Ce sa fac?



Il iubesc, dar.....

Stam impreuna de un an. L-am indragit din prima clipa. Cred ca si el la fel. Mi-a cerut sa ma mut cu el, am facut-o cu mare bucurie. La inceput eram in al noualea cer, credeam ca mi-am gasit in sfarsit fericirea. La scurt timp, insa, a inceput sa fie rece sau distant, sa ma neglijeze, sa stea la calculator fara sa ma bage prea mult in seama. Cand veneam acasa ( la el) de la job, eram asa fericita sa-l vad dar el nu arata deloc acelasi entuziasm. L-am intrebat ce are si la inceput zicea ca nu are nimic. Apoi mi-a spus ca il deranjeaza ca vin de la serviciu si ma urc in varful patului ( a canapelei )si nu fac nimic in casa. Eu veneam tarziu de la serviciu atunci, mult mai tarziu decat el si il gaseam la calculator unde statea pana se culca. Dar avea pretentia cand veneam eu seara sa invart casa pe dos. Apoi am facut in asa fel sa-mi aranjez programul sa vin mai devreme la el. Pregateam masa de seara, spalam vasele si apoi mai mai uitam si eu la tv. Daca veneam cu mancare de la mama nu era bine ca citez daca mama ta moare maine? Noi ce facem? Murim de foame? Trebuie sa faci tu de de mancare. Apoi am descoperit ca el de la inceput avea pretentia sa fac casa luna- cu ajutorul lui, dar in principiu eu- pentru ca sunt femeie, si asta face o femeie: curatenie, gatit, calcat rufe si adus si bani in casa. Incet, incet visul meu frumos se transforma in cosmar, mai ales ca la el casa era intr-o mare mizerie cand am venit eu. Era mizerie necuratata de ani si ani de zile de fostele , mizerie pe care am ranit-o eu in mare parte ca dehvrea cica o familie cu mine si trebuie sa dovedesc ca pot. Si uite asa trag de mine si ma stresez sa-i fac pe plac, am si niste probleme de sanatate care s-au agravat. Intrebarea e: cum faci un om dur si egoist sa isi inmoaie inima si sa fie mai bun? Mai putin pragmatic si mai mult romantic? Mai putin materialist si mai spiritual? Poate va intrebati de ce stau. Inca il mai iubesc si simt ca si el ma iubeste, dar are nebuniile lui care ne distrug efectiv relatia.In plus, am aflat ca are si pretentia sa pun banii laolalta cu el, dar sa strangem sa investim in casa ( casa lui) care, zice el, e casa noastra. Problema nu ar fi asa grava, daca nu ar fi zgarcit si ar cheltui banii numai pe ce vrea el. Eu obisnuiam sa beau apa plata in fiecare zi. El nu cumpara apa plata, ca cica e ca aia de la robinet, pepsi, mai rar, ca trebuie sa strangem cureaua sa investim in casa. Ce sa mai zic? Ca nu mergem la film, la teatru, concerte sau in oras ( in afara de cateva ori la Mac Donalds or KFC or springtime si asta doar de cateva ori de cand ne-am cunoscut) pentru ca nu are bani si are datorii. Ei bine, eu am mai putini bani decat el si mai multe datorii si pana sa-l cunosc, mi-am permis sa si ies din cand in cand, sa merg si la film si la teatru . Problema nu e ca nu ar avea, ci ca nu vrea, prefera sa investeasca in altceva, ignorand aproape in totalitate nevoile si dorintele mele. Ce sa fac? Inca il mai iubesc si cred ca si el ma iubeste....
garbo101781
Postat pe 2 Martie 2010 02:46
7
garbo101781
Postat pe 3 Martie 2010 02:55
pai daca are atatea pretentii dar nu ofera nimic in schimb...ce rost are sa te chinui???....iubire...iubire....dar...nu pune banii la un loc cu el.!!!..pentru ca timpul nu poate fi dat inapoi...munca ramane munca....si te trezesti pe langa ne/multumiri ca nu o sa ai nici bani...
....ca daca ar fi...ca pentru el sa conteze relatia voastra si tu mai mult....ar pune si el mana sa faca cate ceva prin casa...pana sa vii tu de la MUNCA...si atunci ar fi alta situatie....dar asha....ce rost are???...ca nu ii cad mainile...daca spala un vas pana vii tu!......si in los sa zica mersi ca v/a mai ajutat si mama ta...el ce face?...pana la urma...mi se pare mie ca...el nu prea stie ce este aceea o perioada de trecere....mi s/ar parea normal sa existe si perioada in care sa vina si un ajutot din partea parintilor ..macar a unuia dintre cei 2 care formeaza un cuplu...in timp...se poate renunta la genul asta de ajutor....ca doar nu o sa moara mama ta maine!!!....deci nu exista un anumit tip de gandire....
....nu stiu...fa ce crezi...il iubseti...dar el...te/o iubi????
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:02
781, ce anume te face sa crezi ca te iubeste? Faptul ca te tolereaza alaturi de el, ca iti cere sa-i gatesti, sa-i faci curatenie, sa investesti in casa lui?
Nu iesiti nicaieri, nu-ti mai acorda atentie, sta tot timpul pe net (posibil sa aiba pe altcineva)...
Din unghiul meu, eu vad un barbat rece si egoist, care te trateaza ca pe o menajera. Faceti dragoste? Macar in momentele alea este atent si la nevoile tale sau are grija de satisfactia lui si se intoarce cu spatele?
"cum faci un om dur si egoist sa isi inmoaie inima si sa fie mai bun? " - n-ai cum.
Doar el se poate schimba si asta numai in momentul in care se va satura de modul de viata pe care l-a adoptat, extrem de comod si egoist, cand va avea curajul sa se implice in relatia voastra efectiv si afectiv.
Dar ma indoiesc ca o va face... Cel mai probabil va astepta sa pleci tu de bunavoie si va chema in locul tau pe urmatoarea care, e posibil sa fi picat deja in plasa, pe net.
Iti irosesti timpul si sentimentele, scumpo.
Nu merita!
Tylly
Postat pe 3 Martie 2010 10:23
eu cred ca tu o sa te chinui asa cu el mereu, pt ca asta este caracterul lui si nu poti sa-l schimbi indiferent ce faci, in primul rand el nici nu vrea sa se schimbe pt tine, pt nimeni cred, are niste conceptii si idei bine inradacinate si nu o sa scape de ele niciodata pt ca asa i se pare normal sa fie.

