Nu stiu ce sa fac, n"am puterea sa merg mai departe ... astept un sfat de suflet

"a ras si mi"a spus ca este doar hotararea mea asta (are foarte multa incredere in mine, stie ce fel de om sunt si a realizat perfect ca n"am sa fac acest lucru)."

1. cand un barbat spune asa ceva si reactioneaza in modul acesta , motivatia nu e increderea in tine - cum te autoamagesti - ci, siguranta ca n-ai sa faci asta din lasitate, frica, lipsa de vointa , etc

il doare la basca . stie ca ai acceptat o astfel de situatie si te complaci in aceste ape

2. daca te iubeste nu te intrebi cum nu a fost ingrijorat de problema de sanatate?la ce spui tu ca ai, nu e un lucru de shaga


3. gandeste logic si iti raspunde la urmatoarele intrebari:


- e normal ca un barbat sanatos sa nu aiba raporturi sexuale decat 7 zile pe an? si daca nu, crezi ca e o problema nerezolvata pentru el?

- de ce nu te lasa sa vii in Italia? si acolo sunt scoli. ce barbat este de acord sa stea atat timp departe de familia lui fara a dori , ca cei dragi sa-i fie alaturi?

- banuiesc ca in toti acesti ani ati pus un ban deoparte. de ce nu considera ca e indeajuns? sau altfel gandit, 30% din ce castiga e cam putin ,daca omul a plecat sa munceasca si apoi sa se intoarca.

cei care pleaca sa faca un ban pentru familie, trag tare 4- 5 ani , fac economii la sange si apar acasa sa-si creasca copiii si sa fie cu nevasta

in concluzie, zic ca omul are 2 case. una acolo si alta in tara.e comod pentru el sa-ti arunce niste firmituri si tu sa stai linistita , mai ales ca faci si economii. esti mana cereasca pentru el. poate gresesc dar ....
si_totusi
Postat pe 5 Martie 2010 19:37
De la: ladyDY, la data 2010-03-02 01:56:34sper sa gasesti rezolvare la problemele pe care le ai, si cand doresti sa vorbesti,......sunt prin apropiere....


Multumesc din suflet pentru incurajari ...te"am adaugat la prieteni
Nadynne
Postat pe 7 Martie 2010 17:54
De la: mans, la data 2010-03-05 12:37:01Nu inteleg de ce nu-ti faci aici un anturaj?Singura pb e cu copilul,care are cel mai mult de suferit.Sa incerce sa comunice permanent pe telefon cu el .Iar tu..... dupa cine naiba faci curat? Eu am 3 copii(12,13,18 ani) si am si firma si servici in paralel siiiiiii Sot.Dar ...am timp si de un masaj,de-o maichiura,o plimbare in mall,o cafea cu prietenele si daca -mi pun mintea i-mi trag si amant.Traiesteti viata femeie! Fii sigur ca el asta face acolo.Bine ca nu tea lasat de tot.
Nadynne
Postat pe 7 Martie 2010 18:04
De la: Nadynne, la data 2010-03-07 18:04:30
De la: mans, la data 2010-03-05 12:37:01Nu inteleg de ce nu-ti faci aici un anturaj?Singura pb e cu copilul,care are cel mai mult de suferit.Sa incerce sa comunice permanent pe telefon cu el .Iar tu..... dupa cine naiba faci curat? Eu am 3 copii(12,13,18 ani) si am si firma si servici in paralel siiiiiii Sot.Dar ...am timp si de un masaj,de-o maichiura,o plimbare in mall,o cafea cu prietenele si daca -mi pun mintea i-mi trag si amant.Traiesteti viata femeie! Fii sigur ca el asta face acolo.Bine ca nu tea lasat de tot.


Sunt o fire sociabila, am avut si am inca multi prieteni de suflet pe care ii iubesc si ii respect. Din cauza situatiei de fata m"am retras in mine iar acum am ajuns la faza in care nu mai pot sa ies la o plimbare, la un spectacol, la un film, intr-o vizita ...singurul meu refugiu fiind curatenia. Pe scurt, o zi din viata mea arata asa: plec dimineata la munca, ies de la munca, pana ajung acasa fac piata, ajung acasa si ma apuc de curatenie, fac lectii cu copilul, pregatesc copilul pentru a 2 zi si .....avand in vedere ca noaptea nu pot sa dorm ...ma apuc de periat covoare,etc, etc....pot spune ca adorm in jurul orei 2-2,30 ....la 5 dim. o iau de la capat
Nadynne
Postat pe 7 Martie 2010 18:15
De la: si_totusi, la data 2010-03-05 19:37:24"a ras si mi"a spus ca este doar hotararea mea asta (are foarte multa incredere in mine, stie ce fel de om sunt si a realizat perfect ca n"am sa fac acest lucru)."

