copil si catel....pot fi impreuna?

Buna ziua! Sunt mama unui baietel de 8 ani diagnosticat cu ADHD.Copilului ii plac foarte mult animalutele asa ca acum avem un pui de catel in varsta de 3 luni pe care l-am gasit pe strada . Deoarece baietelul este hiperchinetic m-am gandit ca ii va prinde bine sa aiba si el o "mica" responsabilitate, un sufletel pe care sa-l iubeasca si sa-l ingrijeasca....Din pacate datorita deciziei mele de a accepta catelul am probleme foarte mari cu vecinii care ma ameninta mereu ca ma vor denunta la "Protectia animalelor" pentru ca imi las copilul "cel rau si neascultator" sa iasa la plimbare cu "bietul animal" deoarece il "chinuie si batjocoreste"....Colac peste pupaza, baietelul meu incercand sa se reantoarca acasa cu catelul in brate, a scapat catelul si acesta in cazatura si-a lovit un piciorus! Nu e rupt, dar lovitura l-a speriat si inca nu indrazneste sa puna labuta jos...Suficient insa! Merge inca in 3 picioare, un nou motiv de a-mi sari vecinii in cap!....Asa ca ma intreb si va intreb: CE SA FAC?....Imi necajesc copilul renuntand la catel, sau imi irit si mai tare vecinii prin faptul ca pastrez animalutul???
garbo011593
Postat pe 20 Iulie 2009 19:29
da' de ce mori tu de grija vecinilor? lasa-i sa aibe si ei ceva de facut.
tu ocupa-te sa-i fie bine baiatului tau, dar si catelului.
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 19:31
Este foarte bine pentru un copil cu atentie deficitara sa aiba un pet de orice fel.Si terapiile includ animale in tratarea unui sindrom ca acesta sau ma rog,...sunt multe alte afectiuni cerebrale care se pot trata in prezenta unui ciine, pisicute etc.
Uita vecinii ca nu ai tu treaba cu ei. Numai faptul ca iti numesc copilul cum ai spus si e motiv clar sa le faci reclamatie (oare unde se poate face reclamatie in Rom. pentru astfel de vecini?)

In fine, pastreaza catelul si vorbeste cu copilul tau sa inteleaga responsabilitatea de a avea un ciine si sa inteleaga ce atitudine poate avea cu un "jucaria" care are viata.Copilul tau cu siguranta o sa inteleaga si chiar in timp ai sa vezi o imbunatatire a atitudinii copilului
Aemulus
Postat pe 20 Iulie 2009 19:40
da-i in branza de vecini..
kyra
Postat pe 20 Iulie 2009 19:52

scurt, clar, concis!
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 19:53
Dragii mei amici, daca nu-mi apare bula eu nu mai intru pe forum.
Va pup si am sa ma intorc o data cu bula!
Aemulus
Postat pe 20 Iulie 2009 19:57
nu-i vorba de vecini...n-ai treaba cu ei(desi poate ei sunt bine intentionati cu privire la catel, dar nu stiu cum s-o spuna)...doar ca incearca sa fii in preajma celor doi-catel si copil, astfel incat nici unu' sa nu sufere...stiu ca sunt catei special dresati in anumite situatii...ideea-i sa ai grija, mare grija la amandoi, astfel incat sa le fie bine si la copil si la catel...cineva ar trebui sa fie mereu in preajma lor...nu-i vorba ca-ti necajesti copilu' or ca-ti iriti vecinii...nu pune asa problema...trebuie gasita o solutie astfel incat toata lumea sa fie multumita si ocrotita...inclusiv, neaparat si catelu'...
mia79x
Postat pe 20 Iulie 2009 20:10
cate un catel pentru fiecare vecin!

mia, mrrrrrrrr...ham...ham-ham!
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 20:13

tacanila azi cred ca a fost tare mandru de tine dog-ul tau...maine o pui de-o pisica?te risti?!
mia79x
Postat pe 20 Iulie 2009 20:15
mia, hai sa te aud cum spui "miaaaaaaauuuuuuu"
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 20:17
god no...in cosmarurile mele, maybe...da-mi pace ca abia ma acomodez cu ele...am fost ceva timp alergica la ele...ne respectam de la distanta, zic...he he
mia79x
Postat pe 20 Iulie 2009 20:19
pai e vina ta! trebuia sa-mi spui sa pun (de) o tauritza
desi mi-e teama sa intreb cum dai din cornitze
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 20:20
In fond acum ai 2 copii langa tine - trebuie sa-i inveti pe amandoi ce inseamna sa imparti, sa fii responsabil, etc. Vei vedea ca vei avea numai satisfactii de pe urma relatiei lor! Succes!
lady_corina
Postat pe 20 Iulie 2009 20:21
Si inca ceva - chiar este recomandat un animalut de companie copiiilor singuri la parinti!
lady_corina
Postat pe 20 Iulie 2009 20:23
si barbatilor singuri la sotie.
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 20:24
De la: pik_nik, la data 2009-07-20 20:24:18si barbatilor singuri la sotie.


lady_corina
Postat pe 20 Iulie 2009 21:49
De la: pik_nik, la data 2009-07-20 20:20:28pai e vina ta! trebuia sa-mi spui sa pun (de) o tauritza
desi mi-e teama sa intreb cum dai din cornitze


ya ya ya...desi bine faci...ca ti-e teama, i mean
mia79x
Postat pe 21 Iulie 2009 20:01
las' ca nu dau tauritzele numa' din cornitze, ca femei E si ele
compenseaza
pik_nik
Postat pe 21 Iulie 2009 20:05
or fi compensand...mama lor...nu stiu, nu vad, nu aud...crede-te pe cuvant
mia79x
Postat pe 21 Iulie 2009 20:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casnicia mea mai are vreo sansa? 22 De la: bluelight 11 Februarie 2010 21:27
tradare 332 De la: cory_emy 7 August 2010 14:15
nu mai stiu ce sa fac! pls help! 71 De la: japan 30 Martie 2010 14:50
Dorinte pentru 2009 1 De la: Emyna 30 Decembrie 2008 08:57
help !! 4 De la: pik_nik 22 Iulie 2009 16:13
Setari Cookie-uri