eu te intreb, ce siguranta ai tu ca dupa 2-3 ani de munca pt el si investitii in casa lui, nu te da afara pur si simplu si tu ramai doar cu sufletul ranit si mai plina de datorii decat inainte de relatia cu el....sau daca nu te da afara, chiar vrei sa traiesti cu un om care nu te apreciaza indiferent ce faci pt el, care te exploateaza, cat crezi tu ca o sa rezisti asa, cu un misogim ca la urma urmei asta e.

sfatul meu este sa incerci sa te desprinzi asa incet incet de el.
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 10:24
mai, daca zice nelly...si deja si eu cerd k cred
fleurdelis
Postat pe 3 Martie 2010 10:26
fleur, nu rade, ca stii tu ce mi-am chinuit capul pana am scos ideile astea
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 10:30
nu rad! uite ca am cetit ce a scris fata!
eu stiu reteta....il lasi! puuuuuur si simplu! iesi pe usa....nici nu mai conteaza ca zici pa sau nu!
dar, inainte sa faci asta....gandeste-te ca:
1. viata nu se rezuma nunmai la contabilitatile astea meschine, el vrea, eu nu vreau , el crede, eu cred, tralala
2.privesti in viitor si in sufletul tau sincer si... iti vei gasi motive MULT MAI puternice....de genul nu il mai,....sau nu ma mai...iubesc/iubeste...
3.daca iesi pe usa, in momentul ALA se va schimba!si asta TOTAL,
si RADICAL! dar pt urmatoareaaaaaaaaaaaa
succes si bafta
fleurdelis
Postat pe 3 Martie 2010 10:34
mdea...e de neinteles pentru mine de ce ar accepta o femeie sa nu insemne pentru iubitul ei decat o menajera

