Comportamentul copiilor dupa divort



http://www.youtube.com/watch?v=lhc7MEYY-Ho&feature=player_embedded


http://www.youtube.com/watch?v=6ItKn_hY1H8&feature=related
LILO
Postat pe 23 Ianuarie 2010 20:35
fleurdelis
Postat pe 23 Ianuarie 2010 20:58
Pai barbatii pun totul in carca femeii pt ca asa i-a invatat preotii....Preotii corupti,,care numa credinta au ei in cap..Eu cred ca doar bani....Normal ca invata femeile doar lucruri in favoarea barbatilot,,ca doar tot barbati sunt
omulsincer
Postat pe 23 Ianuarie 2010 21:12
Dezordinea provocata de divort aduce dupa sine prejudicii grave: pentru celalalt sot, care se vede parasit si pentru copii, traumatizati de despartirea parintilor si adesea trasi de ambele parti. Exista un refren al unui cantec: Sunt copii nefericiti, / Inima ii doare/ Ca-s parintii despartiti / N-au in casa soare.

Divortul este o mare dezordine si o vatamare a casatoriei. Casatoria este unul dintre cele 7 sacramente, este sfanta si indisolubila (de nedesfacut)!

Insusi Isus Cristos, care e Dumnezeu si om, Fiul lui Dumnezeu intrupat, interzice divortul si recasatorirea dupa divort:

De aceea barbatul va lasa pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu sotia sa. Si cei doi vor fi un singur trup. Asa ca nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta. In casa, ucenicii L-au intrebat iarasi despre aceasta. Si El le-a zis: ORICINE ISI VA LASA SOTIA SI SE VA CASATORI CU ALTA, COMITE ADULTER IMPOTRIVA EI ; SI DACA O FEMEIE ISI LASA SOTUL SI SE CASATORESTE CU UN ALTUL, COMITE ADULTER. (Marcu, 10,7-12).

In prima scrisoare a Sfantului Apostol Pavel catre Corinteni, citim: Celor casatoriti nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca sotia sa nu se desparta de sot. Daca este despartita, sa ramana necasatorita sau sa se impace cu sotul ei. Si nici sotul sa nu-si lase sotia. (1Cor. 7,10-11).

Iar in scrisoarea catre Romani citim: Caci femeia maritata este legata prin lege de sotul ei cat timp traieste el; dar daca-i moare sotul, este dezlegata de legea sotului ei. Daca, deci, cand ii traieste sotul, ea este a altuia, se va numi adultera; dar daca-i moare sotul, este dezlegata de lege, asa ca nu mai este adultera, daca este a altuia (daca se casatoreste cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci, refuzul recasatoririi dupa divort cat timp traieste sotul / sotia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dupa cum am exemplificat, este bazat pe Cuvantul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolica poate ingadui celor casatoriti sa traiasca despartiti (o asa numita separare de la pat si masa), dar ei raman tot casatoriti si nici unul dintre ei nu se poate casatori din nou cata vreme traieste celalalt sot (numai dupa trecerea sotului / sotiei la cele vesnice).
Nici Biserica Ortodoxa nu considera a doua oara ca fiind casatorie, ci un fel de "pogoramant", adica un fel de ingaduinta, un compromis, cu alte cuvinte tot in dezordine sunt cei care fac aceste "pogoraminte", crezand in mod gresit ca prin acestea ar fi in ordine.

Iata si un articol foarte interesant despre indisolubilitatea casatoriei :

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Mai multe puteti citi si vedea pe blogul urmator :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul contine: inregistrari video cu miracole, videoclipuri, filme documentare, legaturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele contin posturi TV on-line si posturi de radio), articole, carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in calculator)

Va rog intrati pe blog si trimiteti-l mai departe ca sa foloseasca si altora.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 26 Martie 2010 15:20
eu sunt in divort acum si baietelul meu are 10 ani
si a reactonat foarte rau
desi era dependent de mine din punct de vedere scolar cu lectiile si cu educatia ..cu tata facea doar partea frumoasa plimbari ...masini si altele acum nici nu vrea sa mai auda de mine..el vrea acolo unde merge tati si atat pe mama da-o in colo
garo05687
Postat pe 3 Septembrie 2010 23:20
Buna, am citit un articol interesant si dragut despre cum sa ne revenim dintr-un divort sau o despartire, vi-l recomand si voua. Pe mine m-a inveselit un pic. Pupici
http://www.afladespre.ro/cum-ne-revenim-dupa-divort-1024.htm
garbo171197
Postat pe 8 Octombrie 2010 23:56
si ai de gand sa umpli tot forumul cu aceasta unica postare?:D
eu_geminy
Postat pe 9 Octombrie 2010 00:04
bravoooooo!!!cat adevar si curaj de raspundere!FELICITARI!PURUL ADEVAR
SIMPATICILA
Postat pe 19 Februarie 2011 07:42
care-i ala???(de adevar zic)
eladaela
Postat pe 19 Februarie 2011 12:54
sincer eu am trecut prin asa cv si asta ma schimbat enorm chiar daca nam inteles atunci despre ce era vorba cand am crescut am inteles si se simpte foarte mult lipsa unuia dintre parinte ,,,,si casa fie si mai rau acum trece si fetita mea prin acelasi lucru eu nu vreau sa divortez sotia vrea ,dar nici dragoste sau familie cu forta nu putem face asta e acum mergem mai departe ,,,,,
garbo_394473
Postat pe 6 Ianuarie 2014 02:07
Io nu inteleg , daca oamenii isi fac atitea griji pt copiii lor sincer si ar dori sa-i vada crescind in familie, de ce nu trec peste orgolii . Ar putea recunoaste deschis ca nu mai merge, fiecare isi vede de viata lui si-si cresc copiii impreuna pina isi iau zborul. Copiii n-au nici o vina, parintii daca au ales prost, sa faca ei compromisul si sa-l duca. Pt asta nu e nevoie de divort, doar un" pact de neagresiune."
garbo329482
Postat pe 20 Februarie 2014 14:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pt femei de la un barbat 30 De la: garbo_8352 19 Aprilie 2013 15:26
cand vrei sa divortezi mai iesi la "cafele" ,te mai distrezi cu viitorul ex? 54 De la: garbo049387 24 Martie 2010 14:47
Divort 5 De la: Gina_Giner_1 6 Martie 2016 12:58
am zis ajunde...si totusi sunt confuza si ma framant in continuare 40 De la: garbo1001 10 Martie 2012 13:54
Oare cat mai rezist? 10 De la: garbo_3537 11 Iulie 2012 13:43
Setari Cookie-uri