deces bebe

pik nik , nu stiu ,e o simpla supozitie ..povestea e lipsita de detalii...,,L-am gasit mort in patut" acum vin si intreb , cum a murit , de ce a murit , suferea de ceva...,ce atesta autopsia ..etc, plus cel de doi ani si 4 luni nu simte si vede cu adevarat gravitatea problemei..Daca nu este fictiune , imi pare nespus de rau..dar eu daca as fi mama , presupund ca mi-ar copilul , nu stiu daca as avea puterea sa scriu pe Garbo,desigur,nu doresc sa acuz pe nimeni de nimik.
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:20
In spatele fiecarui detaliu , exista mereu o proba..cand cineva spune ceva ..trebuie sa intareasca spusele prin ceva scriptic care sa ateste o suferinta , o posibila boala, fiecare deces are o cauza...cauza care este precizata, nu merge cu ,,l-am gasit mort in patut" ..nu sta in picioare argumentul
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:24
reyyo, hai recunoaste ca "l-am gasit mort in patutz" e o deschidere excelenta spre a mai sta la taclale pe un forum si a-ti pierde vremea cand n-ai ce face...
zambil
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:28
mda... dar chiar asa?
eu raman la parerea mea initiala: huooo, garbolinilor! veniti cu chestiuni din astea care sfideaza orice regula de bun simt!!!

as vrea sa o vad eu pe mama aia care isi revine cat de cat nu la o saptamana ci la 5-6 luni de la moartea pruncului...
si asta INDIFERENT de cati copii mai are acasa! ca nu degeaba exista si parabola aia:
o mama este intrebata, dupa ce si-a ingropat un copil:"de ce plangi? doar mai ai acasa inca 10 copii care te asteapta sa ai grija de ei!"
raspunsul: "de ce te doare cand iti tai un deget? doar mai ai alte noua, nu?"
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:33
pai. cam asa
si_totusi
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:33
Da..e ,,comerciala" postarea doar ca-i lipseste ,,coloana vertebrala" :-)
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:33
poate doamna se antrena cu sabiutele ninja pe deasupra patutului pruncului , asta asa..pe la 2..si un sfert si douazeci...si de abia la 7 dimineata privind spre el si-a dat seama ca a decedat...de ce a decedat..nu se stie...nu autopsie , nu cauza mortii , nu afectiuni anterioare, nu nimik...."l-am gasit mort"...Bun asa dar ,,las ca facem altul" Fictiune in stare pura...
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:37
ajungem la vorba mea - unii nu mai au nimic Sfant pe lumea asta...
o fi scuzand scopul mijloacele dar cu asa ceva si cu asemenea scop...intrece orice masura!
panty_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:38
matzo... s-o fi inspirat cine-a deschis topicu' din stirile de le dau astia zilnic pe la moguli, la teveu... i-a taiat mana si i-a furat ceasu', i-a taiat capu' si i-a furat cravata... goana dupa senzational, deh...
zambil
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:41
in fine hai s-o lasam balta ca am atins puncte sensibile pe aici! de-acum nu mai conteaza daca e adevarata treaba, conteaza ca a atins destule corzi dureroase in toata lumea!
fleurdelis
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:41
Mai bine ar renunta! Nu are rost! Mai sunt si alte topice pt.presupuneri...si la urma urmei ce rost are
lala_cri
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:42
Adevarat sau nu e o poveste trista, asa ca renuntati! PLS! Sunt si alte topice
lala_cri
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:44
haidi, bre! cum sa renunte?

pai atunci cum ar mai avea ocazia niste unele de pe aici sa ma faca pe mine -de exemplu- marlan, cum imi zicea una mai deunazi pentru simplul fapt ca din postarile iei reiesea foarte clar ca luase ceva alcohoale la bord si eu, marlanul, am indraznit sa ii atrag atentia ca ar fi timpul sa se culce?
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:44
si eu propun sa ne ushchim pe alte topice...
panty_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:49
zambilu - mortal,ca intotdeauna...

domnu', vedeti ca a-ti avut o scama,tocmai ce-am periat-o...

cloneto - capu' sus!

tuturor celorlalti - nimeni nu pleaca viu din viata asta...mama ei de viata!
preciouss
Postat pe 23 Noiembrie 2009 22:35
mda....s-a discutat mai mult decat trebuia....mai ales ca tipa si-a sters contu....
...mi-e scarba cum se vorbeste despre copii.....orice se poate vorbi si oricum ...dar cand vine vorba de copii se sare calul ...
... ...
l_flory
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:09
taiati-ma, dar nu cred o iota...si-s o femeie foarte empatica, de felul meu..
melanie
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:21
pretioaso, cu o singura iesceptie care intareste!!! (regula, bre, nerusinata mica )