da' cu sufletul tau cum ramane ? cu starea ta de bine ?
cand ajungi sa te simti folosita, e clar ca ceva nu merge bine deloc in relatia aia
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2010 10:54
Multumesc de sfaturi, eu nu prea gandesc obiectiv, pentru ca sunt implicata emotional. Ce am nevoie sa fac, este sa iau decizia buna pentru mine- sa nu fac ceva ce voi regreta in viitor. Asta e greu de stiut, dar simt ca ma exploateaza si nu e asa cum ar trebuie sa fie un barbat indragostit. CEVA e clar putred in Danemarca. ma gandesc sa ii dau un ultimatum sa se schimbe , si daca nu o face in scurt timp, eu sa plec. La multi ani, doamnelor si domnisoarelor pentru luna martie! Apropo- s ava soun ca nu mi-a luat nimic de martisor pentru ca am avut "nesimtirea" sa cheltuiesc 300 de RON lasati de el cand a plecat in delegatie. A facut CRIZA DE NERVI pentru asta ! :(Sunt banii lui, e dreot, si eu m-am intins mai mult decat e plapuma, dar nici sa faca asa. Si apoi nu mi-a luat nimic de 1 martie pentru ca a zis ca de 300 lei noi se puteau lua multe flori si martisoare....:((((si sunt sigura ca nici de ziua femeii nu imi va lua ceva- maaare minune daca imi va lua.
garbo101781
Postat pe 3 Martie 2010 12:06
ce faci cand te iubesc 2 barbati, cand amandoi te vor , cand amandoi isi doresk sa devi sotia lor , cand esti atat de confuza ca nu sti pe care il iubesti si pe care sa-l alegi?
ellyse83
Postat pe 4 Martie 2010 13:05
iei putina distanta fata de amandoi, iti pui ordine in ganduri si incerci sa intelegi pe care il iubesti cu adevarat.
apoi te indrepti catre cel spre care inclina balanta, daca te mai vrea... si intrerupi orice legatura cu celalalt.
Tylly
Postat pe 4 Martie 2010 13:10
781..scuza-mi duritatea..dar nu stiu cum poti iubi un asemenea om: EGOSIT, LIPSIT DE SENSIBILITATE,BADARAN , MATERIALIST, LIPSIT DE CARACTER, CALIC ,EGOCENTRIC Nu te iubeste , nu iubeste pe nimeni nici acum si nici in viitor , caracterul infect nu-i permite asta , se iubeste doar pe sine...Eu am o vorba pe care o si aplic cand situatia o impune: iti iei ce e al tau , iti pui poseta pe umar si ai iesit din viata lui , nici macar nu e relevant daca-i spui sau nu Adio..omul nu merita absolut nimic din ceea ce tu simti pentru el, vei suferi o vreme , dar e mult mai putin grav asta ...a te simti devalorizata permanent e mult mai greu, e crancen. Iubesti pe cine nu trebuie, lasa-l si vezi-ti de drumul tau , nu ai pierdut nimic, nu ai de ce sa privesti inapoi cu regret. Succes! ( in a te desprinde de situatia asta)
reyya
Postat pe 4 Martie 2010 13:28
lasa-l fataaaaaaaaaaaaaaaaaa.Asta nu e barbat.Te foloseste.Cam ce te asteapta dupa ce tew casatoresti!!!!! umpleti altfel viata si mai ales cu altcineva.exista barbati care stiu sa respecte femeia care munceste cot la cot cu ei.
mans
Postat pe 5 Martie 2010 12:29
.."Apoi am descoperit ca el de la inceput avea pretentia sa fac casa luna, cu ajutorul lui"...

hai lasa-ma..,ce nesimtitu' naibi..,sa nu-i placa jegul?,hmm..
roby_cado
Postat pe 5 Martie 2010 13:07
Roby, vorbesti fara sa stii.

