Povestea unui " A FOST ODATA"...

Toate poveștile ncep cu "A fost odat"... Viața noastr ncetul cu ncetul devine o culegere de povești n care personajul principal trece prin multe incercri n cutarea fericirii...
Exist oare aceast fericire, sau doar e o iluzie creat de viaț pentru a ne ține "ocupați"?
De ce ne trezim iar și iar așteptnd n fața unor uși nchise creznd c ntre noi și fericire nu mai e dect un pas?
De ce credem de fiecare dat c fericirea ne-a deschis ușa, deși nu e dect o "chestiune de timp" pn vom fi goniți din nou?
Ce e de fapt fericirea? Zmbetul celui iubit n diminețile ploioase? Gnguritul unui bebe mult așteptat? Masa de duminic alturi de cei dragi? Sesiuni pe care le termini cu burs de merit? Un job care ți permite un trai mai mult dect decent? Prieteni buni, mereu lng tine cnd ai nevoie?
Sau toate astea mpreun?
Ce faci cnd nu le ai pe toate? Te declari nemplinit sau te bucuri de ceea ce ai?

... ... ...

Caut mereu fericirea creznd (sau spernd?!) ca asta inseamn mplinirea mea ca om... Cred de fiecare dat c am gsit-o ntlnindu-l pe EL, EL-acela care poate face pmntul s stea n loc; care mi d aripi și puterea de a trece peste toate și a-mi spune c viața e un cadou deosebit...
Dar EL pleac de fiecare dat ...
Rmn cu sufletul gol și cu aripile frnte și cu povestea unui "A fost odat" ... mi spun c nu voi mai putea iubi, mi spun c fericirea e o himer și viața e o glum proast...
Dar ciclul se repet...
Și atunci oare nu n mine ar trebui s caut fericirea? Iar EL, atunci cnd apare doar s o completeze, iar cnd pleac s nu lase acel gol dureros?
Poate puterea aceasta, de a gsi n mine ceea ce aștept de la cellalt, ar face ns povestea lui "A fost odat" mai puțin interesant... Iar viața nu ar mai avea farmecul ei de "glum proast"...
LacrymaTa
Postat pe 3 Mai 2009 09:44
Spui "A fost odata", cand ti-ai transformat viata in amintiri.Ia traieste-o in prezent si povestea va incepe in mod sigur altfel.De ce trebuie sa cauti ceea ce este de fapt langa tine?Fericirea se leaga de felul in care privesti si accepti lumea.
Ioana007
Postat pe 3 Mai 2009 10:38
Cred ca "A fost odata..." nu poate fi decat O DATA.
Niciodata nu mai poate fi la fel. DOAR ALTFEL.
Ar fi trebuit sa-mi spuna mama prima data povestea cu Zmeul si apoi pe cea cu Fat Frumos.
Marco13
Postat pe 2 Iunie 2010 08:56
poate indrazniti sa/mi stricati ziua cu butoiul vostru cu melancolie,ca va bat!

VIATA E FRUMOASA !
elodia
Postat pe 2 Iunie 2010 08:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tatii-un rau necesar 14 De la: garbo265966 5 Iunie 2012 16:15
ROMANTISMUL=libidosenie pentru o toapa manelista 19 De la: quasaria 6 Iulie 2012 00:41
ATI MAI VAZUT VREO SEFA DE PROMOTIE CARE SA NU FI ABSSOLVIT LA FINAL ANUL? 9 De la: quasaria 5 Aprilie 2010 22:18
oare este iubire 1 De la: mih3 3 Mai 2010 16:03
Nedumerire personala 49 De la: garbo265966 7 Iunie 2012 15:30
Setari Cookie-uri