Cum sa imblanzesti o scorpie, violenta ?

dar agresivitatile nu au inceput de numai un 1 an ...deci chestia cu studiile iun acest caz nu pare sa cantareasca. Studiile sau lipsa lor nu dau dreptul nimanui de a fi agresiv sau de as e purta violent cu cei din jur.
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:07
De la: fleurdelis, la data 2009-12-15 01:02:50ai chiar 49?


da chiar am 49
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:07
doamne, incurcata treaba...nici nu stiu care e mai grava, violenta sau problema de-a avut-o cu alcoolu'

recunosc tipul asta de comportament, cand cineva nu recunoaste in ruptu' capului ca a gresit si o tine hais sau cea pe a lui...problema ca genul asta de oameni nici macar nu recunosc ca au o problema, daramite sa mai accepte si consilierea cuiva. ei pleaca de la ideea ca toti ceilalti sunt de vina, iar ei sunt perfecti

si da reyya...cand vezi in familie atitudini de-astea ramai cu sechele...ori devii si tu violent, ori iti reprimi violenta si ajungi sa fii nemultumit de tot si de toate

orice varianta alegi, tot frustrat ramai
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:11
De la: reyya, la data 2009-12-15 01:07:45dar agresivitatile nu au inceput de numai un 1 an ...deci chestia cu studiile iun acest caz nu pare sa cantareasca. Studiile sau lipsa lor nu dau dreptul nimanui de a fi agresiv sau de as e purta violent cu cei din jur.



da chiar nu au legatura studiile...ea este asa de pe vremea cand era doar o casnica...si o precizare pe o tema mai veche...nu a avut violentza in familie....se trage din familie de super intelectuali ,tatal a fost scriitor si director la o redactie ...mama p-rof de stinte sociale...deci nimic nu vine din familia proprie ii cunosc ambii parinti
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:12
hmmm...poate a fost abuzata psihic. te-ai gandit la asta ?
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:14
De la: Anouk, la data 2009-12-15 01:14:29hmmm...poate a fost abuzata psihic. te-ai gandit la asta ?



nu cred ...felul in care a crescut ea avnd libertati si lucruri pe care nu le-au avut alti copii pe vremea lu nea Nicu...nu prea as crede in astfel de abuz...iar casnicia a fost scurta...cea mai lunga relatie a vietii ei a fost cu mine
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:19
Daca parintii eu , intelectuali fiind au avut un tip de comportament hiper auotoritar cu ea in copilarie , ea a trait cu un sentiment de frica..frica de a nu fi certata, frica de nu i se face scandal cand venea poate acasa cu note mici, .in general copiii cu parinti autoritari dezvolta fie un tip de submisivitate exacerbata..fie un tip de violenta, agresivitate atat fizica cat si verbala la adresa celor din jur. Daca la acestea mai adaugi o casatorie cu un alcoolic , plus scandalurile din acea relatie , insotite poate de batai si violenta verbala, plus inclinatia ei spre alcool( data poate din dorinta de a uita sau de a ,,depasi " mai bine crizele ) vei avea un tablou complet.I-a fost usor ulterior sa proiecteze toate astea in relatia cu tine prin mecanismul de ,,defulare".
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:24
misu, urechea la mine...abuzul psihic la copii nu are nicio legatura cu faptul ca nu ii lipseste nimic

copilul poate fii inndopat pe nas si gura cu bani si mai stiu eu ce. in schimb, i se poate inocula de mic ca nu e bun de nimic, ca nu se ridica la standardele impuse de parinti, ca alti copii sunt mai frumosi si destepti, etc, etc...
in timp, asta erodeaza increderea copilului si ii da un sentiment de nesiguranta in legatura cu el, cu cine este...chestie care se perpetueaza si cand devin adulti

daca unul; din parinti sau ambii mai sunt si autoritari, copilul ranmane cu sechele, sa stii
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:26
mdea reyya...telepatice de-alea...