1. cand un barbat spune asa ceva si reactioneaza in modul acesta , motivatia nu e increderea in tine - cum te autoamagesti - ci, siguranta ca n-ai sa faci asta din lasitate, frica, lipsa de vointa , etc

il doare la basca . stie ca ai acceptat o astfel de situatie si te complaci in aceste ape

2. daca te iubeste nu te intrebi cum nu a fost ingrijorat de problema de sanatate?la ce spui tu ca ai, nu e un lucru de shaga


3. gandeste logic si iti raspunde la urmatoarele intrebari:


- e normal ca un barbat sanatos sa nu aiba raporturi sexuale decat 7 zile pe an? si daca nu, crezi ca e o problema nerezolvata pentru el?

- de ce nu te lasa sa vii in Italia? si acolo sunt scoli. ce barbat este de acord sa stea atat timp departe de familia lui fara a dori , ca cei dragi sa-i fie alaturi?

- banuiesc ca in toti acesti ani ati pus un ban deoparte. de ce nu considera ca e indeajuns? sau altfel gandit, 30% din ce castiga e cam putin ,daca omul a plecat sa munceasca si apoi sa se intoarca.

cei care pleaca sa faca un ban pentru familie, trag tare 4- 5 ani , fac economii la sange si apar acasa sa-si creasca copiii si sa fie cu nevasta

in concluzie, zic ca omul are 2 case. una acolo si alta in tara.e comod pentru el sa-ti arunce niste firmituri si tu sa stai linistita , mai ales ca faci si economii. esti mana cereasca pentru el. poate gresesc dar ....





Da, cu siguranta raspunsul tau a pus degetul pe rana. Referitor la
"a ras si mi"a spus ca este doar hotararea mea asta (are foarte multa incredere in mine, stie ce fel de om sunt si a realizat perfect ca n"am sa fac acest lucru)."...stiu ce spun, stiu ca are f. multa incredere in mine si stie f. clar ca as fi in stare de orice sacrificiu pentru ca acest copil sa creasca cu ambii parinti (sunt sigura ca el mizeaza mult pe acest aspect ci nu pe faptul ca as fi lasa sau slaba). Vreau sa precizez ca nu suntem in si n"am fost vreodata in situatia in care sa ne ducem zilele de azi pe maine, dar el si-a dorit mult mai mult.

"in concluzie, zic ca omul are 2 case. una acolo si alta in tara.e comod pentru el sa-ti arunce niste firmituri si tu sa stai linistita , mai ales ca faci si economii- " perfect adevarat ..
Nadynne
Postat pe 7 Martie 2010 18:28
Ok! eu fara sa vreau odata am participat la o discutie intre barbati, defapt am participat e prost spus, am auzit.
Toti cei care luau parte in discutia respectiva, aveau nevasta si copii langa ei, cu exceptia unuia.
Toti erau cu gura pe el ca vai de mine cum poate, ca e greu, ca e dor si etc.
El a raspuns foarte frumos si la obiect,
" Motivul pentru care eu nu-mi aduc familia aici este pentru ca vreau sa o protejez, acasa nu pot sa merg pentru ca nu as mai putea sa le ofer prea multe si decat sa ajung sa-mi ceara copilul nu stiu ce si eu sa nu-i pot oferii, mai bine " nu mai stiu ce-a zis de-aici, cred ca a inceput sa injure

