In situatia de fata ce sa fac mai intai?

......deci se mai aplica "teoria"...???
..."Iubesc exact ca la 18 ani, si de pe atunci aceeasi persoana... si tot cu fluturi in stomac. " Orice" barbat nu ma interesa nici la 18 ani, nu ma intereseaza nici acum, dar pe ala unul pe care il iubesc il iubesc LA FEL.
Pentru ca iubirea este aceeasi - nu "se transforma" , doar noi ne transformam, iar daca datorita experientei si "maturizarii" nu mai putem iubi nu este un castig ci un handicap."

... ....eu una,chiar daca am trecut peste aventura sotului,POT recunoaste ca increderea in el ,nu mai am!...iar "fluturii din stomac ",au disparut!
onix01
Postat pe 3 Februarie 2010 22:20
da, onix - se aplica. Te incapatinezi sa imi demonstrezi mie ce simt? Incearca in continuare...

Daca citesti cu atentie, eu n-am spus ca era vorba de vreo amanta. Sint multe moduri in care un om iti poate insela increderea.
Nu ca ar avea vreo legatura iubirea cu increderea - incredere n-am nici eu. Dar nu pot sa sustin ca nu-l iubesc. Il iubesc si asta e, imi asum toate riscurile... si mi-am asumat multe riscuri pina acum, din asta traiesc.
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2010 23:06
eu una n-as putea trai in minciuna...am dus asa o viata cu fostul..el a mai dus si alte vieti asa cu diverse fete, ca asa e el...mincinos...cand relatia e gata n-ai cum sa nu simti...si sa stai asa...pe langa un alcoolic duplicitar si mincinos...atat inseamna viata de sotie?!
sora_ilsi
Postat pe 3 Februarie 2010 23:17
ilsi, cind o relatie e gata, e gata, de acord cu tine. CInd o relatie...nu e gata? Sau tu simti ca nu e gata?
Ce faci?

O faci praf si pulbere si dupa aia te intorci... il ierti, te iarta, trece disperarea de moment. Si dupa un timp te uiti la el si te intrebi cum dreak a putut sa imi faca asa ceva? Si exact la acelasi lucru se gindeste si el: adica mi-am calcat mindria pentru madam asta care mi se atirna acum de git? Ia...zat de aici.