stiu eu ce stiu, si se pare ca stiu bine...desi ar fii fost de preferat sa nu ma pricep la asta
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:28
eu as putea crede mai degraba ca este o forma de rasfatz...actiuni ca a unui copil mcare nu obtine ce vrea ..sau a unui copil care se supara de fiecare data cand parintele se supara pt ca a sticat jucarica cea noua...si cand i se face observatie incepe sa se dea cu fundu de pamant...am observat in decursul celor 9 ani ca orice ar face ea , vrea sa se treaca cu usurintza si sa fie iertata repede de parca nici nu ar fi fost...cand e vorba de altul ii plateste cu varf si indesat pe gat fiecare greseazla..ii reproseaza sii plateste cu varf si indesat...sau ajunge chiar la idea razbunarii...ceea ce a si facut pe vremea cand ii tot dadeam senzatia ca o las...sa hotarat sa ma insele ...si a si facuto..ne bazanduse pe nimic concret in ceea ce ma privea, doar pe impresii si senzatii ca as avea relatii cu alte femei...orice colega de serviciu a mea era un adevarat pericol..orice femie cu care aveam o discutie, chiar cliente de ale mele, erau o amenintzare
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:28
reyya,as fi tare curioasa ce facultate a terminat fata asta...cred ca nu e straina deloc de tulburarea ei de personalitate,dar e f greu sa accepti ca stii ce ti se intampla si in lupta cu tine insati poti sa pierzi...
elodia
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:29
e nesigura pe ea

eu cred ca are nevoie de consiliere

adevarata provocare va fii sa si accepte ca are o problema pe care nu mai e capabila sa o gestioneze. ca nu o poti tara de par la psiholog daca ea nu vrea asta
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:31
De la: Anouk, la data 2009-12-15 01:26:27misu, urechea la mine...abuzul psihic la copii nu are nicio legatura cu faptul ca nu ii lipseste nimic

copilul poate fii inndopat pe nas si gura cu bani si mai stiu eu ce. in schimb, i se poate inocula de mic ca nu e bun de nimic, ca nu se ridica la standardele impuse de parinti, ca alti copii sunt mai frumosi si destepti, etc, etc...
in timp, asta erodeaza increderea copilului si ii da un sentiment de nesiguranta in legatura cu el, cu cine este...chestie care se perpetueaza si cand devin adulti

daca unul; din parinti sau ambii mai sunt si autoritari, copilul ranmane cu sechele, sa stii



da aici corect , recunosc si chiar uitasem..tatal ei multa vreme ca a ramas doar cu liceul...ia tot strigat ca este o neterminata...si stiu ca a apasat-o chestia asta multa vreme, o amintea ea isasi des ca un repros la adresa tatalui ei
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:32
mda, cunosc misu genul asta de comportament...cand indiferent ce faci nu e destul

chestia asta devine atat de frustranta, cu atat mai mult cu cat iti doresti acceptarea parintilor. si nu numai. o vrei si pe a celor din jurul tau
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:34
poate fi si asta..agresivitatea functioneaza atunci cand doresti sa atragi atentia asupra ta( la modul ala disperat) dar citeste atent ceea ce ti-a scris Anouk si am punctat si eu..cauta mai in profunzime aspectul..intuiesc ca problema e mult mai veche si cu implicatii mult mai adanci. Psihologul :-)... de obicei ii face o anamneza...va lua ciclic toata evolutia ei din copilarie pana in prezent..ceea ce va cantari substantial va fi raspunsul la intrebara...Cand a inceput tendinta de a dori sa-i agreseze pe cei din jur" si cand a devenit ,,constanta"...
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:35
De la: elodia, la data 2009-12-15 01:29:37reyya,as fi tare curioasa ce facultate a terminat fata asta...cred ca nu e straina deloc de tulburarea ei de personalitate,dar e f greu sa accepti ca stii ce ti se intampla si in lupta cu tine insati poti sa pierzi...


Facultatea de Drept si Facultatea de psihologie si stiinte sociale :-) si niste mastere..pe criminologie..ei ,,kkt-uri" alea nu se pun
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:36
De la: elodia, la data 2009-12-15 01:29:37reyya,as fi tare curioasa ce facultate a terminat fata asta...cred ca nu e straina deloc de tulburarea ei de personalitate,dar e f greu sa accepti ca stii ce ti se intampla si in lupta cu tine insati poti sa pierzi...



comunicare sinteza si analiza politica...ceva bla,bla...nu mie foarte clar...lucreza cu *(vechiul )nou ales*
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:39
parerea mea e ca a fost strivita de parinti autoritari. parinti care intamplator mai erau si realizati profesional.