Ei bine eu il stiu pe acest domn de 5 ani si altceva infara de lucru, casa si poate un pahar de bere ori o discutie ceva cu restul de cunostinte ( barbati) nu am vazut sa aibe o alta preocupare. Vorbeste de familia lui foarte des, mereu isi lauda sotia si copii.
Chestia e, ca eu i-am inteles perfect motivul, barbatii care au participat la discutie nicidecum, insa intre femeile care au auzit discutia sa facut liniste cam 10 minute.
Acum am sa te las pe tine sa te gandesti la ce anume se referea cand a spus ca vrea sa-si protejeze familia. Nu intotdeauna e vorba de inselat si viata dubla, ori poate ca sunt eu naiva.
persidadamian
Postat pe 7 Martie 2010 21:44
Strainatatea asta!E foarte posibil ca el sa aiba si acolo o familie (mi s-a intamplat ci voia mea sa am o familie furata)dar... daca iti aduce banul daca totul e ok, (si avnd in vedere criza cam portofelul e important)nu te mai nelinisti.Mergi mai degraba la medic si vezi ce-i cu sangerarile alea, asta chiar e o problema.Fa ceea ce-ti spune inima nu ce spune cutare sau cutare, tu hotarasti.Lacrimile nu sunt bune.
liliana_lory
Postat pe 9 Martie 2010 13:13
Da daca romanii astia ar fii mai uniti.Si ar sari unii pt altii...poate s-ar schimba si situatia in romania..si nu s-ar mai destrama atatea casatorii..Dar daca la unul i se intampla ceva rau..Niciunul nu se baga pt el..Ca te poti gandi ca poate si lui,i s-ar putea intampla la fel...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Martie 2010 19:50
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-03-09 19:50:19Da daca romanii astia ar fii mai uniti.Si ar sari unii pt altii...poate s-ar schimba si situatia in romania..si nu s-ar mai destrama atatea casatorii..Dar daca la unul i se intampla ceva rau..Niciunul nu se baga pt el..Ca te poti gandi ca poate si lui,i s-ar putea intampla la fel...
De asta este bine sa te bagi pt altii.Pt ca si tie,ti s-ar putea intampla ceva asemanator...Da toate in limita bunului simt
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Martie 2010 19:54
De la: persidadamian, la data 2010-03-07 21:44:50Ok! eu fara sa vreau odata am participat la o discutie intre barbati, defapt am participat e prost spus, am auzit.
Toti cei care luau parte in discutia respectiva, aveau nevasta si copii langa ei, cu exceptia unuia.
Toti erau cu gura pe el ca vai de mine cum poate, ca e greu, ca e dor si etc.
El a raspuns foarte frumos si la obiect,
" Motivul pentru care eu nu-mi aduc familia aici este pentru ca vreau sa o protejez, acasa nu pot sa merg pentru ca nu as mai putea sa le ofer prea multe si decat sa ajung sa-mi ceara copilul nu stiu ce si eu sa nu-i pot oferii, mai bine " nu mai stiu ce-a zis de-aici, cred ca a inceput sa injure

Ei bine eu il stiu pe acest domn de 5 ani si altceva infara de lucru, casa si poate un pahar de bere ori o discutie ceva cu restul de cunostinte ( barbati) nu am vazut sa aibe o alta preocupare. Vorbeste de familia lui foarte des, mereu isi lauda sotia si copii.
Chestia e, ca eu i-am inteles perfect motivul, barbatii care au participat la discutie nicidecum, insa intre femeile care au auzit discutia sa facut liniste cam 10 minute.
Acum am sa te las pe tine sa te gandesti la ce anume se referea cand a spus ca vrea sa-si protejeze familia. Nu intotdeauna e vorba de inselat si viata dubla, ori poate ca sunt eu naiva.



Multumesc mult pentru amabilitatea de a-mi scrie. Am citit cu f. multa atentie ce mi"ai scris, sigur nu in toate cazurile se poate pune problema de vieti duble, dar am si eu o singura intrebare ...Oare cum ar putea un barbat sa-si protejeze mai bine familia cand este atat de mult timp departe de aceasta?

Nadynne
Postat pe 9 Martie 2010 20:14
situatia nu e grea ,voi o ingreunati.nu acceptati compromisuri.asa o sa fie toata viata voastra,compromisa.fiti mai transante.altfel,viata va fi un calvar pt voi.deci pleci la el cu copilul,sau daca nu vrea,divort.ce va rugati atat de barbati?crezi ca te va pune la icoana?
alexxandra
Postat pe 9 Martie 2010 20:18
De la: liliana_lory, la data 2010-03-09 13:13:04Strainatatea asta!E foarte posibil ca el sa aiba si acolo o familie (mi s-a intamplat ci voia mea sa am o familie furata)dar... daca iti aduce banul daca totul e ok, (si avnd in vedere criza cam portofelul e important)nu te mai nelinisti.Mergi mai degraba la medic si vezi ce-i cu sangerarile alea, asta chiar e o problema.Fa ceea ce-ti spune inima nu ce spune cutare sau cutare, tu hotarasti.Lacrimile nu sunt bune.