Si totusi, relatia nu e gata....
Exista vreun final?
Sau doar multe finaluri - si multe reveniri?
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2010 23:22
Claire,nu esti nici singurs,nici ultima in aceasta situatie,adica singuratate in doi.mai intai convinge-te de relatia cu aceea femeie,intrebandu-l direct.inainte stai de vb si cu ea,indiferent prin ce mijloc,asta ca sa iti cunosti 'rivala".vezi cum l-a castigat?toate in secret.poate sotul are interes ,sa aibe pe doamna din alte considerente.poate si ea e mintita.de aceea cauta sa vezi ce asteapta ea dela aceasta situatie.poate stie ca esti "fosta',"divortata'.poate i s-au promis unele lucruri.verifica deci si apoi,incepi sa te gandesti ce faci.daca este reala legatura lor spune-i lui,ce sentimente are pt ea si pt tine.s-ar putea sa nu vb despre acest subiect,sau sa ai surpriza ca s-a indragostit,iar.trebuie sa fi pregatita,de orice raspuns.daca o scalda ,inseamna ca nu ii convine divortul.sau poate tipa e casatorita.daca asa sta situatia,pune piciorul in prag,si spune-i ca divortezi,ca ai si tu dreptul la o viata demna,la intimitate.daca nu vrea divortul,impune-te,cere-i sa termine relatia cealalta.cel mai important ,afla si de la el ,de ce s-a ajuns in situatia asta.si acum revenim la tine.cat esti de puternica,esti hotarata sa te desparti daca e necesar?il mai iubesti?suporti fara' bocete",divortul?trebuie sa fi puternica,sa fi pe picioarele tale.sa nu depinzi de el,din nici un punct de de vedere.ai un copil.copilul trebuie sa cunoasca realitatea.nu spusa numai din punctul tau de vedere,ci si din punctul tatalui.trebuie sa il faci sa inteleaga,ca si tu ai dreptul la o viata demna si ca tatal ramane tatal lui indiferent ca e sau nu e cu tine.nu indeparta copilul de tata,ci incearca sa-l faci,sa inteleaga si sa nu urmeze in viata lui exemplu tatalui.daca esti puternica si la divort,fara bocete desi poate sufleteste te doare,e f bine.incearca sa obti pt copil si casa si masa si bani,etc,desi el daca ar fi un domn ar pleca si v-ar lasa totul.vina este a lui,dar tu trebuie sa dovedesti.fi atenta.el poate spune ca nu are alta relatie.de aceea i-ati masuri de precautie,sa nu fi 'prinsa cu o loviture sub centura.'probeaza,actiunea ta de dare in judecata.pregateste=te,si sufleteste,si psihic.si mai ales schimba-ti,comportamentul fata de tine.invata sa iesi in lume,parc,expozitii shoping.schimba-ti imaginea.imbracaminte,par .ai grija de infatisarea ta,transforma-te.nu cadea in ,apatie,neglijebta etc.deci fi pregatita pt orice,si mai ales o femeie puternica,neinvinsa,nu te plange la vecini si prteni.oricat te-ar durea.orice slabiciune din partea ta,poate fi speculata.dar si viceversa,invata.gandeste-te bine la tot,ca nu se termina lumea.decat singuriin doi mai bine libera si cine stie!!1iti urez o judecata clara,a sentimentelor tale!
alexxandra
Postat pe 4 Februarie 2010 00:40
Nu vreau sa-ti demonstrez absolut nimic!Fiecare stie ce simte Mai mult nici eu nu am spus ca nu-mi iubesc sotul!Daca nu-l iubeam,eram divortata acum!Dar din momentul in care a aparut neincrederea...mi-au disparut "fluturii din stomac"!
onix01
Postat pe 4 Februarie 2010 08:50
mie nu mi-au disparut....cred ca am alta specie de fluturi, mai rezistenti la naftalina
quasaria
Postat pe 4 Februarie 2010 22:57
incearca cu raaaaaid.....
tutankhamon
Postat pe 4 Februarie 2010 23:00
..stiti cum e cu imaginea ..zic pastrata ..a unei casnicii..in fatza lumii,a societatzii??..e ca si imaginea omului care iese pe strada...si/i musai sa se imbrace cum trebuie...nu se poate iesi pe strada in pijamale nu??..te duci la piatza in chilotzi?..nici vorba!...asha e si cu casnicia..da?..nu poate fi afishata in chilotzi!!...
..in concluzie..da cred ca e normal sa se pastreze anumite aparentze!!
garbo055472
Postat pe 5 Februarie 2010 03:18