Daca era gospodar, de ce m-a asteptat pe mine sa-i curat semi-cocina de porci in care a stat pana sa ma cunoasca? El cauta servitioare, sau ce? Nu are maini ? De ce are atatea nefacute in casa si atatea nereparate? Si cica a mai avut relatii serioase inaintea mea. Alea ce naiba au facut? Ca asa dezastru cum am gasit in casa aia, rar gasesti!! Si acum m-a gasit pe mine mai proasta, se pare, sa-i suplinesc eu toate lipsurile...
garbo101781
Postat pe 5 Martie 2010 18:23
draguta..,lasa-l...,fai un bine.. .

si nu te mai aventura intr-o relatie serioasa,decat atunci cand vei fi pregatita ptr asta.. .

o femeie cand ajunge sa se planga,ca trb sa faca mancare si curatenie...,in casa in care locuieste,e o problema.

asa ca lasa-l..,traieste-ti viata cum iti place..
roby_cado
Postat pe 5 Martie 2010 18:35
Scuza.ma ca te intreb ai incercat sa comunici cu el despre situatie si ce vrea el de la tine ? un an nu este mult de cand sunteti impreuna nu ar fi trebuit sa se rupa iubirea asa repede?undeva ...gresiti amundoi.
garbo065737
Postat pe 5 Martie 2010 18:39
da roby el era prea ocupat cu calculatorul, tv, , ea treb sa fie perfecta, 90-60-90, sa tina si casa, si masa, el e suficient ca are servici nu?
Miulia
Postat pe 8 Martie 2010 22:28
Miula, si eu am serviciu. :)
garbo101781
Postat pe 8 Martie 2010 22:51
Draga mea dar tu nu ai unde sta?De ce trebuie sa suferi in casa lui ba chiar sa investesti?Asta este el daca tu vrei sa suferi toata viata ramai langa el, daca poti sa o rupi sa suferi poate un an dar garantat sa-ti fie bine dupa, pleaca repede, nu mai sta un minut.
liliana_lory
Postat pe 9 Martie 2010 13:25
De la: Miulia, la data 2010-03-08 22:28:45da roby el era prea ocupat cu calculatorul, tv, , ea treb sa fie perfecta, 90-60-90, sa tina si casa, si masa, el e suficient ca are servici nu?[/quote

"cosanzeana"a specificat destul de clar..."cu ajutorul lui".. .
ii face casa(in care locuieste si ea) cocina,e sucarita ca-i atrage ala atentia ca cheltuie banii aiurea,bla bla bla... .e clar..,sa saturat de relatia asta...,punct.
pa puiu..

roby_cado
Postat pe 9 Martie 2010 17:45
"...In plus, am aflat ca are si pretentia sa pun banii laolalta cu el, dar sa strangem sa investim in casa ( casa lui) care, zice el, e casa noastra."

neobrazatul...

ma intreb, ce mama dracu, inseamna o casnicie pentru tine..
roby_cado
Postat pe 9 Martie 2010 17:49
roby, citeste atent. fata nu-i maritata cu nenea. asa ca, cele investitii in casa lui nu-mi prea suna bine

si nu-mi suna bine ca e pe post de sluga. nu e normal unul sa fie cu munca si celalalt cu pretentiile. si apoi, baiatul e pus pe capatuiala. a vazut ca are de cine sa rada si asta face
si_totusi
Postat pe 9 Martie 2010 18:00
ai dreptate..si daca nici macar in primul an nu e orb la chestiile astea,peste 10 ani,cum o sa fie?
ca eu asa stiu..dragostea e oarba; daca o iubesti-e perfecta asa cum e
garbocatalyna
Postat pe 9 Martie 2010 18:05
[Roby_cado Numele quote "date cu caracter = '= '2010-03-05 18:35:40"] draguta .., lasa-l ..., FAI ONU bine ...

si nu te mai aventura intr-o relatie serioasa, decat atunci cand vei fi pregatita ptr asta .. .