Multumesc mult pentru mesaj. Sincer, nu este totul sa-mi trimita niste bani, sunt genul de femeie care a muncit din greu pentru tot ce are insa, vine o vreme cand incepi sa pui in balanta ...banii sau caldura unei familii.
Nadynne
Postat pe 9 Martie 2010 20:21
De la: Alexxandra, la data 2010-03-09 20:18:09situatia nu e grea ,voi o ingreunati.nu acceptati compromisuri.asa o sa fie toata viata voastra,compromisa.fiti mai transante.altfel,viata va fi un calvar pt voi.deci pleci la el cu copilul,sau daca nu vrea,divort.ce va rugati atat de barbati?crezi ca te va pune la icoana?


...in nici-un caz nu ma astept sa mi se ridice statuie in schimbul sacrificiilor mele, as cere mult prea mult daca m-as astepta la asa ceva, dar oare cer prea mult de la acest om? ...cer prea mult de la aceasta viata?
Nadynne
Postat pe 9 Martie 2010 20:25
[Numele quote = 'Data Nadynne' = '2010-03-09 20:25:55 '] [quote name =' Data Alexxandra '= '2010-03-09 20:18:09'] nu Situatia e grea, voi O ingreunati.nu acceptati compromisuri.asa o sa fie toata viata voastra, compromisa.fiti mai transante.altfel, viata va fi ONU calvar pt voi.deci pleci la el cu copilul, sau daca nu vrea, divort.ce va rugati atat de Barbati crezi? ca te va pune la icoana? [/ quote]

: SML-happy0009: ... n nici-ONU de caz nu ma astept sa mi se ridice statuie n Schimbul sacrificiilor mele, ca m mult cere prea mult daca-as astepta la asa ceva, CER Dar oare prea mult de la acest om? ... cer prea mult de la aceasta viata? [/ quote]



da, tu ceri prea mult de la un barbat,care nu te merita.viata nu are nici o legatura.tu o faci pe ea ,nu ea pe tine.asa ca reflecta bine,cat vei mai trai casatorita ,dar singura in 2.
alexxandra
Postat pe 9 Martie 2010 20:35
De la: Alexxandra, la data 2010-03-09 20:35:01[Numele quote = 'Data Nadynne' = '2010-03-09 20:25:55 '] [quote name =' Data Alexxandra '= '2010-03-09 20:18:09'] nu Situatia e grea, voi O ingreunati.nu acceptati compromisuri.asa o sa fie toata viata voastra, compromisa.fiti mai transante.altfel, viata va fi ONU calvar pt voi.deci pleci la el cu copilul, sau daca nu vrea, divort.ce va rugati atat de Barbati crezi? ca te va pune la icoana? [/ quote]

: SML-happy0009: ... n nici-ONU de caz nu ma astept sa mi se ridice statuie n Schimbul sacrificiilor mele, ca m mult cere prea mult daca-as astepta la asa ceva, CER Dar oare prea mult de la acest om? ... cer prea mult de la aceasta viata? [/ quote]



da, tu ceri prea mult de la un barbat,care nu te merita.viata nu are nici o legatura.tu o faci pe ea ,nu ea pe tine.asa ca reflecta bine,cat vei mai trai casatorita ,dar singura in 2.