cre'ca s-au adaptat
quasaria
Postat pe 5 Februarie 2010 13:42
Dragii mei am revenit. Duminica, inca de la primele ore ale diminetii, sotul meu a plecat iar la apartamentul mamei sale pe motiv ca are de lucru la un contract. A vorbit bineinteles din nou la telefon cu cealalta femeie. Au avut o conversatie lunga de cca 50 min. Ce si-or fi spunand prin telefon unul altuia pret de aproape o ora numai Dumnezeu si cu ei doi stiu. Cu mine abia daca incheaga cateva cuvinte ce se rezuma la sarcinile familiale sau problemele lui de serviciu. S-a reintors acasa seara dupa ora 20. A mai trecut asadar un weekend in care am stat singura inchisa in casa.
Claire
Postat pe 10 Februarie 2010 22:10
Felicitari, tine-o tot asa.
Doara
Postat pe 10 Februarie 2010 22:28
minunat, Claire, nu te lasa...
sora_ilsi
Postat pe 10 Februarie 2010 22:32
S-a rupt ceva in mine. Il simt din ce in ce mai strain. Pe zi ce trece ma indepartez si-am devenit din ce in ce mai tacuta. Nu mai pot sa-mi impartasesc cu el dorintele si gandurile. Comunic doar strictul necesar. Chiar nu stiu ce va urma.
Claire
Postat pe 10 Februarie 2010 22:47
Ce va urma depinde numai de tine, Claire...
sora_ilsi
Postat pe 10 Februarie 2010 22:53
Eu cred ca tie iti place sa suferi si sa te victimizezi. Daca nu ti-ar placea ai face ce trebuie facut.
Doara
Postat pe 11 Februarie 2010 09:03
Claire,iarta-ma ca te intreb,dar tu chiar nu ai constientizat ca despartirea de sot pentru o perioada atat de lunga de timp va aduce destramarea sentimentelor si a casniciei tale?Pentru ce nu te-ai impotrivit la acel moment?Inevitabilul s-a produs,din pacate...
Nici un ban din lume nu poate rascumpara iubirea si caldura unui camin,oricat de saracut si plin de grija zilei de maine ar fi el.
Daca mai ai ceva de facut acum,acel lucru ar fi sa iti iei inima in dinti si sa vorbesti deschis cu sotul tau si sa luati o decizie.Mai rau decat ce se intampla in prezent nu cred ca poate fi,iar bagatul capului in nisip ca strutul nu va rezolva problema.
heaven2010
Postat pe 11 Februarie 2010 15:29
fleurdelis
Postat pe 11 Februarie 2010 21:13
Nu inteleg genul acesta de casnicii si sper sa nu fiu vreodata nevoita peste ani sa-l accept. Majoritatea pun drept pretext, aparentele si existenta unui copil...Dar stie cineva prin ce trece acel copil cand isi vede parintii tristi, unul in compania celuilalt? Cate dintre dvs, doamnelor ati trait in copilarie acest sentiment?...cred ca sunteti putine, pt ca in acele timpuri, casnicia avea la baza alte principii. Un copil, poate sufera mai mult decat cei adulti, cu siguranta va plange noaptea in linistea dormitorului si va uita de jocurile specifice varstei. Imi amintesc cu un gust amar cum, acum cativa ani am raspuns la telefonul tatalui meu, pe care il uitase acasa intr-o dimineata, iar la auzul vocii mele, persoana de la capatul celalalt a inchis si...surprinzator...era o femeie. Am inceput sa fac pe detectivul fara sa-i dau vreun indiciu mamei mele, iar cand a aflat a avut o reactie ciudata pt mn...a zambit...de ce oare?...nici acum nu stiu...cert este ca ai mei au o casnicie ok de 25 de ani...ies in oras impreuna, isi fac cadouri, concedii doar ei 2, etc...apropo...doamna de la tel era o asa zisa "colega", varianta pe care eu nici azi n-o cred, dar a ramas asa...Daca mama hotara altceva, as fi sustinut-o, pt ca nu trebuia sa se sacrifice pt mn si cu siguranta nici o alta femeie nu trebuie sa uite ca inainte de toate...E FEMEIE!!!
oana4me
Postat pe 15 Februarie 2010 11:36
Oana sper ca fetele din generatia ta sa fie mai intelepte, mai curajoase si mai norocoase decat noi, mamicile trecute de 40 ani. Sincer, m-as bucura ca modelul familiei traditionale sa sufere o schimbare..in bine, desigur.
Dragilor,tocmai mi-am intrebat sotul daca mai tine la mine si la familie. Raspunsul lui a venit fara ezitare tin nespus la tine si-mi iubesc familia mai mult decat orice. Am zambit si m-am uitat la el, luuung. Oare celeilalte ce-i spune? Ii indruga povesti sau povestile mi le spune mie?
Claire
Postat pe 15 Februarie 2010 21:24
sfaturile sunt pentru a fi date doar tu decizi ce vei face in functie si d alte elemente pe care bu ni leai spus.De exemplu discuta cu soacra ta.Daca vei discuta cu el s-ar putea sa nege.Daca nu inseamna ca...... nu mai merge.E cam nasol dar sparge buba.A sta asa ...boala lunga moarte sigura.Reletia voastra intima mai exista/ Nu ai pomenit nimic de ea?Daca nu mai e atunci nu te complace doar de dragul copiluluisau a fricii ca nu stii ce vei face dupa.Un divort e nasol dar nici singuratatea in doi nu e de apreciat
mans
Postat pe 5 Martie 2010 13:10
COnfrunta-l. Nu mai sta asa, spune-i ca stii. Apoi cere-i sa renunte, ori il lasi balta. AV avea un soc, va nega poate...dar dupa ce se va gandi mai bine, eu zic ca se va intoarce la familie. Si, daca nu, mai bine ca te scapa de un magar.
garbo101781
Postat pe 6 Martie 2010 01:06
toate sfaturile care ti s-au dat sunt pertinente si din suflet.asigura-ti viitorul,paraseste-l fara sa te intereseze cum e cealalta.importanta esti tu.fi puternica si nu intra in randul bietelor femei ,care accepta umilinta.dar ce sunt femeile,balsam expirat?asemenea barbati merita ,sa-i cureti ca la nufarul.si mai ales lasa-i si un gol in suflet,nu numai in cont.pe ei!! de"' misei"'!!
alexxandra
Postat pe 11 Martie 2010 11:58
fleurdelis
Postat pe 13 Martie 2010 14:59
Fleur,nu suport barbatii porkii.asa ca eu i-as taia .......de pasti.ce sa mai astepte craciunul!
alexxandra
Postat pe 13 Martie 2010 18:26
De la: Alexxandra, la data 2010-03-13 18:26:40Fleur,nu suport barbatii porkii.asa ca eu i-as taia .......de pasti.ce sa mai astepte craciunul!


