ce ati face voi?!!

buna,numele meu este cristina.am citit unele povesti de pe acest site si am descoperit ca unele dintre ele se aseamana cu situatia prin care trec momentan.am o relatie de 5 ani si 4 luni cu iubitul meu,de care am fost f multumita,pana cand au avut loc niste evenimente neplacute....incep prin a mentiona ca iubitul meu este sofer pe tir si pleaca frecvent in strainatate,unde sta cate o sapt,poate si aproape 2.nu asta este prb,deoarece am acceptat acest lucru,fara sa ii reprosez absolut nimic.sunt genul de fata care nu iese fara el,nicaieri in afara de facultate si eventula cumparaturi,deoarece nu vreau sa apara discutii intre noi,banuieli ca as fi infidela.asa consider eu ca este firesc,insa el cand vin acasa,nu intotdeauna ce-i drept,simte nevoia sa iasa doar cu prietenii lui si imi ascunde asta...abia dupa o perioada de timp imi marturiseste ca acum cateva sapt a iesit la o bere.nu cred ca are pe altcineva,ci poate doar se teme ca m-ar deranja.si pe bune,ca ma deranjeaza,pt ca nu mi se pare corect fata de mine,care il astept atata timp acasa...din aceasta cauza imi reproseaza mereu ca il controlez,ca vreau sa fie la picioarele mele...dar nu intelege ca nu ma simt bine in conditiile in care impreuna nu iesim aproape nicaieri,deoarece e obosit,sau nu avem mijloc d etransport,insa pt prietenii lui isi face timp si imi si ascunde!!!!gresesc ca in momentul in care vb,ii fac reprosuri,fapt care il enerveaza!sunt f sensibila si ma doare sa vad ca doar daca e vb de mine itervine oboseala,iar eforturile mele nu sunt apreciate!cate fete de 20 de ani,ar astepta cu sapt pe c9neva,care vine acasa si ar petrece cat mai putin timp alaturi de ea?ce modalitate propuneti,prin care sa il determin sa vada singur ca nu este corect???
crissmirelle
Postat pe 23 Mai 2010 15:43
fetiliiii.....,ia bagati voi acilea neste sfaturi...
roby_cado
Postat pe 23 Mai 2010 15:48
si baietii pot avea o parere....
crissmirelle
Postat pe 23 Mai 2010 16:12
bine atunci..,ma risc eu primul..

parerea mea este ca, esti prea tanara pentru a avea o relatie cu un sofer de tir..
dc spun asta..?
pe de o parte, sta foarte mult timp plecat,iar afectiunea de care ai tu nevoie,o vei gasi,mai devreme sau mai tarziu,in bratele altuia..

pe de alta parte..,el "locuind" intr-o cabina de camion,1-2 saptamani,in putinul timp liber pe care il are(o zi doua cred),incearca sa faca si el, ce face un om cu un job, hai sa-i spun mai rezonabil(sa stea si cu iubita..,sa-si viziteze si rudele..,sa iasa si la o bere cu prietenii..,etc)

deci..,amandoi aveti dreptate..

concluzie..:ori incercati sa va intelegeti reciproc,apeland si la unele compromisuri(ceea ce pe termen lung oboseste),ori va vedeti fiecare de drumul lui..

roby_cado
Postat pe 23 Mai 2010 16:33
pai chiar tu spui ca te deranjeaza, deci omul intuieste corect. daca modul in care i-o spui lui e agresiv atunci nu te mira ca-ti ascunde cate ceva.
pe urma oricat am iubi pe cineva, sa fim cu acel cineva nu e unica nevoie din viata noastra , ca de e, atunci se cheama dependenta.(si nu ma refer la faza de inceput a unei relatii).
asa ca: mai intai trebuie sa-ti reconsideri tu pozitia si sa-ti clarifici ce astepti de la el si daca ce astepti e in primul rand rezonabil avand in vedere timpul limitat pe care-l aveti la dispozitie. dupa asta ai putea incerca o discutie- atentie, nu niste reprosuri-in care sa-i spui cum vezi tu lucrurile, si sa gasiti impreuna solutii.
bluelight
Postat pe 23 Mai 2010 16:42
Eu n-as risca o relatie cu un sofer de tir.
Doara
Postat pe 23 Mai 2010 17:16
credca am ajuns la stadiul in care fiecare dintre noi considera ca el depune cel mai mult efort pt relatia noastra!

am incercat de mult ori sa port discutii serioase si constructive cu el,insa de fiecare data imi spune ca sunt prea geloasa,ca asta e motivul pt care exagerez..nu am niciodata dreptate,e numai vina mea daca ne certam si exista neintelegeri intre noi.nu i-am cerut lucruri marete,dar mi se pare normal ca o pers care spune ca iubeste sa isi doreasca sa stea in preajma iubitei...

stiam ca va fi greu in momentul in care s-a angajat pe tir,dar nu ma asteptam ca in astia 3 ani sa se schimbe atat de mult...
crissmirelle
Postat pe 23 Mai 2010 18:51
Criss@ zici ca fiecare din voi crede ca depune el cel mai mare efort....
asta inseamna: 1.ca eforturile voastre merg in directii diferite- aici ori e vorba de lipsa de comunicare ori ca fiecare aveti nevoie de altfel de dovezi& actiuni decat face in prezent celalalt, asa ca, ochii mari- chiar trebuie sa vedeti ce vreti.

2.ca si lui ii pasa- veste buna pt tine- pe asta se poate construi.
bluelight
Postat pe 24 Mai 2010 07:59
pai atunci ar trebui sa aveti o discutie serioasa ( si..calma! pune si tu problema mai dragastos ) si sa vorbiti ca sa mai iesiti si voi, chiar daca exista oboseala si nu aveti mijloc de transport - aici zic ca ar trebui sa va descurcati, sa vorbiti si cu prietenii.

Si da, iti ascunde ca se intalneste cu baietii tocmai pt ca te superi tu. Si atunci aici solutia ar fi simpla - nu te mai supara . Chiar e aiurea sa ii interzici asta, chiar daca sta atata pe tir si nu va vedeti mult timp, si tu nu iesi fara el.
Sincer, nici nu e bine - pe termen lung, sa nu va vedeti, separat, cu prietenii.
hot_coffee
Postat pe 24 Mai 2010 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mesajele in cuplu 28 De la: narcysa 19 Ianuarie 2011 06:30
iubirea asta 13 De la: anaROBERT 26 Decembrie 2010 15:12
Despre "femeile-fantana" 58 De la: ely_a 6 August 2015 16:11
Cereri in casatorie... ! 16 De la: barboneli 23 Iulie 2012 21:23
Cum sa-mi recapat increderea in mine? 69 De la: garbo064415 25 Noiembrie 2012 12:47
Setari Cookie-uri