Sincer, raspunsul tau a venit ca un pumn in plex se pare ca am nevoie de asa ceva, poate voi deschide ochii mai bine si chiar am sa vad rana din sufletul meu provocata de "casatoria in singuratate"
Nadynne
Postat pe 9 Martie 2010 21:37
Nadyne, tu stai si judeca la rece.dar nu prea mult.apoi nu-i sotului transmiti verbal, Hotrrea ta.ci te apuci si iti spui Principiile, intr-o scrisoare. Sti de ce? Pt el sunt acelasi efect ca singuratata in 2. FI atenta, va fi el si scrisoarea, Tu nu, va simti Singuratatea in 2 si el.daca te cauta nu-i raspunde cateva zile, ca sa poata sa reflecteze la consecinta dspartirii.nu te plange, n scrisoare.ii spui doar ca viata Pana nu de acum nu te mai satisface, ca nu banii te leaga de el ca si Trebuie sa hotarasca, formati o familie sau va intalniti la tribunal.fi concisa, transanta, oricat te-ar durea.spune-i ca nu mai esti dispusa sa faci compromisuri.scurt la obiect.altfel vei deveni cat de curand umbra ta, O femeie fara trecut, prezent si viitor.crede-ma, mai bine de una singura, decat singura n doi.sa Nu crezi ca singurul PE lume.iti Barbat dorsc sa iei fraiele in maini curand.nu esti nici prima nici ultima, de ingrijire alegi sa traiesti, nu sa hibernezi!
alexxandra
Postat pe 9 Martie 2010 22:27
Nu mai ocoliti atat realitatea, care de fapt e una singura...e clar ca omul are pe alta acolo, cum spunea cnv mai sus...face sex de 10 ori intr-un an? Ma indoiesc. Cat despre duritatea si pozitia ferma pe care o adopta in fata discutiei despre o eventuala convietuire in 2 sau 3 cu fiica lor mi se pare penibila. Oare pt ce ne casatorim? Ca sa facem bani? Ce inseamna casatoria? Oare femeia asta nu are nevoie de barbatul ei in fiecare noapte, iar copilul de un tata pe care sa-l vada zilnic langa ea si mama ei? Dar... tatal asta are alta parere, sau poate deja are o alta "mamica" acolo si e mai lejera situatia asa. Cu ce l-ar incurca familia pe care au fornat-o atata timp acolo? Un singur raspuns am eu...i-ar ingradi libertate. Urmeaza sfaturile unora dintre doamne si adu-i aminte ca e un barbat casatorit si un tata cu norma intreaga, nu cu frecventa redusa. Cat despre bani...te multumeste situatia ta materiala daca sufletul iti plange?
oana4me
Postat pe 9 Martie 2010 23:16
De la: oana4me, la data 2010-03-09 23:16:51Nu mai ocoliti atat realitatea, care de fapt e una singura...e clar ca omul are pe alta acolo, cum spunea cnv mai sus...face sex de 10 ori intr-un an? Ma indoiesc. Cat despre duritatea si pozitia ferma pe care o adopta in fata discutiei despre o eventuala convietuire in 2 sau 3 cu fiica lor mi se pare penibila. Oare pt ce ne casatorim? Ca sa facem bani? Ce inseamna casatoria? Oare femeia asta nu are nevoie de barbatul ei in fiecare noapte, iar copilul de un tata pe care sa-l vada zilnic langa ea si mama ei? Dar... tatal asta are alta parere, sau poate deja are o alta "mamica" acolo si e mai lejera situatia asa. Cu ce l-ar incurca familia pe care au fornat-o atata timp acolo? Un singur raspuns am eu...i-ar ingradi libertate. Urmeaza sfaturile unora dintre doamne si adu-i aminte ca e un barbat casatorit si un tata cu norma intreaga, nu cu frecventa redusa. Cat despre bani...te multumeste situatia ta materiala daca sufletul iti plange?


Multumesc pentru raspunsul tau. Sigur ca nu ma multumeste situatia actuala. Am scris mai sus si am vrut sa se inteleaga f. clar ca pentru mine este mult mai valoros sa am familia intreaga decat o renta lunara si un tata musafir pentru copilul meu. Ai perfecta dreptate in ce mi"ai scris.
Nadynne
Postat pe 9 Martie 2010 23:24
De la: Alexxandra, la data 2010-03-09 22:27:43Nadyne, tu stai si judeca la rece.dar nu prea mult.apoi nu-i sotului transmiti verbal, Hotrrea ta.ci te apuci si iti spui Principiile, intr-o scrisoare. Sti de ce? Pt el sunt acelasi efect ca singuratata in 2. FI atenta, va fi el si scrisoarea, Tu nu, va simti Singuratatea in 2 si el.daca te cauta nu-i raspunde cateva zile, ca sa poata sa reflecteze la consecinta dspartirii.nu te plange, n scrisoare.ii spui doar ca viata Pana nu de acum nu te mai satisface, ca nu banii te leaga de el ca si Trebuie sa hotarasca, formati o familie sau va intalniti la tribunal.fi concisa, transanta, oricat te-ar durea.spune-i ca nu mai esti dispusa sa faci compromisuri.scurt la obiect.altfel vei deveni cat de curand umbra ta, O femeie fara trecut, prezent si viitor.crede-ma, mai bine de una singura, decat singura n doi.sa Nu crezi ca singurul PE lume.iti Barbat dorsc sa iei fraiele in maini curand.nu esti nici prima nici ultima, de ingrijire alegi sa traiesti, nu sa hibernezi!