iesceptia aia-i MOI!!!
caz doara nu-l uitashi deja pe Thor, nu?
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:23
floryo, dezvolta... sau mai bine nu. aici nu s-a discutat despre copii, cel mult s-a incercat deturnarea discutiei catre copii. aici s-a discutat despre lipsa crasa de bun simt. ma rog, perceputa de persoane diferite, in mod diferit.
Mel, faptul ca "individa" si-a sters contul fara a mai posta absolut nimic confirma supozitiile unora de pe aici... alea cu tzeapa tip garbo...
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:27
doamna care a deschis topicul vad ca deja si-a sters contul ..cred ca la ora asta face altul avand in vedere ca s-a jucat cu sabiutele ninja desupra patutului micutului de abia spre dimineata ne comunica dansa ,,l-a gasit mort"...( sunt curioasa raportul de autopsie ce zice:) Lupta dupa sentational ii lasa pe unii fara ,,coloana vertebrala"
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:28
aici senzationalul e mai ceva ca la OTV
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:30
nici eu nu cred... uite, nu cred ca poti sa vorbesti asa de detasat in situatia asta - exceptind cazul in care esti in stare de soc... desigur.
quasaria
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:32
ready....m-am referit la initziatoarea topicului...normal..
....cat despre comentarii,fiecare scrie ce vrea ...cum este si normal...
l_flory
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:32
reyya... la bebeii mici uneori raportul de autopsie zice SIDS, aparent fara explicatie - nu asta e imposibil...
Reactia mamei este imposibila.
quasaria
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:40
exact.
melanie
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:43
dap..de la rectia de posibil soc se pare ca si-a sters si contul..nope..e pura fictiune, sorry dar nu cred..eu daca as fi mama si as avea parte de ceva similar numai de postat pe Garbo nu as avea chef.
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:44
Doamne fereste!!!! io cred ca as inebunii,
mai oameni buni, daca chiar e adevarat si voi nu o credeti, de partea cealalta a firului e totusi un om si nu aveti voi de unde sa stiti ca minte ori ca spune adevarul.
Poate ca a intrat din greseala pe Garbo la fel cum au ajuns multi dintre noi, sa mai uite de necaz si-a deschis un cont si-a spus durerea clar si raspicat, iar apoi vazand comentariile facute nu a vrut ori nu a mai avut energia necesara sa va raspunda.
E foarte usor sa tragem concluzii gresite despre cineva.
Poti sa stii prin ce stari trece/ eu zic ca nu.
Chiar daca cineva a mai trecut prin asa ceva, fiecare simte si se manifesta diferit.
Nu stiu ce sa zic, eu ii doresc ca Dumnezeu sa-i dea putere sa treaca peste acest impas.
Eu nu cred ca cineva ar mintii cu asa ceva.
persidadamian
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:44
Q...reactzia mamei nu e imposibila daca e in stare de soc...cum ai spus mai sus....
...daca e intr-adevar asa ...are siguuur nevoie de un consult psihologic....este suficient ca a specificat faptul ca copilashul de doar doi ani refuza sa vorbeasca de bebele mort....
...clar ...e in soc...nu potzi sa ceri unui copil asa mic sa vorbeasca de fratele lui decedat...si mai ales ca poate nici nu vorbeste inca bine ...are doar 2 anisori ..ce dumnezeu...
l_flory
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:49
"Poate ca a intrat din greseala pe Garbo"...sau paote ca tu, persido, esti o adolescenta care inca mai crede ca tot ce zboara se mananca. dar, ma rog, e optiunea ta, asa cum optiunea mea este sa nu cred ca o mama careia i-a murit copilul de doar o saptamana vine pe garbo sa isi faca un cont si sa povesteasca foarte detasata despre asta.

te plangi prietenilor, rudelor, cunostintelor, vecinilor...
asta daca mai ai puterea sa o faci

floryo, eu nu sunt psiholog sau psihiatru, dar cred ca un copil de 2 ani nici macar nu realizeaza un astfel de eveniment. ca sa nu mai spun ca marea majoritate a copiilor de varsta asta isi percep fratele/ sora mai mic/mica drept concurenta la sentimentele parentale... deci, una peste alta, coroborand cele doua aspecte, nu cred ca pe un copil de 2 ani l-ar durea asa de tare asa ceva. NU pricepe, intelegi?
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:49
persido, pot sa fiu teribila 2 secunde?

hai sa facem putina imagerie mentala..imagineaza-ti ca esti TU in locul ei, inchide ochii si imagineaza-ti o situatie IDENTICA, dar cu emotiile si gandurile tale..

TU, ce ai face?
melanie
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfatuiti-ma ce sa fac cu viata mea? 4 De la: garbo164720 8 August 2010 00:56
buna 7 De la: luc70 9 Mai 2009 21:26
Buna. 7 De la: garbo_12318 4 Mai 2013 10:55
AUTISM!!!!!!! 8 De la: Pia 26 Septembrie 2009 10:11
am iubit un vagabond care credeam ca este btotul pt mine dar in scurt timp si-a aratat adevarata fata,violent,agresiv si ma vrea doar pt a face dragoste 21 De la: garbo103669 19 Mai 2013 05:31
Setari Cookie-uri