draga...nu mai generaliza...poate altor fete le plac barbatii porkii....de ce te bagi....iar tu sper ca ii tai dupa metoda europeana....ii asomezi intai....
tutankhamon
Postat pe 13 Martie 2010 18:34
De la: tutankhamon, la data 2010-03-13 18:34:52
De la: Alexxandra, la data 2010-03-13 18:26:40Fleur,nu suport barbatii porkii.asa ca eu i-as taia .......de pasti.ce sa mai astepte craciunul!


draga...nu mai generaliza...poate altor fete le plac barbatii porkii....de ce te bagi....iar tu sper ca ii tai dupa metoda europeana....ii asomezi intai....
:




cred ca se observa diferentierea, si mai ales ca nu am generalizat, prin cv "'porkii"'.referitor la taiere.......hmmmmm.pui sare direct,sa-i usture si pe ei la ficati cum le ustura pe femei,si apoi ,cum zici tu.
alexxandra
Postat pe 13 Martie 2010 18:46
nici nam citit!~ stai linistita....
fleurdelis
Postat pe 13 Martie 2010 18:58
deci poti s ama ignori
fleurdelis
Postat pe 13 Martie 2010 19:01
De la: fleurdelis, la data 2010-03-13 19:01:19deci poti s ama ignori




spui tu!!!
alexxandra
Postat pe 13 Martie 2010 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Teama relatiei la distanta 51 De la: kinga444 21 Noiembrie 2009 01:23
Clarviziune, cartomantie 2 De la: reyya 21 Ianuarie 2010 02:24
alte opinii 23 De la: Jojolin 21 August 2010 22:54
surprize intre partenerii unui cuplu 14 De la: dalimi 8 Septembrie 2009 20:44
NEMULTUMIRE ! 44 De la: bya-bya 21 Septembrie 2013 15:05
Setari Cookie-uri