Multumesc pentru raspuns. Sincer, la varianta unei scrisori nu m"am gandit ...
Nadynne
Postat pe 9 Martie 2010 23:25
De la: oana4me, la data 2010-03-09 23:16:51Nu mai ocoliti atat realitatea, care de fapt e una singura...e clar ca omul are pe alta acolo, cum spunea cnv mai sus...face sex de 10 ori intr-un an? Ma indoiesc. Cat despre duritatea si pozitia ferma pe care o adopta in fata discutiei despre o eventuala convietuire in 2 sau 3 cu fiica lor mi se pare penibila. Oare pt ce ne casatorim? Ca sa facem bani? Ce inseamna casatoria? Oare femeia asta nu are nevoie de barbatul ei in fiecare noapte, iar copilul de un tata pe care sa-l vada zilnic langa ea si mama ei? Dar... tatal asta are alta parere, sau poate deja are o alta "mamica" acolo si e mai lejera situatia asa. Cu ce l-ar incurca familia pe care au fornat-o atata timp acolo? Un singur raspuns am eu...i-ar ingradi libertate. Urmeaza sfaturile unora dintre doamne si adu-i aminte ca e un barbat casatorit si un tata cu norma intreaga, nu cu frecventa redusa. Cat despre bani...te multumeste situatia ta materiala daca sufletul iti plange?



asculta,ea trebuie sa isi rezolve problema ei,nu a lui.
alexxandra
Postat pe 9 Martie 2010 23:45
De la: Alexxandra, la data 2010-03-09 23:45:42
De la: oana4me, la data 2010-03-09 23:16:51Nu mai ocoliti atat realitatea, care de fapt e una singura...e clar ca omul are pe alta acolo, cum spunea cnv mai sus...face sex de 10 ori intr-un an? Ma indoiesc. Cat despre duritatea si pozitia ferma pe care o adopta in fata discutiei despre o eventuala convietuire in 2 sau 3 cu fiica lor mi se pare penibila. Oare pt ce ne casatorim? Ca sa facem bani? Ce inseamna casatoria? Oare femeia asta nu are nevoie de barbatul ei in fiecare noapte, iar copilul de un tata pe care sa-l vada zilnic langa ea si mama ei? Dar... tatal asta are alta parere, sau poate deja are o alta "mamica" acolo si e mai lejera situatia asa. Cu ce l-ar incurca familia pe care au fornat-o atata timp acolo? Un singur raspuns am eu...i-ar ingradi libertate. Urmeaza sfaturile unora dintre doamne si adu-i aminte ca e un barbat casatorit si un tata cu norma intreaga, nu cu frecventa redusa. Cat despre bani...te multumeste situatia ta materiala daca sufletul iti plange?



asculta,ea trebuie sa isi rezolve problema ei,nu a lui.



Ascuta draguta...cred ca tu nu pricepi esentialul. Problema doamnei este barbatul, caruia ii duce lipsa, atat ea cat si copilul, depresia de care sufera este generata de lipsa acestui om din viata lor, dupa parerea ta cum si-ar rezolva dansa "PROBLEMA EI"? Nu observi ca problema dansei este el? Sau crezi ca trebuie rezolvata cu mine sau cu tine?
PS- Nu-mi mai uramari atat postarile mele pe site ca sa mi le combati, ca banuiesc, ca esti aici cu un alt scop si crede-ma ca nu vrei sa intram in polemica noi 2.
oana4me
Postat pe 10 Martie 2010 12:16
el stie prea bine despre ce e vorba.

sunt pentru alegerile clare. te gandesti si faci o socoteala simpla: ce ai si ce nu ai. pe puncte.

puncte negre:

- e langa mine? nu
- il intereseaza ce mi se intampla? nu
- e langa noi cand ni-i greu? nu
- ma vrea langa el? nu
- dupa ce am realizat ceva din punct de vedere material, vrea sa vina acasa? nu
- de atatia ani de cand e plecat ne-a chemat la el macar de 2 ori pe an? ? nu
- sunt 6 sarbatori mari ale familiei: pastele, craciunul, revelionul, zilele de nastere. am fost impreuna macar in patru din aceste zile? nu
- un concediu tine 7 -10 zile? nu
- restul zilelor de concediu le face cu noi? nu
- mai fac eu parte din viata lui? ii mai stiu necazurile si bucuriile de zi cu zi? nu
- el imi stie problemele si micile mele bucurii? nu
- in 7 ani, cat timp am fost impreuna?il nemultumeste acest fapt? nu


