Povestea unui " A FOST ODATA"...

Toate poveștile ţncep cu "A fost odatŃ"... Viața noastrŃ ţncetul cu ţncetul devine o culegere de povești ţn care personajul principal trece prin multe incercŃri ţn cŃutarea fericirii...
ExistŃ oare aceastŃ fericire, sau doar e o iluzie creatŃ de viațŃ pentru a ne ține "ocupați"?
De ce ne trezim iar și iar așteptÔnd ţn fața unor uși ţnchise crezÔnd cŃ ţntre noi și fericire nu mai e decÔt un pas?
De ce credem de fiecare datŃ cŃ fericirea ne-a deschis ușa, deși nu e decÔt o "chestiune de timp" pÔnŃ vom fi goniți din nou?
Ce e de fapt fericirea? ZÔmbetul celui iubit ţn diminețile ploioase? GÔnguritul unui bebe mult așteptat? Masa de duminicŃ alŃturi de cei dragi? Sesiuni pe care le termini cu bursŃ de merit? Un job care ţți permite un trai mai mult decÔt decent? Prieteni buni, mereu lÔngŃ tine cÔnd ai nevoie?
Sau toate astea ţmpreunŃ?
Ce faci cÔnd nu le ai pe toate? Te declari neţmplinit sau te bucuri de ceea ce ai?

... ... ...

Caut mereu fericirea crezÔnd (sau sperÔnd?!) ca asta inseamnŃ ţmplinirea mea ca om... Cred de fiecare datŃ cŃ am gŃsit-o ţntÔlnindu-l pe EL, EL-acela care poate face pŃmÔntul sŃ stea ţn loc; care ţmi dŃ aripi și puterea de a trece peste toate și a-mi spune cŃ viața e un cadou deosebit...
Dar EL pleacŃ de fiecare datŃ ...
RŃmÔn cu sufletul gol și cu aripile frÔnte și cu povestea unui "A fost odatŃ" ... ╬mi spun cŃ nu voi mai putea iubi, ţmi spun cŃ fericirea e o himerŃ și viața e o glumŃ proastŃ...
Dar ciclul se repetŃ...
Și atunci oare nu ţn mine ar trebui sŃ caut fericirea? Iar EL, atunci cţnd apare doar sŃ o completeze, iar cÔnd pleacŃ sŃ nu lase acel gol dureros?
Poate puterea aceasta, de a gŃsi ţn mine ceea ce aștept de la celŃlalt, ar face ţnsŃ povestea lui "A fost odatŃ" mai puțin interesantŃ... Iar viața nu ar mai avea farmecul ei de "glumŃ proastŃ"...
LacrymaTa
Postat pe 3 Mai 2009 09:44
Spui "A fost odata", cand ti-ai transformat viata in amintiri.Ia traieste-o in prezent si povestea va incepe in mod sigur altfel.De ce trebuie sa cauti ceea ce este de fapt langa tine?Fericirea se leaga de felul in care privesti si accepti lumea.
Ioana007
Postat pe 3 Mai 2009 10:38
Cred ca "A fost odata..." nu poate fi decat O DATA.
Niciodata nu mai poate fi la fel. DOAR ALTFEL.
Ar fi trebuit sa-mi spuna mama prima data povestea cu Zmeul si apoi pe cea cu Fat Frumos.
Marco13
Postat pe 2 Iunie 2010 08:56
poate indrazniti sa/mi stricati ziua cu butoiul vostru cu melancolie,ca va bat!

VIATA E FRUMOASA !
elodia
Postat pe 2 Iunie 2010 08:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Terapie de cupu 15 De la: garbo_489388 16 Mai 2018 01:01
buna 1 De la: garbo216773 6 August 2011 12:16
legarea trompelor 3 De la: garbo057460 3 Ianuarie 2012 19:16
sa inscriem copii la cresa .. 2 De la: alex2007 22 Iunie 2010 12:17
Vreau sa fiu Momolica 11 De la: garbo265966 18 Iunie 2012 10:51
Setari Cookie-uri