa fie alaturi de mine. Daca am vreo problema in secunda urmatoare este langa mine. Stie sa fie critic atunci cand e cazul, sa ma incurajeze, m-a facut sa am incredere din nou in mine. As vrea sa lupt pentru dragostea noastra , dar ma gandesc la copilul meu, care are nevoie de un tata, eu am o varsta si trebuie sa-mi refac viata , sa am un viitor sigur. Am o casa, am un job bun si de viitor, am un copil minunat, dar nu ma simt implinita total.Nu stiu cat mai pot sa lupt.Si stau sa ma gandesc cum o singura clipa de lasitate poate schimba destinul atator persoane.Eu am fost o lasa cand am decis sa plec fara sa ma uit in urma.. iar el intr-un moment de ratacire, intr-o tara straina fara prieteni, a crezut ca isi aduce langa el o persoana cu care sa comunice. Dar chiar daca vorbeau aceiasi limba, nu exista comunicare.O clipa de ratacire...
giorgyka
Postat pe 24 Martie 2010 09:05
Eu stiu ce vreau , cred ca el e in ceata; problema e ca a luat-o pe fatuca asta si pe copil la el acasa, pentru ca i-a fost mila de ea ca nu are unde sa stea, provine dintr-o familie destramata si ..am fost si eu o data cu ei in Ungaria ...am vazut unde statea ea intr-o casa demna de mila, intr-un satuc.Cateodata ma simt prost, asa am decis ca sa incerc sa-mi refac viata si sa ma retrag, nu vreau sa fac rau nimanui.Vad poze cu copilasul ala..este o fetita minunata, nu are nici o vina. Prietenul meu actual stie situatia si , chiar aseara am avut o discutie cu el, si si-a dat seama de sentimentele mele.Ramane sa vedem ce-i de facut. De asemenea am avut o discutie si cu Zoly, dar cred ca este ratacit..
giorgyka
Postat pe 24 Martie 2010 09:19
Daca il iubesti si merita, lupta pt.el....de ce nu?...Doar nu avem 10 vieti! Orice decizie iei, succes...si nu uita ca doar tu stii ce vrei cu adevarat
lala_cri
Postat pe 24 Martie 2010 09:29
mi-a placut povestea ta...adik m-a emotionat...ma bucur ca viata nu e doar grija zilei de maine....cum e din pacate pt.multi dintre noi....
lala_cri
Postat pe 24 Martie 2010 09:31
mda..si da-i si lupta...si calca totul in picioare, ca doar va iubiti
copiii sunt doar de decor, nu?
ciudati oameni! sau eu sunt ciudata si nu inteleg dragostea adevarata...
zambila
Postat pe 24 Martie 2010 09:32
Nici eu nu am crezut ca se poate....nu sthiu cum dar e ciudat, tareeeeeeeeeee ciudat.Pur si simplu din prima zi l-am vrut langa mine, ne-am mutat impreuna inca din prima saptamana. Dupa 2 saptamani a trebuit sa plece in Ungaria sa-si rezolve contractul de munca pentru a putea veni in Romania. In momentul cand l-am dus la gara( stiam ca o sa se intoarca la mine )nu am putut sa ne abtinem si am rabufnit in plans ca niste copii prosti. Cand a plecat trenul..am simtit ca o data cu el pleaca si ceva din mine. Chiar si nasu` mi-a zis " Du-te dupa el si saruta-l ca mai ai timp. Stai linistita , promit ca tot tot eu ti-l aduc inapoi ". Pe bune ca imi sunasem o prietena ca plangeam ca un copil si radeam in acelasi timp. Tot eu ma intrebam de ce plang?
giorgyka
Postat pe 24 Martie 2010 09:54
Zambilut copiii conteaza cel mai mult...si a iubi nu inseamna ca ii dai la o parte...ei raman pe primul loc mereu...
lala_cri
Postat pe 24 Martie 2010 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sexul stimuleaza sistemul imunitar 7 De la: ufishor 7 Decembrie 2010 11:59
.....spuneti ce vreti 11 De la: namyi 18 Aprilie 2011 19:01
Ce ne facem cu obsedatii de pe acest forum? 103 De la: tutankhamon 1 Octombrie 2009 13:16
Ce inseamna omul bun si omul rau? 7 De la: nuti_vio 17 Ianuarie 2011 10:50
credeti in terapia cu muzica?este psihoterapia un remediu la problemele oamenilor? 113 De la: anisoaraf 18 Martie 2010 16:04
Setari Cookie-uri