puncte albe:
- trimite bani? da

eu nu stiu multe lucruri. e doar o schema de punctaj. ( nici nu stiu daca e adevarata) o poti dezvolta. daca la sfarsit tragi linie si faci bilantul, vezi cam unde te situiezi. esti multumita? ok. nu esti, ia masuri
si_totusi
Postat pe 10 Martie 2010 12:54
totusoaico, da' muncisi ceva, mami, la schema asta logica... macar dac-ar citi-o careva sa traga foloase...
zambil
Postat pe 10 Martie 2010 12:57
ma iei tu in ras da, buna sau nu, schema asta poate sa deschida , cel putin un ochi.

am o vecina in situatia ei. a ales sa-l inteleaga pe nenea si sa creada ca omul face atata efort pentru familie. surpriza cea mare a venit asta vara ,cand a anunta-o judecatoria ca el a deschis proces de divort . citatie in data de.. reclamant nenea pentru divort pe motiv de lipsa iubire

omul venise acasa intr-un scurt concediu si a plecat ca si cand lucrurile ar fi decurs normal

femeia nu a avut nici cea mai mica banuiala ca nenea venise cu noua viitoare sotie - ce a stat la hotel - si o prezentase prietenilor.

si_totusi
Postat pe 10 Martie 2010 13:08
viata bate filmu', mami... unde mai pui ca-i si-n 3-d d-ala adevaratu'...
zambil
Postat pe 10 Martie 2010 13:13
nea zambilu e in 3 D, ce-i drept; din ala la care te uiti cu ochelari de protectie, ca sa nu-ti fuga ochii. la asa trebusoara, hai ca vezi incrucisat si-ti ramane privirea sticloasa, indreptata in colturile capului




si_totusi
Postat pe 10 Martie 2010 13:22
...Nadyn, totusica are dreptate 99%...din schema ei trebuie inlocuit ceva : trimite el bani acasa? da, dar
putini in comparatie cu ce ar putea trimite...deci: bila gri...

...fratele meu este plecat in Italia de 9 ani...primi 2 ani a fost fara sotie si copil...statea impreuna cu mai multi romani intr-o casa...

...trimitea din salariu in tara, dar venea la nevasta si copil din 3 in 3 luni, statea 2-3 zile si pleca inapoi...deci cheltuia mai mult pe drum...concediu in Italia primea obligatoriu o luna de zile in august...

...dupa 2 ani (copilul trebuia sa meaga in cls.I-a) si-a luat nevasta si copilul acolo (chestia cu "stricatul" copilului in Italia este o scuza de 2 bani)...

...acum au amandoi serviciu acolo (nu se face contract de durata nedeterminata, ci doar pe o luna sau trei, dupa care se prelungeste)...

...si-au cumparat pamant in tara intr-o zona rezidentiala pentru casa, dar ezita sa se apuce de ea...

..copilul este la scoala (anul trecu a castigat olimpiada de matematica pe Italia - cumnata mea a terminat electrotehnica si baga in el mate de-i sar capacele), merge la fotbal, la patinaj si studiaza chitara....

...la fiecare sfarsit de saptamana pleaca undeva (au vizitat, pe langa toata Italia, Franta, Austria si Germania), traiesc pe picior mare acolo...cred ca nu mai vor sa se intoarca....
daria_
Postat pe 10 Martie 2010 14:11
..in concluzie:

- e sigur ca-i esti fidela si ai grija de fata care este si a lui (doar are "jandarmeria" in bloc cu tine)...

- trimite bani putin pentru ca sigur acolo are inchiriata o locuinta singur (vorba vine ca doar nu-si face de atatia ani lucru cu mana - ca sa me exprim elegant )...

- nu-i pasa ca esti tanara si poti avea probleme hormonale (dupa cate ai spus, ai inceput sa ai) din pricina lipsei sexului...

- nu doreste sa petreaca tot concediul cu tine (are omulalte obligatii)...

...nu-i pasa nici macar de copil (nici macar "tata de duminica" nu este),altfel ar veni mai des...
daria_
Postat pe 10 Martie 2010 14:17
..sfat?

...mergi la doctor urgent ( ai un copil de crescut....pe mana cui ramane daca ti se intampla ceva?)...