O femeie cand ajunge sa se planga, ca trb sa faca curatenie si mancare ..., n Casa n ngrijire locuieste, eo problema.

asa ca lasa-l .., Traieste-ti viata cum iti place .. : SML-confused0024: [/ quote]


Tu crezi ca sotia e pe post de servitoare si saltea Relaxa? atunci fi tu Gospodarul casei tale si daca esti asa de "" categoric "," O, in da "," Sfaturi'', incearca sa explici, cum faci fata UNEI Femei, este de ingrijire om de afaceri? AI auzit de Egalitate? AI auzit ca si tu poti avea concediu, ca sa iti cresti copiii? cu ce esti tu mai presus decat O femeie? astazi, Femeia, face poate''orice " 'si singura, inclusiv copii.
alexxandra
Postat pe 9 Martie 2010 18:07
Eu m-am cam lamurit ce am de facut. Inca o data multumesc pentru sfaturi. Da, ceea ce ma uimeste este ca el e un tip foarte pragmatic, adica vrea aia si aia, si munca si bani si sa nu-l stresez...dar ....romantism, aproape deloc... Cum ziceam, merci de sfaturi, cam stiu ce trebuie sa fac.
garbo101781
Postat pe 9 Martie 2010 18:38
Ca o constatare: se pare ca inca in Romania mentalitatea ca femeia trebuie sa fie si sclava si saltea si mama si doamna si sa le faca pe toate bine,mai este INCA !!!! in vigoare in romanica.
Noapte buna, natiune.
garbo101781
Postat pe 9 Martie 2010 18:41
De la: si_totusi, la data 2010-03-09 18:00:16roby, citeste atent. fata nu-i maritata cu nenea. asa ca, cele investitii in casa lui nu-mi prea suna bine

si nu-mi suna bine ca e pe post de sluga. nu e normal unul sa fie cu munca si celalalt cu pretentiile. si apoi, baiatul e pus pe capatuiala. a vazut ca are de cine sa rada si asta face


totusico...,"nu-i maritata"?,pai de cand mama dracu, te tine actul ala de la primarie intr-o relatie?

investitii in casa "lui"?,pai sa se mute cu chirie,sa nu mai aibe "cosanzeana" impresia asta..,o fi mai bine?..

daca o femeie e gospodina,inseamna ca e sluga?,ma indoiesc.. .asa gandesc cele care "NU" sunt gospodine..

despre ce vorbim..?

roby_cado
Postat pe 9 Martie 2010 18:45
De la: garbo101781, la data 2010-03-09 18:41:49Ca o constatare: se pare ca inca in Romania mentalitatea ca femeia trebuie sa fie si sclava si saltea si mama si doamna si sa le faca pe toate bine,mai este INCA !!!! in vigoare in romanica.
Noapte buna, natiune.


EMIGREAZA...
roby_cado
Postat pe 9 Martie 2010 18:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gelozie, posesivitate sau doar mi se pare 21 De la: r_ioana 15 Noiembrie 2009 20:25
nu stiu ce sa fac 4 De la: cricat 23 Noiembrie 2010 22:52
farmece 27 De la: ratuscaceaurata 30 Iulie 2011 08:57
IDEMNIZATIE DE CRESTERE A COPILULUI 9 De la: Adriana_Nutu_1 13 Martie 2013 17:14
AS DORI CATEVA PARERI 42 De la: paloma 24 August 2009 15:55
Setari Cookie-uri