deces bebe

bine, nu stii niciodata reactiile... Poti doar sa iti imaginezi.

quasaria
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:53
sau te inchizi in tine..poate iremediabil ...sau oricum esti marcat mult timp dupa aceea, chiar si incercand sa uiti nu ai cum , traiesti cu asta...un copil pe strada , un zambet asemator cu al pruncului tau..iti aminteste mereu de el..Chiar nu ar fi loc de Garbo..asta-i cert...
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:53
am raspuns eu pt ea Melanie...e trist ..dar exact asta ar fi reactia ,,normala" daca se poate spune normala in astfel de circumstante
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:55
Mel, cred ca ar veni pe garbo si ar deschide un topic cu titlul "deces bebe", sub nickul "persida 1977" sau ceva asemanator, ar posta o povestioara aiuristica de genul "bebe gasit mort la 7 dimineata, la 2 noaptea era bine, fratior de 2 ani nu stie sa citeasca si nu vorbeste despre decedat, help me, help me, help me, please!"

oups! scenariul asta e deja fumat
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:56
ce se cearta toata lumea aicia...de dimi! mie mi-e clar...si incep sa cred de-acuma k nici alehandra si nici irinuca nu sunt reale! se arunca tot felul de subiecte k la otv- si noi ne prindem k prostii! pt ca de fapt asta e interesul nu? sa scrieeeeeeeeem....si despre ce poti scrie extrem de mult? despre ceva ce te nemultumeste, sperie, infioara....deci? suntem manipulati cumva cam cum suntem de toata mass media!
fleurdelis
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:57
Vin oameni la terapie ani de zile dupa un astfel de eveniment, vorbesc ca cineva din interior ..am de-a face zilnic cu suferinta oamenilor care nu isi mai pot reveni dupa astfel de socuri...si cand spun ca nu e loc de Garbo..nu o fac gratuit
reyya
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:58
un copil de doi ani nu pricepe, dar SIMTE ca s-a intimplat ceva ingrozitor de rau - sint mult mai senzitivi decit adultii. Simt pina si problemele minore ale parintilor. Deci un copil de doi ani poate sa aiba un soc major daca asista la un deces. Desi - sau poate tocmai pentru ca nu pricepe, in realitate, ce se intimpla.

In rest... nu stiu...am vazut atitea reactii aberante in situatiii limita, incit... Nici nu cred ca are rost sa le enumar, dar sint sigura ca, desi mi-as imagina ca as omori pe toata lumea, poate m-as apuca sa dansez intr-un picior... In realitate nu stiu ce as face. Pentru ca n-am cum sa simt ce as simti atunci. Nu e ceva "imaginabil".

Mai bine plec de pe subiectul asta...
quasaria
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:00
Peridadamian ai raspunsul acum. Povestea e SF ..( garantat)
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:01
Nici nu pot sa-mi imaginez asa ceva, nu cred ca poate cineva pana cand nu e trecut prin faze asemanatoare si ar fii bine sa ne rugam sa ne fereasca Dumnezeu pe fiecare.
persidadamian
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:01
exact reyya..ti se schimba viata, cum nu crezi ca s-ar putea vreodata...

vezi persida ? acum poti intelege. E atat de terifianta imaginea, incat refuzi si sa-ti imaginezi. Mintea ta se apara.
melanie
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:01
Well, asta e drama nu SF si, daca initiatoarei topicului ii plac dramele nu am de unde sa stiu, ramane de vazut, daca va mai dorii sa comunice cu noi.
persidadamian
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:05
mai bine taceai
melanie
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:07
Ceea ce se face de regula la terapie cu oamenii marcati este doar incercarea de a neutraliza durerera si gandul de la acel eveniment din trecut care le-a marcat atat de dramatic viata si moartea unui copil face parte din asta, nimeni nu uita..nu are cum ..poate doar neutraliza , se poate doar departa de acel eveniment..din pacate exista mereu similitudini intre evenimente , sunt oameni care lupta ani de zile cu moartea celor dragi , accidente, etc..chestia asta ii spun celei care a postat iti schimba viata. Nu am trecut prin asa ceva..dar sunt alaturi zi de zi de cei care au trecut (se poate spune ca sunt in interior)
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:08
Q, poate oi spune o prostie, dar hai sa vedem un pic:
copilul simte, ok. asa e. dar CE simte?

s-a intamplat ceva rau, mami cu tati sunt foarte suparati, cam ca atunci cand tati a venit beat si mami i-a trantit oala cu ciorba in cap iar tati s-a suparat si mai tare ca i-a patat ciorapeii cei noi si i-a dat un pumn in gura.
da, sunt foarte suparati! nu vorbesc, ba chiar mami plange, tot ca atunci... dar dupa doua sau trei zile le-a trecut supararea si s-au jucat din nou cu mine amandoi si am iesit din nou in parc, unde ma jucam eu cu lopatzica in nisip...
deci si acum sunt foarte suparati, si acum mami plange dar peste doua sau trei zile vom iesi iar in parc si o sa treaca totul.