...mergi la o cafea cu prietenele...cu fata la munte sau la mare...socializeaza...

...sa nu crezi ca fata este fericita cand vede ca are un tata de 7 zile pe an si o mama depresiva ...

...ai nevoie si de consultatie psihiatrica (nu-i normal sa te inchizi in tine si sa perii covoarele noaptea in loc sa te odihnesti) ...asta nu inseamna nici decum ca esti nebuna,ci ca nebun este el ca nu stie sa te aprecieze...
daria_
Postat pe 10 Martie 2010 14:24
De la: oana4me, la data 2010-03-10 12:16:29
De la: Alexxandra, la data 2010-03-09 23:45:42
De la: oana4me, la data 2010-03-09 23:16:51Nu mai ocoliti atat realitatea, care de fapt e una singura...e clar ca omul are pe alta acolo, cum spunea cnv mai sus...face sex de 10 ori intr-un an? Ma indoiesc. Cat despre duritatea si pozitia ferma pe care o adopta in fata discutiei despre o eventuala convietuire in 2 sau 3 cu fiica lor mi se pare penibila. Oare pt ce ne casatorim? Ca sa facem bani? Ce inseamna casatoria? Oare femeia asta nu are nevoie de barbatul ei in fiecare noapte, iar copilul de un tata pe care sa-l vada zilnic langa ea si mama ei? Dar... tatal asta are alta parere, sau poate deja are o alta "mamica" acolo si e mai lejera situatia asa. Cu ce l-ar incurca familia pe care au fornat-o atata timp acolo? Un singur raspuns am eu...i-ar ingradi libertate. Urmeaza sfaturile unora dintre doamne si adu-i aminte ca e un barbat casatorit si un tata cu norma intreaga, nu cu frecventa redusa. Cat despre bani...te multumeste situatia ta materiala daca sufletul iti plange?



asculta,ea trebuie sa isi rezolve problema ei,nu a lui.



Ascuta draguta...cred ca tu nu pricepi esentialul. Problema doamnei este barbatul, caruia ii duce lipsa, atat ea cat si copilul, depresia de care sufera este generata de lipsa acestui om din viata lor, dupa parerea ta cum si-ar rezolva dansa "PROBLEMA EI"? Nu observi ca problema dansei este el? Sau crezi ca trebuie rezolvata cu mine sau cu tine?
PS- Nu-mi mai uramari atat postarile mele pe site ca sa mi le combati, ca banuiesc, ca esti aici cu un alt scop si crede-ma ca nu vrei sa intram in polemica noi 2.




Oana ,asa crezi ca te urmareste cineva pe site,cu un scop in inchipuirea ta?doamne si mai dai si sfaturi?ok sa iti explic;aici pe site,se dezbate de ex.un subiect.userii vb si cu pers in cauza,dar si intre ei.deci cade,impresia ta gresita,ca ti se urmaresc postarile.insa aceasta parere,daca o ai,ceva nu e in regula.deci problema dezbatuta este alta.o sotie care sufera ca sotul nu o vrea langa el.a "'prins'' gustul altei vieti,in care sotia actuala ,nu"' intra in peisaj'".deci cauza suferintei sotiei,este sotul plimbaret.adica ea sa sufere?de ce?.rezolvarea este simpla.mai tz ,va fi prea tz.acum ea trebuie sa elimine cauza suferintei ei.nu la ea e problema(cauza) ci la el.la ea este suferinta,singuratatea ,umilinta,adica(urmarile cauzei),care trebuiesc indepartate imediat.altfel ,sotia va avea si probleme mdicale.deci ea trebuie sa discute categoric si transant,cu sotul si decat,sa fie singura in doi,mai bine libera,pt o alta soarta.deci retine,la orice problema,elimini cauza,pt a scapa de efecte..
alexxandra
Postat pe 10 Martie 2010 16:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne iubim.. dar nu suntem impreuna 106 De la: Ioana007 20 Septembrie 2009 21:07
Ce parere aveti?Am nevoie de sfaturi in legatura cu situatia mea 8 De la: quasaria 16 Decembrie 2009 23:33
sunt intr-o mare dilema - Ajutor 12 De la: caroline87 28 Mai 2012 14:33
Ajutati-ma va rog.e urgent 137 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:37
Îl iubesc muuult, dar el nu mă iubește. :( Ce să fac? 19 De la: Axl_R 6 Septembrie 2016 10:02
Setari Cookie-uri