nu stiu de ce, dar cred ca din adolescenta a avut un comportament rebel. plus casatoria ei cu un declasat...pana si relatia ei cu fiica ei ma face sa cred ca e antiteza parintilor...a cazut in cealalta extrema, oferind copilului libertate fara socoteala
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:42
sorry...eu crezusem ca pe mine m-a intrebat ce facultate am terminat..nu ca era foarte relevant aici pe Garbo :-)
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:42
reyya,ma refeream la "fata" lui misu...si despre ea spuneam ca nu/i straina de alea,alea...
elodia
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:42
De la: Anouk, la data 2009-12-15 01:42:04parerea mea e ca a fost strivita de parinti autoritari. parinti care intamplator mai erau si realizati profesional.

nu stiu de ce, dar cred ca din adolescenta a avut un comportament rebel. plus casatoria ei cu un declasat...pana si relatia ei cu fiica ei ma face sa cred ca e antiteza parintilor...a cazut in cealalta extrema, oferind copilului libertate fara socoteala



Cert este ca s-a simtit mereu desconsiderata..sau mai grav ..a simtit canu poate avea ceva mai bun..si a capatat un soi frustrare ..transformta in furie..furie si agresivitate.
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:43
misule, ai deschis cutia pandorei, mamicule...cel putin pentru mine
si chiar nu m-am asteptat la asa ceva in seara asta
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:44
De la: elodia, la data 2009-12-15 01:42:35reyya,ma refeream la "fata" lui misu...si despre ea spuneam ca nu/i straina de alea,alea...


ti-am raspuns
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:45
se mai intampla Anouk si de partea domnilor :-) Misu...mergi urgent cu ea la un psiholog ca-i nasoala tare situatia..indiferent cat de detasat ar parea totul.
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:47
total de acord cu tine...problema e ca spre deosebire de altii, care isi macina frustrarea printre dinti, ea a ales calea exteriorizarii

cred ca ea a ales varianta mai buna. macar isi exprima sentimentele.
reyya, e clar ca asta tine numai de psiholog
mama masii, dupa discutia asta am si eu nevoie de unu'...
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:47
imi cer iertare doamnelor...recunoasteti ca v-am dat subiect nu gluma...si nustiu dca va puteti inchipuii cum ma simt eu , cel care-l am de 10 ani....culmea este ca dupa anul de pauza...eu m-am intors,,,considerand ca si eu am gresit in ultimi 3 ani din primi 5
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:50
misu, cand un cuplu are probleme, vina e a ambilor, sa stii...

si da, mie mi-ai dat tema de casa...nush cum dreaq swe face, dar intotdeauna se intampla ca cineva sa-mi scoata capu' din nisip taman atunci cand incercam sa ma fac ca ploua
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:51
De la: Anouk, la data 2009-12-15 01:51:17misu, cand un cuplu are probleme, vina e a ambilor, sa stii...


corect asta am gandit si eu...dar aveam multe alte motive in care sa intorc spatele inainte de a gresii si eu cu ceva...respectiv amenintarile ca terminamam si indiferentza cu care m-am purtat...iar daca mai pun ( si as fi stiut atunci ) ca ma si inselat in acea perioada ( lucru pe care la recunoscut acum ceva timp in urma abia )...chiar ca trebuia sa ma duc manacand nori
Nuku
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:55
Misu . daca te-am putut ajuta cu cele scrise m-as bucura, oricum sfaturile au fost ,,Avizate" :-) desi pe Garbo ne exprimam simple pareri..sau intram just for fun ..dar problema ta chiar mi-a atras atentia la modul serios si in egala masura trist. Oricum , faceti ceva impreuna pentru o ameliorare a situatiei. Cele bune iti doresc!
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:55
misulica, tine-ne la curent cu ce se intampla, bine ?
eu ma duc sa-mi mai fac o introspectie din care am sa ies la fel de confuza ca de fiecare data

noapte buna
Anouk
Postat pe 15 Decembrie 2009 01:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
simt ca nu mai pot 20 De la: quasaria 15 Ianuarie 2010 21:26
fetelor, nu divortati! 428 De la: oana1979 8 Ianuarie 2010 07:34
E mai bine cu un frate/sora sau singur? 8 De la: garbo075336 12 Noiembrie 2012 19:41
fata - tata vitreg 7 De la: pusy 27 Aprilie 2009 15:15
Nu mai stiu ce inseamna dragostea 11 De la: scrichy 10 Mai 2009 14:17
Setari Cookie-uri