Acum intreb si eu: copilul simte, cum ai spus tu, dar trairea asta cat dureaza? din experientele anterioare stie ca supararea mamei si a tatalui nu dureaza mult. CE intelege el din faptul ca acum e cu totul altceva, ca botzul ala plangacios si uneori urat mirositor nu va mai veni niciodata inapoi?
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:08
da dar eu nu am trecut prin astfel de faze ca sa stiu cum as reactiona.
De unde stii tu cum ai reactiona tu? Poate ca ti-ai lua o papusa in brate si te-ai ascunde de realitate pentru ca e mult prea ucigatoare, poate ai incerca sa nu te gandesti pt ca mai ai copii si te gandesti la ei, poate te-ai arunca in cap de pe un pod, etc, etc,
Nimeni nu poate stii cum ar reactiona.
persidadamian
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:10
persido, contul initiatoarei topicului nu mai exista, deci nu va mai comunica cu voi. dar stai linistita, ceva imi spune ca maine sau poimaine va aparea un cont nou, care va deschide un topic de nunti, botezuri si parastase...

asta apropos de tinutele de care vorbeam cu zambilu pe prima pagina. ca i-am dat fetei si idei de topicuri noi...
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:10
la varsta aceea nu constientizeaza un aspect de o asemenea incarcatura, r vivus...e exclus sa simta ..in acceptiunea de a percepe dramatismul din situatia data
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:15
Bine Vivus, eu de obicei nu fac controale, asa ca nu am avut de unde sa stiu ca nu mai e.
Cred omul pana la o proba contrara.
Asta e !
persidadamian
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:16
asta fac psihoterapeutii Persida..ii ajuta sa neutralizeze evenimentul , sa se departeze de el.
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:20
Persido, ma faci sa fac nefacute..

Tie nu ti-a murit nimeni? N-ai avut nici un doliu, n-ai avut nici un soc in viata ta, atat de mare incat sa nu mai stii de tine?
Prin primavara te plingeai de unele si altele pe aici...
Iti poti imagina viata fara fata ta? Cum ai reactiona daca ai gasi-o intr-o situatie similara ?
Ai mai putea sa respiri, sa traiesti, zilele ti s-ar parea la fel?

Ai sta pe garbo sa povestesti pe un ton neutru despre DECES?


Crezi omul..trece situatia prin filtrul mintii, fata, lasa frazele fornaitoare..
melanie
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:20
ready, copilul traieste in prezent. Nu proiecteaza evenimentele in viitor ca sa le inteleaga importanta. Tot universul lui se limiteaza la realitatea imediata, si la el. Nici o catastrofa mondiala nu este la fel de ingrozitoare ca faptul ca mama plinge, de exemplu, sau tata injura.
Si mai exista un aspect... se invinovatesc. Traiesc centrati pe sine, totul se intimpla din vina lor - chiar si divortul parintilor, de ex - lucru care ii face sa se simta teribil de vinovati. Trebuie sa ii asiguri tot timpul ca NU e vina lor. Pentru ca implicit ei cred asta.
In fine, teoria e lunga, si crede-ma ca o stiu bine. Din pacate.
Probabil faptul ca nu inteleg sau ca nu stiu sa exprime ce simt ne fac sa ii consideram papusi... ei bine, nu sint. Sint un viitor adult intr-un stadiu extrem de vulnerabil.
quasaria
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:21
persido, nu trebuia sa faci controale. dar daca tot ai postat aiurea pe aici, puteai macar sa citesti mai intai postarile celorlalti care au trecut in revista situatia inaintea ta. astfel, cu o pagina mai inainte, ai fi observat ca o colega de forum ne-a atentionat ca nickul respectiv nu poate fi contactat sau nu se afla in aria de acoperire

reyyo, pai tocmai aici e problema, mami. daca pruncul de doi ani nu constientizeaza dramatismul unui astfel de moment -aspect pe care, de altfel, il sustin si eu, chiar daca nu sunt de specialitate- atunci cum poate cineva sa vina si sa spuna ca acel copil este foarte marcat de eveniment, atat de marcat incat cineva ii recomanda sa il duca la un consult de specialitate...
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:21
Q, mamicule, perfect de acord cu tine, dar am senzatia ca ne invartim in jurul cozii. citeste postarea pentru reyya si vei vedea care este de fapt problema la care fac referire.

si bateti-ma, omorati-ma, dar eu tot pe a mea o tin: batman! batman!

adica nu cred ca e real ce a postat garbolina aia.
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:24
mama trebuia sa faca un consult..nu copilul ..la mama ma refeream , ready vivus..
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:24
Melanie FATA, tu n-ai cu cine sa te certi ori care e problema ta?
persidadamian
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:24
Daca se poate..nu se certa cu tine..te indemna sa fi ceva mai rationala , cerebrala...sa nu iei materialul postat de-a gata , asta era ideea.
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:27
Vivus
persidadamian
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:27
Eu incerc sa discut, dar vad ca n-am cu cine.
melanie
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:28
De la: reyya, la data 2009-11-24 00:24:22mama trebuia sa faca un consult..nu copilul ..la mama ma refeream , ready vivus..


reyyo, TU te refereai la mama, EU NU ma refeream la tine

eu ma refeream la tantica aia care ne blama ca ne jucam de-a parastasele, pe prima pagina.
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:28
nici eu nu cred ca e reala postarea - am mai spus asta.
Dar nu din aceleasi motive.
quasaria
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reintoarcerea in Romna?ce sa fac? 1 De la: mariagaie 9 Octombrie 2011 10:36
Dupa 20 de ani 80 De la: nicholas_ 14 Octombrie 2011 19:53
tradare 332 De la: cory_emy 7 August 2010 14:15
un sfat 8 De la: dalimi 1 Iulie 2009 18:15
TU - ultima frontiera 4 De la: Doara 2 Decembrie 2010 18:58
Setari Cookie-uri